Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
14. feb 2010

Jarko, ja by som to asi urobila tak, že do tých 2 rokov by som dávala plnotučné mliečne výrobky (syr, jogurty, kyslá smotana) a potom postupne minimalizovať tieto a pridávať nízkotučné výrobky. Bude to spĺňať odporúčanie Am. diet. asoc. a zároveň neporuším to vegetariánske pravidlo 😀
(v 2 rokoch sa ešte ohýbať dá, čo povieš? 🙂 )

jaron
14. feb 2010

Neviem, či ten konkrétny horár si mohol niečo uloviť, asi nie, lebo by to tam asi napísal, ale to je jedno, veď nehovorím, že ľudia nejedli mäso, tam ide skôr o to, že celková strav bola iná, mäsa bolo menej a dostatok fyzickej aktivity.

jaron
14. feb 2010

To je už na tebe, Havino 🙂 Zlé to byť nevyzerá.

jaron
14. feb 2010

aj my si občas dáme syr a ten je plný tuku, tiež niekedy smotanový jogurt.

jaron
14. feb 2010

tie odporúčania organizácií sú skôr komplexné opatrenia pre USA západnú Európu a pod. preto, lebo väčšinou máme tuku a živočíšnych potravín navyše, viac ako treba

jaron
14. feb 2010

a žiaľ, dnes už aj deti sú obezné, aj deti majú zvyšenú hladinu cholesterolu, aj deti už majú zvýšený krvný tlak ☹

jaron
14. feb 2010

no, trochu negatívny koniec, idem už spať, ale radšej priložím niečo pozitívne, príbeh Chuť je zvyk:

Mladomanželia z Mexika.
Medzi najbežnejšie jedlá v Mexiku patrí fazuľa na rôzne spôsoby. Jedna žena ju tiež varievala svojmu mužovi, avšak vždy, keď manželka predložila manželovi fazuľu, on si neodpustil poznámku: „Je výborná, ale nie je taká, ako ju zvykla robievať moja mama“. Manželka vyskúšala rôzne korenia, rôzne spôsoby, ale komentár bol vždy rovnaký: „Je výborná, ale nie je taká, ako ju zvykla robievať moja mama“.
Až raz, keď sa mladá pani niekam ponáhľala, podarilo sa jej fazuľu pripáliť. Chúďa, v strese si hovorila: „Keď sa doteraz sťažoval, čo asi povie teraz?“ Ale nemala čas pripraviť nové jedlo, s malou dušičkou naservírovala a čakala.
Manžel si nabral prvé sústo, oči sa mu rozjasnili: „ Konečne sa ti to podarilo! Presne takto to robievala moja mama!“

Dobrú noc želám.

matova
15. feb 2010

ahoj jaron, pekný príbeh, ale úplne ma zarazilo že... 😀 ....nie.nič ma nezarazilo ako minule,pekný príbeh 😉

jaron
15. feb 2010

Ahoj,

že čo? som celkom neporozumel 🙂

jaron
15. feb 2010

už som možno porozumel 😀

jaron
15. feb 2010

musím trochu dlhšie rozmýšľať aby mi zaplo 😀

jaron
15. feb 2010

inak ešte okrem mikrovlnky som čakal reakciu na niečo iné v tých bodoch, ale neprezradím, ani keď čo. 😀

(Na tie nízkotučné mliečne výrobky som pre zmenu reakciu nečakal)

havino
15. feb 2010

Jarko, ale toto bola provokácia! 😀 Ty CHCEŠ aby sme si to prečítali dôkladne 🙂

Ja osobne ešte nesúhlasím celkom s tým bodom o soli. Podľa mňa by sa soľ mala používať, len nie kuchynská jodidovaná ale morská, resp. morské riasy (samozrejme, mám na mysli " přiměřeně " 😀 ). Jód je predsa potrebný pre funkciu štítnej žľazy a mám pocit, že dokonca batoľa jej potrebuje viac ako väčšie dieťa. Ale ak sa mýlim, oprav ma.

lucia31
15. feb 2010

ahojte, rada vas citam 🙂
nedavno ste sa tusim bavili o mlieku, teda o klasickom homogenizovanom mlieku z obchodu...ja ho nahradzam doma robenymi mlieckami.obilninovymi, mandlovym, ryzovym, psenovym atd...striedam...
napriklad dnes na veceru mala Tamara spaldovy napoj...hrubu bio spaldovu muku som nasucho chvilu oprazila v hrnci, zaliala vriacou vodou, par minut povarila a zmixovala som jej to s kuskom bananu a hrusky a jednou lyzickou mandlovej pasty....dosladila som jej to agatovym medom--mnamka, super po tom spinka 🙂
inak este stale pije materske mliecko, teda rano a poobede..
tu je celkom dobra stranka na vyrobu mliekovych alternativ
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/650-ake-dru...

jaron
15. feb 2010

Ahoj Lucka,

Havino, to, čo myslím, je podľa mňa v poriadku, ale ľudia sú väčšinou naučení, alebo skôr povedané, že ľudia si väčšinou myslia niečo iné o tom, ale neprezradím 😀 A už radšej nehľadaj.

