Potravinová alergia a škôlka

zdenuska213
3. máj 2013

Mamicky, synovi zistili alergiu na potraviny, krav. Mlieko, ryby, citrusove ovocie,vajcia, a orechy najviac na arasidy. Vedia v skolke pripravit specialnu stravu alebo zo synom ostat doma.? Syna chceme dat od septembra do skolky a uz teraz sa bojim ci ho zoberu. Boli sme na alergologii v aprili prvykrat a vyslo nam vela alergenov. Nikdy predtym sme si nemysleli ze budeme alergicky na tak nela veci. Vo februari sme ziedli arasidove chrumky a dostali sme alergicku reakciu cervene oci ,flaky po tvary, opuchnuty jazyk dali sme kvapky a utekali na pohotovost. Na druhy den u detskej doktorky a ta nas poslala na alergologiu. Tam nam brali lieky a vysla nam potravinova alergia a este alergia na roztoce, a konsku srst. Nikdy v rodine sme nemali alergiu na potraviny ani z mojej strany ani z manzlovej. Ja som ako mala bola alergicka na pel.

zdenuska213
autor
3. máj 2013

V nazve ma byt potravinova alergia a skolka

katy1979
3. máj 2013

Ked ma toho viacej asi mu budes musiet varit obedy a vzdy rano mu to nabalit. Ku chlebiku mu nabal maslo na cely tyzden. To mu uz natru

skeptik
3. máj 2013

@zdenuska213 Ja by som sa ani tak neobavala, ci ho vezmu do skolky ako o to, ci budu vediet patricne zareagovat ked dostane anafylaxiu. Z toho, co si opisala su tie arasidy najzavaznejsie a pravdepodobne dozivotne.
Skor sa treba vysporiadat s tym a naucit sa pouzivat epi pero, vsetko o tom nastudovat co sa da, a potom hladat skolku, kde treba takisto velmi dobre vsetko povysvetlovat a dieta tam nechat, len ked sa budes vediet na 100pct spolahnut, ze arasidy (ani stopy po nich) nedostane - napriklad horalky (mimochodom arasidy nemaju s orechmi nic spolocne, to je uplne iny druh rastliny, viac maju spolocne s fazulou ako s orechom). Takisto sa musis na 100% spolahnut, ze vedia kedy a ako epi pero pouzit. Takze ci ti ho do skolky zoberu je v tomto momente vedlajsie.

renab
3. máj 2013

@zdenuska213 donesieš papier od doktorky, že musí dodržiavať dietu a budeš mu jedlo nosiť z domu. niekde aj varia, ale pri takom rozsahu alergénov, by som sa na kuchárky nespoliehala.

abbie
3. máj 2013

riesi sa to tak, ze rodic nosi dietatu jedlo do skolky

anjelicek26
3. máj 2013

@zdenuska213 - budes mu musiet nosit komplet jedlo, obed, desiatu, olovrant, ucitelkam prisne nariadit nedavat mu cokoladu,keksiky, ked deti budu mat narodeniny atp. predsalen stopy arasidov su tam vsade a alergia na ne sa po kazdy raz stupnuje v horsi zachvat. Do skolky moze, ale treba jasne ucitelkam povedat, ze co moze a co nie.

zdenuska213
autor
3. máj 2013

Volala som do skolky, dohodli sme sa ked budeme mat papier aby sme prisli. Pytala som sa riaditelky skolky ci by vedeli pripravit specialnu stravu a povedala ze asi nie ked je on sam alergik. Maju jedneho celiaka v skolke ale ten byva v skolke bal na par hodin. Synovi nevadia v keksiku stopy alebo zbytky arasidov aspon z toho nemal ziadne flaky ani nic podobne. Ale doteraz napriklad to kravske mlieko pije ho uz skoro rok a nerobilo mu zle. Ani by nam to nenapadlo ze mlieko pije ho rad, vypije rano pohar mlieka a aj vecer.a nikdy sme s nim nemali problem. To epi pero ani ja neviem pouzit ale naucim sa .a ta strava , nosenie stravi do skolky povedala ze bude asi problem ale ze do stretnutia s nou mi o tom vsetko zisti tak uvidim. Uz teraz sa bojim ako to zvlafnem ja. Nikdy som taketo veci neriesila, uz teraz sa bolim mu davat jedlo vsetko na obaloch citam.

