Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
29. jan 2010

Ahoj Matova,

Rancuzkaf spomínala ľanový, nie sezamový 🙂 .
Ale neviem nič o škodlivosti ľanového oleja na pečeň. Americká dietetická asociácia ho odporúča ako jeden zo zdrojov Omega 3 MK (ALA). Nemám dôvod im neveriť. A aj iným zdrojom informácií o prospešnosti tohto oleja.

jaron
29. jan 2010

Á. medzitým už prišla aj Rancuzkaf, Ahoj 🙂

matova
29. jan 2010

a ako je to teda s alergiou pri soji?
palomka: pises ze si alergicka, preto sa bojis dat malej soju, ty mas potravinovu alergiu ked sa mozem opytat?

pokial ja viem, pri soji je mozna alergia tak isto ako aj pri mnozstve inych potravin, napr. zeler, paradajky...zo soje sa dokonca vyrabaju aj umele mlieka-hypoalergenne. Ja som tiez alergik- alergia na pel trávy, ale no neviem, malému dávam aj tofu aj sojove maso. my dokonca mame problem aj s atopickym exemom, ale nevieme zistit z coho to je lebo akokolvek som davala pozor pri zavadzani novych prikrmov, nezistila som to. chaoticky sa to objavovalo. A cokolvek vylucime aj na dlhsie , aj tak sa exem objavi. vraj sa prave takto moze vopred prejavovat nielen potravinova alebo kontaktna alergia ale aj iné druhy ako napr. práve senná nádcha.

Podla najnovsych studii sa alergia z matky dedi na 50% a od oboch rodicov az na 90% ☹

jaron
29. jan 2010

Inak s tou alergiou na sóju, to je aj pre mňa zaujímavé, ako sa šíri strach z nej.

Podľa mňa je to asi takto:

Niektorí ľudia majú alergiu na "trávu" (napr. aj ja). To ešte neznamená, že by si všetci ľudia mali dávať pozor a radšej nechodiť do prírody, lebo je tam alergén, bez toho, aby vôbec skúsili, či na ten "alergén" alergicky sú alebo nie.

A sranda je aj v tom, že veľa krát mnohí odmietnu sóju (výrobky z nej) lebo je to "alergén", ale pritom použijú inú potravinu, ktorá je rovnako alebo i častejšie alergén, len sa toho až tak nebojíme, lebo je to u nás viac rozšírené (kakao, mlieko, ryby...)

jaron
29. jan 2010

Palomka,

máš tiež alergiu na peľ, či nejakú potravinovú ako sa pýta Matova? Ak ti nebude vadiť, že sa pýtame na to.

Matova, ja mám klasickú "sennú nádchu" asi od ôsmej triedy. Ale za posledných 10 - 15 rokov sa môj stav radikálne zlepšil. Mám ju síce ešte stále, ale oveľa kratší a slabší priebeh. Kedysi som sa aj týždeň dva v noci budil, tieklo mi z nosa, kýchal som... Teraz som aj seno hrabal u svokrovcov, bolo mi síce potom všeliako 🙂, ale osprchoval som sa a bola pohoda. Už sa mi nestáva, že by som sa kvôli tomu budil a pod. Tak som rád.

matova
29. jan 2010

tak to som rada že sa ti alergia zlepšila, len tak ďalej 🙂!!!
Ja mám a. na peľ tráv, ale do prírody chodiť neprestanem. Od narodenia do 6r. som žila úplne pri lese a nič mi nebolo. kým sme sa nepresťahovali do mesta, a tiež ako u teba- prejavilo sa to vo 8 ročníku. A pripisujem to bývaniu na sídlisku v lokalite, kde boli predtým močiare, čo je vraj veľmi nevhodné miesto pre obydlia. Teraz bývam zas pri lese, ale zmena žiadna. Prejavy mám dosť silné- kýchnie, svrbenie slizníc, očí... ☹. ale na alergiológii som ešte nebola 😅, myslela som si že sa to lieči len tabletkami s antihistaminikami (čiže sa to vlastne len potláča), no vraj sa dá liečiť podávaním alergénov v minimálnych množstvách - Klin sa klinom vybíja. tak neviem či to ešte budem riešiť nejak u seba.
švagor mal alergiu na seno a zmizla mu nejak zrazu asi v 40-tke, a to sa ani zdravo nestravuje ani zdravo nežije....
tak neviem. je to záhada 😅

