Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
21. sep 2009

To je dobre, že si si objednala toho Filipa jednotku, lebo to je také najlepšie na začiatok, najoriginálnejšie ako som už písal. Tabakový banditi, Alkoholín atď.... 🙂 Aj trojka štvorka sú iste dobré, ale už sa to viac menej len opakuje alebo rozvíja z tej jednotky a dvojky.

lucia123
autor
22. sep 2009

Tofik: Babicke kup od Bukovskeho recepty "Hned to bude". Masozravci zjavne nevedia co ine varit ako vyprazany rezen, a bravcove sote 🙂 Nas najprv lutovali, ze pre boha, co len my uz budeme jest, ved bez masa uz nie je vyber 🙂

mafgirl: Pekne si to napisala s malinkym, on je velmi rozumny ked to uz teraz chape. Budeme asi kreslit bacily aj my 😉

S tou skolkou, a co tak zmenit skolu? To je statna, alebo sukromna? Ked nasa pojde nahodou do skolky (5r.) tak poviem, ze je alergicka na maso a hotovo. Co potom urobia? Budu jej ho aj napriek tomu pchat? Pochybujem. Skus to.

Pataachalie: Vitaj medzi nami 🙂 Som rada, ze dalsi rozumny cloviecik sa pridal 🙂 Uplne s Tebou suhlasim a robime to iste. a s tym lizatkom to nemalo chybu 😀 Ja sa na to uz tiez tesim, ked uz nemusim "cihat" ze kto nasej co da, a hlavne pokazde (raz za mesiac) upozornovat babicku, zakazovat jej davat malej sladke a pit sladene napoje. Oni vedia, ze to nie je zdrave, a aj napriek tomu sa "snazia" ponukat. No mam oci na stopkach, ked sme tam, ale uz ma to unavuje...

Trochu mimo temy, je tu niekto, kto sa stara o seba zvnutra (teda je vegetarian) a neockuje svoje zdrave deti tym svinstvom? Pekne video, ale o ockovani, kto ma zaujem pozrie si...

http://www.mwm.cz/clanek1.php?id=1411&pjmeno=&k...

tofik
22. sep 2009

Čaute 🙂 .
Poradte mi, kde si tie knižky môžem objednať /Filipa/ . Myslím, že by to bolo pekné čítanie pre detičky. Sú teraz v takom krásne vnímavom veku. Ďakujem.

lucia123
autor
24. sep 2009

Knizky myslim maju v knihkupectve Advent Orion, mam kontakt na jedneho mileho pana, kt. nam knizky donesie az domov ked objednam cez net, a da este aj zlavu 🙂 www.adventorion.sk tam si kukni, ci maju tu, co hladas... My mame tie "K detskym srdieckam" a su velmi pekne...

jaron
24. sep 2009

K detským srdiečkam od Katky Kernovej sú super. Tiež máme dvojku, jednotku sme mali požičanú. Inak Lucka, čo som ti písal ten program, tak o strese prednášala práve dcéra p. Kernovej, len škoda, že ja som si spomenul poslať vám to až teraz po.

lucia123
autor
24. sep 2009

Uzasny clovek:

http://www.sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/knihy/zel...

stranku mam z "volna diskusia" / "odmietnutie ockovania" od patraca. Dakujem a hned to posielam do dalsej temy.

marfigirl
25. sep 2009

ahojte
Jaron, ja by som mu chcela nosit aj desiate a olovranty. Alebo pred obedom ho brat domov a potom by mi ta desiata uz tak nevadila...Ale nic nechcu dovolit.

