2,5 ročné dieťa sa odmieta vykakať

piacere
20. jan 2013

Ahojte,

hneď na začiatok chcem napísať, že zajtra ideme s malým najprv k obvodnej lekárke, pretože naša trpezlivosť sa preliala cez všetky možné aj nemožné nádoby....

Len chcem vedieť, či nemáte niekto skúsenosť s tým, čo nás trápi, či je to ok, alebo môže ísť o nejaký vážny zdravotný problém.... 😒

V októbri sme sa presťahovali z východu na západ k svokrovcom. Cca v polke mesiaca začal mať malý problém so zápchou, nemohol sa vykakať (každý, kto mal ruky - nohy mu strkal do ruky čokolády, dieťa mi v novom prostredí prestalo papať varenú stravu ako dovtedy doma, proste bojovali sme s jedlom, prestal jesť čerstvé ovocie.... takže zápche sme sa ani nečudovali...). Cca dva - tri týždne kakal každé tri-štyri dni (dovtedy sa vyprázdňoval denne bez problémov), kako bolo strašne tvrdé (napriek probiotikám), samozrejme mal ranky na zadočku.... až sme dospeli do štádia, keď bolo nutné detské preháňadlo. Vždy sa však maximálne po piatich dňoch vyprázdnil.... Neskôr táto zápcha prešla zrejme do psychických "problémov", akokeby mal blok a bál sa vykakať. Už pekných pár týždňov bojujeme s tým, že denno-denne plače (celý deň), že kaká, stojí pri stole, nohy prepletené, pomaly zauzlené (neexistuje, aby sa v takej polohe vykakal), tlačí až je fialový a NIČ. Občas malý riedky bobok. Vždy pri tlačení plače, že bolí riťka, pritom riťušku má bez rán, čistú, nezaparenú (lebo aj s tým bojujeme, keďže pri každom zatlačení mu trošku ujde, potom ho naháňame, pretože sa nechce dať prebaliť, lebo ho utieranie zrejme bolí ak je to vyštípané... začarovaný kruh). Podotýkam, že stolica je riedka (nie vodová), vôbec nie je tvrdá.

Už si nevieme rady, nevieme čo robiť, ale náš denný program sa zúžil na "kakanie"....

Stretli ste sa s tým? Je to v tomto veku normálne? Môže to byť skutočne len psychický blok alebo skončíme v nemocnici?.... Nehľadám od vás odpoveď ako od lekárov, tú sa dozvieme tento týždeň, len som zúfalá a potrebujem počuť, či mal niekto podobný problém, pretože ja už tuším ani nezaspím....

Prosím, nočník neriešte, pri tomto stave som rada, že občas niečo pustí do plienky.... nebudem ho trápiť ešte aj s nočníkom, či záchodom, ktoré hystericky odmieta.....

😔

anjelicek26
20. jan 2013

@piacere - kamoska maleho oklamala... kupili masticku, co je na znecitlivenie koze pred depilaciou, neskodna zalezitost 😅 Povedala mu, ze ked mu pred kakanim natrie ritku, ze ho to boliet nebude 😀 Ta masticka na kozi "ucinkuje", teda je to take jemne mrazenie, jemne prhlenie, neviem to inak popisat, tak jej to maly veru aj veril... a kakal... natierali a on kakal bez strachu. Skuste. Toto je vylucne o psychike.

A problemov tohoto typu z okolia poznam ja jaaaj 😖 Nie ste v tom sami.

piacere
autor
20. jan 2013

@anjelicek26 😕 to by mi nikdy nenapadlo 😅 dobrý tip....

Na jednej strane viem, že veľa detí v tomto veku sa trápi so stolicou, na druhej strane je tu strach, či nejde fakt o niečo vážne.... a priznám sa, že som totálne na pochybách, či vtedy, keď "tlačí" až je bordový, či skutočne "tlačí" alebo "zatláča"....
On sa napr. hraje a v priebehu sekundy skočí ako srnka a s krikom "jajajaaaj tatáááám" uteká k stolu, kde sa zaprie, nohy skrúti do uzla... a cca po minúte ide zase za svojim... a toto sa opakuje celý boží deň... Ja mám z neho pocit, že akonáhle ho zatlačí na stolicu, uteká k stolu, zatlačí a je po kakaní.... Neviem 😔 ale takto už proste nevládzeme... ani ja, ani muž... už sa len hádame.... je to strašne vyčerpávajúce. Skutočne, ako som písala, náš denný program sa obmedzil len a len na "kakanie".... malý už totiž plače a vystrája aj vonku, v obchode.... všade ☹

