Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

peya104
12. okt 2010

@adriana7 😵 myslela som to v rámci zdravej veget.stravy.. oni všetko desne lubia a hafy, zjedli by slona keby rastol na strome.. 😵 nezdrave tiež moc neriešia.

peya104
12. okt 2010

@adriana7 s tym stravovaním v škole, tiež som sa desila že ako to bude, lebo yasmi chcela ist hrozne do školky a dostupne informácie o škol.str sa velmi podobali tomu čo si napisala..tak som školku neriešila.zrazu sa mi vyskytla možnost ju dat len do predobeda a kedže som doma s nylom tak som stravu riešiť nemusela vobec..ale naskytlo sa že teta kuchárka, síce stará škola..sa zjavila ako velmi vstrííícny anjel a sama mi ponukla, že ved jej nebude problem jej urobit niečo ine, alebo teda prisposobit. možem priniest pomazanky na desiatu a na obed jej dáva zelen, ryzu, zem, cestoviny atd... presne ako vždy , jakmile prestanem niečo riešit, vyrieši sa to same.. 😵 boh je báječný 🙂

anlu
12. okt 2010

@zojec tak este nejaky recept kde idu orechy 😀 😀 😀 ale nieco najdem, len tak same sa mi to zut nechce potom to mam vsade v ustach poskryvane 😕 ale aj do ovsenej kase by to mohlo byt super, ze? a to by som mohla dat asi aj Olivke, co ty na to...

a hlasim ze mliecko velmi chuti Olivke tak sa tesim, ze nemusim stresovat koli tomu ze uz mi pomaly odchadza to moje ☹
@adriana7 nasla som tvoj recept na chlebik, este som ho poriadne necitala ale ste ma navnadili tym pecenim chleba a urcite to chcem vyskusat. Zatial som robila len grahamove rozky.

a este sa chcem opytat ked klicite mungo, mate na to tie specialne misky alebo v com to robite? a nezlezu vam tie supky dole, ked ho premyvate?

anlu
12. okt 2010

@peya104 uzasne sa vam to vyriesilo, velmi sa z toho tesim... my sme nedopadli velmi dobre co sa tyka stravy v skolke. Prvy rok este mala tolko rozumu ze to co nebolo prave najzdravsie tak nejedla, dopredu sme upozornili vsetky ucitelky a hlavne riaditelku ze maju zakaz nutit ju nieco jest. Ale na dalsi rok uz podlahla vplyvu ostatnych deti a kamaratok ktore na jedlo si dokonca dovolili povedat ze fuj 😲 😲 😲 Teraz som si dala zavazok ze ju musim znova preorientovat co sa jedla tyka. No asi to bude tazky oriesok, mam pocit ze uz teraz ju puberta chyta 😨

anlu
12. okt 2010

SOSOVICOVA NATIERKA

2 salky uvarenej sosovice
1 cibulka alebo por
3 lyzice ovsenych vlociek
olej
sol, petrzlen

Na kocky nakrajanu cibulku oprazime na oleji, pridame ovsene vlocky a este chvilu oprazime. Potom vsetko dame do mixera a mixujeme.

anlu
12. okt 2010

SOJOVE REZANCE S HROZIENKAMI

1 bal. sojovych rezancov (mozu byt aj kocky)
1-2 hrste slnecnicovych semienok
2-3 hrste hrozienok
2 lyzice struhaneho kokosu
1 lyzicka skorice
polosladka sojova omacka
sol, voda, olej

Na oleji oprazime sojove rezance a slnecnicove semienka, polejeme sojovou omackou, posolime, pridame skoricu, zalejeme vodou, pridame kokos a hrozienka. Dusime kym nie su sojove rezance makke, ale nesmu sa rozpadat.

