Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
10. jan 2012

trochu o brokolici "vlastným perom":

http://restauracie.sme.sk/clanok/biela-brokolic...

zelovocka
10. jan 2012

@jaron júj, paráda, včera som jeden "zelený karfiol" kúpila a použila len štvrtinu do zeleninovej polievky, rozmýšľam, čo s tými troma štvrtinami 🙂 vyprážanú brokolicu považujem za hriech 😉 super, že obsahuje listovku a vápnik, to sa hodí.
čakáme na tvoju knižku, je toho na trhu málo 😉

rancuzkaf
10. jan 2012

@zelovocka brokolicove placky poznas?....ak je viac brokolice, tak je to vyborny recept: uvaris na pare brokolicu domakka, potom popucis vidlickou, pridas jedno vajce a zahustis celozrnnou krupicou, chvilu nechas postat a opekas na panvici na troske oleja 1PL roztlacenej hmoty z oboch stran......ja to mam strasne rada so zemiakovou kasou a zeleninovym salatom 😉

zelovocka
10. jan 2012

@rancuzkaf ďakujem, to znie výborne a jednoducho 🙂

monr
10. jan 2012

@rancuzkaf no škoda, že som sa nepozrela o pár minút skôr, už mám postavené na brokolicovú polievku, ale recept hneď opisujem a vyskúšam, keď zas bude brokolica.

leishmania
10. jan 2012

hladala som recept na cviklovu polievku a tak som si spravila taktuo trocha som sa iinspirovala receptami a som si ju rpisposobila. podla nas je uuuzasna. a super pre anemikov @estterka mojmu simimu tiez velmi chutila

nakrajanu cibulu a cesnak osmahnut na oleji, ocistit a na hrubo postruhat 4 mrkvy, 1 petrzlen, kusok zeleru, vacsiu cviklu a pridat k cibuli, orestovat vsetko spolu, zaliat vodou, pridat na kocky pokrajane zemiaky (2-3), osolit, pridat rascu, bobkovy list a povarit kym zemiaky zmaknu. do taniera ked uz nie je uplne vriaca nakvapkame citron podla chuti.

rancuzkaf
10. jan 2012

@leishmania ja mam rada tuto cviklovu polievku a paci sa mi na nej, ze je rychla a cvikla sa v nej varom neznehodnoti 😉

- nakrajat 4 zemiaky na kocky a uvarit v osolenej vode s anyzom do makka
- odstavit z ohna a nastruhat na jemno 1 cviklu, dochutit citronovou stavou, pridat 1 PL oleja
- na tanieri poliat jogurtom a posypat koprom

inac si tu nad PC pochutnavam na cviklovom salatiku 🙂 .....v piatok idem na krvny odber, tak nech sa tie krvinky pekne cervenaju 😀

leishmania
10. jan 2012

@rancuzkaf doping pred testami 😀 to robia vsetci pacienti asi 😀 😀 skusim aj tuto polievku teda

adrianai
10. jan 2012

ahojte všetci,
náhodou som objavila túto tému a aj sa teším, našla som si hneď niekoľko zaujímavých receptíkov 🙂
my sme síce neni vegetariáni, ale naša malá mi nejak začala odmietať mäsko a priznám sa, že nemám veľmi čas teraz všetko študovať a hľadať, preto sa chcem spýtať, či mi viete tak v skratke napísať, akými potravinami "nahrádzate" mäso - myslím, aby jej nechýbali nejaké látky v strave...je veľa zeleniny aj ovocia, strukoviny (hrášok, kukurica, fazuľkové struky) má skoro v každom obede zahrnuté, no neviem, či to stačí...
vopred ďakujem 😉

rancuzkaf
10. jan 2012

@adrianai ahoj, mohla by si jej este davat take prave strukoviny ako sosovica, cicer a fazula.....velmi dobre doplnis bielkoviny, ak ich skombinujes s nejakou obilninou....este by si mohla davat malej aj orechy, mandle, lieskovce vo forme prijatelnej pre nu (napr. do kase zamiesat pomlete)

adrianai
10. jan 2012

@rancuzkaf Ďakujem za rýchlu odpoveď 🙂 šošovicu jej občas varím - červenú, ostatné som zatiaľ veru neskúšala...vieš mi aj poradiť nejaké recepty pre deťúrence (naša má 15m)? inak rozmýšľam, že ani my nejeme veľa strukovín 😕 😅 Vyskúšam aj tie orechy, no ani kaše mi moc nechce, potvorka 🙄 v poslednej dobe strašne preberá,dúfam, že je to iba prechodné

zfidorka
10. jan 2012

@adrianai par receptov na strukoviny pre deti je tu v clanku od @zojec
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/zojec/clanok...
dobra kniha je od dr. bukovskeho, ma aj cast s receptami
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
ja robim kase bud z jemnych ovsenych vlociek, alebo z pohankovych, ryzovych vlociek - zalejem vriacou vodou, necham postat a pridam nastruhame cerstve ovocie (jablko, hrusku, banan), pripadne susene alebo mrazene ovocie (hrozienka, slivky, marhule)

rancuzkaf
11. jan 2012

@adrianai cervena sosovica je vyborna ako prva strukovina pre deti, neviem ci poznas strukovinove pomazanky ako hummus-cicerova, mozes jej natriet na celozrnny chlebik, mozno jej zachuti 😉 .....uz si moc nepamatam, ci taketo deti v tvojom veku by uz pozuli celu fazulku alebo cicer, moje vsetky deti to milovali len tak vyjedat, myslim, ze by si jej mohla ponuknut.......mam jednu super knizku OTEC, MAMA A JA, ktoru asi malokto pozna a chystam sa ju pre vas vsetkych oscanovat, tam budu aj recepty na strukoviny (potm hodim linku do clankov, aby bola hned najditelna)
.....a este jedna rada: ak je to len trochu mozne, jedavajte strukoviny s nou, rodic je najvacsim vzorom pre svoje dieta!

