Strach mať druhé dieťa

28. jan 2024

Zienky, bude to asi dlhšie, tak ďakujem za prečítanie.. Neviem sa rozhodnúť ohľadom druhého babatka. Mám 37 rokov (čerstvých) a 16 mesačne dieťa, no nejako vnutorne cítim, že by som druhé aj chcela, zazit to malé bábätko ešte raz, plus asi by aj malej bolo veselšie, kebyže má súrodenca… Avšak.. bývame bez rodiny, manžel od rana do večera v práci, niekedy aj vikendy, nezarobí zle, ale po tých dlhých mesiacoch na MD a RD by sa druhý príjem samozrejme hodil (k druhému dieťaťu by sme potrebovali iné auto, ak by to bol chlapček tak kompletne výbavu atd).. Nie som mama, ktorá by si RD nejako extra užívala, sme s malou stále samé.. Už sa aj teším, že podrástla, že sa nám bude dať chodiť na výlety a pod. Plus by som si chcela dokončiť doktorát, ktorý som kvôli tehu prerušila a čiastočne má láka aj práca a nejaký čas konečne pre seba 🙏 Plus mala som dosť náročne sestonedelie (rozpadla sa mi rana, problémy s imunitou, rok som chodila na fyzio s diastazou atd..), po pôrode mám konečne bezbolestnú a krátku menštruáciu a úplne o 100% sa zlepší sexuálny život.. A tu je moja dilema.. Či ísť do druhého babatka a naplniť si tu túžbu ovoňať novorodenca ešte raz a byt o jedného viac, no na druhej strane mám extrémny strach, že to bude trápenie (na všetko sama, 0 čas pre seba, ďalšie 2-3 roky doma, koniec výletom, malo času na každé dieta atd), nehovoriac o strachu, či sa mi zase nejaké zdravotné komplikácie neurobia, nezhorší MS alebo sex a pod.. Predsa len mám 37 a asi by som si chcela posledné “roky mladosti” užiť inak ako s plienkou na ramene, no bojím sa, že v budúcnosti budem ľutovať, že mame len 1 bábätko… A vravím si, že ženy rodia aj 40+ ale myslím, že čím bude dcérka starká, tým mi to bude dávať menší zmysel mat druhé… Viem, že každá aj keď pochybovala tak to 2,3 a xte dieťa lubi neskutocne ale možno mi dať nejakú radu ako z tejto dilemy :/

denithestrange1993
28. jan 2024

Nerozmyslaj nad druhym dietatom v intenciach: zazit vôňu babatka,babatkovske obdobie atd. Vela zien ani nechce mat druhe dieta,ale chyba im male babo. Narodene dieta je clovek o ktoreho sa musis starat 18+ rokov, zabezpecovat mu minimalne zakladne potreby a riesit s nim vsetky radosti,starosti. Odpovedz si sama ci ste s manzelom natolko zabezpeceni (financne,emocionalne,zdravotne..),aby ste zvladni starostlivost o noveho cloveka.

bluka2
28. jan 2024

Tak ja nákupy proste objednávam a dokupujem iba čerstvé ovocie a zeleninu a staršia dcera na ZŠ medzičasom ma už za úlohu pečivo. Hej, mne je tak lahsie, možno lebo prvú mám dcéru, ktorá je taká samostatná povaha a rada sa hra s mladším bratom…

luccija
28. jan 2024

Takto sa len zneistujes áno, môžeš rozmýšľať ako sa budeš prvej venovať, keď pride druhé mimino, ako znesie druhé bábo, kedy dokončis doktorát, potom 2 choré deti v skolkarskom období je veľký rozdiel jedno a dve, a niekto má dve pohodickove a zvláda všetko🙂ja som ju už mala vtedy vypiplanu 8 r a to sa rozhoduje ešte horšie.Nechaj to na náhodu niekedy nemôžeme všetko naplánovať.

hendikep
28. jan 2024

a hlavne ak si jedinacik sama si vies odpovedat ci chces toto pre svoju dceru 🤷🏼‍♀️ vies ono kym toho surodenca “ zabezpecis “ ( myslim vynosis a vypiples ) trva to dva tri roky - a co je to oproti tomu co Ti da to dieta za cely zivot? potom uz iba znes ovocie a uzivas si rodinku .. :D a takisto … vy s manzelom ste dvaja dospelaci .. oni by boli dve deticky ktore sa mozu navzajom postazovat na rodicov atd … ( mala som sestru tak viem ake to je, mat vzdy spojenca pri hadke s mamou atd . mas sa komu vyzalovat ked mas nieco s cim sa chces podelit ked rodicom nechces atd. /a to mam s rodicmi velmi otvoreny vztah / proste partak na zivot 🔥 ) a nemenila by som !

