Pomoc po pôrode

deniska321
24. mar 2022

Ahojte. Čakám prvé bábo, som v 32. tt. Čiže už sa mi kráti čas do pôrodu. Bývam s mužom v dvojizbovom byte. Od našich a jeho rodičov bývame asi 60 km. Manžel sa pokúsi vybaviť si dovolenku aspoň na týždeň po pôrode..Moja mamka a svokra sa mi už ponúkli, že mi prídu pomôcť aspoň na týždeň. Najhoršie je, že na jednej strane by som bola rada za pomoc aj z ich strany, ale na druhej strane, keďže sa mi obe ponúkli, tak neviem koho si vybrať, nechcem nikoho uraziť, ani mamu ani svokru. A obe si ich neviem predstaviť, že by tu boli u nás v byte. Premýšľam, že radšej ich pomoc odmietnem, aby som ich neurazila a budem dúfať, že to zvládnem aj sama, samozrejme aj s manželom. Čo si myslíte? Bude to moc náročné na mňa alebo si ich mám nechať v zálohe ako pomoc? Na jednej strane chápem, že obe by radi prišli a pomohli, je to ich prvé vnúča a chcú byť pri ňom, ale zas obe ich tu mať asi nechcem. A nechcem si ani teraz vyberať medzi mamkou a svokrou..

anjelicek26
24. mar 2022

Podla mna ziadnu pomoc potrebovat nebudes, je to cas hlavne pre teba a pre babatko, stravu poriesi donaska alebo navarene v mrazaku, alebo nejake rychlovky... potrebujes klud, ticho, pokoj a nie dalsieho cloveka v malom byte, o ktoreho sa prakticky staras tiez - venujes mu cas, pomozes, spraces... Kedze 60km je prakticky nic, ked by si pomoc potrebovala, tak zavolas a ten den jedna/druha dojde a vecer zasa pojde domov... a neurazia sa, ved na navstevu samozrejme prijst mozu babo pozriet...

bolarazjedna
24. mar 2022

Určite nechaj v zálohe a neodmietne, nevieš v akom stave budeš po pôrode a aké bude bábo. Ak už nejaké poradie, určite by som uprednostnila svoju mamu, však je ti mama, prečo by sa mala svokra uraziť?

p.j.jacky
24. mar 2022

@deniska321 jeden týždeň môže manžel , druhý týždeň mama a tretí týždeň svokra vybavené . 😀
Ale ja som chcela kľud lebo každá radila inak a ja som chcela podľa seba . Koho som rada uvítala bola laktacna 😀👍

dskjhfdlkdjhl
24. mar 2022

@deniska321 Kazda sme ina, ja som okrem manzela inu pomoc nepotrebovala a ani nechcela. Ale Teba nepoznam. Ak o tu pomoc stojis, tak sa s nimi dohodni, ze napr. prvy tyzden bude len manzel, potom pride na tyzden mama a potom na dalsi tyzden svokra-samozrejme, to poradie kludne zmen podla toho, ako to vidis Ty.

denden77
24. mar 2022

zvladnes to aj sama 😊
za seba ti poviem, ze som bola az zuriva, ked sa mi dotrepala mama len na 2 hodinovu navstevu.. chcela som mat pokoj, zvykat si, oddychovat a vetrat si medzinozny priestor 😁

liljana
24. mar 2022

Dieta bude male este dalsie roky, tam bude mat cas sa realizovat s pomocou jedna aj druha strana tolko, ze toho budu mat este plne zuby.

eva233
24. mar 2022

@deniska321 neviem ako veľkou oporou a pomocou ti dokáže byť muž... Predsa sú takí, ktorú dokáže navariť, upratať a takí, ktorí ani cibuľu nečistí🤦‍♀️🙈.... Takže ak bude mať muž dovolenku poprosila by som svokru aj mamu aby dopredu pripravili nejaké jedlá ktoré sa dajú zamrazit/za variť a potom ci už ty alebo muž len vytiahnete a zohrejeme a mate navarene....toto je podľa mňa najväčšia pomoc....na bábätko si musíte zvyknúť hlavne vy dvaja a byť pripravení, že budete hore ze sa musíte striedať pri nom, že aj ty sa potrebuješ vyspať atď.... Samozrejme záleží akého máš chlapa.... atď a kebyže je najhoršie príde jedna alebo druhá mama..... A potom 1 týždni keď pôjde muž do roboty.... A ak by si ty chcela tak zavolaj najskôr jednu mamu a potom druhú a stanov si pravidlá ak chceš aby ti varili alebo upratali a podobne alebo chceš aby aj s malým pomáhali.. Neviem ake sú, ale väčšinou si chce žena robiť podľa seba a mamy to chcú robiť zase i ak podľa seba... Veľakrát dieťa palce ty si nervózna a potom ešte aj nervózna z druhej ženy ktorá ti vraví ako máš robiť to a to.... Preto je dobre stanoviť si tie pravidlá. .... Ale sú aj také ktoré sú naozaj pomocou... Každopádne myslím si ze to zvládneš/zvládnete hlavne ak si budete s mužom pomáhať... Ak vidí po pôrode žena v mužovi oporu tak všetko ide akosi ľahšie.... A ešte jedna rada ak ich tam chceš je jedno ktorá príde skôr nech si losnu alebo co ale nie obe naraz!!! Toto by som asi po pôrode nedala 🙈🤣

