Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy
Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉
Stručné zhrnutie
- WHO a Americká dietetická asociácia v diskusii uvádzané zdroje hodnotia správne zostavenú ovolaktovegetariánsku stravu ako vhodnú v každom veku a vegánsku stravu ako bezpečnú od 3 rokov pri vysokej znalosti potrieb dieťaťa.
- Vegetariánska výživa môže pokryť potreby rastúceho dieťaťa pri plánovaní zameranom na zdroje železa, vápnika, bielkovín a vitamínu B12; diskusia ponúka konkrétne zdroje a recepty (pohánkové kaše, sójové mlieko, pomazánky) a odkazy na knižnú literatúru a webové zdroje.
- Hlavné riziká pri nesprávne zostavenej vegetariánskej alebo vegánskej diéte sú anémia z nedostatku železa a vitamínu B12, poruchy rastu a vyššie riziko infekcií pri konzumácii surových potravín; tieto riziká vyžadujú odborné sledovanie a prípadné dopĺňanie živín.
Najčastejšie otázky
Q: Je vegánska alebo vegetariánska strava bezpečná pre malé deti?
A: Podľa diskutovaných zdrojov WHO a československých pediatrických stanovísk je ovolaktovegetariánska strava akceptovaná v každom veku, vegánska strava je podľa WHO bezpečná od 3 rokov, pričom vyžaduje vysokú znalosť potrieb dieťaťa; Americká dietetická asociácia považuje správne zvolenú vegánsku stravu za vhodnú v každom veku.
Q: Aké sú hlavné nutričné riziká pri vegetariánstve u detí?
A: V diskusii citované riziká sú anémia z nedostatku železa a vitamínu B12, zaostávanie v raste a zvýšené riziko infekčných ochorení pri konzumácii surovej stravy; MUDr. Katarína Babinská, PhD. v diskusii uvádza, že riziko je vyššie pri prísnych formách (vegánstvo, vitariánstvo) a u rizikových skupín (deti, tehotné a dojčiace ženy).
Q: Kde nájdem odbornú literatúru o vegetariánskej výžive detí?
A: V diskusii odporúčané tituly sú "Vegetariánske diéta" od MUDr. Bukovského (vydanie 1992, limitovaný náklad), česká kniha "Vegetariánství a děti" a "Vegetariánství a deti" od Sharon K. Ynterovej a Christine H. Beardovej; používané online zdroje v diskusii zahŕňajú stránky CSVV a mcmacko.szm.sk a antikvariáty (podvrskom.sk, antiqart.sk).
Q: Ako zavádzať príkrmy pri vegetariánskej dieťaťe?
A: Diskutované odporúčanie je začať obilninami (pohanka, pseno, ryža), potom postupne pridávať zeleninu (mrkva, brokolica, hrášok) a ovocie (jablko, banán); instantné bio kaše a pohánkové „lamanky“ sa spomínajú ako praktická možnosť pre 7+ mesačné deti.
Q: Ako pripraviť domáce sójové mlieko pre príkrmy?
A: Recept v diskusii: 100 g sójových bôbov namočiť 10–12 hodín v kojeneckej vode, prepláchnuť, rozmixovať s minimálne dvojnásobkom vody, variť 10 minút pri slabom plameni, odstrániť penu a precediť cez husté kovové sito a plienku.
Q: Aké rastlinné potraviny sú v diskusii uvádzané ako zdroje železa, vápnika a bielkovín?
A: V diskusii uvádzané hodnoty (príklad): železo v mg/100 g – šošovica 9, fazuľa 6,9, pšenica 5,9, ovsené vločky 3,8; vápnik v mg/100 g – kel 179, fazuľa 137; obsah plnohodnotných bielkovín v 100 g – sója 36, vajcia 13, hovädzie 20,8, ementál 26,8 (údaje v diskusii poskytla jedna účastníčka ako orientačné hodnoty).
Q: Kde na Slovensku nájdem škôlku alebo služby s vegetariánskou stravou?
A: V diskusii bola spomenutá súkromná vegetariánska škôlka "Limba" pri Horský park v Bratislave s uvádzanou cenou cca 8.000.- na mesiac; niekoľko pôrodníc a niektoré matky uviedli, že si v pôrodnici vedeli pýtať vegetariánsku stravu bez problémov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vegetariánska strava pre deti je možná, ak je starostlivo plánovaná a sleduje sa príjem železa, vitamínu B12, vápnika a bielkovín.
