icon

Nestačí mať 2 zdravých synov?

18. feb 2022

Prečo stale žijeme v dobe,že ak čakame druheho syna tak ma vacsina mojho okolia lutuje?
Reakcie typu: Joj to je skoda, no nevadí,skusite do tretice a pod.
Preco taketo reakcie matky 2 dievcat nedostavaju?

Ako fakt ma to zaujima,co je take hrozne a na “polutovanie” mat 2 zdravych synov?

Bez dievcata zena nemoze byt stastna? Musi neustale pocuvat tieto reci? Ja viem,su to iba reči ale ked takto reagovala asi 5-ta osoba tak som nad tym zacala premyslat ze preco vlasne je stale idealom mat par - dievca a chlapca alebo resp 2 dievcata lebo to mi pride ze nema take hrozne reakcie ako 2ja chlapci.

Aj tych chlapcov predsa na svete treba nie?🙄🤔

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 14. jún 2026 · 160 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V spoločnosti sú bežné nevyžiadané komentáre k pohlaviu dieťaťa, konkrétne frázy ako „Joj, to je škoda“ alebo „to nevadí, skúste do tretice“, ktoré rodičia dostávajú bez ohľadu na to, či majú synov alebo dcéry.
  • Najčastejšie odporúčané riešenia sú ignorovať poznámky („jedným uchom dnu, druhým von“), nastaviť hranice slovami typu „starajte sa o seba“ alebo dávať krátke zdvorilé odpovede ako „Jeej, super, gratulujem k bábätku.“
  • Diskusia potvrdzuje, že väčšina ľudí vníma zdravie dieťaťa ako rozhodujúce kritérium; bežne citovaný názor je „zdravé dieťa je najväčší dar“.


Q: Prečo ľudia reagujú vetami ako „Joj, to je škoda“ keď čakám ďalšieho syna alebo ďalšiu dcéru?
A: V diskusii sa uvádza, že ide o bežný spoločenský small talk a zaužívaný ideál „mať párik“ (chlapec + dievča), pričom konkrétne frázy spomínané v threadu sú „Joj to je škoda“ a „to nevadí, skúste do tretice“.

Q: Ako stručne a konkrétne odpovedať na nevyžiadané poznámky o pohlaví dieťaťa?
A: Použiť krátke odpovede uvedené v diskusii, napr. „Jeej, super, gratulujem k bábätku.“, „starajte sa o seba“ alebo „Ja som šťastná, že mám dvoch chlapcov.“; iný odporúčaný prístup je „jedným uchom dnu, druhým von“.

Q: Dostávajú rovnaké komentáre aj matky dvoch dcér?
A: Áno — viacero príspevkov potvrdzuje, že aj matky dvoch dcér počujú rovnaké vety typu „nevadi, do tretice bude chlapec“ alebo „škoda, že nie chlapec“.

Q: Pomôže neprezradiť pohlavie dieťaťa znížiť takéto komentáre?
A: Viaceré príspevky spomínajú taktiku neprezrádzania pohlavia („pri druhej sme pohlavie nehovorili“ alebo „prezradíme až na deň D“) ako spôsob, ktorý znižuje množstvo nevhodných reakcií.

Q: Sú takéto komentáre prejavom slovenskej kultúry alebo niečoho iného?
A: V diskusii sa často pripisuje príčina „slovenskej mentalite“ alebo spoločenskému ideálu „mať párik“, a jeden príspevok odvoláva aj na evolučné vysvetlenie („babička z maminej strany vám vo všeobecnosti dopraje viac“ — poznámka s odkazom na Richard Dawkins).

Q: Ako zdôrazniť prioritu zdravia dieťaťa pred pohlavím pri reakcii na okolie?
A: Vo vlákne sa opakovane uvádza formulácia „zdravé dieťa je najväčší dar“ ako krátke, konkrétne vyjadrenie, ktorým rodičia odpovedajú na pripomienky o pohlaví; spomínané boli aj vážne zdravotné kontexty (napr. riziko „1:50 Down“ v inej skúsenosti).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Nevyžiadané komentáre o pohlaví dieťaťa sú bežné a rodičia odporúčajú ich ignorovať alebo reagovať stručne; často používané reakcie v diskusii sú „jedným uchom dnu, druhým von“ a „starajte sa o seba“.
  • Všetci účastníci zdôrazňujú, že dôležité je zdravie dieťaťa; opakovaná veta v threadu je „zdravé dieťa je najväčší dar“.
  • Podľa príspevkov sa takéto komentáre dotýkajú rodičov oboch pohlaví detí — matky dvoch synov aj matky dvoch dcér majú podobné skúsenosti.


Sporné názory

  • Niektorí hodnotia komentáre ako bezvýznamný „small talk“, iní ich považujú za urážlivé a prejav predsudkov; obe perspektívy sú prítomné v diskusii.
  • Niektorí príspevky tvrdia, že vychovávať chlapcov je náročnejšie (uvádza sa fyziologicko-psychologické odôvodnenie), zatiaľ čo iní považujú tieto tvrdenia za prehnané a zdôrazňujú, že rozhodujúce sú individuálne okolnosti.


