Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

addaa
8. feb 2010

Ahojte bola som v piatok na Bukovského prednáške 😵 Odporúčam všetkým!

jaron
8. feb 2010

Ahoj Addaa,

pravdepodobne pôjdem do Nitry, ak mi to niečo neprekazí.

deviatka
8. feb 2010

Ahoj Jaron, áno ide tam 1 vajíčko, ale ak ho nedáš, pridaj trošku viac oleja. Inak tyčinky sú naozaj veľmi chutné a zdravé.
A ešte musím poďakovať všetkým čo tu pridávajú rôzne tipy na zdravé varenie - je to super inšpirácia. Dakujem

matova
8. feb 2010

Ahojte,
áno, osobný príklad sa raz iste prejaví! ak dovolíte, tak trošku na odľahčenie 😉
-môj otec je vegetarián asi 30 rokov, teraz má 58, vlasy husté a všetci jeho bratia sú plešatí, aj jeho otec bol 😀 (možno je to však náhoda a pri vlasoch zdedil gény po babke???)
- alebo- zuby má stále ešte všetky, začínam sa báť že protézu budem mať skôr ja 😀

a stým osobným príkladom- už som tu raz spomínala že jeho prvé pokusy v tejto strave sme vlastne niesli celá rodina, ja som to znášala dobre ale jeden z bratov- ten bol hotový, nič mu nechutilo, to jedlo mal úplne sprotivené, a teraz je vegetarián. náhoda- alebo zhoršenie zdr. stavu (nesúvisiaceho však s mäsitou stravou) ho prinútila k študovaniu matriálov o cvičení, a dostal sa k štúdiu o strave....a je to 🙂. až sa hanbím pred ním, keďže ja už niesom 😔
Takže niekedy ani snaha rodičov nestačí....ale držať vzor, to je podnecujúce!

jaron
8. feb 2010

pekné a zaujímavé príbehy, Matova

zitaje
8. feb 2010

No, ja tiez dufam, ze sa to raz prevali, ten domaci vzor. Ja by som varila strukoviny pokojne aj denne, ale fakt to nejde, kedze dcera ich jednoducho nezje, ani do ust neda. Jaron, je majova 🙂, druhacka, a ona je tiez vymyselnik, a navyse ma dost vyhranene nazory na niektore veci - hlavne teda na strukoviny, skoro vzdy ma odhali, ked ich niekam vpasujem. 😝 Ju raz v skolke nacpali hraskovou polievkou, az sa z toho povracala - chyba mi tu zuriaci smajlik 😠 - a to napriek tomu, ze vedeli, ze ich nema rada, ona neje ani kukuricu - tiez je to supka plus vnutro. Lenze ona neje ani vajcia (len v ceste, kde ich necitit), ani banany, no ale aspon ze ranne obilne kase akceptuje a moje snahy zdravo varit vcelku tiez, i ked sa mi tazko bojuje s babkou, ktora mi ich casto strazi a najradsej ich krmi vianockou s kakaom. 🙄
A inak ako vas tu stale castejsie citam, musim sa vam zverit, ze som sa pristihla, ze mi akosi prestava chutit maso. Ja som bola za mlada 7 rokov vegetarian, cca. 5 rokov som ani ryby nejedla. Asi mam zase taku bezmasitu fazu, tak uvidim, ako sa to vyvinie.

lucia123
autor
9. feb 2010

matova: deti s alergiami a exemami, ci inymi este daleko zavaznejsimi problemami stale pribuda, priamoumerne ako pribuda aj ockovanie. Dovolila by som si tvrdit, ze takmer 80% tychto deti, ktore stretnes v cakarmi imunologa, alebo alergologa maju komlikacie kratko po ockovani, dalsich 20% deti to ma zo stravy. Ta cakacia doba, pol roka hovori asi za vsetko. Good business 🙂

palomka, dnes mozes odmietnut ockovanie (ak sa nenechas zastrasit lekarkou), a MMR je asi ta najhorsia vakcina, ktoru moze dostat Tvoje dieta priamo do krvneho obehu. Byt Tebou, tak si precitam materialy ohladom ockovania, a velmi dobre zvazim, ci mi stoja za to pripadne problemy (pochybujem), lebo riesit ich budes Ty a nie doktorka, ta Ta posle k inym dveram. Na strankach ockovanie.org, rizikaockovania.sk si sama pozri ake svinstva a nekale veci sa deju vo farmacii.
Nedalo mi nereagovat 🙂

