Kedy dovoliť návšteve prísť pozrieť novorodenca?

natalia_r
27. sep 2021

Ahojte-zauimalo by ma ci existuhe nejake nepisane pravidlo, kedy dovolit prist pozret domov novorodenca-obavam sa ze moja svokra a matka budu u nas nasackovany kazdy den idealne hned v den jak prideme z porodnice. Ja by som najradsej mala 2 tyzdne klud s babankom nech si zvykne na svet. Zas sa chvem vyhnut reciam typu mame pravo vidiet svoje vnuca atd....Dakujem za nazory

evica17
27. sep 2021

A inak vdacim teraz korone, ze su zakazane navatevy v nemocnici, ze max muza pustili ku okienku. Taky pokoj som tam mala vdaka tomu, bo to by som nezvladla psychicky aj navstevy a este aj doktorov a sestricky, ktory dost casto chodili po izbach.

abbey1
27. sep 2021

Ľudia ako mama, sestra nie sú pre mňa návšteva. Sú to moji najbližší ľudia. Neviem si ani predstaviť, že by som povolovala návštevu máme, sestre, dcére. A len pevne dúfam, že si nikdy nebudem musieť pýtať dovolenie na návštevu k vlastným deťom.
Snáď sa aspoň v takto blízkej rodine máme radi, akceptujeme sa, vieme sa dohodnúť a tešíme sa každému možnému stretnutiu.
Úprimne som aj po príchode z pôrodnice bola rada, že sa blízki zaujímajú a tešia z dieťatka. Sestra chodila každý deň a užili sme si každú chvíľku ako rodina.
Maminka sa mojich detí nedozila. Bohužiaľ.

hederamonstera
27. sep 2021

@abbey1 tak tak, ja aj kludne svokru by som hned prijala 🙂 ale tak nie kazdy ma take vztahy.

abbey1
27. sep 2021

@hederamonstera To mi je jasné. Nie všade je to ružové. Preto si vážim, to čo mám.

lilitela
27. sep 2021

Presne tak, je to o tej empatii, mne nikto nikdy v zivote ziadne jedlo nepriniesol, alebo ze by mi tu pomohol, ziadna babka. Este aj jedina pomoc, ktora skutocne aj vyplyva z funkcie stareho rodica (ze akoze nebudem od nich vyzdaovat, aby mi tu drhli kupelnu, alebo co 🙂 )a to povenovat sa vnucatam, je pre nich neskutocny problem. A ked ku nam navsteva pride, teda niektora z babiek, este aj muz pri nich vysedava, to sa uplne zastavi zivot, ako keby prisla nejaka extra delegacia.
Vsetko zalezi od okolnosti, ja si napriklad spominam na historku a to uz dcera mala asi 4 roky, sme boli u starkej na navsteve, ale bol tam aj zvysok rodiny, no jasne chceli sa bavit. Dcera uz podvecer unavena, tak ze sa mozme utiahnut tam do izbicky a dat ju spat. Tak som si tam s nou lahla, vsak v "cudzom" prostredi, ale vkuse ucali, aj cez dvere, ale fakt nahlas. Tak som raz slusne poprosila, ze ci by nemohli byt tichsie, rozumej normalne, netreba sepkat, vydrzalo to asi 2 minuty boli tam kde predtym, vykrikovanie, rehotanie, tak po polhodine sme sa zas z tej valandy postavili a odvtedy odchadzam z takych navstev po 2-3 hodinach a dieta si davam odpocinut az po prichode domov. Ale ja som vekom dosla k zaveru, ze zijem v rodine s narcistickymi sklonmi, co vobec nemusi byt tvoj pripad.

natalia_r
autor
27. sep 2021

@evica17 boze no mna by slak trafil, presne tohoto sa bojim...Ale mam pocit ze ked sa zena stane matkou, tak ju to nejako vzpruzi, je taka priebojnejsia, ze postavit sa musi aj za to svoje dieta uz aj nie len za seba...

