Vyčerpaná mama

barborinkamisko
20. okt 2022

Asi nastal čas už u mňa že sa potrebujem vyhovoriť poprípade poradiť. Alebo potvrdiť ze nie som jediná mamička ktorá sa tak cíti.
Miško bude mať v dezembri rok a pól.
Doposiaľ je to celkom nenáročné dieťa.
Ale ma neustále separačne úzkosti. Keď chcem niečo robiť hocičo musím všetko sa snažiť narýchlo ci niečo uvariť upiecť. Keď si chcem umyť vlasy alebo niečo iné proste stojí pri mne a plače ako by išlo o život ide to už dosť dlho tak tom. Ma 12kg a po pravde už ho neustale na rukách nevládzem. Občas ho zoberiem na ruky a tak robím veci. Ale dneska som už totálne bola zúfalá a skríkla som riadne na neho chudák sa zľakol triasol ja som revala vyrevala sa co robím dosť často. Psychicky ma to vyčerpá ved každa mamka pozná to určite té to nie je stále jednoduché.
Bývame na dedine 30 km od mesta od rodiny známych. 2 rok. To bude. Prerabali sme dom je to tu pekné. Ale čoraz viac poslednú dobu som prehovarala muža Ci by sme sa možno neodstahovali do mesta. Jasne nechce nič o tom počuť. No chápem ho aj v tom. Manžel je od 06.00 do 17.00 v praci príde už k čase večierky. Neočakáva ze bude mat každý deň na varené sam povie keď nič nebudeš robiť nevadí. Lenže ja som ten typ. Že spravím aj tak navarím všetko je tip top u nás. To je v pohode. Ani nie veľmi toto ma trápi. Ale to ze poslednú dobu som s tou smutná ze som sama. Neviem sadnúť hocikedy do auta a ísť niekam napr s malým vodičky ešte nemám ale keď malý pôjde do školky bude to prvé ze si ho spravím.
Jednoducho som prakticky sama na neho a psychicky ma to neskutočne vyčerpá. Malý je taky typ ze proste neustále chce byť so mnou.
Milujem a dala by som všetko pre neho ale som z neho občas riadne na nervy. :(
Mate podobnú situáciu. Žienky ktoré bývajú na dedine? Majú dákeho od mesta rodiny bez auta ako to dávate co robíte alebo ako sa vysporiadavate a dieťatkom ktoré je také ako som opísala môjho Miška? Ďakujem zatial

jana_eyre_2
20. okt 2022

Bolo to už daaavno, ale tiež som svojho času uvažovala nad tým že sa vrátime do bytu v meste.. prišlo mi tam viac možností, muž rýchlejšie doma z prace.. lenže k jednému dieťaťu sa pridalo ďalšie, potom ďalšie, deti rástli, ja som si vytvárala vzťahy v okolí, mala toho nad hlavu, až som sa ani náhodou necítila osamelo..

Separacna úzkosť dieťaťa, osamelosť ženy bez známych nie je navždy.. dieťa rastie, vzťahy sa vytvárajú vďaka dieťaťu ľahšie a uvidíš že čím viac s malým budeš chodiť niekam von nájdeš si spoločnosť iným mám.. ja už rodičov nemám, svokra bola dlho plne zamestnaná a keď mala čas mala iné vnúčatá.. tiež som bola celé dni sama.. ale to sa všetko pomenilo časom, vekom, okolnosťami.. rodinný dom ocenis keď dieťa podrastie a poprípade ich budeš mať viac.. skús sa poobzerať skôr či nemáte v okolí nejaké cvičenie pre deti s deťmi, tam by si našla nejaké rovnako naladené mamičky a dieťa zo seba vyda nejakú energiu..

makakova
20. okt 2022

@doriiis ona niekde pise ze to ako sa malý správa ma súvis s dedinou???