sisaha
20. jan 2013

@piacere problem bude v tom, ze stale to kako riesite... Davaj nadalej probiotika, zeleninu, ovocie. A hlavne prestante na vyprazdnovanie upozornovat. Daj mu plienku, kludne mu povedz, ze ked sa mu bude chciet, nech sa ide skryt za skrinu, gauc, kamkolvek.. len sa ho stale na to nepytajte...pravdepodobne to bude blok...
niedo podobne sme riesili zhruba vo vasom veku. Tiez sme kakali len do plienky...prestala som to riesit a po par mesiacoch sama nasla nocnik, do ktoreho okrem cikania pustila aj svoje drahe kako... 😉

anjelicek26
20. jan 2013

@piacere - k lekarovi urcite chodte. Ale ak dovtedy problem s kakanim nemal, bude to skor zly zazitok a strach "pustit" kakanie von. Kamoska sa natrapila do aleluja, ani neviem, kde na to s tym kremom prisla 😀 😀 😀 Ak nema tvrde kakanie, co pises, ze nema, bude to strach.... lenive crevo tiez nevznikne zo dna na den, s tym sa deti vlastne uz narodia... hlavu hore! Ak ma plienku, skus to fakt odignorovat, nech si robi po svojom. Ono to, ze tomu jeho kakaniu venujete celu pozornost si uz urcite vsimol aj on, tak hlasi kazdy maly posun v crevach 🙄

piacere
autor
20. jan 2013

@sisaha ale u nás ide o to, že my to riešime, lebo on to celý deň rieši 😅 ☹ Už sa nedokáže ani zahrať, ako som písala, vystrája už aj vonku, všade.... pretože jeho jednoducho tlačí na kakanie a on sa zrejme bojí, že sa vykaká... stále pritom kričí "bolí riťa" ☹
Nechávame ho samého, netlačíme naňho s nočníkom (ten sme už dávno vzdali, som vďačná, ak sa vôbec vykaká, mne je to jedno, nech by to urobil už kdekoľvek.... minule mu dokonca ušlo do vody vo vani - zrejme nedokázal zadržať, tak som ho doslova prosila, nech sa vykaká, že to nevadí, mamka uprace a nie, ani za svet) 😔

sisaha
20. jan 2013

@piacere ja viem, ale treba mu v klude iba oznamit, ze ked to cele vytlaci, tak sa moze hrat a nic ho tlacit nebude..A raz to vyjst musi...
ja si pamatam tieto stavy. rAz som dokonca malu drzala v rukach nad nocnikom v klbku (to ale bolo 5 -ty den co nekakala) a ako sa vzpierala a kricala, tak sa aj pekne vykakala a zase bol 3 dni pokoj..potom jej to nejak docvaklo...uz si to presne nepamatam, ale tiez sme z toho boli na nervy...

tatiana7777
20. jan 2013

Ahoj. Urcite je to psychyka a to, co papka uz sa boji vykakat lebo vie ze to bude boliet. Skuste znova stravu ako predtym-ovocie, jogurtik, .. -To co neobsahuje cokoladu. Mne mala tiez mala problem kakat a stissla nozky i ritku no keby detom stari rodicia nedavali co nemaju a posluchli rodicov, neublizovali by hlavne detickam :( chudatenko snad bude dobre drzim palce ;)

piacere
autor
20. jan 2013

@sisaha presne! Muž ho včera takto držal, nedovolili sme mu prepletať nohy, ale iba plakal, kričal, krútil sa a nič... keď ho prebaľujem a dvihne nôžky na bruško, tak vidím, že kako je úplne na konci.... posledné dni naňho dokonca nezabral ani čípok 😕 😔

každopádne ďakujem dievčatá, trochu ste ma ukľudnili, aj keď strach z nejakej choroby tam stále je....