jaandy
30. jan 2010

no dievcata, ja som raz videla dokument a tam testovali na alergiu nejake indianske deti z lesa-take ze hygiena u nich neznama vec-a nikto nebol alergicky, ale ked tie deti odcervili lebo mali kadejake parazity tak boli hned na vsetko alergice 🙂

a tak prosim pekne ten streleny vedec sam alergik proste zacal pit nejaky napoj s larvami tych parazitov(nieco ako skrkavky poresne neviem a bolo aj po jeho alergii...tak zacal liecit tymto elixirom aj nejakych lusi a super vysledky ze sa vyliecili 😀

teoria bola taka ze tie parazity vypustali do tela nejake antihistamikum? proste nieco co fungovalao ako stopka pre alergicke reakcie organizmu

tekze na tej prehnanej hygiene nieco bude 😀

bol tam aj nejaky chlapik vasnivy chovatel psov co sastal na tie chlpy jedneho dna alergicky a ten tozobral tak ze psov sa nevzda aj keby bal zdechnut od toho 😀 a jedneho dna mu to preslo 😀

skoda ze som si ten dokument nenahrala alebo tak, bolo to poucne 😀

matova
30. jan 2010

jaandy 🙂
ja som však do lesa chodiť neprestala ani v najväčšej peľovej sezóne, ale stále to mám 🙄 , a že by som to nejak s hygienou preháňala,tak to zas nie....ale viem že na dnešné deti to zle pôsobí (prílišná hygiena).

teória a prax toho vedca medzi indiánmi- zaujímavé 🙂
ja som zas uz dávnejsie videla dokument o zlom vplyve podzemných vod pod obydliami na organizmus cloveka, obydli na davnejsich batinach...velmi zaujimave to bolo, ale to som si vtedy nezapisovala nic, ani kto to rozpraval....
na poslednom kongrese o alergii tuším sa konal v BA- tam údajne padli tie percentá o dedičnosti alergie po rodičoch, tak chudinky deti. no stále sa bránim pomysleniu, ze by maml malý toto po mne zdedit 😖

palomka
30. jan 2010

nemyslela som, ze jej nedam vobec sojove mlieko aby sa jej neobjavila alergia na soju, ale pockam co nam povedia na tom gastre aby som to este pripadne nezhorsila. pretoze tiez ma atopicky ekzem od asi 2 mesiaca a prevdepodobne to aj suvisi s tou intoleranciou, preto sme sa dostali aj na alergo lebo ja som alergik tak ako vy asi uz od 5 triedy na rozne pele,buriny,niektore stromy....a take podobne veci. dcera mala asi 2 mesiace ked mala vkuse 3tyzden plny nos a nebola chora, aj vysetrenia jej robili, aj vytreri z nosa a nic sa nepotvrdilo a nakoniec mi aj alergol. povedala, ze senna alebo pelova nadcha sa u detio do roka nevyskytuje...
no a co sa tyka gastra, tak predtym nam len nasa zobrala na moje naliehanie vyter z konecnika aby som bola ista, ze nema nejaku crevnu chorobu alebo nieco. neviem co jej je dofrasa a tak ani neviem co jej davat papat. neviem ci je ciliatik alebo nie, proste vela chorob crevnych sa takto prejavuje a nikto s tym nic nerobi 😠
dcere na alergo robili aj testy a potom jej robili rozbor z krvi na tu intoleranciu. okrem nej jej nic nevyslo.
ked budeme mat po vysetreni tak jej skusim dat to sojove. len ona je taka citliva na potraviny, ze jej nieco dam co jej nesadne a uz ju bud vystipe alebo prezenie. ved zapareninu sme mali 2mesiace a menili sme aj plienky a aj maste a kremy a nkoniec som sa sama k tomu dopracovala po vyluceni jogurtov a mliec.vyrobkov, ze je to z nich. ked som jej ich prestala davat tak hned bolo po zapareninach. pravdepodobne ju drazdila ta nestravena laktoza...ale to tazko povedat ako laik...veeeelmi som zvedava co jej budu na gastre robit...
teraz som jej zacala davat pribinacik, hoci by sa nemal do roka pre tvaroh ale robi jej dobre. asi aj kvoli tomu tvarohu, ten celkom dobre znasaju intolerancne deti.
a ak by som jej chcela davat sojove mlieko, tak mam jej ho kombinovat, ze raz umele a raz sojove,ci?
napr. ked sme presli na vyssi stupen umeleho mlieka, tak hned sa jej objavil ekzem a nechcela ho ani pit. tak musime byt na 2-ke. pre zvyseny obsah laktozy....takze aj preto chcem aby mala vyssi prisun vitaminov a mineralov ked uz tie mliecne veci nemoze ☹