rancuzkaf
12. okt 2010

a co tak si vyrobit z jablcok ocot?.......je to uplne nieco ine ako ten z obchodu, obsahuje vitamin C a pomaha odstranovat odpadove latky z tela

na hrubom struhadle nastruhajte 1 kg poumyvanych zdravych jablk (kompletne celych aj so supkou a jadrovnikom)
hmotu dajte do 3-4 litroveho skleneho pohara a ihned zalejte studenou vodou (nech ostane 5 cm od hrdla flase volny priestor), pohar prikryte tanierikom a ulozte do miestnosti s izbovou teplotou na 10 dni (kazdy den treba premiesat 1-2 krat)
po 10 dnoch precedte cez sitko, vyzmykajte tuhe zvysky a do cisteho pohara znova nalejte, prikryte a nechajte stat v chladnej spajzi 20 dni (bez miesania a odkryvania). stava bude mat po 30 dnoch zltohnedu farbu a konzistenciu dzusu, precedte ju cez gazu a nalejte do flias, zazatkujte a odlozte na chladne miesto

ja som si z octu robievala napoj: 1 diel octu na 10 dielov vody a 1 lyzicku medu, je to velmi lahodne, mozu sa pit 2-3 davky denne (vyssia spotreba octu sa moze prejavit pocitom chladu, kedze ochladzuje organizmus a dehydratovanostou, lebo podporuje vylucovaciu cinnost)
pri virusovito-horuckovych ochoreniach je mozne ist az na 5-6 davok denne, horucka rychlo klesne
je vhodny aj pre deti (aj mensie) avsak v mensich davkach, nema vedlajsie ucinky

zojec
12. okt 2010

@rancuzkaf super napad... 🙂 to by ma ani nenapadlo.. 😀
@anlu v kasi musia byt fajn.. 🙂 alebo aj do nakypu sladkeho nejakeho... 😉

anlu
12. okt 2010

@zojec no presne... a nevies ako dlho to mozem mat v chladnicke aj mlieko, nechce sa mi ho robit kazdy den 😅

@rancuzkaf a voda ma byt prevarena, ci moze byt taka z vodovodu?

zojec
12. okt 2010

@anlu no nejake dva dni by mohlo vydrzat... ja som ho robila len raz.. na skusku, este ho nerobim, ja mlieko nepijem, len rano do cara si dam asi pol deci normalneho, ked mm otvori, alebo sojoveho...

anlu
12. okt 2010

@zojec ja tiez sojove pouzivam ale asi jej budem striedat orechove a sojove, robila som ho vcera vecer aby mala rano tak zajtra rano urcite bude este dobre... mozem nechat trosku v pohari na skusku ze ako dlho vydrzi 😀 😝

rancuzkaf
12. okt 2010

@marfuskaanjelik , @anlu aj ostatni, ktori chcete nasu PRVONARODENINOVU TORTU

-uvarit v supke 175g zemiakov (asi 2 stredne velke) a postruhat najemno
-200 g hladkej celozrnnej muky zmiesat s pol praskom do peciva, pridat 125 g slnecnicoveho oleja (alebo roztopeneho masla, margarinu, co ma kto rad), zamiesat a nakoniec pridat nastruhane zemiaky a vymiesit peknu kompaktnu hmotu (najprv sa zda, ze to je riedke, ale nedajte sa odradit, muka nasiakne tukom a zemiaky vsetko pekne spoja)

-tortovu formu pomastit a vysypat mukou, vystlat ju cestom (nemusi sa valkat, da sa pekne roztlacit rukami), aby vznikla nadoba, popichat vidlickou
-na cesto nastruhat sladke jablka tak, aby ostalo este miesto na polevu (pol az centimeter)
-piect na 180 st 30-35 min

polevu nemam presne zapisanu, ale zobrala som asi za hrst datli a vymixovala s vodou na taku konzistenciu, aby hmota bola tekuta a do toho som zamiesala za lyzicku maizeny, priviedla do varu az kym to pekne nezhustlo, naliala som na upecenu tortu a nechala som ju v chladnicke na noc, jablka presiakli cesto, poleva ztuhla a dala sa dobre zapichnut sviecka, potom podla vlastnej fantazie dozdobit a je to!.....aj z hrozienok, marhul alebo sliviek by mohla byt poleva dobra, zalezi co oslavenec lubi!