Otvorené otázky

  • Prečo presne pretrváva spoločenský ideál „párik“ (chlapec + dievča) naprieč generáciami a ako ho efektívne meniť v každodennej komunikácii?
  • Ako trvalo zmeniť konverzačné zvyklosti, aby ľudia prestali automaticky komentovať pohlavie detí bez ohľadu na kontext?


Spomenuté značky a firmy

Pepco, Instagram

Spomenuté produkty a metódy

dojčenie, UM (umelé mlieko), 3D ultrazvuk, „jedným uchom dnu, druhým von“ (metóda ignorovania), neprezrádzať pohlavie, vývinová dysfázia, podozrenie na autizmus, riziko 1:50 (Down)

Miesta a osoby

Richard Dawkins, Bratislava, Slovensko

Strana
z6
avatar
marcellka32
18. feb 2022

Ale veď veta: joj to je škoda....nie je lutovanie, nepripúšťaj si to tak k srdcu, samozrejme, že je pekne mať aj 2 alebo aj 3 synov, ide hlavne o zdravie.. ostatní ti môžu byť jedno, vy ste rodina

avatar
dilino
18. feb 2022

jedným uchom dnu druhým do pár sekund von.Každý nech sa stara o seba.Ja by som na tu otázku keby sa ma niekto pýtal tak mu poviem starajte sa o seba a nie o mňa.Ešte stále sa nájde nejaký rypák.Bud šťastna že sú zdraví a ostatne nerieš.

avatar
wewuliatko174
18. feb 2022

Ja toto vobec nechápem..my čakame druhe dievčatko a aj z rodiny boli reakcie šak nevadi do tretice bude chlapec.nam bolo uplne jedno pohlavie chceli sme zdrave dieťatko nič viac.Niekto to dako inak berie,snažim sa si to vobec nepripuštat.Vždy niekto v okoli rieši kopec vecí ktoré aj dakedy nemusi.My sme spokojny,kopec vecí sme si spravili podla seba prestat riešit okolie aj rodinu strašne ľúbia riešit.Naš život a my sme šťastný,byvanie,svadba výchova všetko robime podla seba

autor
18. feb 2022

@marcellka32 uz mi vyslovene povedala kamaratka aj : to mi je luto moja. BEZ TOHO aby ja som akokolvek dala najavo ze chcem dievca alebo ze nie som spokojna.

avatar
nnnuuunnn
18. feb 2022

Preco to nepovieš rovno tým, čo Ti to hovoria? Možno by si to odpustili nabudúce u inej matky a bol by pokoj s blbými poznámkami.

avatar
lindous
18. feb 2022

Ja som sa stretla s tým, že pri 2 dievčatách to zase otec počúva. ..no a neviem prečo ľudia majú potrebu sa k tomu takto vyjadrovať, ale kľudne im na to odpovedaj presne takto a možno spravíš lepší deň inej žene, ktorej už to nepovedia...

avatar
mabenn
18. feb 2022

To neni o dobe, to je o tom, akych ludi s akymi nazormi a schopnostou vypustat z ust sprostosti mas okolo seba

autor
18. feb 2022

@dilino ano,snazim sa len niekedy uz toho je viac a som sa nad tym zamyslela. Jasne ze nas ako rodinu to nijamo neovplyvni

autor
18. feb 2022

@nnnuuunnn A ako vies co im poviem? Absolutne na kazdeho som reagovala a teda tak ze si to 2x rozmyslia nabuduce.
Ale toto je forum a obcas moze clovek otvorit temu k diskusii ci nie ?

autor
18. feb 2022

@wewuliatko174 no aspon ta nelutuju ze budes “iba svokra” a chodit len na futbal 👀 hrozni ti ludia

avatar
river_song
18. feb 2022

Ja cakam tretie dievca a reakcie tie isté ked som čakala druhé - "to nevadi" 🤦 😂 jedným uchom dnu, druhým von. Ja som rada za dievčatá 👸🏼👸🏼👸🏼

avatar
lentak1223
18. feb 2022

No ja neviem...my keď sme čakali druhé dievča, tak nás, teda hlavne môjho muža ľutovali, že nebude chlapec🙂)) A pritom on túžil už pri prvom po dievčatku, z druhej princeznej sme boli nadšení....Ja tieto reči beriem úplne s humorom, vôbec ma to teda netankuje. Keď im je to ľúto, tak ich problém. Čo sme sa napočúvali za 6 rokov kedy bude druhé...Ja som nikdy takto na nikoho nereagovala, pretože ideál dva, najlepšie po sebe, najlepšie párik, tak to je také predpotopné, ako nemať sex pred svadbou🙂

avatar
tehulka2011
18. feb 2022

No ale niečo na tom je, deti dcéry sú väčšinou babke bližšie ako deti syna, takisto keď si pozries aké oblečenie je pre dievčatá a aké pre chlapcov.. na dievčatách sa da o dosť viac vyblázniť 🙂
Všetko ma svoje výhody a nevýhody.