zdenuska213
autor
3. máj 2013

Dost casto byvame chory, sopliky kasel vzdy na jar. Tak sme si mysleli ze alergia bude na ten pel ako som mala aj ja. Ale na travu pel, a pod sme neni alergicky.

angua27
3. máj 2013

@zdenuska213, hlavne hlavu hore. nič nie je také zlé, aby sa to nedalo riešiť. v prvom rade musíš učiť syna, aby vedel odmietnuť to čo nepozná, alebo mu robí zle. do škôlky sa strava pri takomto rozsahu alergií nosí z domu. špeciálne varia iba v škôlkach, ktoré sú na toto orientované.
môj syn je tiež alergig, nemá toľko alergií, čo Tvoj, ale nemôže napríklad zemiaky a oriešky. vedúca kuchyne mi dala na výber, buď budem nosiť jedlo z domu pre malého, alebo mu proste nebudú dávať tieto dve potraviny. takže nedostáva zemiaky. ak ich majú ako prílohu, dostane viacej mäska, rybky. najprv mi bolo povedané, že náhradu mu spraviť nemôžu. časom som však zistila, že keď sú na obed zemiaky, je v jedálničku dopísané, že pre pedagogických pracovníkov je iná príloha. pani vedúca kuchyne našla skulinku. 😎

mikys1
3. máj 2013

ahoj ja mám dcéru alergickú na to isté čo ty, len tam má ešte fazuľu a kečup a mali sme šťastie na škôlku kde som doniesla veci čo malá mohla ,sójové mlieko ,smotanu jej másloa tak a tam jej z toho varili .V škole je to horšie tam som musela vybehať hygienu a nosím jej jedlo a to jej zohrievajú

bluvatko
5. máj 2013

môj syn je tiez alergik pred rokom mal len hranicne hodnoty na muku,vajce a zemiaky alrgolog nam vsetko dovolil jest ,dali sme maleho do skôlky tam papal vsetko a tohto roku uz mal vysledky velmi zle este mu aj zistili alrgiu na mlieko co mu pred tym nezistili tak maly mi uz od januara do skôlky nechodi som s nim na predlzenej rodicovske dovolenke a este asi aj dlho budem keby som bola vedela tak ho do skôlky nedam ,aj chori bol stale a od kedy je doma je zdravy 🙂
@zdenuska213

angellinka
6. máj 2013

moj je celiatik,nosim komplet stravu.Ale to vsetko zalezi od skolky,ci to umoznia.Skolka o kusok dalej od nasej,toto neumoznuju.Nezoberu si na seba zodpovednost,aby sa nieco nestalo,keby zjedol.Cize odmietaju stravu nosit a zaroven ohrievat.Ale uz som si zvykla.Skolu mame v meste jednu,kde varia bezlepkovo,tak este rok a nastupi tam.Len je otazne,kedze je zvyknuty len na moju stravu,ci tam vobec bude jest 😀 😀 hlavu hore,musis si len zvyknut a zabehnut sa 😉

zdenuska213
autor
6. máj 2013

Mamicky, dva dni som stale plakala a stala otazka bola preco on.? Teraz som s placom sekla a povedala som si, patkovi ajtak nepomozem ked budem plakat. Kazdy den sedim na nete vecer ked spinka a hladam info. Uvidime co nam povie alergologicka. Ked sme boli mensi tak sme nebyvali taki chori ako teraz. Vieme ist do materskeho centra kde sa patko hra dve hodiny a ja som pri nom. Odkedy tam chodime sme casto chori. Ja len dufam ze nam povie ze ma hodnoty len hranicne. A mozete mi povedat ako bude prebiehat druha navsteva. Pri prvej nam len zobrali krv a odpovedali sme dr na otazky a popozerala maleho. A isli sme domov. Aj teraz nam budu brat krv alebo nam len povysvetluje co a ako.