palomka
30. jan 2010

pardon za chyby 😀

palomka
30. jan 2010

joj a este som zabudla dodat asi dost dolezitu vec, ze manzel ma tiez intoleranciu laktozy, pravdepodobne...lebo svokra uz nezije aby mi to povedala a on mal nejakch 8rokov ked mu nariadili dietu bez mlieka, ml.vyrobkov, niektorych masovych vyrobkov....a nepamata si co to bolo. ale ma podobne priznaky ked zje mliecne veci.
takze to ma zdedene po nom 😅

jaron
30. jan 2010

Ahoj Palomka,

ten môj povzdych nad alergiou na sóju to bolo skôr tak všeobecne, ty si mi to len pripomenula a samozrejme to je v poriadku čo robíš a ako robíš aj tá opatrnosť a pod.

Pri celiakii by boli prejavy skôr po obilninách s obsahom lepku, nie napr. po mäse.
Ešte by teoreticky mohla byť v úvahe Fenylketonúria - alergia na určitú aminokyselinu (fenylalanín), lenže to by sa týkalo nielen mlieka a mäsa (kuracieho ako si uvádzala) ale viac menej všetkých bielkovín, a tuším jej prejavy sú vracanie (neviem či aj hnačky alebo iba vracanie).

Zbytočné sú však takéto úvahy, dúfam, že dôkladné vyšetrenia povedia viacej, strava sa podľa toho upraví a bude to super.

Pri laktozovej intolerancii niektorí ľudia znášajú na rozdiel od mlieka niektoré kyslomliečne výrobky ako jogurt, tvaroh a pod. To by vysvetlovalo, že napr. tvaroh jej nerobí zle. Pokiaľ by to bolo možné, je lepšie vyhnúť sa rôznym ochuteným mliečným výrobkom a radšej ich skúsiť v prirodzenej forme (tie ktoré jej nevadia), napr. namiesto pribínačika skúsiť obyčajný tvaroh. V Bille maju napr. nízkotučný BIO tvaroh.

Keby si (zatiaľ čisto teoreticky) dávala sójové mlieko, tak nie ako náhradu za náhradu materského mlieka (to je ale kombinácia slov 😀). Skôr už len ako súčasť normálneho jedla. Umelé mlieko sa používa ako náhrada za materské v prípade, že dieťa nie je z rôznych dôvodov kojené aspoň do 1 roka. Po 1 roku už nie je nutné.

havino
30. jan 2010

Ahojte všetci,
zas mám zameškané čítanie 😝

Čo to tu spomínate ten ľanový olej?? Jaaaj, len ma nestrašte, ja ho dávam Jakubovi už dosť dlho 😕 Tiež som sa nikde nič podobné nedočítala, tak len dúfam, že je to len fáma 😖

Palomka, ahoj, ako to, že Tvojej dcére tvaroh nevadí a ostatné mliečne výrobky áno? 😨 To som ešte nepočula.

Ja som alergička tiež a aj Jakubov otec, takže očakávam, čo sa na malého zosype ☹ Vyhýbala som sa v jeho strave alergénom, lebo z niektorých sa vyhadzoval, dokonca keď mal rok ešte nezvládol vaječný bielok, iba žĺtok, lebo z celého vajca sa povracal, ale napríklad sóju mu dávam od roka (myslím, že čosi aj pred prvým rokom) a v pohode, žiadny problém - sójové mlieko, tofu, sójové vločky, kocky... Určite treba každý alergén opatrne skúsiť, na niektorý dieťa zareaguje zle, iný znesie v pohode.

Jarko, ako sa Ti podarilo takto "prekabátiť" pani Sennú nádchu? 😀

jaron
30. jan 2010

Skúšal som trochu hladať o domnelej škodlivosti ľanového oleja.

Nenašiel som skoro nič, až na základe diskusie na nejakom fóre, som došiel k tomu, že áno, je to pravda, ak je olej starý, zoxidovaný môže byť toxický pre pečeň (ale to sa viac menej týka aj iných olejov i iných potravín). Ľanový olej by sa mal skladovať v tme a v chladničke. Takže by sme ho mali kupovať iba z dobrých zdrojov, kde ho správne skladujú a pod. A ak máme pochybnosti, použiť radšej mleté ľanové semeno.