Ale hovorím, do októbra nemal nikdy (od narodenia) problém s kakaním... na východe to bolo aj 2x denne, vždy okamžite a bez problémov.... Tieto problémy nám nastali po jeho prvej zápche.... a odvtedy trpíme.... 😔

tatiana7777
20. jan 2013

Este ma napadlo-jasne si rada, ze sa vykaka a neces ho nutit ako som uz pisala-mali sme to same no na serbel mi nechcela ale na dosku kt.sa dava na wc sla-vzali sme knizku, babiku, vsetko co chcela a hrali sme sa, nam aspon toto pomohlo zabudne a isto mu to pojde lepsie ked bude mat ritku uvolnenu. Potom ukaz ako krasne kakal, a dajte papa hovienku. Samozrejme je to moja skusenost Ty vies a isto sa rozhodnes naj ako sa da ;)

sisaha
20. jan 2013

@piacere aj u nas sa to objavilo po zapche..

piacere
autor
20. jan 2013

@tatiana7777 toto všetko máme vyskúšané, na WC som mu dovliekla hádam celý byt, bola som ochotná sa aj na hlavu postaviť, no napriek všetkému len plakal a plakal a ťahal sa dolu z WC (ale WC odmieta v podstate od prvej snahy o učenie na nočník) 😔

piacere
autor
20. jan 2013

@sisaha a ako dlho ste sa trápili, kým sa to dostalo opäť do normálu? Lebo ja už začínam mať pocit, že sa to nikdy 😅 do normálu nedostane.... už dva mesiace je toto na dennom poriadku....

gijar
20. jan 2013

@piacere ahoj, normalne sa do vseobecnych tem nezapajam,ale toto mi neda, mamee totiz rovnaky problem, dieta v rovnakom veku, takisto po zmene jedla a prostredia.
Je to psychicky blok, uz som si nacitala a kedze to nemame az v takom zlom stadiu,ako ty pises, tak neriesim dalej, len trpezlivo a laskavo na to treba (to som tiez vycitala), viem si dobodky predstavit,ze je to tazke, nas maly chodi nastastie uz do skolky, cize tam na to nemysli,nema problem, deti a skolku miluje, tam nechce kakat, akonahle vsak pride domov vecer, tak to na neho pride a zazivame nieco podobne. Denne. Takze si viem predstavit,ake mas niekedy uz nervy, aj my mame, chodime sa vydychat do druhej izby, lebo vraj sa na to proste musi ist s kludom,neriesit a neukazovat mu ako vam na tom zalezi 😅
Lahko sa to pise,viem,ale skuste.
Nam to vsetko pokaslala cesta na SR cez Vianoce, dovtedy nemal najmensi problem, na nocnik uz bol nauceny,cize ani v tomto nebol problem, denne kakal pekne hned.
Sli sme 2000km autom na SR (tam este kakal dobre), samozrejme zjedol oba stromceky plne cokolad u jenej aj druhej babky 😅 a potom nas cakalo znova 2000km autom anspat. Cestu zvlada vyborne, bohuzial sa 3 dni po nej nemohol vykakat a ked nakoniec zatlacil a chcel kakat,tak to slo strasne tazko a boli to doslova cierne kamene, reval ako tur ☹
Odvtedy sa boji zatlacit a zadrziava.
Do stravy sme pridali lanove semienka (skus,pomahaju vraj) a bielu Activiu a nutime ho vela pit, ovocie a zelenina je samozrejmost, cokoladu od Vianoc nevidel 😀
Tesne po tej zapche sme sa dostali az k detskemu klistiru domacemu, ktory nam predpisal lekar. To bol des, ale zriesil stolicu a isla ''sama'',cize mozno ho trosicku presiel ten blok,ze to boli, ale zas to muselo byt neprijemne inak, ved to pozname aj my,je to hnus 🤐
Teraz kaka kazdy den vecer, pripadne dalsi den rano, ale je to vzdy s 2-3hodinovym zadrziavanim, co chodi ako kacka a krici ''kakaaa'' a pyta sa na nocnik, posadime ho, za pol minuty vstane,ze ''nechce uz'' a takto sa to opakuje aj zo 20x, mozno aj 30x, stracam prehlad. Potom sa vykaka s placom, vacsinou az tesne pred spanim vecer v izbicke ked ma klud, teraz sme zaviedli nalepovanie psikov (nalepovaci zosit) za kazde vykakanie, psikov zboznuje. Uz ma stolicu normalnu,nemoze ho to boliet, pochybujem. Proste to len zadrziava dokedy sa da, ale ako vidim,sme na tom este dovre oproti vam.
Daj vediet ako ste dopadli u Dr., ale myslim si,ze to bude psychicke, nam to lekar tak povedal a dalej neriesil, len ak by sa to opakovalo dlho a bolo to neunosne,zatial nie je, dokaze sa vykakat sam, robi cirkus,ale len doma vecer, takze sa snazime byt trpezlivy.
Drzim palce!