radha
11. jan 2012

Aj u nás sa testujú recepty z nového Bukovského 😉 , cez vikend som robila ovsené pomarančové sušienky a boli skvelé 😝 !

adrianai
11. jan 2012

@rancuzkaf
@zfidorka
ďakujem za tipy, pomohli ste mi, aj som tu našla nejaké nátierky, tak poskúšam...mám mamina robievala často všelijaké vege jedlá, no moc si to už nepamätám, zdá sa mi, že mala aj nejakú knihu od Bukovského, tak skúsim vydrančať 😀
a s tým spoločným jedením je to pravda - stále si pýta iba to čo jeme my, ale to jej väčšinou ešte nemôžem dať a keď aj niekedy má to isté, tak len z môjho taniera jej chutí 😝 ja mám ešte zeleninu veľmi rada, no s mm to bude ťažšie 😅

zfidorka
11. jan 2012

@adrianai este mi napadlo, mozes do jedla malej pridavat aj biele tofu...

adrianai
11. jan 2012

@zfidorka a to mám aj nejak upraviť (je bez chuti ak sa nemýlim) alebo len také pridať do hotového? sója sa už asi môže - tušim od 1 roka, však?

miri.b
11. jan 2012

@adrianai može sa aj upraviť, ale aj napr. len tak, do natierky alebo rozmixovať s banánom

miri.b
11. jan 2012

@adrianai ešte napr. my máme radi tofu postrúhané v polievkach 😉

rancuzkaf
11. jan 2012

....tak mam v clanku linku na stiahnutie vyssie spominanej knihy s receptami,
@adrianai kukni si tam tie strukoviny 😉 , najdes tam aj ine dobre rady, aby si sa nemusela bat, ci ma mala vsetkeho dostatok

....vzdy ked nieco takto nafotim, dam vam vediet, lebo ja mam doma strasne vela brozuriek plnych receptov a skoda by bolo sa s nimi nepodelit 🙂

lucia31
11. jan 2012

...velmi rada vas tu "spehujem" 🙂 a inspirujem sa a ak mozem aj ja pridam svoj oblubeny recept na polievku...vo vode uvarime preplachnutu cervenu sosovicu, pridame na jemno nastruhanu cviklu, minutku dovarime, rozmixujeme, dochutime oliv. olejom, bio soj. omackou alebo morskou solou a podavame..moje deti ju papaju s kockami chlebika nasucho orestovaneho na panvici..je lahodna a syta a ma krasnu farbu 🙂

anlu
12. jan 2012

@rancuzkaf dakujeme za knihu 😉

velmi dobre su aj klicky, pre deti ktore ich nepozuju mozu sa rozmixovat, my mame najradsej mungo... My mame mame velmi radi nakrajane hrusky na kocky zmiesane s pomletym makom a troskou agave. To ma len taknapadlo ze je to aj sladke ale aj velmi vyzivne 😉
@lucia31 tvoju polievocku urcite vyskusam, mame velmi radi cviklu 🙂

rancuzkaf
12. jan 2012

@anlu rado sa stalo 🙂 aj nabuduce 😉 ....inac neviete, kto je ta pani doktorka, co napisala knihu? Celavova Jana....tipujem, ze v tej dobe bola z mladsej generacie, ked mala takyto pohlad na vec (ktovie, mozno to ma este meno za slobodna).....a mat ju za doktorku, sen kazdej vege mamicky, nie?

rancuzkaf
12. jan 2012

@lucia31 pekny recept, aj farebny 🙂 ....ja som zatial robila polievku: cervenu sosovicu s hokaidom, vyborna kombinacia!

pre vsetkych milovnikov cvikly mam jeden fr. recept na rychlu omacku na cestoviny:

1 malu cviklu a 100 g udeneho tofu pokrajat na kocky a mixovat v mixeri na hladko ako sa len da, pridat 10cl sojovej smotany a znova mixovat, omacku vyliat na horuce cestoviny, zamiesat a podavat zdobene vlasskymi orechmi

anlu
12. jan 2012

@rancuzkaf mnaaaam to je urcite vyborne... pochopila som dobre ze cvikla je surova?

rancuzkaf
12. jan 2012

@anlu ano, dobre si pochopila, ako stvorene pre teba 😀

estterka
12. jan 2012

@leishmania ahoj,dakujeme za tip na polievku,uz sme aj skusali a malej strasne chutila 😉

anitab
12. jan 2012

ak by niekto by rad zaviedol do jedalnicka viac strukovin, mozem odporucit velmi dobru knihu Radost ze zdravych deti http://www.martinus.sk/?uItem=42868
je to v podstate stravovanie pre celu rodinu, nie len pre deti, nenechajte sa pomylit nazvom

leishmania
12. jan 2012

@estterka super, to som rada ze chutila 🙂

inak som sa chcela uz davnejsie opytat, vy tu dost davate recepty zo sojovymi produktami, pouzivate vylucne bio? ja sa bojim dost sojovych produktov, kedze vacsina soje je geneticky modifikovana

rancuzkaf
12. jan 2012

@leishmania najvacsi vyrobca soj. produktov na Sk alfabio pouziva nemodifikovanu soju, viac tu:

http://www.alfabio.com/o-soji/soja-na-slovensku/

my, ked sme na sk, tak kupujem ich tofu, nemusi byt bio