gangulienka
7. máj 2013

Ahojte maminy viete mi poradit ? Moja dcerka ma alergiu na vajcia, BKM, raz, zemiaky a jablka...od septembra si jedlo nosime do skolky a teraz nastal problem pravdepodobne na podnet veducej jedalne ze vraj nie je dovolene si nosit jedlo do skolky....ale zaroven veduca jedalne odmieta varit pre jedno alergicke dieta...existuje zakon ktory zakazuje nosenie jedla do skolky ? V skolke maju papier od alergologa a gastroenterologa, jedlo nosim kazdy den rano cerstve nakrabickovane, je ulozene v chladnicke...dakujem za odpoved 🙂

pink_lady
8. máj 2013

@zdenuska213 a preco si nepredlzis RD - maly bude v skolke len na doobedie a odpadne starost s varenim. Ty budes dostavat RP dalej. a co sa povinnosti zo strany skolky tyka, to plati aj pre @gangulienka, na Slovensku je to tak, ze ak nosis jedlo pre dieta, musis jednu vzorku naviac, pre pripadnu hygienu.

terina25
8. máj 2013

Mna by tiez zaujimalo ako to bude s nasim synom.ked bol maly bola mu zistena alergia kravske mlieko+vaj.bielko.teraz mu robili testy znova a vysla mu alergia uz ,,len,,na vajce ale prezmenu na zltko.vraj to ma dost pod normou-3.stupen.dala nam nalcrom kt.ma brat 15 min.pred jedlotm.lenze v skolke mu to
nemoze nikto dat kedze ucitelky to maju zakazane.

terina25
8. máj 2013

A neviem ci je tato diagnoza dovod na predlzenie RD.ma este alergiu na pel☹☹tiez som veeelmi zvedava co buds v skolke.

maznacik007
8. máj 2013

@terina25 pokial mas papier od alergo, gastro ze dieta pravidelne uziva lieky tak by mu to mali davat treba aby o vypisala pediatricka plus tie potvrdenia a dohodnut sa v skolke

ajka82
8. máj 2013

u nas v skolke som si vsimla, ze je v jedalni jeden stolik s napisom alergici... ale je ich tam viac, tak mozno preto aja pre nich stravu pripravia, pre jedneho by to asi nerobili 😖 treba sa popytat na vsetky moznosti, aj ked je zakazane nosit jedlo so sebou do skolky, tak myslim, ze s papierom od lekara, by sa vam to mohlo podarit...ale treba sa informovat v skolke 😉

ajka82
8. máj 2013

@gangulienka ano, existuje na to nejaky paragraf, pre to bohuzial na podnet jedneho otecka uz nemozeme do skolky nosit ani ovocie pre deti...kedze v skolke moc jedalen ovocim neovplyvala ☹
ale ja som stale toho nazoru, ze ked nemozu pre dieta zaobstarat vhodnu stravu a mas na to aj papier, tak jej obed nabalit mozes 😅 ale to uz je naozaj len moj nazor, neviem ako je to oficialne

terina25
8. máj 2013

@maznacik007 na gasto nechodime.len na alergo.a co sa tyka toho lieku tak doky mi povedala ze davat 2xdenne-hocikedy.ale na pribal.letaku je pisane ze 15min.pred jedlom.takze ja davam podla toho kedze to ma vlastne zabranit tomu aby doslo k alerg.reakcii.neviem ci mi lekarka da nejake potvrdenie.kedze aj ockovT ho chcela aj ked ma alergiu na vajce...