rancuzkaf
12. okt 2010

@anlu ja by som vodu z vodovodu nechala aspon odstat, nech vyprcha chlor! prevarat sa nemusi......najidealnejsie by bolo zaliat to nejakou pramenitou nizkomineralizovanou vodou neutralnej chuti

havino
12. okt 2010

@anlu kurnik! jasné, že máš pravdu... maizena je kukuričný škrob... čo mám? post-laktačnú hmlu?? 😅 😀
samozrejme som zahusťovala zemiakovým škrobom, čiže Solamylom 😝

@adriana7 , s tými škôlkami to asi nebude na celom Slovensku rovnaké.... Pred pár dňami som zhodou okolností natrafila na túto tému https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/ste-spokojne-s-jedalnym-listkom-v-skolke/ a začala som ju čítať od začiatku. Vyzerá to, že niekde je jedlo otrasné, inde dostávajú detičky nátierky od výmyslu sveta, dostávajú zeleninku, ovocie... Ja osobne som sa pýtala susedy - je učiteľkou v našej škôlke - či je problém s vege stravou, keby som Kuba dala do škôlky od budúceho roku... Povedala, že kľudne mu môžem jedlo priniesť, ony mu to bez problémov ohrejú. Takže mám svetielko nádeje 😅 Situácia sa môže líšiť od mesta k mestu a od učiteľky k učiteľke...

havino
12. okt 2010

@rancuzkaf rozmýšľam na tým zemiakovým cestom... Ako to chutilo v kombinácii s jabĺčkami? 😕 Je to vlastne akoby "posúchové cesto" ale bez soli...

peya104
12. okt 2010

@havino to je super,že mu možes jedlo doniest..ja sice nemožem, vraj je to zásadne mimo hyg.noriem ,ale mam istotu ze meso tam jest nebude, len ked príde musim to dohnať čo sa týka nutričnosti..ona aj tak doma je ešte jeden obed.moji žruti malí.inak prvý krat v živote tam videl žemlovku, my to nerobíme a nechcela to jest lebo sa bála že to hnede (jablčka) je meso 😵 😵 😵 😵 ani polievku nechcela lebo si myslela že v nej varili aj meso.. 😵 😵 zlatá .

anlu
12. okt 2010

@havino keby si videla co si Oli vie skombinovat spolu tak odpadnes, ked nechcela zeleninu tak bezne jedla zemiaky s jablkom a vsetky zeleninove jedla s jablkom, bez jablka to nezjedla, tak mi bolo jedno ako to vyzera hlavne ze jej to chutilo 😀 😀 😀 ale k zemiakom na prekvapenie jablka velmi pasuju 😉

@rancuzkaf dakujem za receptik.... a s vodou takou pramenitou nie je problem, ani ma nenapadlo ze by som si mohla urobit ocot sama doma, ja mam tiez rada jablkovy 😀

anlu
12. okt 2010

MAKOVY KOLAC

1 salka polohrubej muky
1 salka celozrnnej muky
1 salka nemleteho maku pomliet
2/3 salky cukru
1/2 salky oleja
2 vajka
1 prasok do peciva
1 salka mlieka (moze byt sojove alebo

Vsetky suroviny zmiesame vareskou a vylejeme na pripraveny plech vymasteny olejom a vysypany mukou (alebo vystlany papierom na pecenie). Pecieme vo vyhriatej rure na 150 stupnov priblizne 30 min. Po upeceni mozme kolac potriet lekvarom a posypat kokosom alebo orieskami.

a v tej natierke som zabudla este cesnak napisat, bud cerstvy alebo suseny

zojec
12. okt 2010

@anlu no a napr, do tohto kolaca mozes pridat tie mandle... 😉 zajtra ak mi mala dovoli asi nejaky zvrtnem.. 🙂

rancuzkaf
12. okt 2010

@havino neviem sice, co je to posuchove cesto, ale tento recept je inspirovany z casopisu pod menom STOROCNY JABLKOVY KOLAC, je to taky klasicky jablcnik na velky plech: na spodok vyvalkane cesto, na to jablka a znova cesto.....chuti vynikajuco a ja v nom ani zemiaky necitim (najlepsi je na druhy den, ak dovtedy vydrzi😉)
.....a kto si chce urobit taky jablcnik, treba k tomu