- K dispozícii sú konkrétne praktické recepty a postupy (pohánkové kaše, sójové mlieko, pomazánky) a literatúra (Bukovský, „Vegetariánství a děti“).
- Lekárske/odborné stanoviská citované v diskusii (WHO, česká a slovenská pediatrická spoločnosť, ADA) akceptujú niektoré formy vegetariánstva pri splnení nutričných požiadaviek.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že vegetariánstvo spôsobuje alergie a vážne zdravotné poruchy u detí, zatiaľ čo iní hovoria, že alergie a atopický ekzém sú dedičné alebo nezávislé od vegetariánskej stravy.
- Jedna strana uvádza, že ľudské črevo produkuje dostatočné množstvo vitamínu B12, druhá strana a bežné odporúčania odporúčajú monitorovať/prípadne dopĺňať B12 u vegánov; tento bod je v diskusii kontroverzný.
Otvorené otázky
- Ako presne a kedy indikovať suplementáciu vitamínu B12 a železa u vegetariánskych/vegánskych dojčiat a malých detí?
- Koľko štandardizovaných pediatrov a škôlok na Slovensku aktívne podporuje vegetariánsku stravu detí a kde presne ich nájsť?
- Aké dlhodobé štúdie konkrétne potvrdzujú rovnaký vývoj rastu a zdravia pri prísnej vegánskej diéte vs. ovolaktovegetariánskej diéte u detí mladších ako 3 roky?
Spomenuté značky a firmy
WHO, Americká dietetická asociácia, Svetová zdravotnícka organizácia, Ambulancia klinickej výživy v BA, vegetariánska škôlka Limba pri Horský park, CSVV, mcmacko.szm.sk, vegetarian.cz, podvrskom.sk, antiqart.sk, dm drogéria, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
sojové mlieko (domáci recept), pohánková kaša (pohanka lamanka), instantné bio kaše, glukopur (hroznový cukor), trstinový cukor, javorový sirup, sójová majonéza, tofu, drožďová pomazánka, vegetariánstvo, vegánstvo, ovolaktovegetariánstvo, makrobiotika, latkové plienky, nosenie v šatke, anémia, perniciozna anémia, vitamín B12, železo, vápnik
Miesta a osoby
Bratislava, Košice, Nitra, Horský park, Rastislavka, Ambulancia klinickej výživy v BA, MUDr. Katarína Babinská, PhD., MUDr. Bukovský, Zora Dovalová, Sharon K. Ynterova, Christine H. Beardová
@leishmania na slovensku som zatial nenatrafila na GMO soju ale mozno aj preto ze tiez vacsinu kupujem od Alfabio. Teraz rozmyslam ze si soju sama budem pestovat ale aj sosovicu, cicer... az sa obavam ze sa mi vsetko nezmesti do zahrady 😀
@oscarka3 @anlu pestovanie soje, cíceru, bôbu je úplne bezproblémové. naši mi tento rok dopestovali bôb a cícer, ako deti sme mávali v záhrade aj kvantá sóje, vždy sme pražili, joj to boli časy. 😉
len ako píše @anlu tak to miesto v tej záhrade 😀 😀 😀 😀 a nezdá sa, ale zaberie to aj čas (vždy som nenávidela chodiť do záhrady - mali sme asi 3 obrovské záhrady plné maku, kukurice, tekvice, a všetko možné ☹ k tomu. )
také chute mi tu robíte, na obed si asi upečieme len zemiačky v šupke.
@leishmania Ako píše @anlu na Slovensku je skôr problém nájsť GMO sóju (a výrobky z nej) , nie že by to nebolo možné, ale skôr je to výnimka ako pravidlo a ja som zatiaľ videl u nás iba raz produkt z GMO sóje a bol to olej dovážaný od niekaľ.
Okrem Alfa Bio aj Sójaprodukt Drietoma vyrába bez GMO a zrejme aj ostatní naši menší výrobcovia alebo dovoz od tých veľkých. Kópiu certifikátu kvality sóje z jedneho roka od Alfa Bio mám dokonca doma.
zaujímavé:
Reakcia na článok o školskom stravovaní
Hľadá sa slovenský Jamie Oliver alebo dokedy mäso povinne
@jaron vdaka za link idem ho hned posunut dalej...