majka0406
24. mar 2022

Kedze kazdy porod je iný a mamička nemusi byt hned fit, tak niekedy taka mala vypomoc pomoze. Mne hned priateľ povedal, ze urcite mi bude lepsie ak moja mamka mi pomoze, ze predsa mam k nej iny vztah jak ku svokre .. takze prvy tyzden ked pridem z porodnice tak bude moja mama po ruke ale ja ju budem mat len 5km vzdialenu. Ale ty sama po porode zvazis ako budes na tom po fyzickej a psychickej stranke a ci vobec budes potrebovat niekoho k sebe . Predsa v takom bytiku sa vsetci tlacit nemusite , mozno bude stacit ak pride mamka na dva dni a necha vas nech si zvykate s babatkom 🙂 sama uvidis ked sa budete chystat z porodnice domov , ci vobec chces mat pri sebe niekoho viac nez babatko a partnera 🙂 babky budu mat este vela moznosti starat sa o drobca , nemusia sa pobiť hned po porode 🙂

laurita285
24. mar 2022

Neviem si predstaviť nejakú pseudo pomoc od cudzích ľudí. Žrádielko donáška, dať do umývačky riad zvládne aj pes nie to dospelý muž takže aká pomoc...

tinka_1807
24. mar 2022

@deniska321 Ja som bola v podobnej situácii a pomoc od oboch som odmietla. Tušila som, že ma bude znervoznovat, keď tu bude jedna z nich. Proste boli by to ich rady, upozornenia, ktoré po pôrodných hormonoch sa vnímajú veľmi ťažko. Takisto som vedela, že v našom malom byte bude určite v prvých týždňoch všade bordel a ja v pižame takmer celý deň. A dobre som urobila, že neprišli, lebo aj cez telefón som mala dosť tých rád :D ... Bolo to miestami ťažké a náročné, ale neznervoznoval ma nikto iný a mohla som si povedať, že som to zvládla. Len teda ... Treba mať ozaj muža, ktorý pomôže. Minimálne prvý týždeň určite. Zároveň ti odporúčam si vyriešiť obedy tie prvé týždne ... Buď to dopredu navariť a zavariť, alebo sa dohodnúť s mužom, že prvé dva týždne si budeš objednávať jedlo z reštaurácie. Ja som to ale mala trochu ľahšie v tom, že muž bol doma na HO dlhšie, takže vedel odskočiť od práce prv týždne kedykoľvek. Ale myslím si, že to zvládneš, a budeš viac v pohode, keď budeš sama. Okrem toho 60km vôbec nie je veľa. To by nemal byť problém pre rodičov sadnúť do auta (na vlak, autobus) a za hodinku sú u teba. ;)

basska_b
24. mar 2022

Tyzden jedna, tyzden druha. Najprv mama, potom svokra. Nech su spokojne a uziju si vnuca. Vlastna mama je samozrejme ovela lepsia volba, podla toho, ako spolu vychadzate. Ale u mna bola svokra na 2 tyzdne a to bolo cele zle. Cele zle. Cele. Zle... vynervacila ma, decko plakalo, vstala o 9.00 ze Dobre ranko, ja od 6.00 hore... isli sme von rychlo, kym mala spi - pol hodinu sa chystala, furt sa vracala po cosi, nervozna som bola. Potom ze spravi babovku a ja som jej musela vsetko povytahovat zo skrin a povykladat na linku, ona to potom len zamiesala... ako fakt chcela pomoct, ale vsetko mi vadilo pod vplyvom hormonov

nafka0483
24. mar 2022

@deniska321 Ja ti podla svojej cerstvej skusenosti odporucam:
- prve tyzdne (kolko bude moct z prace) len manzel - aby ste sa vy traja spoznali, zzili 🙂
- potom mama a neskor svokra (alebo opacne, podla tvojich preferencii) -ale! nie starat sa o babo, nie radit (kym si sama nevypytas rady), ale postarat sa o domacnost aby si sa ty mohla venovat vylucne babu a svojmu zotaveniu. Cize nech uprataju, navaria, vyperu, nech ti prinesu jedlo az do postele ak treba... a babo nech ti "beru" len vtedy ked je napapane a spi a ty si potrebujes dat sprchu alebo si pospat.
Nie zobrat babo na prechadzku aby si ty mohla pratat, varit.