terina25
8. máj 2013

Ospravedlnujem sa za chyby,pisem z mobilu

gangulienka
8. máj 2013

@pink_lady ano v tom je podla mna cely problem ze sa boja tej hygieny , a preto mi nechcu dovolit nosit jedlo....no som zvedava ako toto vyriesime :(

marionetta
8. máj 2013

Ahojte,aj ja prispejem,moja dcéra má alergiu na kravské mlieko,bola som s ňou na predĺženej materskej a keď mala nastúpiť do predškolskej...to bolo rečí od vedúcej jedálne!!!Vraj ako je možné,že má alergiu,veď deti vždy vyrastali na mlieku a nič im nebolo a bla bla bla.No môžem ja za to???Vedúca mi povedala,že variť jej nebudú zvlášť a dokonca jej to ani nezohrejú,keď jej jedlo donesiem z domu,lebo čo ak im tam donesiem nejakú nákazu...mňa to strašne zobralo,ale manžel to vyriešil jednoducho.Keďže nastúpila v septembri a materská mi trvala až do februára,povedal,že jej to budeme nosiť zohriate v miskách priamo do jedálne a keby to nedovolila,tak by si ju asi podal.Na to už nemala čo povedať,takže sledujem jedálny lístok a keď treba,tak o pol 12 letím so zohriatym obedom do MŠ.Mlieko jej nedávajú,ale vždy čaj,takže to je v pohode.No a takto to vydržím až do konca školského roku a hotovo.Niektorí na mňa pozerali ako keby som padla na hlavu,že kvôli nej budem behať do škôlky a nenastúpim ani do práce,ale mne to za to stojí.Dôležité je ,že nie je chorá. Hlavne sa nedajte!!!Mám pocit,že vedúce veľakrát robia bu bu bu,len aby si nepridávali robotu. 🙂

majka1122
9. máj 2013

ahojte,ja tiež riešim problém s alergiou a školkou,mám dcéru2,5r. už ako bábatko jej zistili alergiu na ryžu,soju-najtažši stupeň.aj na zemiaky,jablko ale tie toleruje,vlažské orechy-tie nie,roztoče a ešte je astmatička-počas roka je približne 5 mesiacov bez antibiotik,spreje berie trvalo od 1roka,neviem či sa mám vrátiť do práce lebo mi končí rod.dovolenka,starší syn pojde do školy a ten žiadne problémi nemá.nakolko u syna sme riešili školu koli prístupu pedagoga ale zmenili sme školku uplne a všetko bolo ok.pri návšteve školky sa dcéra teší chce tam zostať ale bojím sa aby sa jej stav nezhoršil ked bude v kolektíve celý deň.nakolko syn tiež prechádzal kašlom,soplikmi a pod.

rachel978
9. máj 2013

@zdenuska213
@majka1122
@ajka82
@terina25

Kedže mám s nosením stravy do školy skúsenosti chcem Vás upozorniť na to, že

Nosenie stravy pre detí a žiakov v zmysle Vyhlášky MŠ SR č. 330/2009 Z. z. § 3 ods.5 písm. b) do školských jedální, je možné len za predpokladu dodržania všetkých hygienických podmienok v súlade Vyhlášky MZ SR 527/2007 Z. z., § 8 ods. 3 písm. b) o podrobnostiach o požiadavkách na zariadeniach pre deti a mládež.
Rodičia v prípade nosenia vlastnej diétnej stravy do zariadenia, preberajú plnú zodpovednosť za vhodnosť poskytnutej stravy a dodržanie nutričnej a energetickej hodnoty.

Žiadosť o diétne stravovanie, príp. donášku vlastného diétneho jedlá do zariadenia, je potrebné podať na na príslušný úrad (u nás je to Magistrát mesta Košice). K žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie od ošetrujúceho lekára s presným určením potraviny, na ktoré je dieťa alergické.
Žiadosť o diétne stravovanie, príp. donáška diétneho jedlá do zariadenia sa obnovuje každý školský rok.

