Ako variť bez peňazí?
Máte nejaké nápady na veľmi lacné jedla (raňajky, obed)? Nejaké konkrétne veci… diky… mame 3 deti a momentálne nie sme na tom najlepsie
Stručné zhrnutie
- Najlacnejšie a výživné potraviny pri obmedzenom rozpočte sú strukoviny (šošovica, fazuľa), zemiaky a múčne jedlá (cestoviny, knedle, palacinky), ktoré je možné pripraviť ako husté polievky, prívarky alebo placky a šetria tak náklady na mäso.
- Domáce pečenie a domáce výrobky výrazne znižujú náklady: kváskový chlieb 900 g podľa diskusie vyjde cca 0,70 €, domáci jogurt a zaváraniny predlžujú trvanlivosť potravín.
- Zdroje pomoci a úsporné stratégie spomínané v diskusii zahŕňajú potravinové banky a charitu, lokálne iniciatívy ako "Úsmev ako dar - daruj obed", FB skupiny ("Dnes na obed", "Jedlá do 5 e"), sledovanie akcií v letákoch (Lidl, Tesco, Kaufland) a nákup tovaru tesne pred koncom záruky alebo bedničiek za ~1 €.
Najčastejšie otázky
Q: Aké najlacnejšie jedlá variť pre veľkú rodinu pri veľmi obmedzenom rozpočte?
A: Základné lacné jedlá sú strukoviny (prívarky, hrachová či fazuľová polievka), zemiaky (placky, kaša, granadír), múčne jedlá (knedle, halušky, palacinky) a cestoviny; v diskusii sa odporúčali aj husté polievky ako hlavné jedlo a domáce pečivo na viac dní.
Q: Kde hľadať potravinovú pomoc v núdzi?
A: Hľadajte potravinové banky a charitné organizácie, lokálne projekty ako "Úsmev ako dar - daruj obed", obecný úrad a lokálne FB skupiny typu "Dnes na obed" alebo "Jedlá do 5 e", ktoré v diskusii uvádzali možnosť jednorazovej alebo pravidelnej potravinovej pomoci.
Q: Ako ušetriť pri nákupe potravín?
A: Sledujte letáky a akcie v obchodoch (Lidl, Tesco, Kaufland), kupujte vlastné značky reťazcov namiesto drahých značiek, využívajte zľavy na potraviny krátko pred koncom trvanlivosti alebo bedničky za ~1 € a mrazte či zavárajte prebytky.
Q: Čo sa oplatí robiť doma, aby som ušetril?
A: Piecť chlieb a pečivo doma (kváskový chlieb uvádza diskusia ako ~0,70 € za 900 g), robiť domáce jogurty, nátierky a zaváraniny, mraziť kúpené zľavnené suroviny a pripravovať jedlá na viac dní.
Q: Kde nájdem jednoduché recepty a návody, ak nevie variť?
A: V diskusii odporúčali videorecepty a návody na stránkach ako Varecha.pravda.sk a YouTube, a spomínali jednoduché recepty typu Írsky chlieb či základné polievky a prívarky.
Q: Ako rýchlo doplniť rodinný rozpočet krátkodobo?
A: V diskusii sa odporúčalo hľadať krátkodobé brigády alebo prácu popri zamestnaní a informovať sa na ÚPSVaR o možnostiach dávok a zamestnania; niekoľkí diskutujúci uviedli, že 200–300 € mesačne by mohlo dočasne pomôcť.
Závery z diskusie
Zhoda
- Strukoviny, zemiaky, cestoviny a múčne jedlá sú v diskusii považované za základné lacné zdroje energie a bielkovín vhodné pri obmedzenom rozpočte.
- Hľadať pomoc u potravinových bánk, charity, komunitných iniciatív a lokálnych FB skupín je odporúčané ako prvý krok pri akútnej nedostatku potravín.
- Využívanie akcií v obchodoch, nákup tovarov tesne pred koncom záruky a domáce zaváranie/mrazenie sú bežné taktiky na zníženie výdavkov.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že navrhnuté jedlá sú už "najlacnejšie, čo sa dá", zatiaľ čo iní tvrdia, že aj tieto možnosti môžu byť pre niektoré rodiny stále finančne nedostupné.
- Niektorí odporúčajú zverejniť lokalitu (mesto/obec) pre rýchlu lokálnu pomoc, iní upozorňujú na obavy o bezpečnosť a hanbu pri verejnom zdieľaní osobných údajov.
- Názory sa líšia v otázke učenia sa vareniu: časť diskutujúcich odporúča samostatné učenie cez videá, iní tvrdia, že niektorí ľudia potrebujú detailné osobné vedenie.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne kontakty (telefóny/adresy) potravinových bánk a charít sú dostupné v jednotlivých mestách/obciach?