zuzul30
20. jan 2013

piacere viem velmi dobre o čom píšeš, my sme sa s týmto problémom trápili minulý rok.Presne dcérka mala asi 2.5 roka už pekne cikala do nočníčka aj kakala.Raz sa jej stal, že u zapieklo a kakanie velmi bolelo a problém bol na svetlačene. Odmietala kakať, miesto tlačenia von tlačila silou mocou hovienko dnu len aby ho náhodou nevykakala. Potom už kakala len také vodové frcky až sme skončili na klistíri v nemocnici, lebo v oblastí slabín už mala normálne hrče čo sa tam držala stolica a doktor povproblém vrátiledal, že to by už ano nevytlačila. Po klistíri sme mali asi celé leto klud pekne kakala, samozrejme sme upravili stravu, žiadna čokoláda, minimum bielej múky a vééééla ovocia-hrušky, slivky hrozno.Našťastie naša má velmi rada ovocie aj zeleninku. No asi v oktébri sa nám opäť problém vrátil.Boli sme na víkend preč a ona nemala ten svoj klud na vykakanie takže asi dva dni nekakala a potom na ali tretí den mala tvrdú stolicu. Opäť sme sa dostali do začarovaného kruhu, celý den sme riešili len kakanie lebo presne ako píšeš ona má nutkanie na stolicu ale snaží sa ho zasaviť. Naša bola vtedy aj velmi nervozna a priečna až odmietala aj jesť. Nakoniec sme navštívil detskú psychol., ktorá sa zameriava na takéto problémy. Odporučila mi, aby som si písala všetko čo malá za den zje a treba hlavne dbať na pitný režim veeeela harmančekového čaju, odporučila nám cviky pri ktorých sa namáhajú brušné svaly, napr. skákať ako žabka, alebo ležať na chrbátiku a bicyklovať a pod. Ale hlavne dieťa za kažú snahu vykakať sa chváliť a odmenovať napr.malými nálepkami. Nám to nakoniec pomohlo, ale aj sme užívali okrem probiotík aj duphalac,ale asi len týžden. Lebo naozaj to bolo všetko psychického povodu. Teraz uý chodí do školky a pekne kaká do záchodíka skoro každý den. Som sa rozpísala, ale velmi dobre ťa chápem lebo je to naozaj velmi stresujúce pre všetkých.

zuzul30
20. jan 2013

@piacere prepáč som písala ako maďar ale nejako mi blbne klávesnica, dúfam že sa v tom význáš 😅

sisaha
20. jan 2013

@piacere skoro 5 mesiacov

piacere
autor
20. jan 2013

@zuzul30 presne, posledné dni z neho vyšplechuje už len také vodové, čo mu maximálne zašpiní plienku a riťku....

jonas17
20. jan 2013

@piacere nechcem zakríknuť, ale z niečoho podobného sme po takmer roku, zrejme vonku.. od januára, min. roku, po atb, ked v nemocnici 5 dní nič nejedla a týžden predtým doma, tak zrazu po takom dlhom čase mala zápchu a si to zapamätala. no, nebudem ti písať, čo riešime posledný rok, lebo to sama vieš 😉 posedenia na záchode, hodinové divadelné predstavenia s hubkou, toal. papierom a čo nájdem v blízkosti záchoda ( prečítali sme všetky detské knihy aspoň) a problém bol, že treba kakať, ale kakanie bibi...moja má stravu veľmi dobrú, tak zápcha zo stravy to nebola, dokonca nemala tvrdé, len kakala po troch dnoch, čo nie je dobre. abs. sme gastro, či nemá vnútorné hemor., ale všetko bolo ok. tak sme začala používať silní probiotika, papá olej, jednu lyžicu denne a dohliadam na pitný režim a už tretí mesiac kaká takmer denne, ale stále to ešte riešime, teda ide kakať a sedíme a sedíme a čítame a hráme sa a všetky hračky čakajú na kakanicu...niekedy to trvá 10,15 min, ale stále sa to skracuje, je to lepšie a už celý deň jej kakanie nepripomínam, ked sama nejde do večera, tak pred kúpaním celú procedúru absolvujeme. ja si myslím, že u nás to bol strach, že to bude bolieť a pomohli probiotiká. vyskúšali sme plno, tie posledné sú najlepšie.

zuzul30
20. jan 2013

@piacere no nám doktor vtedy povedal, že to už ide len taká voda, ktorá obmýva ako keby tú tuhú stolicu, ktorú by už sama ani nedokázala vytisnúť. A kolko dní ti už poriadne nekakal?