Veď choďte autobusom niekam do mesta raz za čas. Chápem ťa,neboj raz z toho vyrastie,o polroka uz bude zas iný ..väčší🙂

makakova
20. okt 2022

@deti95060810 presne

ivangeline
20. okt 2022

Robit vodicak uz teraz alebo su urcite aj busy ci vlaky... A zacat chodit medzi ludi na dedine. Inac si len privodis depku. Plus je stale internet a mobil,takze v kontakte sa da byt aj takto.

zuzinka888
20. okt 2022

@veronnica080 ano zivot je pokojnejsi ale... Ziaden detsky kutik kde sa da vybehnut. Ziadna kaviaren s ihriskom. Obchod - ak nenabehnes o 8h rano tak pecivo uz nie je a len zakladne potraviny. Ked sa mi podari Lidl tak mam sviatok. Ziadny park len zahrady a polia. A ihrisko len v skolke kde ine deti nesmu- vstup do arealu zakazany. Autobus 2x za den. Aj takto to je v malych dedinkach a ak nema auto tak amen. Ja by som bez auta zahynula- sadnem, zbalim detvaky a idem- voda, les, mesto. ..

zmrzlinka2021
20. okt 2022

@doriiis
POdstata problemu autorky nie je v tom, ze by sa nudila (inak vsetky aktivity co pises mozu robit aj ludia v meste) - podstata je v osamelosti a v tom, ze proste nie je dedinsky typ cloveka. Je mlada, aktivna, spolocenska a teraz je extremne vycerpana a frustrovana a proste nema pre seba "vzruchy", kde sa vzprusi, pookreje.
Je to typom osobnosti

zmrzlinka2021
20. okt 2022

@zuzinka888
Lenze takto to aj má byť na dedinách, inak sa stávajú satelitmi a v podstate sa z nich vytratí dedinský ráz zivota, fungovania - my to tu pri BA máme. Sú to predmestia BA.

Kde by moja svokra z dediny chodila po kaviarnach s detskými kutikmi, proste na dedine ludia robia okolo statku, na poliach - prave o tom je dedina. Nestaci iba "priestor", ale podstatny je aj "sposob zivota"

maryetta
20. okt 2022

Hmmmm neviem no. Asi mas len sama na seba prilis vysoke naroky.
Byvame v dome na dedine. 3deti. Rodina 300km od nas. Muz tiez rano ide najneskor o 7 do prace. Skor ako o 16:00 malokedy pride domov. A ak hej tak si chce porobit svoje veci.
Najmensi ma aktualne 2roky. 15kg. Hrame sa. Kreslime. Pozera rozpravky kym nieco porobim. Alebo robim ked spi. Poobede pride skolkarka chce sa postiskat. Pride druhak s ktorym sa treba ucit.

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@marianarem odmieta iných ľudí. Neostane s nikým ☺️ takže to asi nie

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@doriiis nemá to s Tym nič spoločné. Ja som ani nič také nepísala. Zle ste to asi pochopila. Jedna vec dedina a druha dieťa. Nič som nepísala o tom ze by to malo nejaký súvis

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@deti95060810 aspoň niekto 😃 chápe o co tu ide

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@liv1 ano mame starkú tetu sesternice ale tie všetky sú v meste. A spoje mi chodia dosť blbo a cesta cca hodina a pol. Možno to bude lepšie keď bude malý väčší ale momentálne som v boxe materstva kde je to dosť na mňa. Ale jasne ze su dní kde je úplne všetko super hlavne víkendy keď je nás táto úplne doma s nami a niekam. Ideme len ten týždeň som unudena vyčerpaná....