- Ako dlhodobo zabezpečiť vyváženú stravu (zelenina, ovocie, mäso) pri trvalo nízkom príjme?
- Aké konkrétne miestne programy (okrem všeobecných iniciatív) poskytujú pravidelné potravinové balíky alebo teplé obedy pre rodiny s deťmi?
Spomenuté značky a firmy
Lidl, Tesco, Kaufland, Rajo, Agrofarma, Granko, Varecha.pravda.sk, Úsmev ako dar, Dnes na obed, Jedlá do 5 e, McDonaldy, UPSVAR, potravinová banka, charita, Levne a chutne
Spomenuté produkty a metódy
šošovica, fazuľa, strukoviny, zemiaky (placky, pečené, kaša, granadír), cestoviny, knedle, halušky, palacinky, ovsené vločky, krupica, piškóty, puding, tvaroh, bryndza, kváskový chlieb (kvaskovy chlieb), pečienka, kuracie časti (prsia, stehná, trup), mleté mäso (fašírky, guľky), lístkové cesto mrazené, domáci jogurt, granko, bednička za 1 €, nákup pred koncom trvanlivosti, mrazenie potravín, zaváranie (sterilizovanie), varenie na viac dní, natierky, nadstavovanie jedla zeleninou/škrobom, chov sliepok/zajacov, veľkoskladné nákupy
Miesta a osoby
Rakúsko
@maminkadeticiek čelíme tomu všetci a aj budeme, každého nás nákup pri pokladni prekvapí, sama vyhadzujem z košíka pred pokladňou, najprv to tam hodím a potom rozmýšľam či to potrebujem.. dnes som si vypočula rozhovor rodinky že majú posledných 35€ do výplaty a to je len 1-vého, ja som tiež rozhodnutá pomôcť takýmto ľuďom a verím, že už teraz ich je veľa🥲 ja som tiež odchovaná na zemiakovej kaši s cibuľou a tu som🤪
Mohol by mi niekto dať link na jednoduchý chlieb alebo pečivo recept ale ja som veľmi lava v kuchyini
Tak potom jedine ovsene vločky, varene zemiaky, cestovinu, mrkvu, ryžu, vajíčka, krupicu, palacinky. Na byte sa jednoducho neda variť bez penazi, v dome so zahradou by sa ešte dalo.
Baby ti tu už popísali veľa lacných jedál. Naozaj to dnes už lacnejšie nejde 😞 situácia je pre veľa rodín ťažká. Skúste nejakú brigádu, aspoň za pár eur. Poprípade popozeraj, či u vás v meste neni potravinová charita. U nás je. Nie je hanba ísť popýtať pomoc. Odkedy je táto zlá situácia u nás chodí veľa dôchodcov a rodín s viac deťmi. Aspoň pečivo, nejakú zeleninu a ovocie dostanú. Pozeraj aj fb skupiny. Často niekto ponuka prebytky zo záhrady na darovanie. My osobne záhradu nemáme, ale keď od rodiny viac dostaneme tiež posuvam ďalej.
skus napisat co mas doma prekutraj spajzu mrazak
napr urob bielu fazulu vajco mlieko zemiaky
urob husty fazulovy privarok (uvar fazulu co si predmocis vo vode) ked zacne maknut na kusky zemiak pokrajany) v troche mlieka trochu hladkej muky rozmiesaj a vlej potom do polievky ked bude bsetko makke zvlast uvar vajco a pokrajaj na kusticky do polievky, mlieko jedno vajco muka domaci dzem a mas palacinky, zemiaky predvar cele v supe a dopec v rure s poharom mlieka mas veceru dalai obed zemiaky a volske oko
na ranajky krupicu alebo ovsene vlocky zalej malym mnozstvom horucejnvody pridaj luzicu dzemu
Kazdy den je v obchodoch nejaky preceneny tovar ,kt uz v ten alebo dalsi den straca MINIMALNU trvanlivost.
Naucila som sa toto dost vyuzivat/vobec nie koli financiam/,pretoze mi dviha tlak fakt,kolko dobrych potravin sa denne vyhodi.
A na druhej strane pologule mru deti od hladu!
Skus ak mas moznost,ist aj touto cestou.ale to byva skor v meste,asi.
Ak ste na dedine,mohli by ste chovat sliepky,zajace...to je dobre mäsko,vajcia a nie su to velke naklady.
Aj na zahradke sa da co to dopestovat,aj ked...v poslednom case je ozaj vela vseljakej pliagy.
Skus si piect doma chlieb-ale celozrnny.
Zasyti ovela viac.
Biely chlieb je o nicom,biela muka nema absolutne ziadnu hodnotu-vyzivovu ani sytiacu...
Strukoviny-na vaetky spodoby.su zdrave a super zasytia.
Obilniny- vlocky,krupy,cele varene zrna
Pseno,quinoa,
pohanka-velmi zdrava a chutna a tak sa na nu zabuda.