Sme sa tu pred nejakým časom bavili so ženami, čo majú trochu staršie deti, čo chodia do školy (alebo škôlky) o stravovaní tam, o tom, že by to chcelo zlepšiť, aj tie predpisy a pod., tie body mali byť skôr na povzbudenie k tej veci. Aj keď viem, že sa to tak ľahko nezmení.

S tou soľou veď sa tam píše, že jodidovaná, a býva aj morká jodidovaná, my používame takú. A tiež sa nepíše, že soľ celkom nie, trochu soli je dobré, ale nie viac ako "trochu". Pre dospelých najviac 5 g (lyžička denne), my to však niekoľko násobne preháňame (soľ máš v chlebe, v mäsových výrobkoch, syroch, rastlinných nátierkach, rôznych pochutinách... a ešte si aj solíme).

jaron
15. feb 2010

Lucka,

my robíš chuťky, s tým špaldovým mliekom s banánom a mandlovou pastou by si možno aj mňa dostala 🙂 .

matova
15. feb 2010

lucka, fíha-mňam 🙂
jaron 🙂 keď sa povie radšej už nehľadajte tak to nabáda človeka k opaku 😀 ..
je tam pár vecí, to už je fakt na polemiky: napr. hydina, ryby...
mne osobne tam ešte trochu vadí kvalitný margarín 😅- to by sme asi zas mohli čítať rôzne protichodné informácie...
čoho všetkého sa človek (myslím tým aj seba 😀) pri jedle dopúšťa a pritom vie že by nemal, že to a ono je škodlivé...jojojoj

jaron
15. feb 2010

Matova,

tak ty si nakoniec na to predsa len prišla 😀, čo som myslel.

Hydina ani ryby to nie sú..... (inak s tými si to ako myslela?)

matova
15. feb 2010

jaron 🙂 ,
píše sa tam síce že radšej potraviny rastlinné ako živočíšne...tak len tak som to spomenula, lebo vegetariánom sa ani bod 4.iste nepáči (teda tie ryby a chudé mäso...).

jaron
15. feb 2010

tak je pravda, že ja ryby ani chudé mäso nejem, ale aj tak sa mi tie odporúčania páčia.
to sú možné alternatívy, jasné, že vegetarián zostane pri tej fazuli, šošovici a pod. a urobí veľmi dobre, a nevegetarián si dá aj kura, ryby, ale nie ráno párky, na obed rezeň, večer salámu, ale ryby a hydinu dajme tomu tri krát za týždeň a ostatné dni to, čo vegetarián a to je tiež dobre na rozdiel od väčšiny Slovákov.

jaron
15. feb 2010

idem už spať, lebo vy ste také nočné sovy a ja sa potom nevyspím 😀
Dobrú noc želám.

matova
15. feb 2010

tak tak, ako píšeš. dobrú noc všetkým, aj ja sa už poberám.

zitaje
15. feb 2010

Dobru noc 🙂
Ja len ozivam, ako prava sova. 😀
Ako dlho mozem nechat sosovicu klicit? Dnes maju asi 3 dni, boli vyborne, ale som namocila nejak moc tak klicim dalej. Inak krasne sa mi urobili v tom sitku, co ste mi tu uz neviem kto poradili, ale uz sa na konci vyhonku objavuju take listocky, to nevadi? Vdaka
z

rancuzkaf
16. feb 2010

ahoj zitaje,

tak to som bola ja co klicim na sitku.....az som si pripadala ako sto rokov za opicami, ked som kukla ake mate hlinene misky 😀 ... vyzeraju byt velmi sikovne 😉

3 dni na sosovicu staci a to, ze zacinaju vykukat listky, je znamenie, ze treba skoncit s klicenim a sup spapkat 😝
ak si ich naklicis nejako viacej ako stihas jest, dobre sa sladuju v chladnicke, cim sa aj zastavi klicenie, len ich treba aspon raz za den preplachnut, aby boli svieze.

zitaje
16. feb 2010

rancuzkaf, vdaka. Ktosi mi poradil, ze sa daju aj zamrazit. Tak som ich supla do mrazaku. Snad to nevadi. Uz tri dni jem sosovicove klicky, chce to zmenu alebo pauzu...