palomka
9. feb 2010

Luci ja viem co v tom je vsetko...preto som sa snazila ju nedat ockovat. uz som si citala tu stranku a aj podobne a je mi zle z toho vsetkeho.
aspon do 2rokov dietata by sa malo s tymi ockovaniami cakat ☹
nenavidiom ockovanie.
velmi som zvedava co nam povedia na tom poradenstve pre rizikovych pacientov

matova
9. feb 2010

ahoj lucia,
nas uz dostal vsetky povinne ockovania a verim ze to mohlo jeho imunitu podstatne oslabit. skoda, lebo internet mame len od vianoc, tak som nevedela ke je to ockovanie az svinstvo ☹
teraz mozem len byt rada, ze sme mu nedali aj vakcinu proti ovcím kiahnam.

nasla som na nete u nás v okr. meste niekolko alergo-im. ambulancíí a tam, kde nám sestricka povedala ze sa caká pol roka- práve tá amb. má svoju vlastnú netovú stránku,kde uvádzajú ze za príplatok sa dá vybavit aj prednostné osetrenie 😕 - inak deti do 1 roka to majú prednostné zdarma automaticky. Takze násmohla hned informovat. uvidím ako dopadneme, manzel to má vsetko obtelefonovat...

lucia123
autor
9. feb 2010

matova, drzim palce. Ano, to je skoda, ze sa o tom musia ludia dozvediet neskor a pritom Ta ma doktorka povinnost informovat o neziaducich ucinkoch, ktore su mimochodom priamo uvedene v pribalovom letaku (vznik alergii, atopickych exemov, choroby autoimunitneho systemu-autizmus, rakovina a pod.) (potom by sa asi nikto nedal ockovat, ze). Castokrat vsak ani sama doktorka nevie presne informacie o tej-ktorej vakcine, len pichaju ihly hlava-nehlava.

Treba si uvedomit, ze Ty ako rodic si zodpovedny za svoje dieta a nehadzat tuto zodpovednost na ziadneho lekara a nespoliehat sa na polovicate, alebo ziadne informacie.

palomka, napriklad v Japonsku je do 2 rokoch ZAKAZANE akekolvek ockovanie. Aspon ze ti Japonci su v tomto inteligentny, mali by sme si zobrat od nich priklad. Oni vedia preco 🙂

palomka
9. feb 2010

hej hej, v Japonsku je to tak. a ja dufam, ze aj u nas sa to coskoro zavedie aby sa az od 2 rokov ockovalo.
je to blbost ked ja mam dat zaockovat dieta preto lebo sa to podla ockov. kalendara musi a ked dieta ochoriue tak rodicia a hlavne dieta musi znasat nasledky a za to nie je nikto zodpovedny. a ak by aj bol, co mi to pomoze??
nenavidim ockovania 😠

addaa
10. feb 2010

Ahojte,
včera som varila polievku z ruičkového kelu. Tie malé kelové hlavičky mali po uvarení horkastú príchuť. Nič zvláštne som tam na dochutenie nedávala. Nechce jesť malý, ani mm, celý hrniec asi budem musieť zjesť sama. 😀 Stalo sa to aj Vám, že kelík zhorkol? Dík za rady.

lucia123
autor
10. feb 2010

adaa, a vies aky je kelik dobry, ked je surovy? 😀 On prave tym varenim zhorkne a potom ho treba dochucovat roznymi E-ckami.

palomka, ockovanie by malo byt dobrovolne, kto chce, nech sa necha, celu svoju rodinu aj deti.

matova
10. feb 2010

ahojte,
maleho ekzemy sa trochu stiahli a ja zacinam zasa rozmyslat, ci ist na tie testy alebo nie... 😒 kedze inak s travenim - myslim si problem nema- teda aspon nie s naduvanim alebo spenenou stolicou.....
zacinam sa bat, co na nom potom vsetko budu skusat, ake lieky ci maste 😖
mam strach ze pri takom malom dietati to narobi sarapatu- podobne ako tie vakciny....