Lucia skolka je statna, u nas sukromna ani nie je a asi by sme na nu nemali... Ale ze maju internetovu stranku a tam sa mozem vyjadrovat k jedalnemu listku, tak ich tam budem palkovat kazdy den. Som zvedava co bude potom, co mi budu pisat...
Teraz je Misko doma, je chory, tak momentalne nic neriesim so stravou v skolke.
K tomu ockovaniu, ja som si o tom zacala citat len nedavno, cize tie povinne ockovania mame za sebou. Nad inymi ockovaniami neuvazujem.

jaron
26. sep 2009

Ahoj Marfigirl,

a keby si ho brala pred obedom domov ako to myslíš, potom zase zaniesla poobede? či by bol v škôlke len doobeda. lebo ak áno, tak nechápem, že čo nechcú. Veď do škôlky môžeme dať deti aj na 4 hodiny (pol dňa). My sme tak mali Natálku v škôlke a asi o 11.30 sme si pre ňu prišli a tým to skončilo. Alebo to ani tak nechcú? A môžu to? Keď chceš dať len na pol dňa, musí mať aj obed? Trochu by ma tým hnevali. Ja viem, že tie zákony sú všeliaky také, že aj oni sa musia chrániť ale veľa krát je to aj o tom, či chcú nájsť riešenie alebo nechcú.

certica
26. sep 2009

ahoj marfi,
ja sa nestacim divit, ze toto je v dnesnej dobe vobec mozne...?! jednak pri tom mnozstve alergii, kedy aj deti musia mat speci stravu atd., nie je mozne zabezpecit individualne stravovanie? 😕 🙄 uz bez ohladu na dovod. no ale co ma dorazilo, ze nie je mozne si dieta vyzdvihnut zo skolky pred obedom. my sme maleho tiez bravali rozne, pred obedom, po obede, resp. po obednajsom spanku kedykolvek - pred i po olovrante atd.
no nic, odveci. nedaj sa, drzim prsty 😉

lucia31
27. sep 2009

ahojte, rada vas citam i ked akosi nestiham prispievat 😉 ....nemozem povedat, ze sme cisto vegetarianska rodina, lebo masko/hydina, divina/ je u nas raz do tyzdna,ale vacsinou su to jedla zo strukovin, zeleninky a vselicoho, co najma zahradka dala 🙂
napisem vam nas oblubeny recept z ciceru, nieco ako cicerova svieckova, s celozrnnymi knedlikmi alebo cestovinami je to super 🙂
takze vecer si namocime preplachnuty cicer do studenej vody...rano pridame do vody bobkovy list, nove korenie a uvarime do makka....na oleji si spenime nadrobno nakrajanu cibulu, na kocky nakrajanu korenovu zeleninku, dajte jej dost vela, najma mrkvicky, nech ma omacka krasnu farbu 😉 ...ked mame cicer uvareny, odoberieme z neho asi jednu tretinu, tych guliciek 🙂 , a vyvar spolu s ostatnym cicerom priilejeme k podusenej zeleninke, pridame zeleninovy bio bujon, alnatura je skvely, a chvilu povarime..potom uz len rozmixujeme na hladku kasu, ten cicer to krasne zahusti...nakoniec pridame kyslu smotanu, tak ako pri klasickej svieckovej, dochutime podla toho, ako mame radi, ak je omacka riedka, zahustime bud mukou alebo skrobom, vratime do omacky cicer a mozme papat...je to vynikajuce

katusocka
27. sep 2009

Mojej najlepsej kamaratke z deststva odmalicka nechutilo maso a dodnes ho nekonzumuje, zase moj brat, tak ten nezjedol nic, co by neobsahovalo kusok masa a doteraz mu to ostalo. Myslim, ze je to individualne, tak ako niekomu vyhovuje viac pseno, inemu pohanka, tak aj niekto od prirody maso musi a niekto ho ani nemoze citit.
Co sa tyka pojmu Bio, tak odkedy mi dovazaju do bytu biohydinu- a nestoji tak vela ako v bioobchodoch, tak som uplne bojkotovala hydinu z Tesca. Ta chut je neporovnatelna, maso pevnejsie, kosti vyvinute, takze urcite nieco na tom pojme bude. Je v tom nepopieratelny rozdiel...

marfigirl
28. sep 2009

ano maju problem s tym branim PRED obedom, hned PO obede nie je problem.....

lucia, diky za recept, niekedy vyskusam 🙂

ja som robila cez vik chleba na pekarnicke a konecne sa mi podaril, ale asi som aj odrovnala pekarnicku. Ked som sa to konecne naucila 😀 Robila som razny,mnam.

jaron
4. okt 2009

Ahojte,

posielam jeden malý rýchly receptík:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

Občas sme si doma robili tahiny, ale to bolo dosť pracné. Najskôr mierne v rúre opiecť sezam. Potom ho na makovom mlynčeku (alebo mlynčeku na kávu) pomlieť a potom ho ešte mixovať dlho, až kým sa vytvorila hmota ako maslo (s pridaním trochu oleja na pomoc).