matova
17. feb 2010

ahojte,
a vase deticky papaju klicky? vcera aj dnes pri vareni som dala misku s pokrájanými zemiakmi pred synátora, nech sa pohrá kým načistím zeleninu...reakcia: cumlík von, surové zemiaky dnu 😅 . išla som zasiahnuť či sa nepomýli, ale na otázku či mu chutí súhlasne prikyvoval. hryzkal to asi 10minút, asi vyrábal extrakt a potom povypľúval 😀

jaandy
17. feb 2010

ahojte 🙂
moja papa klicky,ale moja papa vsetko (aj toaletny papier) takze ked nieco jem tam krici ze chce tiez 😀 - trosku jej to nakusnem nech sa nezadusi alebo mixnem do jedla

ja som dlho klicila na sitku ale tu, ci neviem kde, som sa docitala ze normalne v zavaraninovej flasi, tak to je omnoho praktickejsie, na noc namocim, rano zlejem preplachnem a rovno je to v tej flasi, staci denne 3x preplachnut, nemam to v tme, je to na okne (aby som to mala na ociach lebo inak na to zabudnem) a klici to v pohode a je to chutne

no prave jem kasu podla lucie 😀 mala sa toho napraskala, urobila som viac tak to teraz tlacim ja, no super je to! nikdy by som nepovedala ze taka dobra muka 😀 , len mandlovu pastu nemam, este som ani nikdy taku nestretla

no bohuzial jaro u nas sa asi to sojove maso neujme, lebo priatel ma z neho zaludocne problemy tak musim vymysliet nejake ine verzie (mozno fasirku z udeneho tofu to som minule robila a bolo to mnam mnam 😉 )

jaron
17. feb 2010

Ahojte, robili sme si na večeru výborný krém (alebo nátierku?), myslím, že tiež môže zčasti nahradiť mandlovú pastu.

- lúpaná slnečnica
- sladidlo (vanilkový cukor, med, hnedý cukor, rozmixované sušené ovocie, banán... podľa vášho uváženia,
možností a veku dieťaťa)
- voda (my dávame vriacu, ale záleží na vás)

Slnečnicu rozmixujeme na el. mlynčeku na kávu na jemno, zamiešame s primeraným množstvom vody a sladidla. Podávame ako nátierku na celozrnné pečivo, knäckebrot, vafle a pod. s ovocím.
(Pre malé deti sa môže zamiešať do kaše, ale to zrejme stačí iba rozmixovanú slnečnicu bez tej ostatnej "parády").

Môžeme pridať mletý carob a urobiť tak výborný "čokoládový" variant. Alebo namiesto vody použiť sójový nápoj (možno aj nízkotučné mlieko - ale neviem, to som neskúšal, ja nemám rád mlieko).

My sme dnes mali s vanilkovým cukrom a medom - to bola vanilková nátierka a ešte s carobom a hnedým cukrom - to bola čokoládová nátierka.

matova
17. feb 2010

Ahojte,
myslím že už skôr ste tu rozoberali čím meliete semienka- slnečnicové - dá sa to kávovým mlynčekom elektrickým, alebo na makovom mlynčeku? ďakujem

ja som dnes robila pre malého koláčik, no nemám sa čím chváliť-musím doladiť množstvá lebo po hodine povrch už bol hotový a dnu stále kaša 😀. ( ražná múka, pšeničné klíčky, jačmenný slad, hrozienka,škorica, jablko na kúsky, kyslé mlieko). Ale malý bol statočný a jedol 🙂.

jaandy: tak to je fajn keď ti dcérka pekne paká 🙂 (samozrejmä nie ten papier 😀).

jaron: recept čo si opísal mi úplne pripomenul jednu maškrtu, ktorú som kedysi kúpila v zdravej výžive, bolo to tuším ruskej alebo ukrajinskej výroby, tiež zo slnečnice ale už si nepamätám čo ešte viac...a tuším sa to volalo Chalva? malo to formu kvádra ale dosť sa to krušilo a ...výborné....

jaron
17. feb 2010

to je presne ono - tá chalva bola inšpiráciou tohto receptu. Máme tiež veľmi radi chalvu, aj keď obsahuje väčšinou dosť veľa cukru - je to potom skôr sladkosť ako jedlo, ale zase jedna z tých zdravších sladkosti.

a keď sa tá slnečnica zamieša iba s medom a minimálne vody, prípadne aj s mletým sezamom na takú hustú cestovú hmotu, vtedy je to už skoro celkom ako tá chalva.

s tým carobom je to zase výborná zdravá náhrada rôznych "nuget" a pod.

slnečnica alebo sezam sa môže aj krátko opražiť, bude to mať zase inú zaujímavú chuť (a napr. zinok a železo je vtedy dostupnejšie)

Dajte si každý deň
za hrsť slnečnice,
aj vo vyššom veku
budú z vás tanečnice.
😀