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@jaskolka mam známych ale nie s deťmi majú iné záujmy. Občas zájdem ano niekam kde majú deti kamarátka atď. Len je to dosť obťiazne stále s tým cestovaním do mesta. A tu na dedine mam " známu" len tam nerada chodím. Detvaky si nerozumejú vôbec mne do malého jej staršia kope bije takže to radšej som sama doma ako. Ísť tam 😃

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@taga jej to na milo dojalo. Možno by som mala zmeniť Uhol pohľadu aj na to ako reagujem na jeho potreby co ja vnímam občas ako "na nervy" neustále nalepeny na mne.
Ze ako si napísala ze mi chce robiť spoločnosť to sa mi páči

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@luccija no vystihla si toto úplne. Je to tak. Asi kladiem na seba veľké nároky co je asi zbytočné. Mam jednu jedinú ale to som radšej doma ako tam. Dookola sme skúšali ci sa niečo zmení alebo nie. Ale naše návštevy u nej sú také ze jej mala 2 a pol ročná berie všetko miskovi nič mu nedá bije ho strka. A už nemám chuť tam chodiť. S mamičkou som ôk. Ale je mi to blbe také správanie jej dcérky. Nuž neviem ci to závisi od výchovy alebo povahy dieťaťa ale nemám rada keď iné dieťa tak tom zaobchádza s mojim. Tak to radšej som doma. Sama alebo na prechádzke vonka alebo tak. A znova naspäť domov

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@doriiis ja nespájam dva problémy naraz. Jedna ved ze som na dedine žiadne možnosti na socializácia a druha vec správanie maleho.ale nikde som sa nevyjadrila tak ze zato ze bývam na dedine som vyčerpaná matka treba viac čítať do hlhy a chápať keď niekto niečo opisuje. Ešte som aj podotkla v jednej vete ze bytová situácia nie je až taká tragédia ako celkové vyčerpanie z dietata a jeho spravania a ani ze mi chyba ihrisko kávička kútiky atď atď

zuzuliennka1
20. okt 2022

@barborinkamisko ved praveze s takymto dietatom, alebo teda vseobecne s malymi detmi byvat na dedine je raj.
a toto co mas teraz - je len obdobie, pride potom dalsie obdobie.
pises, ze je na tebe nalepeny, teda ma typicku separacnu uzkost, chce byt s tebou, ale toto nevyriesi “mesto”, tak by chcel byt a bol by nalepeny na tebe v meste. a ani nie je pravda, ze mesto ma viac vnemov, praveze male deti nepotrebuju neviemake vnemy, potrebuju pohyb, vela vonku a na to je dedina a dom ovela lepsia, ako byt a mesto… a ked uz - na zahrade a v dome tych vnemov vymyslis aj viac, ako v malom byte v meste.
keby si sa aj stretavala mozno viac s kamoskami, okej chapem mala by si ty ten soc. kontakt ktory ti chyba -
ale ako by to posobilo na syna, tazko povedat, nemyslim si, ze by sa zrazu od teba odputal…
treba vydrzat, je to obdobie, rok a pol je fajn vek, zachvilu ho zacnu bavit aj ine veci a este mega ocenis, ze ho budes moct bezpecne nechat behat po zahrade a hrat sa.
davas si do suvisu dve uplne rozdielne veci.
vidim jedine riesenie - ten vodicak si sprav uz teraz a mozes s malym autom chodit viac do mesta..
ale ze si na dedine, v dome a klud - este podlamna neskor ocenis

kataleya
20. okt 2022

@barborinkamisko rýchlo spraviť vodičský a vypadnúť občas do mesta, k rodine. Môj syn má rok a 3 mesiace. Tiež som väčšinou sama. Mám tu síce mamičky s deťmi v podobnom veku, ale už ma nebaví kočikovať stále po tej istej trase dookola dediny. Nemáme ísť kde do potravín a podobne... Keď už potrebujem zmenu tak dám kočík do auta a ideme.