Chcel som urobiť niečo podobné ale rýchlo, tak som urobil tú nátierku tahiny. Nie je to síce pravé tahiny (to by malo byť len zo sezamu bez tekutiny, prípadne len s trochou pridaného oleja), ale chuť je dobrá a je to za chvíľu.

lucia123
autor
5. okt 2009

Prosim vsetkych, ktori sa co i len trochu vyznaju v prirodnej liecbe:

Stala sa nam takato vec:

V nedelu pokusal maly (cudzi, ale zaockovany a zdravy) pes nase 2 rocne dieta do rucicky, je to 4-5 cm rana, dost hlboka cca 2 cm, no nastastie nezasiahol slachy, ani obal slachy, hned sme isli na kramare, a o par hodin jej to zosili pod celkovou anestezou.

Ide teraz o to, ze jej davaju dvoje silne antibiotika rovno do zili (od vcera) kazdych 8 a 12 hodin, chcela som sa spytat (nie som moc zastancom antibiotik) bojim sa, ze jej este pohorsia, ako pomozu, ake mame moznosti? Zaroven sa obavam, aby sa jej to nezapalilo, napr. ked odmietnem tie antibiotika. Co robit? Inak je zdrava, vsetko v pohode, uz papa, rucicka ju uz neboli, nemam pocit, ze by mala dostavat take silne antibiotika, prosim poradte, surne!!! Ruka je trochu opuchnuta, s pohmliazdeninou (od toho stisku) bolo vidno aj tkanivo (maso), ale nekrvacalo.

Velmi rychlo potrebujem vediet, ci su tie ATB v pohode...
Dakujem!!!!!! Lucia.

jaron
5. okt 2009

Žiaľ Lucka, neviem ti poradiť.
Aspoň želám dcérke, nech čím skôr zabudne na bolesť a ručička sa zahojí.

vera21
7. okt 2009

Lucia,
mas IP odo mna, len skoda, ze som si to az teraz vsimla ☹

miri.b
8. okt 2009

ahojte, obcas si vas zvyknem precitat a minule som citala o vasich problemoch so skolkami, tak som sa pocas prechadzky s malym bola pozriet, co nas caka v tej nasej a teda ten ich jedalny listok je strasny 😝 , 4x do tyzdna maso a z toho bolo 3x bravcove 😠 n nie som sice vegetarianka, ale s malym nam maso velmi nechyba, varim ho najma manzelovi
zelam pevne nervy a dakujem za recepty su mi velakrat inspiraciou 🙂

lucia123
autor
9. okt 2009

Nieco na citanie pre "chladne vecery", je to dlhe, ale kraaasne. Aspon sa utvrdzujem, ze konam spravne 🙂

http://regeneracnecentrum.sk/PDF/breussova_kura...

lyongirl
12. okt 2009

Ahojte, prepáčte, že sa vám sem vmiešam 😉
Mám doma 2,5 ročného dobrovolného vegetariána a keďže je tu popísaného neskutočne veľa, tak by som poprosila, či mi môžete niekto v skratke napísať, čím mu môžem nahradiť maso.
Budem veľmi vďačná a díky 😉

jaron
12. okt 2009

Ahoj Lyongirl, môžeš napr.:
- všetky strukoviny (fazuľa, cícer, šošovica...) - varené ako omáčka, fašírky z nich, nátierky atď.
- tofu (od sladkých krémov až po rezne)
- rôzne sójové náhrady mäsa (hotové výrobky - párky, salámy..., alebo sójové mäso)
- orechy (mandle, orechy, kešu...), semená (sezam, ľan, slnečnica...)
- B12 z mliečnych výrobkov alebo formou doplnku.