Mna stale tak vie nastvat ked sa niekto ohana normami. Teraz nedavno som citala jedalny listok na tento tyzden v skole kde chodi moja dcera. Nech mi nikto nehovori ze parky, oskvarky, vyprazene rezne su podla noriem vhodne jedla pre deti 😠 😠 😠 😠 no zase sa zlostim. A podiel surovej zeleniny a ovocia je takmer nulovy!!! Trebalo by urobit naozaj nejaku kampan v skolskych jedalnach. Myslim ze vela ludi sa necha odradit nezaujmom deti ale podla mna keby nemali na vyber tak po case by si na to jedlo zvykli. Dalsia vec je ze uz zo skolky su naucene takto jest. Cize trebalo by zacat asi skolkami... a jasne ze priamo doma v rodinach. Ale ja verim ze sa to raz niekde pohne k lepsiemu 😀
@monr moja mladsia bambulka by mala ist od septembra do skolky len neviem ci v takom malom meste najdem nejaku ktora bude ochotna akceptovat nase stravovanie. Som ochotna jej stravu aj nosit kazdy den. No uz zbieram sily na boj s normami 😀 A ak pristupia na to ze jej budu pripravovat vegansku stravu tak si urcite budem ziadat nie len jedalny listok ale aj presne zlozenie jedal.
@anlu ja som mala tiez taky problem v skolke.. nemali vegetariansku stravu...bola som za riaditelkou opytat sa na to ake mam moznosti. Povedala mi ze jedina moznost je ze od doktorky dostanem papier ze moje dieta je alergicke na maso ...smiesne ale je to tak ..takto to na sk funguje...bola som za doktorkou, ale ani neviem preco som tam vobec sla , ved som vlasnte vedela ako to dopadne...same vycitky ze dieta musi maso jest a ze papier nebude...
takze som sla za riaditelkou a povedala ze ten papier nemam a ze trvam na tom ze chcem nosit mojmu dietatu jedlo ...tak bola celkom mila a povedala mi ze si mam napisat papier o tom ze si neprajem aby dieta jedlo maso ze sme vegosi a ze je to na moju zodpovednost..a to nam nakoniec stacilo, mohla som jedlo nosit 🙂 asi zalezi od riaditelky alebo toho kto to ma v tje skolke nastarosti ... drzim palce 🙂
chcela by som sa podelit o svoju skusenost 🙂
mam 27 rokov a od svojich 6 tich rokov som vegetarianka / ani neviem preco 🙂 / cela moja rodina je masiarska 🙂
teraz mam uz 2 deti 4,5r a 3r a obe deti vychovavam ako vegetarianske...Nikdy som nemala zdravotne problemy ....ktore by nazancovali ze to nieje dobre byt vegetarianom...
taktiez moje deti doteraz nemali ziadne zdravotne problemy, ani alergie.
Obe bambule som kojila velmi kratko 3-4m , pretoze som stratila mlieko. takze som zacala pouzivat umele mlieko...s cim som velmi nebola nadsena pretoze si myslim ze zelenina a ovocie je omnoho zdravsie ako mlieko...
viem ze vela ludi somnou nesuhlasi ale mne sa zdalo lepsie pomalicky davat babam zeleninku a ovocie namiesto jednej davky mlieka...musim povedat ze od malicka miluju zeleninku a ovocie...myslim ze nam maso vobec nechyba...Nepaci sa mi ked ludia hovoria ze dieta sa potom ked bude velke moze rozhodnut byt vegosom alebo nie..a ze teraz mu treba dat vsetko....deti vychovavam ja a som za ne zodpovedna...a raz ked budu velke sa nazoaj budu moct rozhodnut, ale rozhodovat sa budu o tom ci vegosmi este chcu byt ...
velmi sa mi paci nova kniha od DR BUKOVSKEHO odporucam ju a su tam aj receptiky pre deti 🙂
Balíček Návod na prežitie pre bejby, Hneď to bude, Anjelik
Igor Bukovský
@aimeecloe vitaj medzi nami a dakujem ze si napisala svoje skusenosti. Do tej skolky kde sa chystam zapisat malu chodia aj deti mojej sestry a pytala sa len tak informativne ci vobec su schopny pripravit aj inu stravu. Tak jej povedali ze chodi k nim aj moslimske dieta a tiez mu pripravuju inu stravu. Tak nechapem preco treba papier na to ak chcete aby sa dieta zdravo stravovalo a na to ze ma ine vierovyznanie papier nepotrebuju od lekara. Cely system je chory. Ja som sa rozhodla ze ziedny papier od lekarky zhanat nebudem aj keby som ho dostat mohla lebo mame alergiu na mlieko. Len problem je v tom ze to nemam potvdene lekarkou. A urcite mas pravdu ze vsetko zalezi len od ochoty ci uz riaditelky alebo veducej jedalne a casto aj od kucharok. Neraz som pocula ze ak niekto z tych ludi sa tiez inak stravuje ako vacsina ci uz pre zdravotne problemy alebo nieco ine tak su ovela ustretovejsi...