evica17
27. sep 2021

@natalia_r to je pravda. Ja som predtym neriesila svokrine moresy, prosto som to nechala tak. Odkedy mame dieta, tak je to ine. Ak sa mi daco nepaci co robi, branim si syna. My s muzom ho mame na zodpovednost.

veronice
27. sep 2021

Ja na tuto temu vzdy vravim jedno - tvoje dieta, tvoje pravidla. Moja mama chcela prist v den ako sme prisli z porodnice. Tak som jej povedala ze chceme byt ten prvy den sami - pochopila, prisla na druhy (byva vedla v brane, nema to k nam daleko 😁) a potom chodila nie uplne kazdy den ale casto. Rodila som akutnou sekciou, davala som sa dokopy dobry mesiac. Muz sa staral tiez max ako vedel a mama pomahala. Mala som dost tazke sestonedelie ubolena, vynervovana, dieta velmi plakalo, do toho vyplavujuce sa hormony, no proste "parada". Aj vlastna mama mi vadila (a to mame fakt skvely vztah a som jej mega vdacna ze chodila) ale proste hormony... Zdrzala sa vzdy tak max hodinku a isla domov. A potom svokra zahlasila ze chce prist na tyzden. Tak som povedala muzovi ze ziadne na tyzden (ta byva 100km od nas), rano ju dovezie, vecer odvezie a dovi 😁 (inak so svokrou mam tuez dobry vztah ale proste hormony...). Ja som jed oducho potrebovala byt domasama s muzom a s dietatom. Vadil mi ktokolvek navyse. Svokro k nam potom prisla na tyzden ale az ked mi skoncilo sestonedelie 😁 trochu bola sice smutna ale pochopila a zvladla to 💪 aj navstevy sa nam hrnuli ze jeeeee tak my prideme. Kazdemu som odpisala ze ich radi uvidime ale dame vediet ked budeme pripraveni na navstevy. Tiez sa nikto nenahneval.
Rozumny clovek pochopi a respektuje tvoje rozhodnutie, ti druhi ti mozu byt ukradnuti. Sestonedelie je cas hlavne pre teba a pre babatko aby ste sa spolu zladili, naucili sa spolu fungovat, rozumiet si a hlavne zotavit sa. Rozhodne to nie je obdobie urcene navstevam.

Takze, volaj si navstevy vtedy, ked to ty budes citit ze uz ano. Ked to tebw uz bude prijemne a nwbudes nat z navstevy stres. A hlavne opakujem - tvoje dieta, tvoje pravidla. 👍 (babatko neprestane byt babatkom za 6 tyzdnov takze verim ze to vsetci zvladnu vydrzat 😁👍😉) drz sa 🍀❤️💪

chatte007
27. sep 2021

Dva tyzdne, to je uplne v pohode byt bez navstev. Za to sa nikto normalny nemoze urazit a kto sa urazi, je to jeho vizitka. Uc sa slusne, ale razne si stanovit hranice. Fascinuje ma, ako casto byva rodina cela prec z babatka a povazuju to za svoje svate pravo okamzite naklusat na navstevu, ale na zenu, ktora porodila, ohlady neberu. Minimalne od zien, ktore to tiez zazili, by som cakala vacsiu empatiu - od mam, svokier... To je fakt take tazke sa spytat: "Ako sa citis? Radi by sme vas prisli niekedy pozriet, daj vediet, kedy ti to bude vyhovovat"??
Budes este krvacat, budes potrebovat chodit do sprchy aj cez den, mozno budes mat bolesti, mozno budes velmi unavena. Radim ti, vyuzi tie prve tyzdne a spi spolu s babom, nenechaj sa nikym rusit, pokazit si tie chvile. Dopraj si cas na regeneraciu, budes to potrebovat. Ja som dva dni po prichode z porodnice vysla rano z kupelne ako matoha, unavena, nevyspata, a svokra sa uz v predsieni vyzuvala :D Ako, ja ju mam rada, ale fakt som ju tam nepotrebovala (a to si uz maleho predtym v porodnici popestovala, tak fakt netusim, kam sa ponahlala). A ked uz sme pri porodniciach, aj tam je zene lepsie bez navstev, aby si oddychla. Pri dalsom dietati zakazem navstevy v porodnici 🙂