avatar
ckocka
18. feb 2022

To sú len kecy aby reč nestála, je zbytočné z toho robiť drámu. Jeden nechce počuť to, druhý zas hento - to by s vami nesmel nikto prehovoriť aby bola istota že sa vás nejako nedotkne.

autor
18. feb 2022

@tehulka2011 ano mas uplnu pravdu. Nemozem synovi urobit copiky a obliect mu suknu, moj sen rodicovstva je v troskach. Asi ho pojdem dat na adopciu 🙄🙄🙄🙄

autor
18. feb 2022

@ckocka tak ja neviem stacilo by mi asi nieco v style: Jeej super gratulujem k babatku. Koniec diskusie.

avatar
solange7
18. feb 2022

Pretože ludia sú idioti. Radi sa starajú do cudzej reprodukcie, do cudzej finančnej situácie, do cudzích majetkových pomerov atď.
Ja úplne bez problémov takýchto prvokov odpálkujem z fleku.

avatar
tehulka2011
18. feb 2022

Tak očividne s tým vnútorne problem máš keď ta to tak berie 🙂

autor
18. feb 2022

@tehulka2011 vnutorne s tym problem nemam, ani ma to neberie. Zamyslam sa nad tym preco to tak maju ini ludia, ocividne ty by si z toho bola na prasky keby si nemohla vykupit pepco so suknami

avatar
simca06022011
18. feb 2022

preco by to matky 2 dievcat nedostavali? urcite to pocuje kazda mama/otec ... neprezivas to tak trosku viac ako je nutne? :D tieto komentare k pohlaviu deti su uplne bezne a normalne a nevidim dovod sa vobec pozastavovat nad tym...

avatar
maribell
18. feb 2022

Čakáš druhého syna? Počkaj keď budeš čakať tretieho 😂 až vtedy to skutočne začne (hovorím z vlastnej skúsenosti 😁)

autor
18. feb 2022

@simca06022011 a v com konkretne vidis to prezivanie? V tom ze otvorim diskusiu alebo?

autor
18. feb 2022

@maribell tomuto sa radsej vyhnem 😂😂😂 Ale chapem,musi to byt este o triedu lepsie 😅

avatar
ckocka
18. feb 2022

To je proste prejav sociálneho správania - plytké reči - podobne ako keď si opice vzájomne preberajú srsť.

autor
18. feb 2022

@ckocka 😂😂😂😂😂😂 ok budem si pamatat

avatar
tomikejt
18. feb 2022

Tiež som si takéto reči vypočula. Zdravé dieťa je najväčší dar, pohlavie je vedľajšie. Ja som síce v kútiku srdca vždy chcela 3 synov, mam 2 a tretie už nebude, muž mi to zatrhol 😅 ale viem ze aj keby mam dcéru tak by som ju ľúbila rovnako, ved sú to moje deti. A ozaj posledné čo by ma sralo by bolo to oblečenie 🤦‍♀️ ja som minimalista, nakupujem co najmenej a v tomto majú dospievajúci chalani výhodu, najradšej nosí jedny obľúbené tenisky a jednu trigu do zodratia 😄

avatar
blondiee83
18. feb 2022

Kolko sa takychto reci moj otec napocuval, ked sa narodilo tretie a tiez dievca ... Vzdy hovoril, ze on je stastny za dievcata a nikdy po synoch netuzil, hoci ho s tym bombardovali z kazdej strany. Ale on bol na nas (a aj je) velmi hrdy, myslim, ze lepsie dcery ani nemohol mat 😀 😀 Stale opakoval, ze je spokojny, hlavne aby sme boli zdrave. Samozrejme clovek mozno aj zapochybuje, ale ked som v tehotenstve zistila, ze ich prve vnuca bude chlapec, bol trochu sklamany, ze nie dievca 😀 😀 😀
Takze asi fakt neklamal 😀

avatar
blondiee83
18. feb 2022

Cim som chcela povedat, ze kasli na ludi, kasli na sproste reci - prip.sa ich opytaj, ako treba robit dievcata, nech ti to vysvetlia 😀 😀

avatar
luuubik
18. feb 2022

To je uplne rovnake, ako mat dve dcery. Vobec si nemyslim a nevnimam, ze by to bolo s dievcatami inak. Vtedy hlavne otcov vsetci lutuju. A povedzme si pravdu, ze (takmer) kazdy chlap tuzi po synovi. Aby mal komu kupovat auticka, vlaciky, aby mal s kym chodit na futbal, aby mal pokracovatela mena... Vobec to neries, rovnako by ta "lutovali", keby si mala dve dievcata. Alebo by lutovali tvojho muza a "to nevadi" by hovorili jemu 😉

avatar
candies
18. feb 2022

Ja čakám 4te dievca … myslis že nedostávam odnludintaketo nevyziadane komentare ? 😅 to len jedným uchom dnu druhým von , ja už posielam do zadku ľudí čo majú blbe reci. 🙂

Strana
z6