lucia:jeeej, prijemne cakanie este par tyzdnov😉
zitaje: no to varenie pri dcerkach nemas teda jednoduche ako tak citam 😕

zitaje
10. feb 2010

matova, no, je to problem, navyse chodim este aj do roboty obcas, takze nie vzdy varim ja, potom je to este horsie. Inak mala sa mi vcera zase vyhadzala, hoci uz ziadne tofu ani iny znamy alergen nebol. Stravovala ich moja mama a neprisli sme na nic, co mohlo vyvolat jej reakciu. ☹

matova
10. feb 2010

zitaje, jaj, tak ked uz si myslela ze vies z coho to ma, zrazu sa pridalo mozno aj nieco dalsie...
tie alergie...a ty si uz rozmyslala nad testovanim malej? ja sa na jednej strane bojim, ze tie nase ekzemy su potravinova alergia, na duhej si myslim ze moze takto reagovat na cokolvek ine- myslim aj na bolest pri zuboch, alebo ci to nie je aj psychikou- asi sa chce odstavit uz dlhsie ale nevie zaspavat bez cucnutia, ...

zitaje
10. feb 2010

matova, no ja nad tym uvazujem uz asi pol roka, ze ju dam testnut 😀 Ale stale nic, nejak sa mi do toho nechce. Budu jej brat krv, a napr. ja ju nechcem nicim zvlastnym mastit, kedze jej super premasti kozicku ten karite krem z DM a to staci, a ked vylucim alergeny, tak sa ani nevyhadzuje... ale budem ju musiet dat otestovat pred nastupom do skolky (mame este cca. rok), aby som mohla doniest papier od doktorky, co vsetko nemoze papat.
Inak ale ja si tiez nie som ista, ci je to len jedlom, moze to byt reakcia aj na nieco ine, len to ostatne sa tazsie ovplyvnuje. Napr. vcera som skoro cely den nebola doma (v robote), ci nemala nejaky stres z toho. 😒

matova
10. feb 2010

ved prave, mne sa vsak nikdy nepodarilo zistit na co je alergicky pri strave- raz sa mi zdalo uz nieco a neskor na to iste vobec nezareagoval....
Moj syn je velmi citlivy- na mna naviazany...- manzel ho ani okupat nemoze, chyta zachvaty...problemy pri porode, s kojenim obrovske prvych 5 mes.....uz som velmi unavena a zacinam castejsie "vybuchovat", tak rozmyslam ci to nema stresmi 😖
Inak uz sme sa dotelefonovali a ked chceme tak mozeme na tie testy prist bez cakania (za priplatok) a teraz ked je to mozne tak obaja cuvame 😀
My pouzivame konopnu mast z lekarne a konopny olej 100%

zitaje
10. feb 2010

hm, hm. Takze co vlastne mozu tie testy preukazat? Napr. len to, ze nema potravinove alergie, alebo len nejake slabe? To moc nepomoze. 😒

jayo
11. feb 2010

S vegetarianstvom opatrne... pokial sa nahradi jeden sajrajt inym, clovek si nepomoze.
Najvacsia chyba je maso nahradit pasterizovanymi mliecnymi vyrobkami z priemyselneho chovu, priemyselne vyrabanych chlebom, vajickami a sojou. Naopak, pokial sa vyluci maso, a nahradi sa cerstvou zeleninou, ovocim, a nepokazenymi orieskami/semienkami, je to velky prinos. U deti by som to videl najma ovocne stavy, ovocne mixi (nastruhane jablko, rozmackany banan, broskyna), zeleninove stavy, a vsetko mlieko po materskom nahradit orechovym mliekom. (rozmixovat namocene mandle, vlasske orechy, sezam, popr.ine semienka v troche vody, a preliat cez sitko. Drt si potom mozete pridat do salatu). Nie kravskym, ani sojovym. Jedine jogurt alebo kefir vyrobeny z nepasterizovaneho kozieho cerstveho mlieka je zdraviu prospesny mliecny vyrobok. V dnesnej dobe si ale myslim, ze je velmi tazke take stravovanie dietatu udrzat, hlavne ked vyrastie. Moderna doba deti pokazi, a zacnu ich lakat sladkosti, fast food a ine sajrajty.