janinah
28. jan 2024

Mne osobne každé obetovanie.kazdy strach.kazdy zdrav.problem stal za tie tri deti.ktore mám .Každý problém sa dá vyriešiť a čo ma nezabije to má posilní
A celkom sebecký sa teším na starobu.bude okolo mňa dosť blízkych .vlastne už je.mam 60.Tiez ďakujem Bohu za dvoch súrodencov.ta naša súdržnosť sa ukázala aj teraz.ked nám zomrela mamka a bola doma do konca.nijaka nemocnica ani ústav .Byť sama bez nich tak to nedám.
A nie nemám deti preto.aby mi zadok utierali v starobe.lebo také hlasy sa tu ozvú hneď ...
Je to o láske.cim nás je viac.tym jej máme viac

luccija
28. jan 2024

@janinah chápem ty máš vzťahy dobre, bývate asi blízko, ale sú rodiny kde sa deti, súrodenci odsťahujú do zahraničia či ďaleko od rodičov aj to je život.Ved neraz tu čítam, že sa treba o niekoho starať a všetci sú stovky km...áno, nič viac ako rodina nie je, ale ..otcova sestra 2000 km od nás, mamina sestra 350 km bratranci 1000 každý si zariadil život po svojom.

janinah
28. jan 2024

@luccija vzdialenosť nie je problém...ak vedia a chcú pomáhať finančné pri starostlivosti o rodičov a sem-tam prísť ich pozrieť...ale o tom ne/vzťahu v rodine sa rozhoduje už v detstve ...
To teraz nebudeme mať viac detí lebo čo keď sa odsťahujú..čo keď nebudú mať záujem....áno.nikdy nevieš.alw niektoré veci v živote sa ozaj oplatí riskovať

rorino
28. jan 2024

Ja píšem za seba,len môj pohľad,z toho čo som prečítala,by som ti povedala,že užívaj si dieťatko,ktoré máš,je ešte malé,máte pred sebou dlhé roky,príde puberta😉,bábätká sú zlatucke,milucke,a je pravda,že je to len chvíľu,kým vyrastú,ale už máš vek,kedy dieťa bude vyrastať so staršími rodičmi,bez ohľadu na to ,aký mladí sa môžu cítiť.Pisrm to preto,že sama som dieťa takých rodičov,a môže byť aká chce pokročilá doba,vek nepustí.Mlada sa môžeš cítiť aj bez malého dieťatka po boku.Nech sa rozhodneš akokoľvek veľa šťastia.

benny2020
28. jan 2024

Povzbudzujem do ďalšieho dieťatka ❤️❤️❤️ s dvomi je ľahšie ako s jedným....aj veselšie.....ono to aj tak ubehne to plienkove obdobie 😁

nelka93
28. jan 2024

Ak máš toľko proti a minimum pre, tak do toho nechoď. Lebo aj to bábätko po ktorom túžiš zakrátko vyrastie a potom co? Budeš chcieť ďalšie bábätko?

lalala94
28. jan 2024

Ja by som do druhého dieťaťa na tvojom mieste nešla a to z toho dôvodu, že sama píšeš, že manžel je stále v práci. Nechcela by som byť sama na dve deti, ale ja nie som masochistka. 😀

dkethe
28. jan 2024

sa pytas, ci je to s dvoma detmi lahsie? Urcite zalezi aj od dietata/matky, no Nie, nieje. Plati: jedno dieta ziadne dieta.
S dvoma je to ultra turbo masaker.

barborachors
29. jan 2024

A preco vlastne riesis druhe? Vsak mate teraz mimino a ty uz teraz riesis druhe, naco? Nabuduce bude tema, ze teraz som porodila a poradte, mam mat stvrte?

autor
29. jan 2024

@lalala94 veď to je moja dilema.. či sa “obetovať” a ísť do druhého aj keď asi tuším čo má čaká alebo dať prednosť sebe a proste už sa začať venovať aj sebe a nie byt len ťažnym konikom 😀 ja viem, že deti rýchlo odrastu ale rovnako rýchlo aj ja zostarnem 😀

hariet
29. jan 2024

@dkethe presne moje slova😁 ja ked niekde citam, ze s dvomi je to lahsie tak dalsia myslienka, ze na akej planete to moze byt s dvomi lahsie? Ked mas na seba 2x viac poziadaviek a to sa niekedy mozes aj rozkrajat, hlavne, ked je zena na deti prakticky sama.

