Sú vegánske potraviny zdravé?

1. jan 2022

Admin nemenit nazov ďakujem . Pýtam sa na potraviny nie na vegansku stravu ako ste mi zmenili v predošlej diskusii a tým pádom komentujuce riešia úplne niečo ine na čo som sa pýtala. Ahojte , moj muž nejakým omylom kupil vegansku šunku , a tak mi zachutila, že si ju asi budem kupovať 😆 ako som ju jedla tak ma napadlo sú tieto veganske náhrady vôbec zdravé ? ( veganske burgre, parky , šunky atd .. ) na mna to pôsobilo umelo tá šunka , s čím ja problem nemám jem všetko a neriešim .. a keďže vegani širia osvetu ake je veganstvo prospešné a zdravé naozaj je to aj zdravé keďže je to kvazi polotovar ?

bmuller
2. jan 2022

@gleep1 golom su bezne komercne napoje ako "mandlove mlieko"...s obsahom 3% mandli, a podobne perlicky

gleep1
2. jan 2022

@bmuller veď tie mlieka sa vyrábajú buď namacanim alebo mixovanim malého množstva sóje/mandlí/… tam ani nemá byt ako väčší obsah. Vyzivovu hodnotu majú tie nápoje úplne minimálnu a preto je smutne keď mamičky nahradia mlieko ktoré je zdrojom vápnika bielkovin a tukov niecim čo ma v sebe ledva nejake sacharidy (myslím je sójové mlieko ma aj bielkoviny ale ja by som sójové mlieko pravidelne piť nikdy dieťaťu nedala kvôli fytoestrogénom). A keď si prečítam zloženie napríklad takého Alpro či nápoja či “jogurtov” tak sa mi zjavia hviezdičky pred ocami. Je to chemická zmeska a nič na tom nie je zdravé. Nechápem prečo je práve ta najhoršia značka ta najrozšírenejšia a najpredávanejšia. Videla som veľa značiek ktoré mali veľmi dobre zloženie, či nápojov alebo “jogurtov” takze naozaj sa nedá povedať či su tieto veci dobre alebo zle, záleží od zloženia. Som si ale ista že nahrádzať deťom mlieko nápojmi ktoré môžu byt akurát tak náhrada sirupu, dobre nie je a preto nechápem prečo sa niektoré mamičky tým vyslovene chvália ako oni prešli na “zdravšiu” alternatívu a dávajú deťom takmer cistu vodu. Je to smutne že sa to takto prezentuje že to moze byt náhrada.

Musím ale povedať že nie som odporca vegetariánsvaa veganstva, myslím si že ak sa človek vyzná do potrieb organizmu a zloženia potravín tak aj takáto strava moze byt plnohodnotná a pokojne oveľa zdravšia než bežná strava.

bmuller
2. jan 2022

@gleep1 klasicky by sa ten vyluh mal pripravovat tak zo 100 g mandli na 500-1000 ml vody, takze vysledne mnozstvo 2,3% mandli sa mi zda privelmi homeopaticke... teda prave dost pochybujem, ze napoje danej znacky (a mozno aj viacerych inych) su klasicky pripravene a hodne ceny... ano, najma kvoli tomu, ze ich potom ludia pouzivaju v domneni zdravsej alternativy a vyssej nutricnej hodnoty nez "bezne potraviny". ludia jednak nie su nauceni citat etikety.... a zas, kym sa v tom clovek aspon trochu nevyzna, ani citanie etikiet uplne nepomoze 😔
suhlasim s tvojou poslednou vetou a to nas vracia k otazke autorky - ci su tie polotovary plnohodnotne a zdravsie ako bezna strava... otazka na biochemika 🙂

nevenka
2. jan 2022

@janickacrazy hej, toto aj moj muz vravi, ze zjest sa to da, celkom dobre sa to da pripravit, ale preco to nazyvat masom, nechape 😅

janickacrazy
2. jan 2022

@gleep1 ono vieš, mnohé mamičky to robia aj preto, že dieťa je na mlieko alergické, nielen tak z rozkoše, mám doma tri deti, všetky alergikov na mliečnu bielkovinu, takže som nútená hľadať alternatívne možnosti

gleep1
2. jan 2022

@janickacrazy To, že máš alergické deti mi je ľúto. Žiadny môj komentár sa ale netýkal alergií. Týkal sa mamičiek čo môžu dať mlieko a miesto toho dávajú (pravidelne) rastlinné lebo je to moderne alebo lebo si myslia že je to zdravšie a že je to plnohodnotná náhrada mlieka.

