S akými nezvyčajnými menami deti v okolí ste sa stretli?
Ahojte, dnes je celkom moderne davat detom rozne mena, mna by zaujimalo, ci mate aj vy vo vasom okoli dieta s nezvycajnym menom a ak ano, tak ake?
Stručné zhrnutie
- V slovenských a okolných komunitách sa bežne vyskytujú cudzojazyčné a netradičné mená, napríklad Mirella, Zia, Rogan, Tristan, Kayal, Fatima alebo Noel; rodičia ich často volia aj pri tradičnom slovenskom priezvisku.
- Niektoré mená, ktoré boli kedysi raritné alebo cudzie, sa dostali do lokálnych kalendárov a bežnej praxe, napríklad meno Noel je „po novom“ uvedené v kalendári.
- Matričné úrady nie vždy problém s registráciou netradičných mien majú; v diskusii sa uviedlo, že mená ako Elektra boli zapísané a že niektoré matrikárky doslova hovoria, že také meno ešte nezapisovali.
Najčastejšie otázky
Q: Aké cudzojazyčné mená sa často dávajú deťom na Slovensku?
A: V diskusii boli spomenuté príklady: Mirella, Zia, Rogan, Tristan, Kayal, Fatima, Noel, Aurelia, Kayal, Ibolya, Lennox, Maddox, Juan Miguel.
Q: Ako matrika posudzuje nezvyčajné mená?
A: Jeden príspevok uvádza, že meno Elektra bolo považované za existujúce a matrikárky ho zapísali; iný príspevok spomína, že matrikárka pre Dimitrija povedala, že také meno za 20 rokov ešte nezapisovala, čo ukazuje variabilitu v prístupe úradov.
Q: Sú mená ako Noel alebo Otília v slovenskom kalendári?
A: Podľa diskusie „Noel“ je po novom v kalendári a meno Otília bolo tiež uvedené používateľmi ako bežné meno v kalendári.
Q: Aké riziká prináša kombinácia nezvyčajného mena so slovenským priezviskom?
A: Diskutujúci uviedli konkrétne nelichotivé kombinácie ako Kevin Kováč alebo Yasmine s bežným slovenským priezviskom a spomínali, že zahraničné mená so slovenským priezviskom môžu znieť „smiešne“ alebo nevhodne.
Q: Aké skratky a prezývky sa tvorili z netradičných mien?
A: Príklady v diskusii: Vendelín → Venďo/Vendelinku, Zachariáš → Zaško/Zachy/Zaky, Dimitrij → Dimko/Dimi, Deborah → Deborka/Deb, Mária → Marienka/Marienočka.
Q: Môžu byť „staré“ mená vnímané ako nezvyčajné v dnešnej dobe?
A: Áno; diskusia uvádza, že mená ako Františka, Serafína, Bonifác alebo Žofia sú niektorými účastníkmi vnímané ako netradičné alebo starosvetské.
Závery z diskusie
Zhoda
- V súčasnosti sa na Slovensku bežne používajú mená z rôznych jazykových a kultúrnych zdrojov (príklady: Mirella, Fatima, Tristan, Kayal, Aurelia).
- Netradičné mená už pre niektorých rodičov nie sú prekážkou, pričom bežné sú aj kombinácie zahraničného krstného mena so slovenským priezviskom.
- Matričné úrady zaregistrujú množstvo netradičných mien; konkrétne meno Elektra bolo zapísané bez problému.
Sporné názory
- Niektorí považujú dávanie zahraničných mien k slovenským priezviskám za „katastrofu“ alebo nevhodné; iní tvrdia, že multikultúrne prostredie také mená normalizuje a robí ich prijateľnými.
Otvorené otázky
- Kde je hranica medzi kreatívnym, kultúrne opodstatneným menom a menom, ktoré môže dieťaťu spôsobovať sociálne problémy?
- Aké jasné kritériá alebo usmernenia by mali matričné úrady používať pri posudzovaní netradičných mien?
Spomenuté značky a firmy
Lidli, Draciku, České prostreno, TV Noviny, LF UK, UNIPO FZO
Spomenuté produkty a metódy
žiadne
Miesta a osoby
Bosna a Hercegovina, Rakúsko (At), Dunajská Streda, Liptov, Írsko, Mexiko, Trnava, Bratislava, Bánovce nad Bebravou, USA, UK, Beyoncé, Jesse James, Hurrem sultán, Vinnetou, Mercedes Jelinek
V okolí nie, ale na ambulancii sme mali pacientky, všetky boli "tunajšie" nie cudzinky:Graciela
Laya
Keyra
Mužské mená neboli extra nezvyčajné, možno Salid, ale to bol Arab, čiže nebolo to také zvláštne.
@sona96 ako dieta som poznala jednu babu Mirellu, bola z byvalej Juhoslavie
Raz v obchode hrozne reval asi 4 ročný chlapček, rodičia, že Bonifac nerev, Bonifac toto a hento a dieťa len revalo. S takým menom revem aj ja a možno ešte aj viac ako on
Muzske meno Rogan (obaja rodicia Slovaci a zijuci na SK). To bolo pre mna zvlastne, ale znie tak slachetne 🙂
Divne mena na slovensku k slovenskému priezvisku, sú všetky tie pozahraničné, to je cista katastrofa... Ale poznám Salome, Tea, Matias... No proste otras
Voľakedy boli tiež zaujímavé mená, ako Pravolub, Svätoslav, Dorofeja, Botond, Žiarana...
Na ihrisku bolo dievčatko s menom Deborah a mamička (Slovenka hovoriaca na dieťako slovensky a maďarksky) ju oslovovala Deborka.
Zalezi na tom,kde clovek zije,ja som v At a tu su skutocne mena,jedno zaujimavejsie ako druhe, pre mna osobne dievcenske Lames ( syrske)
@tosomja krásne meno. Tiež sme nad ním rozmýšľali pre našu dcéru. My sme sa rozhodli pre Máriu.
Ja som nadobudla pocit, že moja dcéra má netradičné meno. Každému komu odpovieme na otázku, že ako sa maličká volá a my, že Mária tak som si všimla, že ľudia až oči vypučia. Možno asi čakajú odpoveď, že Lara, Stella, Kiara a pod.
My mame kamosa z ihriska, ktory sa vola Vendelin a ma 3 roky. Mna vzdy mykne, ked na neho volaju "Venďo, Vendelinku" 😳
V praci mame klienta, ktory sa vola Zdislav. Okrem toho ma aj velmi vtipne priezvisko a spolu to posobi fakt velmi smiesne. Ked sme to videli prvykrat, moja kolegyna az plakala od smiechu.
Este z takych nezvycajnejsich mien si pamatam na pocernejsieho chlapceka, ktory raz so mnou cestoval vo vlaku a volal sa Santos.
Poznala som mladého muža s menom Celestín.
Dievča menom Knarik, no pôvodom bola z Arménska.
@dudos Mária je pekné meno, ale keď ho vyslovujú Mária. Moja suseda má trojročnú Máriu, ale ju oslovujú Marienočka alebo Marienka.
@dudos pre mňa je des keď vidím Kiara s K, proste také krásne meno spotvorit, moja sestrinica je Chiara ale ma talianske priezvisko a pasuje jej to jak rit na serbel 😁
Okolo nás sú bežné mená detí, no v susedstve máme Kornéliu a k jej priezvisku mi to príde strašné.

Sused má vnučku, ktorá sa volá Mirella. To som naozaj ešte nikdy nepočula, neviem odkiaľ mali inšpiráciu 😀