icon

Prečo sú palacinky po opečení tvrdé?

avatar
vasjar
8. dec 2022

Ahojte, vždy keď robím palacinky tak po opečení sú také ako kartón, neohybne. Chuťovo sú mňam no len to ze sú také tvrdšie

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 31. máj 2026 · 74 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Príliš husté cesto a pomalé pečenie na nedostatočne rozohriatej panvici spôsobujú, že palacinky po opečení stvrdnú; riešenia zahŕňajú redšie cesto pridaním mlieka, vody alebo perlivej minerálky, zvýšený podiel vajec a rýchlejšie pečenie na dobre rozohriatej panvici.
  • Nechať cesto odstáť 20–30 minút (alebo aj dlhšie, až pol dňa) zlepšuje vstrebávanie múky a výsledné palacinky bývajú vláčnejšie.
  • Uloženie palaciniek na seba a prikrytie pokrievkou alebo vloženie medzi taniere uchová vlhkosť a zmäkčí vychladené palacinky; alternatívne zmäkčujúci efekt dávajú do cesta pridaný olej, perlivá minerálka alebo štipka sódy bikarbóny.


Najčastejšie otázky

Q: Prečo sú palacinky po opečení tvrdé?
A: Palacinky bývajú tvrdé pri príliš hustom ceste, pri nedostatku vajec alebo pri dlhom pomalom pečení na slabom ohni; odporúčané riešenia sú redšie cesto, viac vajec a pečenie na silnom, dobre rozohriatom plameni.

Q: Ako upraviť konzistenciu cesta, aby boli palacinky mäkké?
A: Odporúčané sú tekutejšie až polotekuté cestá; príklady pomerov z diskusie: 200 g múky + 300 ml mlieka + 100 ml oleja + 100 ml minerálky alebo 300 ml mlieka + 200 ml vody + 50 ml oleja + 2 vajcia; cesto sa často necháva odstáť 20–30 minút.

Q: Pomôže pridať perlivú minerálku alebo sódu bikarbónu?
A: Viaceré recepty a tipy odporúčajú pridať perlivú minerálku alebo štipku sódy bikarbóny pre jemnejšiu textúru; zároveň sa v diskusii objavili názory, že palacinky bez minerálky a bez sódy môžu byť tiež mäkké.

Q: Je lepšie dávať olej do cesta alebo len potierať panvicu?
A: V diskusii sa uvádzali obidve možnosti: niektorí odporúčajú pridať 1 polievkovú lyžicu oleja do cesta a panvicu potrieť len pri prvej palacinke, iní robia cesto bez oleja a používajú len kvapku oleja alebo sprej na panvicu.

Q: Ako zabrániť, aby palacinky po vychladnutí stvrdli?
A: Metódy z diskusie: ukladať palacinky na seba a prikryť pokrievkou, ukladať medzi dva taniere, alebo ich nechať v prikrytom hrnci, aby ostali teplé a vlhké; tiež funguje vložiť medzi taniere na krátky čas.

Q: Aké pomery múky a tekutiny sú bežné pre mäkké palacinky?
A: Konkrétne pomery z diskusie zahŕňajú: 200 g múky + 500 ml tekutiny (v niektorých variantoch), 250 g múky + ~500 ml mlieka, alebo 300 g múky + 600–800 ml mlieka v niektorých receptoch; všeobecné odporúčanie je dosiahnuť polotekutú až tekutú konzistenciu cesta.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Redšie, polotekuté cesto pečené na dobre rozohriatej panvici je kľúčové pre mäkké palacinky.
  • Nechať cesto odstáť 20–30 minút zlepšuje výsledok, pretože múka viac nasaje tekutinu a cesto je vláčnejšie.
  • Ukladanie palaciniek na seba a prikrytie pokrievkou alebo medzi taniere udrží vlhkosť a zmäkčí ich.


Sporné názory

  • Olej do cesta versus žiadny olej: niektorí odporúčajú 1 PL oleja do cesta a len potretie panvice pri prvej palacinke, iní tvrdia, že olej do cesta nie je potrebný a stačí len kvapka na panvicu.
  • Pridanie perlivej minerálky/štipky sódy bikarbóny versus bez: niektorí považujú minerálku alebo sódu za spôsob, ako dosiahnuť jemnejšie palacinky, iní tvrdia, že bez týchto prídavkov sú výsledky tiež dobré.
  • Preferencia tenučkých chrumkavých palaciniek versus mäkkých a vláčnych palaciniek závisí od osobnej chuti.