To je len tak v skratke.
Pekný deň želám a dobrú chuť. 🙂

lyongirl
12. okt 2009

Ďakujem Jaron,
strukoviny papá, to ľúbi, tofu nechce, zje akurát párky zo sóje a salámy, semená dávam do chleba čo pečiem doma, orechy celé sa mu bojím dať, nakoľko už raz vdýchol pukanec a neodporúča sa to do 3 rokov, tak sa po tej skúsenosti bojím, musím vymyslieť, do čoho to nejako zamiešať, žeby pomleté...?
Aj ja prajem pekný zvyšok dńa! 😉

jaron
12. okt 2009

áno, určite pomleté. Sezam napr. melieme na kávovom mlynčeku, ale dá sa aj na mlynčeku na mak. Potom sa to môže zamiešať do obilninovej kaše.
Tiež sa dá sezam (najskôr zomletý) alebo nejaké kešu a pod. rozmixovať s trochou tekutiny a ovocím (jablkom) na krém, napr. sa dajú urobiť rôzne obmeny toho receptu, čo som tu dával naň odkaz:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

Keď sa do toho rozmixuje ešte jablko, banán a pod. je to také lahšie prežúvateĺné (nelepkavé) aj pre menšie deti.

jaron
12. okt 2009

Môže sa to podobne urobiť aj zo slenčnice. trochu chutnejšie je, keď sa predtým slnečnica na sucho len mierne opraží a potom zomelie.

lyongirl
12. okt 2009

zaujímavé 😉 , občas by som sa k vám išla najesť 😀 , aby som zistila, čo jete...ja totiž nemám ani pońatia o takomto niečom 😒
Ale dobrá správa je, že všetko na nátierku z linku doma máme, až na mlynček 😅

jaron
12. okt 2009

My sme ešte donedávna všetko poctivo mleli na mlynčeku ručne. Až sme si konečne kúpili el. mlynček na kávu a to si neviem vynachváliť. Dám trochu sezamu a za 10 s je hotový. Ale mak meleme stále ručne, toho sa zvykne robiť naraz viac, tak šetrím mlynček a tiež aby som náhodou nevyšiel z cviku 🙂.

lyongirl
13. okt 2009

to mletie maku si dosť dobre pamatám, neobišlo ma to nikdy, keď som bývala s rodičmi, tak ručne pomlieť mak pre 6 člennú rodinu, to dalo zabrať 😉

lucia123
autor
13. okt 2009

lyongirl, skus sa ist obcas naobedovat do vegetarianskej rest. na obchodnej ul., tam varia same dobrotky, aj Tebe by chutilo 🙂 a nahradit maso? 😀 bud stastna, ze Ti maly nepapa maso, vegetarianska strava je najpestrejsia aka len moze existovat.

Je tu niekto, kto uvazuje, alebo konzumuje len surovu stravu? Cize vitarian sa to myslim vola? My stale castejsie jeme surove a uz ma nebavi "varit" vsetko, surove ma lepsiu chut 🙂 a je omnoho zdravsie, dokonca liecia sa takou stravou aj tazke pripady rakoviny a pod....

lyongirl
13. okt 2009

Lucia - neviem, či sa do tej reštiky niekedy dostanem, som z Trnavy a do BA chodíme len občas a môj manžel by bez masa neprežil 😅 . Ja si tiež neviem predstaviť, že by som maso nejedla, ale jem ho čím ďalej, tým menej, nejako si ho moje telo nežiada a som ho asi objedená.

Nemáte nejaký link na stránku, kde sú nejaké dobré recepty?

Surovú stravu som skúšala, ale vydržalo mi to 1/2 dňa 😀 . Jednoducho sa z takej zeleniny a ovocia neviem najesť a bola som hladná a varené moje telo zase potrebuje. Navyše kojím, tak neviem, či surová strava by bola pre mňa vhodná...

jaron
13. okt 2009

Recepty skús napr. tu:

http://www.magazinzdravi.cz/modules.php?name=Ne...

tam ich je asi 700

a tieto som sám ukuchtil (teda aj so svojou manželkou, ale veď sme jedno telo, takže jej ruky sú aj moje ruky 😀 ), ale určite som ich aspoň všetky jedol vlastnými ústami 🙂 :

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

tých tam však nie je veľa

lyongirl
14. okt 2009

ďakujem 😉 , idem pozrieť tie recepty...