ella_price
2. jan 2022

@gleep1 Našťastie poznám mamy vegánky, ktoré si takéto rastlinné nápoje pripravujú doma. Ale na túto tému sa dá dosť diskutovať - napríklad aj mäso nesie škodlivé látky a ryby dokonca plast.

ella_price
2. jan 2022

@nevenka A ako to máme teda prosím ťa nazývať?
Alternatívny sójový výrobok? Výrobok pripravený z hrachového extraktu? Idem si kúpiť rastlinný ryžový nápoj 😆 Boha, to sa mi ani do zoznamu na nákup nezmestí 😂 Ľudí fakt vzrušujú také kktiny už, že nechápem 🙉🙉 A prečo nevolajú mäso napríklad priečne pruhovaná svalovina? 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️😆

gleep1
2. jan 2022

@ella_price ryby dokonca aj plast? 🙂 Mikroplasty sú všade. Vo vode z kohútika a z tej z petflase ešte viac.
Pesticídy herbicidy a iné “mnamky” v ovocí a zelenine z obchodu sa tak isto dajú nazvat škodlivými látkami, že? Raz som nechala vonku na stole jahody a cocacolu, cola bola na druhy deň plna mravcov a jahôd sa ani nedotkli. Ani som ich nedojedla, čo nie je dobre pre mravca nie je dobre pre mna 😀😣 (už bývam na dome a pestujem si chvalabohu vlastne)
Jasne že sa dá o tom veľa diskutovať.
Inak máš trefnu poznámku, zaujimalo by ma koľko ľudí by prešla v dnešnej dobe chuť keby sa masu prestalo vravieť mäso ale volalo by sa to svaly 😀

ella_price
3. jan 2022

@gleep1 Je povolené množstvo koľko plastu môže taká ryba napr obsahovať, ale to už je diskusia o tom, ako si zasierame plastmi oceány atď atď. Samozrejme, že škodliviny sú všade. Našťastie my máme väčšinu zeleniny a ovocia zo záhrady, takže toto je plus. Dnes už aj na tržniciach totiž idú ľudia nakúpiť zeleninu a ovocie do veľkých reťazcov a predávajú to ako domáce 🙉 Alebo keď vidím, ako vo veľkom ľudia nakupujú všetko čo má na sebe nálepku bio 🙉

caribiacn
16. jan 2022

@gleep1 Z krátkeho slovníka slovenského jazyka. Mlieko:
1. biela tekutina, ktorú vylučujú samice cicavcov na výživu mláďat
2. tekutina podobná mlieku: kaučukové, kokosové m., pleťové m.

Nech už nás bude EU nútiť napísať na tie obaly čokoľvek, ja stále budem piť rastlinné mlieka.

tncka
16. jan 2022

Veganske potraviny su len vymysel bio eko raw ludi co maju vela casu vymyslat sprostosti a akoze chranit zvierata...ked vidim ako moja kamoska robi kolac bez vajec a mlieka lebo bude uzasne zdravy a dobry...🤣🤷‍♀️

lopka1313
17. jan 2022

@tncka urcite zdrave ani tak dobre, ako realne (s mliekom a vajciami), nie su, ale pre nas intolerantnych su kolace bez mlieka a vajec jedina moznost, ako si nieco take dat. A ked je k tomu este problem s lepkom, to je ina sranda, nieco navarit... Inak toto vymyslanie tiez, pokial clovek nema zdravotne problemy, povazujem za blbost. Ale na druhej strane, pokial su taketo hnutia, aspon nam netolerantnym rozsiruju obzory, ako sa najest bez neskorsich problemov 🙂

tncka
17. jan 2022

@lopka1313 ano pokial to clovek robi z donutenia kvoli zdrav.problemom tak chapem,ale z rozmaru to je ozaj divne