Máte obľúbené jedlo, ktoré vášmu okoliu nechutí?
Dovolím si tvrdiť že mám rada širokú paletu jedál od tradičnej slovenskej kuchyne po zabíjačkové špeciality a držky milujem talianske cestoviny, pizzu aj morské potvory. Postupne sa k tomu pridali aj rôzne ázijské špeciality ktoré som sa naučila pripraviť, sa máme doma viac menej pravidelne ostrokyslú polievku, sushi, miso ramen a pod čomu sa však neviem prísť na chuť sú jarné závitky ale deti majú radi. Máte aj vy také jedlo čomu ste neprišli na chuť a vaša rodila okolie zbožňuje?
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie neobľúbené jedlá v domácnostiach sú vnútornosti (držky, pečienka, pľúcka, jaternice), aspikové výrobky (huspenina, tlačenka) a niektoré tradičné sladké jedlá (žemľovka, ryžový nákyp, dukátové buchtičky).
- Medzinárodné špeciality, ktoré často rozdeľujú rodiny, sú sushi a morské plody (krevety, „morské príšery“), pričom niektorí respondenti uviedli, že sushi vyskúšali trikrát v rôznych podnikoch a stále im nechutí.
- Praktické riešenia pri rozdielnych chutiach v domácnosti sú individuálne varenie alebo príprava jedla len pre seba, prípadne nechať iného člena rodiny variť obľúbené jedlá (uvádzané príklady: partner, svokra alebo dcéra pripravia obľúbené jedlo).
Najčastejšie otázky
Q: Aké potraviny ľudia najčastejšie označujú za nechutné v rodine?
A: Najčastejšie spomínané sú vnútornosti (držky, pečienka, pľúcka, pľúcka na smotane), huspenina a tlačenka, ryžový nákyp, žemľovka, dukátové buchtičky a segedín.
Q: Čo robiť, keď člen domácnosti miluje jedlo, ktoré ja neznášam?
A: Bežné riešenia sú pripraviť si osobitné jedlo pre seba, nechať iného člena (partnera alebo svokru) variť obľúbenú špecialitu, alebo nejesť konkrétne jedlo a nechať ho ostatným.
Q: Je bežné, že ľudia neznášajú sushi alebo surovú rybu?
A: Áno; niektorí uviedli, že sushi skúšali viackrát (príklad: trikrát v rôznych podnikoch) a stále im nechutí, iní odmietajú surovú rybu z dôvodu textúry alebo vône.
Q: Ktoré pachy alebo chute vyvolávajú silnú nevoľnosť?
A: V diskusii boli spomenuté pachy, ktoré vyvolávajú nevoľnosť: vôňa pomarančov (vyvolávajúca zvracanie), pivo (pach), varené mlieko a vôňa rozšľahaného vareného vajca.
Q: Ktoré bežné jedlá slovenského jedálnička sú často neoblúbené?
A: Spomenuté sú segedín, sviečková, plnená paprika, holubky, kapustové jedlá (koložvárska kapusta), bryndzové halušky a jedlá s cviklou.
Q: Existujú spôsoby, ako si osvojiť jedlo, ktoré som dlho nemal rád?
A: V diskusii sa objavili protichodné skúsenosti: niektorí sa pokúsili opakovane (napr. viacnásobné skúšky sushi) a chuť si nenabrali, iní menili receptúru alebo začali variť obľúbené jedlo sami v upravenej podobe.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vnútornosti (držky, pečienka, pľúcka) sú medzi respondentmi najčastejšie označované ako potraviny, ktorým mnohí nedokážu prísť na chuť.
- Tradičné sladké pokrmy ako žemľovka, ryžový nákyp a dukátové buchtičky sú opakovane uvádzané ako neobľúbené u významnej časti diskutujúcich.
- Sushi a surová ryba často rozdeľujú rodiny; viacerí respondenti uviedli, že im sushi nechutí ani po opakovaných skúsenostiach.
Sporné názory
- Niektorí respondenti úplne odmietajú morské plody a sushi, zatiaľ čo iní jedia a dokonca preferujú krvavé steaky a tatár (protiopačné strany: odmietanie surovej ryby vs. preferencia surovej/krvavej úpravy mäsa).
- Niektorí považujú segedín a sviečkovú za chutné rodinné jedlá, iní ich považujú za nepríjemné (segedin / sviečková: obľuba vs. neznášanlivosť).
Otvorené otázky
- Neexistuje jednotná metóda, ktorá by systematicky fungovala pri získavaní chuti na potraviny, ktoré doteraz nechutili (opakovanie skúšok má rôzny výsledok).
- Nie je jasné, ktoré konkrétne úpravy receptov (napr. zmena korenia, textúry alebo postupného zavádzania) najefektívnejšie zmiernia potravinovú averziu.