evica17
20. okt 2022

Ja mám vodičky a nesoferujem. Bojím sa. A aj tak chodím s deťmi do mesta,na autobuse. Buď do knižnice, alebo do MC sa zahrať a na pokecať alebo len tak pozrieť vlaky. Aspoň raz do týždňa. Ubíja má to tu doma byť stále a len tie isté prechádzky. Moje deti majú 2 roky a 8mesiacov. Jeden ide v nosici a druhý peso popri. Kočík neberiem,ale ak by som mala.len jedného,v pohode aj s kočíkom,ak ti toľko neprejde.
A nauč sa nerobiť všetko,že nemusí byť všetko v domácnosti tip top. To robia ženy na materskej,že chcú mať všetko dokonale a potom sú zbytočne vyčerpané,vystresované. Radšej si čítaj alebo rob niečo ako psychohygienu keď maly spí a budeš aj ty vyrovnanejsia mama

barborinkamisko
autor
20. okt 2022

@evica17 a bývaš na dedine ci v meste myslím ako ďaleko máš do centra mesta?

evica17
20. okt 2022

@barborinkamisko na dedine, ale do mesta mám 9km, čiže busom za 15 minút, potom buď pešo do centra alebo k našim to je ešte 30 minút pešo od autobusu. Ale keby mám len jedno dieťa,tak ani tých 30 km busom by mi nerobilo problém, ráno idem a večer muž nás vezme autom napr ? Či to sa nedá ?

1gabriela13
20. okt 2022

@barborinkamisko ahoj. Buď v kľude,prešli sme si tým všetky. Niektoré s pomocou a niektoré bez. Ja som tá druhá kategória ako ty. Možno ti poviem vetu ktorú si už počula 100x ,prejde to. Čas čas čas. Je ešte malý ,správa sa úplne normálne ,je taký tip bábätká. Monika som dcéru skoro 3 roky,ranajkovala som tak veľakrát že ona sa kojila ,všetko som robila skoro tak. Keď obchod tak šatka ,vláčila som ju na sebe. Každý mi hovoril že bude naviazaná ,bude mať problém zo škôlkou,zo všetkým. Bezomna sa nikdy nepohne. Opak bol pravdou. Keď nastúpila do škôlky ani jeden jediný deň neplakala,teší sa stále,ma už skoro 5 ,má svojich kamošov ,o mňa sa zaujíma keď spadne ,keď je hladná,alebo po veľkej potrebe vytriet zadok 🤣je vyrovnané ,spokojné,šťastné dieťa,ktoré v pohode je s každým ,najradšej s deťmi . Takže dávaš jej najviac,svoju blízkosť. Viem že je to únavné ,vyčerpávajúce ale časom to prejde.

majlo1234
20. okt 2022

Som s tebou! Podla mna je hodina a pol do mesta autobusom s malym dietatom scifi, to radsej ostat doma. Ale ani autom to nebude nic moc, takze od tej predstavy by som sa oslobodila na tvojom mieste. 😃 viem o com hovorim, s mojim synom podobnym tvojmu podnikane turisticke vypravy po slovensku a je to velmi narocne😃 ci sa tyka separacky, urcite to raz prejde. Pokial potrebujes porobit, a mas naozaj take nervy z toho, ze ti place pri nohach, daj ho do ohradky/postielky trochu dalej od seba, nepraskne ti hlava. Ale odporucam upustit od domacnosti a povenovat sa dietatu(to je rada od mojej mamy), to mi zachranilo psychiku