Otvorené otázky

  • Ktorý presný pomer múky k tekutine je univerzálne najlepší pre mäkké palacinky pri rôznych typoch múk (hladká, polohrubá, špaldová)?
  • Koľko oleja v ceste je optimálne (presná množstevná hranica) pre zachovanie mäkkosti bez mastnoty?
  • Ako presne ovplyvní chuť a textúru pridanie sódy bikarbóny oproti len perlivej minerálke?


Spomenuté značky a firmy

bonvivani, mimibazar, tojenapad.dobrenoviny.sk

Spomenuté produkty a metódy

minerálka (perlivá minerálka), sóda bikarbóna, kypriaci prášok, olej do cesta, olej na potieranie panvice, maslo, štetec na natieranie olejom, neprilnavá panvica, palacinková panvica, nechať cesto odstáť 20–30 minút (alebo dlhšie až pol dňa), pomer 3-2-1 (321 palacinky), recept 200 g múky + 300 ml mlieka + 100 ml oleja + 100 ml minerálky, variant 300 ml mlieka + 200 ml vody + 50 ml oleja + 2 vajcia + 3 PL cukru, variant 250 g múky + ~500 ml mlieka, pridať strúhaný varený zemiak, hladká múka, polohrubá múka, špaldová múka, mandľové mlieko, sojová múka, kvások, ukladanie palaciniek na seba a prikrytie pokrievkou, uloženie medzi taniere

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z3
avatar
veronika3110
8. dec 2022

@vasjar možno hutné cesto... skús urobiť redšie a budú také tenšie a jemnejšie

avatar
macikovaiveta
8. dec 2022

@vasjar Treba skúsiť iný recept, možno veľa muky 🤷‍♀️

avatar
vasjar
autor
8. dec 2022

@macikovaiveta na 200g múky dám 300ml mlieka, 100ml oljea a 100 ml minerálky

avatar
simca06022011
8. dec 2022

cize oplatky... skus iny recept, alebo redsie a trosku hrubsie a inak ja ich ukladam na seba a zakryvam pokrievkou, lebo tiez sa mi to stava na niektorych aj ked napr. 5 ks je ok, dalsie su oplatkove, a zmaknu...

avatar
vikusjk
8. dec 2022

@vasjar Vyskusaj takto: 300 ml mlieka, 200 ml vody (moze byt aj perliva mineralka), 50 ml oleja (ja davam este menej), 2 vajicka, 3 PL kryst.cukru (alebo podla chuti)
Panvicu poriadne predhrej a palacinky davkuj az ked pri davkovani zacne cesto okamzite vydavat ten sustivy zvuk. Decka ich miluju, hlavne, ak rozlejem okraje po bokoch panvice tak, ze su uplne tenunke a chrumkave a stred je uzasne jemny a makky 😉

avatar
martul
8. dec 2022

@vasjar ja dávam na 200g pol litra mlieka a deci oleja, toto máš strašne husté.

avatar
simca06022011
8. dec 2022

@vasjar no ok.. cca recept mam takyto (ja idem od oka, cize presne neviem, vodu a mlieko lejem kym nema konzistenciu akurat), 300g, muka + kypriaci, soda s mliekom pol na pol cca 600ml, olej max lyzica dve, cukor, sol a dve vajcia...
a musi byt riadne rozohriata panvica, ja natieram olejom, elbo na suchej to nie je ono

avatar
zuzkaamiska
8. dec 2022

@vikusjk muka ti tam v recepte chyba 🙂

avatar
veronika3110
8. dec 2022

ja som ešte o minerálke nepočula 😲 .. ja dám len olej, vajco, mlieko a hladkú múku ... potom s naberačkou skúšam hustotu a buď dosypujem múku alebo mlieko...

avatar
simca06022011
8. dec 2022

@veronika3110 dava sa mineralka / resp ono original sa dava soda, riadne bublinkova :D stary recept babkovsky...

avatar
viestta
8. dec 2022

@vasjar musis mat dost riedke cesto aby sa rychlo prepiekli a zaroven nevyschli. Ked je cesto huste, kludne pridaj mlieko. A lepsie je ak sa nacha cesto postat, kludne aj pol dna, muka viac navlhne a potom su jemnejsie. Ak cesto zhustne, treba pridat tekutinu. T takeho cesta sa urobia krasne tenucke a su rychlejsie upecene

avatar
veronika3110
8. dec 2022

@simca06022011 to fakt prvýkrát počujem.. ani moja mama a svokra také nerobí .. :D zrejme sa tie recepty líšia ... vlastne.. ako všade.. :D stačí sa napr. pozrieť na kapustnicu :D

avatar
ivangeline
8. dec 2022

Po dopeceni a nejedeni urcite prikryt.