piacere
autor
20. jan 2013

@jonas17 a aké probiotiká jej dávaš? My sme mali bio gaia, infant dophilus, momentálne mu dávam lactobacily baby....

piacere
autor
20. jan 2013

@zuzul30 naposledy sa vykakal (trochu) predvčerom po čípku, odvtedy zase len vodové....

ruzickaruzova
20. jan 2013

@piacere oooo ako dôverne toto poznám 😝 ale u nás je bežné že malá kaká raz za tri dni. teraz sme jej začali dávať jedny probiotiká a zdá sa že tie jej trošku zaberajú. nejedáva sladkosti, čokolády, velmi lubi ovocie, zeleninu, pcháme do nej kompoty-stále, vždy pila len čistú vodu ale teraz jej dávame už aj prichutenú aby vypila viac a viac. vela 100% džúsov aj s dužinou. u nás nastal problém ale pri odplienkovaní. cikať v pohode, kakať iba do plienky. čo som zisťovala ja tak vela mamičiek má také problémy. bola tu aj jedna mamina len tá si zrušila konto čo mi je luto lebo som chcela vedieť ako postúpili oni. u nás je to asi pol roka už pomaličky. stále sa točíme len okolo kakania. už ked začne nadskakovať a behať ako splašená vieme že to zase prišlo. len teraz ako sme jej už úplne prekopali stravovanie tak sa jej darilo aj na toalete vyprázdniť ale stále do plienok a to ich už nemáme. ale ked to spraví do plienky tak samozrejme jej nevyjde všetko. niekedy tlačí aj pol dna. zatlačí, prestane, zatlačí......a ešte sa nám dosť osvedčilo nakrémovať jej riťku a trošku aj dnu nenápadne jej dať.... ide to lepšie.... ale je to dosť o psychike. boji sa kakať, dlhšie nekaka, potom jej to tam stvrdne a potom sa boji, tak zas nechce a takto stále dokola....

zuzul30
20. jan 2013

neviem ale ja by som s ním asi išla už k lekárka a ona ťa už pošle asi na klistír, je to velmi stresujúce pre dieta aj pre rodiča ale on sa potrebuje vyprázdniť, lebo už toho má asi v tom črievku nahromadené poriadne ☹ a potom začat s nacvičovaním vykakania sa. Našej ešte pomáhalo aj to, že už ked som videla že to na nu ide dala som jej píšťalku do ktorej pískala a tým aj zároven tlačila. Lebo ona tým strachom s tlačenia ak keby uplne zabudla ako má potlačit.

jonas17
20. jan 2013

@piacere biogaja ne neúčinná...najlepšie, najúčinnejšie sú infant dophylus...koľko mu dávaš? moja bere strop, celú tabletku, vysypať prášok do jedla, ked už má plný žalúdok, nie na lačno..obal vyhodiť...a zapiť vodou...žiadne čokolády, cukor, vynechať kravské mlieko, aj to upcháva..ale tak tvoje zrejme nemá zápchu...ja by som halvne upravila stravu, veľa vlákniny, bez bielej múky a ten olej na lyžicu, aj toto pomáha a veľa semien...