Inak tie iné zdroje Omega 3 (v rastlinách forma ALA) okrem tých, čo ste spomínali sú ešte tofu, špenát, mandle. (Orechy, morské riasy a repkový olej ste už tuším písali).

havino
30. jan 2010

No, práve Ťa čítam, Jarko 🙂
Ak má ale Palomkina dcéra intoleranciu, prečo jej jogurt vadí? Veď zloženie jogurtu a tvarohu je to isté, nie?
A s tým dojčenským mliekom - mňa stále Dr. upozorňuje, že musí Jakub piť 500ml denne. Vždy sa ma to opýta, aby sa uistila, že mu dávam dosť vápnika. Ona veľmi tej vegetariánskej strave neverí a opatrne sa ma aj opýtala, či neurobíme odber krvi, že sa jej Jakub zdá bledý 🙂 To si len chcela overiť, či má dosť vápnika, železa aj ostatných minerálov...

havino
30. jan 2010

Uff, Jarko, takže v chladničke?? Ja mám ten olej v špajzi, je v tme, ale pri izbovej teplote... 😕

matova
30. jan 2010

ahoj palomka, no máte to teda s malinkou trápenie,
ale po vysetreniach teda dúfam budete múdrejsí, a ako písal jaron, stravu upravíte.
a tiez si myslím ze vobec nie je nutné aby to sojove mlieko pila ale staci pridavat do varenia.

a pribinácik-vlastne celkovo tvaroh- tie info su pre mna novinka- ja ho zatial vobec nedávam, bojim sa. Citala som v casopise dieta, ze tvaroh je najtazsie stravitelny z mliecnych vyrobkov a radsej sa ma davat az po 3! rokoch. 😕
tak teda vobec neviem ako to s tym tvarohom je. Ale viem, ze pri zlcnikovej diete sa tvaroh moze- lenze to asi nesuvisi s toleranciou na laktozu ale s celkovou schopnostou travenia, asi?

jaron
30. jan 2010

Ťažko povedať, čo spôsobilo zlepšenie môjho stavu sennej nádchy (opakujem, že radikálne zlepšenie, pretože stále nie som celkom bez nej, aj mňa svrbia oči a kýcham, ale už nemávam noci, keď sa budím, je to cez deň kratšie, aj obdobie býva menej často).

Mohol by som povedať, že je to jednoznačne vďaka vegetariánskej strave, ale ja nemám príliš rád také jasné uzávery na základe subjektívnej skúsenosti, pretože niekedy sa to môže zlepšiť jednoducho len tak, "vekom".

Sú však aj mimo mojej skúsenosti určité náznaky, že vylúčenie mäsa, obmedzenie alebo vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov (ja som mliečne výrobky nevylúčil), obmedzenie rôzne priemyselne spracovaných potravín (výrobky z bielej múky, sladkosti, malinovky, čipsy, slané tyčinky...) a namiesto nich používanie potravín v prirodzenejšej forme (strukoviny, orechy, celozrnné výrobky...) môže zlepšiť stav pri alergiách (nielen pri "sennej" nádche).

Lieky som kedysi používal častejšie, vždy tabletky, ktoré sa behom rokov menili, a kvapky do očí a do nosa (spray). Chápal som to ale vždy iba ako zmiernenie príznakov, nie liečbu. Teraz v tomto období ich používam nie pravidelne (neužívam napr. tabletky v kuse 2 - 3 mesiace), ale skôr iba niektorý deň si dám kvapky, inokedy nie, tabletky týždeň, potom nie a pod. Skôr iba tak sporadicky (kedysi som to poctivo pravidelne užíval).

jaron
30. jan 2010

Havino,

pri tých kyslomliečných výrobkoch to súvisí z určitou zmenou obsahu laktózy (neviem či zmenou množstva alebo zmenou jej "zloženia", neviem to podrobne popísať, ale nie je to podstatné), preto niektorí alergici mlieko nemôžu a iné výrobky im nevadia.

jaron
30. jan 2010

Havino,

niektorí odporúčajú napr. UM do dvoch rokov iní do jedneho roka. Osobne si myslím, že to určite nie je rozhodujúci faktor dĺžky a kvality života. Ja som vychádzal z údajov Americkej dietetickej asociácie. UM je náhrada za mat. mlieko. Kojiť je dobre aspoň 12 mesiacov, ak do roka dieťa nie je kojené, vtedy je vhodné použiť UM - UM je náhrada MM, inak nemá opodstatnenie. Preto sa mi zdá logické, po roku už používať normálnu stravu a nie UM. Ale opakujem, je to na rozhodnutí každého, nemyslím si, že jedno a ani druhé je zlé.