evkamotka
27. sep 2021

Pri prvom som to velmi riesila, pri druhom prisli vsetci hned a bolo mi to jedno

lilitela
28. sep 2021

@chatte007 Ako aby sme aj my boli trochu empaticke, novorodenec je ozaj krasny a je pravda, ze za ten mesiac vyzera to babo uz trocha inak. Naozaj chapem, ze sa tesia vsetci a chceli by vidiet, je to aj pokracovanie ich samych. Ja osobne by som asi tiez chcela vidiet svoje vnucatko coskoro, hoci nemusim sa nasackovat uz do porodnice, ale pochopim, ak to tak nepojde. A svojim detom asi poviem, ze ma to trosku mrzi, ale nebudem im rozpravat, ze nie su normalni, ked mi idu odopierat "pravo" vidiet si vnuca.
Moj osobny nazor je, ze to kedy matka je schopna akceptovat najblizsiu rodinu ako navstevu zase vypoveda len o tych vztahoch - suma sumarum, proste ani s tou mamou, ani s tou svokrou tie vztahy nie su idealne, nebuduju ich, neda sa o nich opriet, spolahnut, je to cele len o nich, ako sa im chce, kedy sa im chce, co sa im chce a pod.
Posledne co som potrebovala pocut, je nejaka kritika, mudrovanie, poucovanie, pripadne priehrstie ich historiek, ako to robili oni.

tanikka
28. sep 2021

tak ak by prišli len proste nakuknúť, malo by to byť podľa mňa v pohode. zas musí to byť aj pre nich ťažké, nevidieť ho, nevedieť ako vyzerá a prosdte len čakať. ak by prišli na hoďku dve, tak by to malo stačiť a potom si kľudne môžte dať prestávku

mariska1989
28. sep 2021

U mňa to bolo tak že som s mamu po pôrode písala že by som isto deň po príchodu chcela mať ešte kľud takže prišli na hodinku keď som bola dva dni doma .je to na tebe ale tiež pochop ich že vidieť vnučku po dvoch týždňoch 🙉 povec že prvé dva / 3 dní že si chceš oddýchnuť ak to nech prídu len na chvíľku ..také miminko ešte nemá režim

chatte007
28. sep 2021

@lilitela Suhlasim, ochota stretavat sa je odrazom celkovych vztahov. Otvorenost v komunikacii a respekt k druhemu je zaklad. Samozrejme, ze stari rodicia si chcu vidiet vnucata co najskor, ale da sa to aj tak, aby boli spokojne obe strany. Ked zena citi, ze svokra/mama ju respektuje, otvorene komunikuje, je chapava, napomocna, tak ju aj ochotnejsie pusti k svojim detom. Ak ma zena pocit, ze posluzila len na porodenie vnucatka, tak asi nieco nie je v poriadku na tej druhej strane. Nerespektovana zena automaticky, instinktivne stavia okolo seba ochrannu barieru.
Ja uz teraz mam predsavzatia, aka chcem byt svokra. Napr. ked moja buduca nevesta porodi, budem komunikovat priamo s nou, normalne otvorene ako zena so zenou. Nie ze ja sa dohodnem na navsteve len so svojim synom. Synacik rodit nebude. Budem si uvedomovat, ze moje vnuca je v prvom rade niecie dieta a podla toho sa budem spravat.

ajka0207
28. sep 2021

@natalia_r pravidlo by som povedala že má každá rodina vlastne. ale normálna matka a svokra by mala byť schopná rešpektovať prianie ženy v šestonedeli a ak si to neželas tak proste neprísť.

lilitela
28. sep 2021

@chatte007 A este pikoska, mozno v inych rodinach normalna, svokra ze: kolko ml mlieka nakojim 😂