Ale nekupuj tu prepalenu ,tmavu!
Korenova zelenina,kapusta ,cibula,,cvikla/surova!,zemiaky,cierna redkev,pazitka,jablka-lahko dostupne vitaminy
Teraz dozrieva baza cierna-treba zavarit ako cucoriedky/na kolac/ alebo uvarit dzem.vyborne a malo zname u nas.
Z kvetov bazovy sirup-ale je mocopudny nepit vela denne,koli oblickam
Na caj susit rozne byliny-urobte si raz za tyzden väcsiu prechadzku v prirode a uvidis,co vsetko mozes zbierat...
Mäso je dolezite,aspon obcas-ak varis gulas,nadstav ho kopou zemiakov a pridaj fazulu-nezahustuj mukou,zmixuj po uvareni cast zemiakov alebo fazule
Varievam aj cisto hribovy alebo napr miesto mäsa dam tofu....velmi syte jedlo a ma tam aj mäso.
Z mleteho mäsa vies urobit rozne omacky k cestovinam,v kombinacii s roznou zeleninou.
Rovnako mäso na kocky vies nadstavit mrkvou ,hraskom, kukuricou ,hubami.....
Svieckovu s knedlou/bez mäsa/,alebo teda aspon kustik pre chut.
Z cerstveho skysnuteho mlieka vies spravit tvaroh
Z kysleho mlieka upec kolac,palacinky,dolky...nevyhadzuj nic,co sa da este pouzit.
No...pokus sa dostať k.co najvacsiemu množstvu jedla zadarmo. Napríklad:
Rozhodit siete, kamoši, rodina, v práci - hrdosť bokom, proste na rovinu povedat ze vaša finančná situácia nie je bohvieaka a budet vďační za prebytky zo záhrady napríklad.
Zavarit co sa da - pozri si recepty na zavaranie so soľou, ušetríš kopu prachov za cukor a ovocie je chutné.
Prejsť sa do prírody a nazbierať, čo sa dá.
Bylinky na čaj aj do jedla, huby, černice...je aj mnoho divých ovocných stromov a opustených sadov...orechy, lieskovce...
Nakupovať veci pred koncom záruky, sledovať internet s ponukami na darovanie...v akcii a pod.
Ak máte nízky príjem a malé deti, bez na UPSVAR, obecny úrad, pozhanaj akékoľvek dávky a príspevky. (Z obce vieš často dostať kadečo keď treba).
Nakupuj v diskontoch, rozmýšľaj...
Pec kolace a deťom jogurty a syr sprav doma.
Zisri, ako vies zvýšiť príjem a znížiť výdavky. Predaj čo nepotrebuješ
Odkiaľ si? Napis mi správu. Ak ta mam po ruke, alebo po ceste, napeciem vám, dam moje zaváraniny, budú domace jablka, nakúpim v raju jogurty, mame prebytky posostavanych sladkosti a nieco dokupim
Ako ľavá v kuchyni? Máš tri deti, hádam vieš povarit šošovicu a priliať smotanu/mlieko. Koreniny, soľ máš? Žijete teda v byte, či dome, teda môžeš dopestovať zeleninu? Na to nie ste ľaví, nie? Padlo tu veľa tipov, tak keď už to je problém, tak hlavne dávajte pozor, aby ste si neurobili ďalšie dieťa. Čas venuj radšej prečítaní pár jednoduchých receptov, “lebo v týchto časoch neexistuje “som lava v kuchyni” hold treba tie deti nachovať a fazula naozaj toľko nestojí. Ak nevieš piecť chlieb, skús nájsť recept na Írsky chlieb, to len domiesas pár surovín halabala, žiadna veda, upečies a hotovo
Akože nevedieť si vygooglit recept na jednoduchý chlieb alebo pečivo a odbiť to tým, že si ľavá a aby ti niekto ešte aj linky poposielal - preboha, veď sa vzchop trochu.
Nie si študentka na internáte ale rodič si záväzkami. Tak sa posnaž trochu a nečakaj, že ti tu všetko na hlave pristane. Ženy ti tu venovali 2 strany so skvelými tipmi, tak sa posnaž.
@raffaella mam taku kamosku,jej nestaci link,ona potrebuje komplet popis a k tomu ma vela otazok. Proste varenie je jej slaba,velmi slaba stranka. Mozno aj autorka toto potrebuje. Podrobny popis od niekoho skuseneho a komu bude moct napisat a poradit sa.
@lizatko1009 este nikdy na mk ked som ponukla takto pomoc mi sukromna sprava neprisla... Zacinam si mysliet, ze je viac a viac tem povymyslanych
@petulda333 ale no tak, žijeme v digitálnej dobe. Varenie nie je jadrová fyzika predsa. Kde je vôľa tam je cesta.