Inak smiešne je niekedy ako ľudia (aj lekári) bazírujú na niektorých zložkach stravy pri veg. strave, boja sa o železo, vápnik... Pri tej bežnej sa až tak neboja. To ako keby bežný slovenský priemer automaticky všetko dokonale spĺňal. Ale my by sme sa skôr mohli ľudí pýtať:
a máš dosť vlákniny?
a máš dosť vitamínu C?
a nemáš veľa nasýtených tukov?
a nemáš veľa cholesterolu?
a nemáš veľa živočíšneho železa? (to je rizikové pre vznik diabetes i rakoviny, čo sú choroby podstatne horšie ako anémia)
atď. 😀

havino
30. jan 2010

No, je to tak, Jarko... Dovolím si tvrdiť, že Jakub má plnohodnotnejšiu stravu ako dieťa napr. mojej susedy-spolužiačky, ktorá sa chváli, ako malá miluje vyprážaný syr s hranolkami (dievčatko bude mať 2 roky, toto jedáva už dlhšie), párky, tic-tac hryzie ostošesť, nehovoriac o "bomparoch". Možno by bolo zaujímavé urobiť odber krvi aj tomuto dievčatku a porovnať...

Inak, keď píšem o tom dojčenskom mlieku... Dr. nám povedala, že Jakub je mierne obézny!, lebo má skoro 13 kg a mal by mať nejak 10,5 kg... 😅 Tak rozmýšľam, či nepriberá z toho dojčenského mlieka, lebo mu z neho robím (ale iba na raňajky) instantné obilninové kaše (Nomina), nesladím to, max. dám trochu tvarohu alebo nejaký banán, džem, burizony.
Nedostáva sladkosti, jedine ovocie, chlieb s maslom a syrom alebo džemom tak 1x do týždňa... Tak neviem, nemôže tá kombinácia UM + kašička zvyšovať jeho váhu? Ale na raňajky sa mi to zdá celkom vhodné, čo poviete?

matova
30. jan 2010

ahojte,
tak ja ešte síce kojím, ale už len 1x denne a v noci síce veľakrát, ale zakaždým si cucne len tak trošku 😵 ,určite však nevypije 500 ml dennne, čo sa tuším do 2 al. 3? rokov pokladá za normu, podľa mňa vypije odo mňa max 100ml. Um. mlieko ani kravské piť nechce, tak robím aspoň mliečne kaše. Krvné testy mu robili 2x- a zakaždým sa dr. tešila aké super výsledky, červené krvinky až nad hornú hranicu 🙂hoci malý mal veľmi dlho podváhu a trošku ešte má.
ja som bola zas ako dieťa anemická a keď som začala v puberte vegetariánčiť, okolie ma strašilo....a po anémii zrazu nebolo odvtedy stopy.
havino: kamarátkina dcéra 1rok 4 mes. má 12kg, vkuse je v pohybe a vraj ani veľa nezje, ale dvakrát denne pije umelé mlieko, tak si tiež myslí že asi z neho priberá.
a ako som písala palomke, z kombinácii proteíny+sacharidy (ktoré sú aj v obilovinách) sa priberá- máme to celá rodina odskúšané 😀 😀 😀 kto chce chudnúť praktizuje delenú stravu-ktorá sa tejto kombinácie vyvaruje.

matova
30. jan 2010

ozaj, havino, ak sa môžem aj teba opýtať, na čo máš ty alergiu?
nám zavádzanie nových potravín komplikujú tie exémy, malému idú už pár mesiacov zuby, exémy teda vôbec nemiznú alebo sa ich stav prechodne mení....