avatar
deedol
8. dec 2022

mne moja babka poradila, ze treba dat trochu oleja na panvicu po kazdej druhej. tiez som ich mala tenke a tvrde, teraz su super 🙂

avatar
simca06022011
8. dec 2022

ano a olej davam normlane tym stetcom :DDD iba stym natriem panvicu

avatar
0silvia0
8. dec 2022

@vasjar kolko davas vajec? Ja robim palacinky od oka, navrch cesta nalejem olej, vtedy netreba ani panvicu potierat. Nikdy som ich nemala tvrde.
Ani ich neprykryvam.

avatar
oli18
8. dec 2022

@vasjar veď si nedala vajíčko.

avatar
doriiis
8. dec 2022

Vajcia tam nemáš.Moj recept:
250 g polohrubej múky
2 dcl vody
3 dcl mlieka
Štipka soli
2 vajcia
1 dcl olej

avatar
moonlight1210
8. dec 2022

Davam odhadom, ale maximlane iba polovicu vahy muky na vahu mlieka (takze 250 g hladkej muky a skoro 500 ml mlieka).
Musi to byt polotekute az takmer tekute, nie hutne. (A este vajicko, najlepsie len zltok, ale kludne cele, kto by sa s tym babral, trochu cukru a stipku soli). Potom nechat odstat 20-30 minut, aby muka v mlieku nabobtnala a cele sa to spojilo.

Treba sa s tym naucit robit, aby sa netrhali (oleja na kazdu palacinku co najmenej. Na panvici skor akoby len stuhla a chytila zlatohnedu farbu, nie sa v bublajucom oleji osmahla ako rezen. Obvykle z prvej strany asi tridsat sekund a z druhej tak desat.).
Oni z toho vyjdu velmi tenke, ale vlacne a este aj na treti den z chladnicky (kde vie vacsina palaciniek stuhnut, a ak sa toho samozrejme doziju, lebo ich vsetci pojedia) stale vlacne a makke.

Ale musela som vela palaciniek porobit, nez som odhladla spravny pomer, ktory mi funguje. 🙂

avatar
kacena4
8. dec 2022

necitala som orispevky ale ja ich zakryvam medzi 2 plytke taniere a zmaknu 👍

avatar
martul
8. dec 2022

@vasjar 200g hladká múka
Kryštálový cukor...od oka
0,5 l mlieko
1dcl olej
2 vajcia
Na panvicu dáme olej, strašne málinko možno polku polievkovej lyžice a len na začiatku prvý a posledný krát.

Toto je ešte recept mojej prababky, natenúčko rozliať na panvici, ......jedna z mála vecí čo mi aj moja svokra pochválila sú palacinky

avatar
sense
8. dec 2022

Ja robím palacinky 1 vajce, 300ml mlieka, 150g spaldove múky štipka soli. A sú mäkké. Nikdy som nedávala olej do cesta. Akurát keď robím prvú pozriem panvicu olejom

avatar
vikusjk
8. dec 2022

@zuzkaamiska jaaaj mas pravdu, sorrky, len v rychlosti z hlavy, bo ulohy sme isli robit a hen... @vasajr este 200 g hladkej muky 😉

avatar
oliviakatka
8. dec 2022

Olej do cesta nedávam, 400ml mlieka, 200g hl. múky 1 vajíčko. Nič viac. Nelepia sa, netrhaju, nie sú mastné

avatar
martinals
8. dec 2022

Roky robím tieto a cesto vždy super, jemne a mäkučké. Všetko zmiešam a nechám 20min odstáť, potom pečiem na palacinkovej panvici na minime oleja (len pretriem olejom panvicu) Do cesta dávam 1 lyžicu oleja.

avatar
refly
8. dec 2022

Prvy krat pocujem ze sa palacinky robia aj bez vajca. Mozno skusim, lebo oblatky mi hrozne chutia.
Moj oblubeny recept je 110g muky, 2 vajcia, 200ml mlieka, 75ml vody a 50g masla (pripadne oleja)

avatar
nelca84
8. dec 2022

@vasjar vyskusaj 321 palacinky, tie su uplne uzasne, jemnucke. Ja uz roky ine nerobim.
Este moze byt problem aj v tom, ze ich pecies velmi pomaly. Aj svokra mavala take tuhe, neslo mi to do hlavy, kym som nevidela ako ich robi. Slabo rozpalena panvica a vlastne ich nepiekla, ale susila.

avatar
marticka85po
8. dec 2022

Ja davam pomer vody a mlieka 1:1 a su uplne makkucke

avatar
54tinka54
8. dec 2022

@vasjar https://tojenapad.dobrenoviny.sk/dokonale-palac...
Ja robím palacinky podla tohto receptu a sú jemnucke a mäkké 🙂

avatar
mimi3008
8. dec 2022

@vasjar Mne aa osvedcilo davat muku hladku a polohrubu 1:1

Strana
z3