deniska321
autor
24. mar 2022

@tinka_1807 áno asi máš pravdu, vidím to rovnako, že len mi budú kecať do všetkého a radiť a ja si budem chcieť robiť podľa seba a ešte sa len zbytočne pohádame. Asi ich slušne obe odmietnem, že prísť môžu pozrieť na deň, ale inak že chcem byť sama s mužom a s babom, aj tak je to len o nás a my si musíme zvyknúť a vytvoriť si spoločne nejaký systém a režim s novým človiečikom. Jedine čo ich skutočne poprosím je, aby nám niečo navarili na viac dní, ak budú naďalej chcieť tak veľmi moc mi pomôcť. A potom teda uvidím ako sa budem cítit, budem to riešiť operatívne podľa toho ako mi bude, ale určite chcem mať súkromie s mužom a s bábom a v našom malom byte by nám ho, či už moja mama alebo svokra narušili. Ďakujem vám všetky za vaše názory, rady a skúsenosti. Na jednej strane pociťujem rešpekt pred tým ako to zvládnem, ale na druhej strane niekde vo vnútri cítim, že to zvládneme len ja a môj muž, bez pomoci babičiek. Myslim, že aj manžel by bol z nich len nervózny :D a riešiť rodinné spory po pôrode sa mi fakt nechce, chcem mať kľud a súkromie..

deniska321
autor
24. mar 2022

@nafka0483 ďakujem ti za radu, budem sa snažiť takto zariadiť, veľmi pekne si to vystihla. Toto som si potrebovala prečítať, aby som získala väčšiu predstavu čo chcem. Váhala som či napísať na modrý koník a som rada že som napísala, aspoň viem že v tom nie som sama a že v podobnej situácii sa ocitlo mnoho iných žien. Je príjemné prečítať si skúsenosti iných a vedieť sa potom lepšie rozhodnúť a zariadiť.. ďakujem

mimi3008
24. mar 2022

@deniska321 ak bude manzel doma a je to prve dieta, tak to celkom ircite zvladnete sami, bidete mat pekny cas pre seba, len pre vas troch, to vam patri😍

enoula
24. mar 2022

Kazdemu ine vyhovuje. Ja by som to nechala otvorene, pri takej vzdialenosti, mozu pribehnut kedykoľvek aj co i len na par hodin. Mne vyhovovalo mat doma klud zo zociatku. Clovek nevie co sam so sebou, dietatom, kazda zena ma iny nazor na vychovu, starostlivosť. A na malom priestore byt 24/12h s traja dospeli a dieta je tazke. S 2tyzdn.babom ešte ani nebudu chodit tolko von, cize fakt stale vsetci spolu. Dieta aj tak väčšinou spi alebo sa krmi ci prebaluje, nevnima ešte ďalších ludi. Uzivat vnuca si budu určite aj neskor. Ale samozrejme, kazdemu ine vyhovuje

selu11
24. mar 2022

@deniska321 Myslím že zvládnuť dieťa nie je žiadna veda, zotavovanie po prvom pôrode ružové nebolo, ale ani ma nenapadlo niekoho volať na pomoc. Určite to zvládneš, manžel bude po pôrode týždeň doma. Za mňa to úplne stačí.

ivinkapink
24. mar 2022

Ty musis vediet ci pomoc vobec chces, aku formu pomoci a ci su to typy co ti budu davat nevyziadane rady a montovat sa ti do vychovy...
Moja skusenost: po narodeni prvej dcerky sme este byvali u svokrovcov, pre mna pomoc vitana, do nicoho sa mi nemiesali, varit a upratovat som nemusela, ked som potrebovala sprchu venovali sa malej, ked som bola unavena popestovali ju, vzali do kocika...vsetko aj zavisi od babatka, ake je "narocne",ine je ked nema problem s papanim, cez den/v noci pekne spi a ine je ked ma reflux, ine zdravotne problemy a den noc nespi 🙈

diamond007
24. mar 2022

@deniska321 prvé dni môžu byť práveže najlepšie🙂 bábo len spinka a spinká 🙂 problémy a bolesti bruška začínajú po 5-10dnoch.
Ja by som to neriešila predom, nevieš kedy porodis. Poďakuj za pomoc a uvidíš po pôrode, zavolať sa im dá vždy 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana9393
24. mar 2022