Keď na úrade dajú kladnú odpoveď na Vašu žiadosť, škola alebo škôlka je povinná s tým súhlasiť, preto sa nedajte odbiť a trvajte na tom. Zákon to povoľuje. Ja to robím už druhý rok a je to dobré. Tiež v škole najprv neboli nadšený, povedali, že nie, že to nebudú robiť, tak som im povedala, že musia, lebo vo vyhláške je to povolené. Dostali papier z magistrátu, tak už nič nemohli povedať. Teraz spolu tak dobre vychádzame, že si ich pomoc neviem ani vynachváliť.

rachel978
9. máj 2013

@gangulienka
Kedže mám s nosením stravy do školy skúsenosti chcem Vás upozorniť na to, že

Nosenie stravy pre detí a žiakov v zmysle Vyhlášky MŠ SR č. 330/2009 Z. z. § 3 ods.5 písm. b) do školských jedální, je možné len za predpokladu dodržania všetkých hygienických podmienok v súlade Vyhlášky MZ SR 527/2007 Z. z., § 8 ods. 3 písm. b) o podrobnostiach o požiadavkách na zariadeniach pre deti a mládež.
Rodičia v prípade nosenia vlastnej diétnej stravy do zariadenia, preberajú plnú zodpovednosť za vhodnosť poskytnutej stravy a dodržanie nutričnej a energetickej hodnoty.

Žiadosť o diétne stravovanie, príp. donášku vlastného diétneho jedlá do zariadenia, je potrebné podať na na príslušný úrad (u nás je to Magistrát mesta Košice). K žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie od ošetrujúceho lekára s presným určením potraviny, na ktoré je dieťa alergické.
Žiadosť o diétne stravovanie, príp. donáška diétneho jedlá do zariadenia sa obnovuje každý školský rok.

Keď na úrade dajú kladnú odpoveď na Vašu žiadosť, škola alebo škôlka je povinná s tým súhlasiť, preto sa nedajte odbiť a trvajte na tom. Zákon to povoľuje. Ja to robím už druhý rok a je to dobré. Tiež v škole najprv neboli nadšený, povedali, že nie, že to nebudú robiť, tak som im povedala, že musia, lebo vo vyhláške je to povolené. Dostali papier z magistrátu, tak už nič nemohli povedať. Teraz spolu tak dobre vychádzame, že si ich pomoc neviem ani vynachváliť.

zdenuska213
autor
9. máj 2013

Babulky, ja som chcela nastupit do prace a patko by bol v skolke na cely den, cheli sme ho dat aj preto qby som nastupila do prace aby sme si navysili uver, nakolko byvame v jednoizbaku. Manzel po nocnej chodi spavat ku svokrovcom,niekedy mi to pride take ze I'm to vadi. No ale couz , uvidime co nam povedia, a ak nam zakazu jest to na co sme alergicky idem na predlzenu. Mne ide hlavne o to aby nam povolili nosit jedlo do skolky, manzelova babka robila dlhe roky v skolke v jedalni tak tam ma kamaratky, a ked to nepojde po dobrom tak I'm aj ja urobim bu bu bu. Ja sa zas nedam, ak nam to povolia v kosiciach tak to budu musiet robit, a to ze I'm sa prida robota zato nemozem ani ja ani patrik. U nas v skolke by bol patko jediny komu by museli zohrievat stravu. A s hygienou u mna by nebol problem mam zdravotny preukaz, chodila som 5 rokov za kucharku tak s tymto by problem nebude, dufam. Uvidime 14.5. Ideme ku alergologicke a ta nam povie ...... dakujem.

pink_lady
9. máj 2013

@marionetta a ti nepredlzili do 6 rokov? 😲 ja mam tiez do 5 r, tak sa obavam co bude potom...Riaditelka mi povedala, ze predskolska povinna nie je a ani nebude tak lahko, ze aj ked sa to tak hovori ze je povinna. Tak ja potom neviem. Zrejme preto uz potom nepredlzuju do 6 rokov?

maznacik007
9. máj 2013

@pink_lady neviem ako inde nam dali hned predlzenu do 6 rokov... ale je mozne ze maju nejaky pripis ze sa pojde na povinnu predskolsku co zatial nie je ...
ale neboj potom vam zasa predlzia...