Spomenuté značky a firmy
Kaufland
Spomenuté produkty a metódy
segedin, Vývar, krupicova kaša, rezne, Vymazaný syr, hranolky, Huspenina, tlačenka, francúzske zemiaky, mäso na stave, ryzovy nakyp, drzková, spanielsky vtacik, holubky, tarhoňa, paradajky, vyprážaný syr, klobása, dukátové buchtičky, krevety, sushi, morské príšery, pečienka, pľúcka na smotane, vnútornosti, cestoviny s rôznymi omáčkami, bryndzove halusky, hovadzi jazyk, cerveny melon, palacinky, masove gulky v paradajkovej omacke, plnená paprika, lečo, koložvárska kapusta, mak, curry, hamburger, pho ga, cviklove rizoto, špagety, tatarák, krvavý steak, uho (univerzálna hnedá omáčka), aspik, pivo, pomaranče, varené mlieko, rozšľahané vajce, žemľovka, zemlovka, dukátové buchtičky, karfiol, karfiolová polievka, guľky v paradajkovej omáčke, jaternice, klobasy, slanina, horčica, cesnak, bryndza, tvaroh na slano, biele omacky (syrové alebo smotanové)
Miesta a osoby
Kaufland
Palacinky. Kazdy sa cuduje, lebo to vraj maju vsetci radi a ja som jediny clovek ktoreho poznaju co to do ust nevezme. Nastastie sa ich uz dcera naucila robit, tak som od tejto cinnosti usetrena.
Lečo, všetko v čom je rasca a zelená paprika, plnená kapusta, guľky v paradajkovej omáčke, karfiolovú polievku
Ja celkovo všetky tie jedla co vari každá druhá rodina nejem.. Sviečková, segedin (aj ten názov je hrozný 🤣) španielsky vták, pirohy, kapustove fliačky 🤮...
U nás by stále deti a môj muž jedli pho ga.. mne to najprv aj veľmi chutilo, ale teraz už len keď cítim tú vôňu je mi zle 😅 alebo cviklove rizoto, všetci doma ho zbožňujú okrem mňa..
ale čo to vravím, veď vlastne ja nemám rada nič čo je moja rodina 😅 jedine varené jedlo ktoré mám rada je nejaká hustá strukovinova polievka, inak ani neobedujem, resp. Len keď sa donútim..
Najradšej mám pečivo s paprikou a paradajkou, keby to šlo, nič iné ani nejem.. som proste zvacsa za surovú stravu 😅
Tak a teraz mam chut na x veci ale segedin uz varit nejdem 😂 Na ten asi najväcsiu.
A nemam rada drzky, varene mlieko samotne ani kakao, zemlovku 😁
Zo slovenskych jedal: kecup, vsetko koprove, svieckova, pecienka, paradajkova polievka, karamel v dezerte.
Z medzinarodnych jedal: curry, hamburger.
Rezne a zemiakove placky. Tie varim len z lasky😀
Inak u nas je to skor opacne, ja mam rada aj exotickejsiu kuchynu, indicke jedla a pod. To okrem mna u nas doma nikto nezje. Ale mne to nevadi, ja si navarim a viac mi ostane😋
U mna je tych jedal velmi vela. Len tak v rychlosti, nejem vajicka na akykolvek sposob, horcicu, udeniny, vnutornosti, bravcove maso, kuracie maso okrem prs (prsia zjem), akekolvek mlete maso, aspik, bryndzu, tvaroh na slano, uho - univerzalnu hnedu omacku z jedalni, zemiakovy salat, resp. akykolvek majonezovy salat a biele omacky (syrove alebo smotanove) - aj salat, aj omacky zjem len tie, ktore si sama pripravim...
@petronellla87 tak toto ani ja, k tomu držková, rybacia polievka, a ani zabíjačkové špeciality veľmi nemusím.
Ja zjem všetko čo sa da morské príšery tatarak držky no problém, ale absolútne som neprišla na chuť sushi to som ho skúšala aj z fakt dobrých sushi restik za mňa nie. A jedla typu segedin 🤢 vseobecne jedla z kapusty a klasicky zemiakový šalát 🤢🤢🤢
@lakebabe na sushi som ešte nenabrala odvahu. Nejako mi príde prosti srsti jesť surovú rybu
@diewcatqoo uho to ani neviem, či som niekedy jedla, na aspik som aj zabudla,
@ibatanecnica vieš čo ja zas skúsim hocičo tatarak krvavé steak mi nevadia ale sushi mi vyslovene nechuti fakt som ho skúšala tri krát rôzne podniky všetci za tým blbnu ale surová ryba s ryžou nič moc pre mna
@ibatanecnica uho, to su tie klasicke hnede omacky zo skolskych jedalni a vyvarovni 🙂
@diewcatqoo to som ani nevedela, že sa do toho dáva. Ja to nepoužívam.
@lakebabe ja tiež skúsim všeličo , ale ani tatarák veľmi nemusím. Sushi mi je ľúto si objednávať, keď neviem, či mi bude chutiť a tie čo predávajú napr. v Kauflande, mi pripadajú čudné. Ale tiež neviem čo potom s tým, lebo doma sa nikto na to nechytá. Je mi to ľúto potom vyhodiť. Ale čínske rezance a ostrokyslú milujem.
@ibatanecnica ja by som to tiež neobjednala len som skúsila od kamarátov presne pre toto škoda peňazí fakt nič na tom nevidím chuťovo rezance a činu to aj ja hocikedy
Ja ani nemusím variť. Za mňa sú to pomaranče! U nás doma ich jedia,keď niesom doma a kolegovia vonku😥 a šupky vyhadzujú v sáčku,lebo ja sa legálne povraciam s tej vône.
A este som zabudla, pivo! Fuj, mne to tak hrozne smrdi, ze nedokazem umyt ani pohar od piva. Pritom moj muz je velky pivar... Pre mna keby bola pivo jedina tekutina na svete, ktora by mi zarucila zivot, tak radsej zomriem smadom, nez napit sa piva.
huspenina, tlacenka, držky a mozocek - podla mna okrem tychto si dam cokolvek

Cestoviny na akýmkoľvek spôsob a špagety zvlášť. A muž a deti sa za nimi idú zabiť.