Ja teda neviem, ale ci uz svokra, alebo mama mne by tu isli na nervy 😄 s babatkom aj tak budes musiet byt hlavne ty, pri tebe bude najspokojnesie 🙂 a varit, oprat a upratat moze aj chlap. Pripadne sa s nimi dohodni tak na 1 den nech kazda pride, ale ja si myslim, ze kludne to das sama. V porodnici ti povedia, co a ako a led bude treba tak sa opytas. Lepsie akoby ta mali navigovat pri kazdej hluposti s babom.

mimikarol
24. mar 2022

Ja som mala akútnu sekciu, bolesti chrbta také, že som sa ani nemohla poriadne zhlboka nadýchnuť. Doma som ešte 3 týždne spávala po sediacky na gauči lebo keď som si ľahla, bez pomoci som sa nepostavila. A nemala som žiadnu pomoc. Muž keď prišiel domov s roboty navaril, upratal čo bolo treba a stačilo to. A fakt okolo malej som bola nemehlo. Učili sme sa za pochodu ako všetci prvo rodičia.
Mne bola dôležitejšia psychická pohoda ako fyzická. Necítila by som sa dobre keby u nás je napr moja mama.

fiafia
24. mar 2022

@deniska321 ja som mala také bolesti po siti ,že som týždeň nemohla sedieť na zadku,každá zmena polohy bola ako za trest. Mama mala dovolenku dva týždne, starala sa o varenie, poriadok atď. Malu som mala na starosti ja, keď som chcela poradila, nestarala sa mi do toho. Som jej vďačná veľmi, neviem ako by som to zvládla

dudos
24. mar 2022

Prvá by prišla moja mama potom mamina môjho manžela. Nie pre to, že by som svokru nemala rada.
No pri mamine nemám taký ostych. Mamina mi veľmi pomohla pri zapálených prsníkoch, pri prvom som bola veľmi šitá, nehanbila som sa jej ukázať aj spodok ak bolo treba. No my bývame relatívne blízko seba, moji rodičia a aj manželovi rodičia. Mamina chodila len na navstevu na pár hodín. Aj pri prvom a aj teraz pri druhom. No s druhým mi pomáhala zo začiatku viacej. A boli sme spolu častejšie ako pri prvom. Presťahovali sa bližšie ku nám. Majú dve nehnuteľnosti. S mojou maminou sme susedky. Prejdeme ku sebe aj v papučiach.

julka828
24. mar 2022

@deniska321 a naco pomoc mne nikto nepomahal a som tu. Mala som 23 a 25 rokov ked sa narodili deti

ummimaryam
24. mar 2022

@deniska321 ahoj, ja byvam tisice kilometrov od rodiny, na babo sme boli iba ja a moj manzel. Bolo to uplne v pohode. Pokial je tvoj muz dobry a pomoze ti, postrazi male aby si sa mohla vyspat, tak si nelam hlavu a povedz obom, tvojej mame aj svokre, nech pridu neskor ze to zvladnes

orangiiina
24. mar 2022

Moja rada z vlastnej skúsenosti (rodičia vzdialení 260km, svokrovci 500 km). Nech ti najskor pomoze muž, zvyknete si a potom ak bude treba mama a ako posledná svokra. Mama je mama, bohužiaľ. Možno zistíš po 2 týždňoch, že pomoc nepotrebuješ. Ale nechaj si zadné dvierka. Moje dieťa bolo zle, plakalo a nespalo od príchodu z porodnice, hojdali a tíšili sme ho aj do 3 hod. v noci. Ja som sa zle hojila a hrozil mi kyret po pôrode, zapálilo sa mi všetko, hojila som sa dlhšie ako 6 týždňov, mala som veľké bolesti, plakala som casto 😕 moja sestra po 3 cisarakoch sa lepšie zotavila a zvaldla ako ja. Deti jej všetky prespali prvé 2 mesiace lebo mali siľnú zltacku. Ona sa mala čas zotaviť a zvyknúť si na všetko. Clovek nikdy nevie ako udalosti budú prebiehať 🙂 Treba sa pripraviť na všetko. Držím palce.

katka5161
24. mar 2022

podla mna nepotrebujes ziadnu specialnu pomoc, dieta bude 20 hodin spat, ak nie viac

orangiiina
24. mar 2022

@katka5161 ako to môžeš vedieť?? Moje spalo 9 hodín z 24.