Ja som polosirota od 2 rokov. V tej dobe neboli žiadne internetu a napriek tomu sa moja mama obracala ako vedela, bez absolútnej pomoci kohokoľvek. Pri 3 deťoch je nepochybne menej časovo náročné si pozrieť tutorial na YT ako niekomu vypisovať a radiť si.
Ale mne je to jedno, nejdem v tejto diskusii viac pokračovať, rady tu boli rozdané.
@raffaella nie je to veda,ale su ludia ktorim tk nejde. Ja varim od 13r a od 14 vypekam. Vzdy som si myslela,ze to proste kazda zena vie 🤭 no kamoska ma vyviedla z omylu
Máš to aj s videom
http://varecha.pravda.sk/recepty/jednoduchy-dom...
Všetky rady uvedené v diskusii sú perfektné. Vzchop sa, nezúfaj, zvládneš to! Ak by si napísala odkiaľ si, dostane sa Ti pomoci.
my ami deti(tiez sme mali malo) Alw naoriklad jeďi sme teds povatsine na veceru pecene zemiaky s kyslym mliekom,mozes aj bez mlieka.A mama nam robila syte kapustove polievky.maso len cez vikendy.Polievky huste,brikolicove, k tomu chlieb.Cesriviny su lacne-mozes len na masle osmahnut,posypat syrom.
Tak charita prevádzkuje potravinovú banku. Pozri ci mate v okolí.
Úsmev ako dar rozbehol tento rok kampaň daruj obed. Overeným rodinám pre deti zabezpečia teply obed od darcov.
U nás v meste máme OZ, ktoré tiež overeným rodinám pomáha cez rok s jednorazovým nákupom potravín, na Vianoce, Veľkú noc robia balíky potravín pravidelne.
Daj aspoň mesto odkiaľ si.
A ten nápad s potravinami tesne pred dobou spotreby je tiež super. U nás tak sa dá pečivo, mliečne, zelenina.
Najskor si pozri ake suroviny mas doma, potom podla toho kolko penazi ti ostane na aku dlhu dobu a dokup len to, co potrebujes. Var z toho, co mas doma.
@petulda333 toto neobstojí YouTube a aj všade sú videa celé postupy pri 3 deťoch musela variť veď nemohli jesť chlieb s maslom snáď ..tiež som sa veľa x učila podľa videa nikto ma neučil variť ako väčšinu z nás.Moja kamarátka vstáva o hodinu skôr, aby sa potom mohla venovať 3 deťom a nevarit v strese
Zaliať sosovicu a potom dat smotanu, cesnak pár zemiakov zvládnu 13 r deti
ľavá v kuchyni ??? ak človek chce aj variť sa naučí... v 19 som nevedela ani zemiaky s mliekom urobiť a život ma naučil...čiže ak človek chce všetko sa dá... lacné jedlá : zemiaky na kyslo, grandír, halušky s tvarohom, langoše, špagety s kečupom, šišky, palacinky, zemiakové placky, kurča na rôzne spôsoby, kolienka s omáčkou, šúľance s makom, pirohy na rôzne spôsoby, pagáče, buchty, cuketa na rôzne spôsoby... keď si ľavá v kuchyni , tak potom, čo varíš, ak chceš ušetriť, či riešiš donášku a obedy v reštike ???
autorka stále nič? neprezradíš odkiaĺ si? pýtam sa už druhý krát ... suseda má v záhrade tekvice - možno by som aj vypýtala...
My sme tiež ako deti nejedli tuniakové steaky, nedávalo sa taký doraz na vyváženú stravu, v lete bolo fajn, cez prázdniny sme sa premotali na varenej kukurici a koláči od susedov a ovocia z cudzích záhrad😂 neboli doplnky stravy a chorí sme neboli..mäso bolo len v nedeľu, inak boli len omáčky a mäso dostával len otec.. o jogurte sa mi ani nesnívalo, ten som prvý x jedla na strednej🤪 teraz je to podľa ooooveľa horšie, deti jedia hranolky a McDonaldy a nejaké granátové jablko a exotické ovocie tie detské žalúdky nezachráni.. dá sa variť skromnejšie, netreba mať z toho výčitky, chce to len trochu snahy💛

Dostala si tu nápady a tipy na snáď všetky lacné jedlá aké existujú. Za menej sa už nedá. Môžeš piecť kvaskovy chlieb, pečivo takisto.
Ja sama kvaskujem (nie z finančných dôvodov) a taký 900gr chlieb má vyjde 70 centov (a to dávam polovicu múk bio, z nebio by bol ešte lacnejší). To isté pečivo - rožky vyjdú 2x lacnejšie ako v obchode. Pri toľkých osobách v domácnosti to pocítiť na rozpočte.
Máš internet, môžeš si už vygooglit všetko.