rozhodla som sa, ze budem davat prefotene knizocky do google dokumentov, kde sa daju najprv popozerat a ked sa pacia, mozu sa stiahnut 🙂 .........uz som zmenila adresu aj v mojom clanku! ...mozete vyskusat, ci to dobre funguje....takze, kdekolvek budete s pc, vzdy budu recepty poruke 😀 ......najblizsie prefotim a doplnim KONZERVUJEME ZDRAVO, z ktorej som tu uz raz davala kapitolu o kvasenej zelenine a este teraz aktualne na zimu bude ZDRAVIE UKRYTE V KLICKOCH 😉
ahojte,idem sa aj vam podakovat,za mnozstvo rad ohladne liecby anemie,priznam sa hned na uvod,maso sme davali tiez,ale nie vela-no dolezite,nedavali sme alopaticke lieky plne chemie a nakoneic nam od septembra do minuleho tyzdna u malej stupol hemoglobin zo 78 na 125(u nas norma od 110) . takze sme za vodou. ja som presvedcena,pri zdravje strave zostavame . 😵
@zelovocka ked ona jedla velmi malo,to je taky hnusny zacarovany kruh,ze pri anemii nie je chut do jedla a bez jedla sa to nezlepsi 😠 jedla vzdy rada zeleninu na pare-miluje brokolicu,tu denne,potom tekvicu,por..a pseno so zeleninou jedavala rada. inak nic specialne,lebo obcas nieco zjedla,potom jej to dlho nechutilo a tak stale dokola ☹ este melasu sme jednu dobu davali.
mala ju od narodenia,narodila sa o mesiac skor ale zistili nam ju az zaciatkom leta,to sme najprv len tu stravu riesili,ale moc vysledky neboli,lebo jedla malo,v septembri to este o nieco kleslo a vtedy sme sa dostali k jednemu sirupu, fin ferrofortis b ,ktory obsahuje aj b vitaminy a to jej nastartovalo chut do jedla,zacala postupne jest. okrem toho sme to riesili homeopaticky. a tak v decembri sa to zlomilo teraz a zacala jest poriadne. co som si davala pozor,ja dojcim dost vela a teda sme vobec nedavali mliecne vyrobky,ktore brzdia absorbciou zeleza. a c vitamin,ktory pomaha absorbcii sme davali zvlast.
@zelovocka teda tak som to myslela s tou stravou,ze nic nejedla okrem tej zeleniny na pare a psena pravidelne. ja som nepolavila,ked jest nechcela co bolo,ine nedostala. pripadne na mna neplati,ze ak nezje obed,aspon keksicek dame,nech chuda dieta nie je hladne..a som rada,lebo teraz sa rozjedla a zje vsetku zeleninu,ovocie,nevybera..este som davala suseny petrzlen do vsetkeho,susene riasy nori som davala do jedal. mala som vypisane zo vsetkych rad ku ktorym som sa dostala zoznam potravin,co by mala jest a z toho som sa snazila pripravovat jej jejst.
ahojte 🙂 dufam, ze nevadi, ze som sem vpadla...nie som vegetarian, no nemam problem s takou stravou...myslim si, ze tu by ste mi vedeli najskor poradit...ako (v akej forme, kombinacii...) zaradit cviklu, batat a nejake ine druhy zeleniny do jedalnicka cca 10 mes. baba(jedla ktore nepotrebuju maso)? za kazdy tip vam velmi pekne dakujem 😅
@sunnygirl26 odporucala by som ti knihu od Bukovskeho , Hned to bude anjelik, tam je to vsetko pekne popisane podla veku dietata 😉 s kopou receptov. ak precitas par stranok dozadu (az tak vela tu nepiseme) tak tam sme to tiez dost spominali.. cca pred rokom ked to aj u mna a par bab , bolo aktualne. nejake veci mam popisane aj vo fotoblogu... skoda, ze nejak nestiham pisat viac :(
pre 10m dieta je najlepsia forma asi popucenie vidlickou a kombinacie?? 🙂 fantazii sa medze nekladu 😀

@lucia31
@rancuzkaf parada,recepty s cviklou sa nam hodia na nas protianemicky boj,kedze vyuzivam,ze hanicka konecne zacala jest. ja robievam s cviklou aj rizito,ale asi poznate.