350 g zemiakov
400 g muky
1 pr. do p.
250 g tuku
1 vajce (vobec nie je potrebne, ale bude zrejme potrebne pridat trosku vody, lebo vajce je riedke)
50 g cukru alebo medu

rancuzkaf
12. okt 2010

@anlu to je dobry kolac pre milovnikov maku, mnam.........a este ten pozostatok po mandliach mozes supnut do fasiriek (v nich sa moze skryvat kadeco, co pri vareni ostane🙂)

anlu
12. okt 2010

@zojec 😀 😀 😀 no presne, asi tych mandlovych struzlikov budem mat dost, lebo tak sa zda ze Oli bude zit na mandlovom mlieku 😀 😀 😀 inak ten makovy kolac som nasla na obale od maku (ale som tu dala uz svoju upravenu verziu) a je rychly a velmi dobry. Este som zabudla ze ja som tam prihodila aj slnecnicove semienka. Urobili v nom taku super orieskovu chut.
@rancuzkaf ten jablcnik poznam ale nie zo zemiakov... ale je fajny, myslim ze sa to vola jablkove pite... no a uz som dostala chut na jablka 😝

chcela som dnes robit hummus no nekupila som cicer 😒 niekedy si pripadam ako na dedine, ale to my tu mame take sidlisko kde vacsnina starkych byva tak aj obchody tak vyzeraju 🙄

anlu
12. okt 2010

@rancuzkaf jeeej dakujem za tiez super napad 😀 ano je velmi makovy ten kolacik, povodne tam isiel nepomlety mak ale mne sa zdalo ze to je take o nicom, tak som ho pomlela. Ja aj Olivka mame mak velmi rady 🙂

zojec
12. okt 2010

@havino
@rancuzkaf ved aj sulance, alebo pirohy na sladko sa robia tiez zo zemiakoveho cesta... 🙂 neskusali ste ich robit s celozrnnej muky? lebo ja este nie.. sice to casto nerobim, skor na ne chodim k mamke domov.. ta ich robi s klasickej bielej...

anlu
12. okt 2010

ja mam kamaratku ktore pochadza z Texasu a tam sa neda mak kupit tak ako u nas, tam to je len ako korenie v malych sackoch a ked kupujes viac ako 5 kusov tak musis mat povolenie od serifa 😲 😕 tam ani mlyncek na mak nekupis...

zojec
12. okt 2010

@anlu no cicer teda nie je lahke kupit v malych obchodoch.. ja ho kupujem len v tescu alebo v kauflande.. nikde inde som ho nevidela... ja mam zas rada ked je v ceste cely mak..ja mak vobec nemeliem, aj ked robim jablkovo-makovu strudlu.. ale nedavam ho tak vela... on tak fajne chrumka.. 😉

zojec
12. okt 2010

@anlu ani v UK alebo v Irsku sa neda kupit mak.. na kila... len v speci zdravych obchodoch, aj to take malicke mnozstvo.. ako pises

rancuzkaf
12. okt 2010

@zojec ja robievam bezne sulance alebo slivkove knedle z celozrnnej muky, vlastne vsetky tie sladke obedove jedla tak robim (mm vyzaduje raz za tyzden sladke jedlo, tak sa musim snazit ) a velku vyhodu ma ta celozrnna muka, lebo nemusim toho vela robit: rychlejsie sa clovek zasyti ako ked to je z bielej muky🙂

zojec
12. okt 2010

@rancuzkaf tak to skusim aj ja.. len ja sa nerada s tym paprem.. pre mna je to dlhe jedlo 😀 a sladke tiez velmi nemusim... ale vcera som robila psenovy nakyp s tvarohom a jablkami a aj muz si prsty obliiizal... dnes som zo zahrady doniesla posledne 3 cukety.. uz su trosku tvrdsie, ale este sa daju spapat... rozmyslam co s nimi zajtra... toto leto som si cukin a uhoriek teda uzila.. 😀

rancuzkaf
12. okt 2010

aj vo fr pred par rokmi nebolo dostat mak, teraz sa to uz meni k lepsiemu, uz nemusim nosit zasoby zo sk! najviac ma pobavil recept na sacku, ze co si mozeme z maku urobit: makovu zmrzlinu🙂