Ano, mozno, ked sa deti zacnu spolu hrat a vyjde to tak, ze sa radi spolu hraju lebo ani to nie je pravidlo.

Ja ked si spomeniem ked sme mali jedno dieta, to bola total pohoda, s dvomi zahul. Je mi jasne, ze to bude lahsie, ale ak @autorka mas byt na nich sama a nemas dost energie, a este si nebodaj uz polovyhorena z RD, bude to tazke.

autor
29. jan 2024

@barborachors lebo som už stará koza 😀 a keď sa vratim po malej do prace už sa mi “spat” nebude chcieť… a tiež by som baby v 40+ nechcela… :/

anita6666
29. jan 2024

V 37 mnohé ovoniavaju vnúčatá.

autor
29. jan 2024

@anita6666 dik 🤣

hendikep
29. jan 2024

@luccija suhlasim s tym co povedala
@janinah ze tieto veci sa urcia uz v detstve ako to bude .. resp pocas spoluzitia, vychovy rodicov … moji rodicia su rozvedeni sestra od ich prvej hadky doslova “ utekala” najprv v BA na intrak, potom taliansko, cesko … ani ju nenapadne sa vratit sem lebo proste stratila to zazemie a dost ju rozvod poznacil .. aj ked vztah sme mali s rodicmi super, vychova tiez zvladnuta ale ten rozvod to vsetko naveky pokazil a doslova si kazdy zije svoj zivot .. kazdy v mojej strane rodiny ( sesternica tiez rozvedeni rodicia zije na jamaike ) bratranec - rodicia len piju a hadaju sa tak ostal zit v Bratislave .. ked sa nahodou stretneme vsetci niekde na oslave tak mam pocit ze sa nik o nikoho nezaujima a kazdy len o sebe 🤷🏼‍♀️ no a ked si to porovnam s manzelom .. jeho rodicia maju 4 deti, su velmi sudrzna rodina .. vo vsetkom si pomahaju a rodicov si deti velmi vazia napriek by som povedala - extremne - tvrdej vychove … a vsetky deti ziju tu v okoli ani ich len nenapadlo stahovat sa niekde do teplych krajin lebo rodina pre nich znamena prilis vela … viac ako nejake financie alebo podmienky zivota ..
cize za mna, ked maju ludia zdrave laskyplne vztahy doma tak “ neutekaju “ od vlastnej rodiny .. je to smutne inak tento zivot, neviem si predstavit ako musi byt smutno rodinam ktore su - rodicia a jedno dieta niekde v tramtarii a vidia sa s rodinou raz za rok … o com je taky zivot? netusim

buducamama
5. feb 2024

Ja mam rovnake myslienky, babatkovske obdobie mi brutal utieklo a pri tej mega unave som si babo ani neuzila. A vies coho sa bojim? Ze druhe by bolo o tom istom ak nie horsie, lebo starsie dieta by si vyzadovalo tu svoju pozornost. Vek neoklames, my si uz budeme s partnerom uzivat toto nase jedine baby, hold mali sme dieta v neskorsom veku, nemusim mat vsetko. Surodenca mat nebude, ale bude mat nas dvoch, budeme chodit na vylety, na ktorych sa nebudeme obmedzovat a ratat kazdy cent (teda verim, ze sa nieco neposere😂) a budeme sa s nou hrat spolocenske hry my, aj sto krat dokola. Akoze niekedy my to pride, ze spravim si dve deti, aby som mala klud a nech sa hraju spolu.. No mozno chvilu hej, pohraju sa a potom budes riesit hadky😁 A tiez choroby, dve deti si to tocia a vymienaju, ak nemas opatrovanie v podobe babky, tak je to len na rodicoch. Cely menezment je ovela tazsi pri dvoch a viacerych detoch. Aj ked budu chodit do skoly. A tiez financne.

hendikep
6. feb 2024

@buducamama nie nie je to o tom ze “… ze spravim si dve deti, aby som mala klud a nech sa hraju spolu “ … mozes s nou hrat spolocenske hry a chodit na vylety .. ako rodic vsak nikdy toho surodenca nevynahradis ani keby si sa do kocky poskladala .. su to dve absolutne rozdielne vztahy