havino
11. feb 2010

JAYO, a to už prečo nie sójové mlieko? 😕 No a s mandľovým mliekom som ja osobne dopadla tak, že mi syn silno reagoval - ospalosť, malátnosť, zrýchlené dýchanie, veľké fľaky po hlavičke. Po Fenistile sa to stratilo.
Takže ak nemôžem použiť tieto druhy rastlinného mlieka (orechy sú tiež alergén, predpokladám, že by bola reakcia podobná), tak ostáva tá sója (snáď ten sezam, cícer...) a veru ja dám aj kozie mlieko plnotučné, sušené.

havino
11. feb 2010

Inak, chcem sa opýtať, ako ste na tom s pochutinami typu cibuľa, cesnak? Jakub mi cesnak zje aj surový, roztlačený, na hrianke. Minule mu otec dal zahryznúť do cibule a nič. Ešte si pýtal. Ale čerstvá cibuľa je vraj dosť brutál na žalúdok, čo poviete na to? A ten cesnak? Či radšej iba tepelne upravený?

matova
11. feb 2010

ahoj Havino,
ja dávam cibuľu a cesnak zatiaľ len trošku do varenia. Myslím, že cibuľa nafukuje. Väčšinou však používam pór- riadim sa tým, že ho používajú žlčníkári miesto cibule 😀

jayo- to ovocie a zelenina by tiež museli byť úplne nezávadné a v dnešnej dobe ako sám píšeš............

jaron
11. feb 2010

Jayo,

píšeš zaujímavo. Aj by som povedal na niečo, že áno 🙂 .

Problém "sladkostí, fast foodov a iných sajrajtov" však nie je problém vegetariánstva a nevegetariánstva, ale problém "sladkostí, fast foodov a iných sajrajtov" 🙂.

A či s vegetariánstvom opatrne? Nuž a s nevegetariánstvom neopatrne? Alebo je napr. bravčový rezeň či hovädzí guláš zdravší ako tofu, sójové mlieko, bežný biely jogurt alebo priemyselne vyrábaný napr. slatinský 100 % celozrnný chlieb? Moju odpoveď asi poznáš.... 😉

Samozrejme čerstvá zelenina, ovocie, orechy a pod. ako píšeš, to je super.

addaa
11. feb 2010

Ahojte,

Luci no to by moji chlapi kukali, keby som im naservírovala na tanier čerstvé hlavičky kelu namiesto polievky 😀 to tak ja by som zvládla zjesť, oni určite nie. Inak normály veľký kel mi v polievke nezhorkne. 😉

jaron
11. feb 2010

Addaa,

nám chutí ružičkový kel prekrojený na polovičky trochu podusený - opečený na panvici s troškou oleja a vody, ochutený citrónovou šťavou a olivovým olejom, trochou soli. Je to mňam. Ale tiež je trochu horkastý, len nám to nevadí, asi to je jeho prirodzená vlastnosť. Inak železo z neho aj z brokolice a inej zeleniny je lepšie využiteľné po krátkej tepelnej úprave, ale samozrejme ako Lucka píše, surové tiež treba, aj aj (i keď surové my radšej čínsku kapustu a iné ako ružičkový kel 🙂 ).

addaa
11. feb 2010

Jaron ďakujem, som myslela, či nebol ten kel nejaký "po záruke", zase som múdrejšia 😉

havino
12. feb 2010

Ahojte,
Matova, náhodou som sa práve dočítala, že cesnak tepelnou úpravou stráca takmer všetky živiny 😒 Takže ja asi radšej ostanem pri tom čerstvom 😉 Ale s tým pórom je to dobrý nápad, úplne som zabudla, že chutí rovnako ako cibuľa len nemá taký ostrý zápach po skonzumovaní 😵

havino
12. feb 2010

Inak, poznáte túto knihu? Myslím, že by sa hodilo ju kúpiť... Čo vy na to? http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

jaandy
12. feb 2010

ja robim ruzickovy kel na pare a je sladucky...

varia som knedlo zelo no a namiesto maska som urobila tofu ale nebolo to ono...poradte nieco namiesto neho 😉