palomka
30. jan 2010

ta fenylketonuria je ak sa nemylim uz vrodena "chyba" a to sa zistuje z krvi babatiek asi na 4den po narodeni a odobera sa z paty a vysledky su asi o niekolko tyzdnov tak by sme to uz zistili a chlebik papa na ranajky a niekedy aj 2 krajce a aj cestoviny papa a nie je ziadny problem, tak myslim, ze celiakia to nebude, no ale tazko povedat bez vysetrenia. a nikdy nevrycala (klop klop), aj spokojne babatko bola, neplakala, ze by ju brusko bolelo, len tie stolice riedke...a ekzem.
no a viem, ze pri intolerancii su vhodne kyslomliecne vyrobky ktore presli kvasenim a nie pudingy a take veci ale jej ani tie nerobia dobre. napr. doktorka ma takeho pacienta s intoleranciou ktoremu staci dat len olizat lyzicku od mlieka a uz ma nenormalne krce. tak podla toho kolko kto znesie tej laktozy. esteze to nie je alergia, to by uz bolo horsie.
tvaroh som jej este nedavala ak nepocitam pribinacik pre ten velky obsah bielkovyn aby som ju uz teraz nezatazovala a doma nejako take veci s tvarohom ani nejeme 😀
a doktorka nasa bola tiez tak strasne zvedava na jej krvny obraz lebo tiez je taka bleducka a tak sa cudovala aj ona a aj alergologicka, ze ake ma super vysledky. a mliecko sa jej snazim davat tych 500ml a tiez tak viem, ze od 6mesiacov by mali deti prijat take mnozstvo mlieka alebo mliecnych vyrobkov. ze staci ked rano vypije mlieko a potom jogurt, syry a take veci...nemusi to byt len mlieko.
a nasla som aj take kvapky na znizenie obsahu laktozy v mlieku ale su vhodne az po 3 roku dietata.takze pockame. inak su aj tie mlieka minus L ale nie vsade ich maju 😠
mam odsledovane, ze maslo,syry a tvaroh jej nerobi dobre a ostatne ako jogurty,smotana su uz pre nu nie velmi vhodne... mozno by stacilo len par lyziciek ktore by bola schopna nejako stravit ale jeden jogurt je uz na nu privela ☹
a kolko maju vase deticky mesiacov a kil??

palomka
30. jan 2010

boze, maslo,syry a tvaroh jej robia dobre.... 😅
jedno pisem a na druhe myslim 😀

havino
31. jan 2010

Ďakujem, Matova 🙂
Tak ja mu tie kaše skúšim robiť iba do vody, sójového alebo ryžového mlieka. To by problém nemal byť, nie? Aj keď sója obsahuje bielkoviny, ale to sú rastlinné. UM mu budem dávať iba večer pred spaním. Či? To tiež nie je dobrý nápad? 😅
Ja mám alergiu na prach a roztoče, potravinovú žiadnu a mám tiež diagnostikovanú astmu, ale je už dlhodobo na ústupe klop-kop. Ale vraj hocikedy môže dať o sebe znovu vedieť.

matova
31. jan 2010

ahoj havino 🙂
to je jedno či sú rastlinné alebo živočíšne, skôr ide o množstvo bielkovín. ale v ryžovom mlieku ich asi veľa nebude? neviem, nemám prehľad- mám doma síce instantné ale to pijem len ja (nieje to žiadne bio 😖).
kým sme dávali kaše na vode tak námakosi nepriberal, tak u vás to hádam zaberie, len či sa bude synčekovi taká diéta páčiť 😨 😵 .
ja myslím že mlieko pred spaním je ok. aj koli tráveniu sa práve bielkoviny odporúčajú na večer. (možno aj preto si ten môj malý závisláčik cucia predovšetkým v noci potroške 😀) 😀 😀
A nech ti tá alergia pekne ustúpi natrvalo a nevracia sa už!

matova
31. jan 2010

jaron: aha- ľanový olej- (ucinky na pecen!) no tak už mi to konečne docvaklo 😅 , tak dik za info 🙂

palomka: pytala si sa na vahu nasich drobcov,
- takze moj syn- pôr. hmotnost fajn: 3550g, ako 8 mesacny: 7040g, dovrsenim 1 roka: 7800 (v 78cm). 14,5 mes.: 8950. teraz mame 16 mes. a"uz" mame vyse 9kg 😀 , ale uplne presne neviem.

rancuzkaf
31. jan 2010

Ahojte,

vsetkym alergikom prajem co najmensie prejavy alergie, nech vam zmiznu vsetky problemy s tym spojene 😉 ...a uz len sibnut carovnym prutikom a akoby sa stalo 🙂 ... keby to bolo take jednoduche... 😒

havino, matova kukam, ze mame rovnako stare dietky 16 mesacne 😉 ....ja som uz aj zabudla aky je to krasny vek, vychutnavame si ho plnymi duskami

palomka
31. jan 2010

moja mala porodnu hmotnost 3960g a teraz o necele 2 tyzdne bude mat rok a vazi cca 9300g. takze celkom ok. a vysku ma tak 77cm.
ale aj tak kazdy ho´vori, ze je chuda, no mne sa uz nechce dookola vysvetlovat, ze preco... 😠
cez tyzden pokupim tie vecicky co ste pisali a skusime ako jej to bude chutit 🙂