monicka976
20. okt 2022

@barborinkamisko mila vycerpana mamina 🙂 netrap sa, nezazivas to sama, doverne to poznam. Mam 8 mesacneho so silnou separacnou uzkostou a 3 rocneho v obdobi vzdoru a boja o pozornost s "malym votrelcom" 😅 su tazke a este tazsie dni, ale drzi ma poznanie, ze rychlo rastu a robia malilinke pokroky ku zlepseniu kazdy den. My sme sa pred 2 rokmi prestahovali na dedinu, 23 km od mesta, kde nam ostali rodicia/svokrovci/kamarati. Poviem ti, ze ja tento pokoj velmi ocenujem, v byte som trpela...hlucni, neohladuplni susedia, davat pozor aby dieta nebuchalo, nekricalo, hore dolu vlacit kocik. Takto sme kupili novy dom, mame klud, detom sme spravili ihrisko s preliezkami, hojdackami, trampolinou, bazenom,starsi sa prehra na zahrade so psom, kocurom, v pieskovisku,beha, lieta a vzdy sa prebavi...a vsetky domy naokolo su mlade rodiny s detmi, takze ja som tu naozaj spokojna. Muz je casto v sluzbe, ale je pravda, ze kedykolvek mozem sadnut do auta a ist do mesta, ale nechodim, lebo doma si vzdy vieme spravit program.
Verim, ze to asi nie je ani tak o byvani, ako o tom psychickom vycerpani, ja sama som sa nahanala, varit, upratovat, piect, vsetko kazdy druhy den a nestihala som ani jest. Ale naozaj treba polavit...oddychuj ked sa da, ked maly spi, pospi si aj ty alebo si len daj kavu, dopln magnezium. Ja som upustila z "dokonalej domacnosti" a venujem sa hlavne detom,ktore hned vycitili, ze som viac v pohode a kludna 🙂 Viem ze je to narocne, ale nebude to takto navzdy.

tandariatko
20. okt 2022

@barborinkamisko Ahoj, u nás to funguje podobne malý má 1.5 roka manžel od ráno do cca 16-17 v práci následne ide na dvor dorába terasu a prístavbu proste okolie domu. S malým som 24/7 a to doslova 24/7. Každý deň varím, upratujem, periem 🙂. Medzitým idem s malým na prechadzku a v priebehu dňa cvičím čo mi dosť pomáha sa vyventilovať. Malého dám do postielky umyjem si vlasy a osprchujem sa ☺️ nemám ho pri sebe v kupelni. Zo začiatku troška plakal ale zvykol si pekne sa tam hra a čaká na mňa kým prídem s kupelne. Kontrolujem ho na kamere. Keď chcem ísť k rodičom alebo sestre jednoducho sadnem na autobus a idem tiež bývaju cca 25km od nas musim tam ísť dvoma autobusmi niekedy ideme s kočíkom niekedy bez kočíka. ☺️ Dedinu by som za mesto NIKDY nevymenila 🙂 Rozdiel medzi našími deťmi je že moje dieťa je neskutočne živé 🤣 musíš si nájsť nejaký koníček ☺️

zuzkaferko
21. okt 2022

@barborinkamisko ahoj môj Riško bude mať tiež v decembri rok a pol, a som na tom približne rovnako, stále chce byť so mnou, všetko musím robiť rýchlo a niekedy ten výsledok, je mi z toho do plaču, a nemám šancu to opraviť lebo chce byť stále so mnou a niektoré veci sa s jednou rukou robiť nedajú. A keď je deň že idú zuby tak to mám problém ho položiť z rúk a ísť aspoň na záchod. V noci spí vedľa mňa a kontroluje ma rukou, ak ma nenájde, v polospánku štvornožkuje ku mne a hodí sa na mňa. Nie si sama. Vydrž, je to len obdobie, o mesiac budú zase iní. A raz nám toto bude chýbať

sisaka
22. okt 2022

To je tak, keď chce niekto dom za každú cenu, v hocijakej diere a potom nepomysli na dôsledky. Najbližšie mesto 30 km, to by sa mi ani na aute nechcelo behať hore dole, muž celé dni preč a žena sama doma s dieťaťom bez možnosti vypadnúť….Mna by porazilo na mieste. Za dva roky nástup do prace bude viac menej nemožný, lebo tráviť cestovaním denne 3 hodiny a ešte stíhať dieťa vyzdvihnúť zo škôlky to bude umenie. Ak v dedine zdochol pes, tak bude problém aj s rozvíjaním nadania dieťaťa, lebo trepať sa ešte po škole kdesi do mesta na krúžky už asi rodičia nebudú mať energiu a čas.