jonas17
20. jan 2013

@piacere joj, zle som napísala, colon dophylus, nie infant 😉

luciaaak
21. jan 2013

@piacere ake prehanadlo ste skusali? poznas duphalac? ja nie som zastanca prehanadiel, ale toto je nenavykove, strasne sladke, da sa do pitia primiesat a vhodne aj pre deti, su to len molekuly sacharidu, ktore telo nevie stravit, takze prejdu telom a pomozu, lebo zvacsuju objem a tym padom vytvaraju vacsi tlak. len treba pit. k tomu by som skusila upravit stravu, ak nechce jest ovocie, tak by som mu rozmixovala pomarac a dala mu to namiesto pitia so slamkou a skusila by som ho motivovat aby to vypil, ze tento super napoj si mu spravila, lebo ti dnes velmi pomohol s upratovanim hraciek, na obed tiez nieco zeleninove, napriklad kelovu polievku ak zje a druhe nieco brokolicove. alebo ako odmenu by sa dal dat nejaky ananasovy alebo slivkovy kompot, pripadne mrkvovo-jablkovy salat. tazko odhadnut, co je ochotny zjest. toho prehanadla mu daj najskor menej a postupne po troche pridavaj, aby to v kombinacii s tou zeleninou a ovocim nedokazal zadrzat. ked sa to podari, tak nejaku dobu mu ho davaj v danej davke a postupne mozes znizovat. neodporucam dat nazaciatok vela, aby ho nebolelo brusko. on sa potrebuje zbavit strachu a toto mu moze pomoct. ja viem, ze je to tazke vidiet dieta, ktore trpi, ale pokus sa s nim tuto temu neriesit, nehovorit mu nic o tom, ani ho neprosit aby sa vykakal do vane, ze mama uprace. ak sa aj zacne krutit, tak nema zmysel nasilu ho drzat, nic tym nedosiahnete a on sa este viac vystresuje. ak zacne ako ty pises vystrajat, tak by som to tiez neriesila (znie to kruto, ale aj tak to nevyriesit a nemas mu ako v tej chvili pomoct) obvodna vas mozno posle ku gastroenterologovi, on vam pravdepodobne predpise duphalac, dost ho predpisuju v poslednej dobe, ale bolo by dobre poradit sa aj s psychologom. ja osobne by som sa ho spytala, ci je vhodne chvalit dieta ak sa mu podari vykakat povedzme aj za pomoci prehanadla. lebo uz aj tou pochvalou tomu prikladas urcity vyznam a ten by tam nemal byt. ale na druhej strane ho pochvala moze motivovat, takze neviem co je lepsie. ten duphalac pomohol viacerym detom chodit kazdy den na wc a ak by sa to aj vam podarilo, tak by to bolo super. duphalac tu "vychvalujem" kvoli tomu, ze si myslim, ze len zmenou stravy nic nedosiahnes, lebo nech zje hocico, tak bude schopny to zadrzat

halienka
21. jan 2013

Ahojte babky, jaj som rada, že som túto tému objavila, lebo s niečím podobným tiež bojujeme už skoro pol roka. Malá má 3 roky, nikdy netrpela nejakými urputnými zápchami, ale zrejme jej stačilo na zablokovanie jedna dve ťažšie stolice pri ktorých ju ritka zabolela a hotovo. Ani za nič sadnúť na nočník alebo záchod, kaká len po stojačky do gatiek, poprípade do plienky ak jej ju stihnem dať. V septembri začala chodiť do škôlky, tajne som dúfala, že ostatné deti ju budú motivovať, ale to nezabralo. Zo začiatku kým nebola v škôlke ešte taká udomácnená, tak to držala domov a doma to potom pustila do gatiek. Ale škôlku si veľmi obľúbila, už sa tam udomácnila a začína to púšťať aj tam do gatiek, a už je problém, lebo učiteľky síce prezlečú ale predsalen 3x do týždňa 😖 už je to trapné. Tak som jej už do škôlky doniesla plienky aby jej ich dávali. Lebo tiež robí to čo vaše dietky, keďže vidí, že nikomu sa to nepáči a na záchod alebo nočník sadnúť nechce ani bohovi, tak to zadržiava a zatláča hovko späť, takto stepuje aj celý deň až dokým nie je tlak taký že to pustí. Ja som už skúsila všetky možné motivácie, dokonca keď sa jej raz podarilo do nočníčka vykakať, tak sme išli a kúpili hneď v Dráčiku akúsi hračku podľa jej výberu, skúšala som cukríky, nálepky, dohováranie ritke atď. Nezaberá nič. V poslednej dobe začal robiť to, že to drží a zatláča späť až dokým nejde spať, vtedy sa jej zrejme svaly uvoľnia a vykaká sa počas spánku. ☹ A pritom je to tak rozumné šikovné dievčatko, perfektne rozpráva, v škôlke vraj ťahá dopredu šikovnosťou celú triedu. Ale toto si jednoducho nedá vysvetliť a ja už neviem ako na ňu. Tiež sa to nedá jednoducho prehliadnuť, keď každých 10 minút preruší hru, začne stepovať, pobehovať, chytá si ritku a ja viem, že to na ňu prišlo. Povzbudzujem ju, nech to pustí, už jej hovorím že kľudne aj do gatiek, alebo jej dám plienku (na čo väčšinou pristane, ale aj tak to tam nechce vždy pustiť). Bola som aj u doktorky min. týždeň, poslala nás na chirurgiu aby jej pozreli ritku, či tam nemá trhlinku, lebo častokrát po kakaní sa na chvíľku rozplače, že bolí ritka. Ale kaká skoro každý deň, niekedy jeden deň vynechá, hovko je normálne formované, niekedy tvrdšie, niekedy mäkšie, ale formované. Som už z toho na prášky, najhoršie je, že naozaj to už riešia všetci, lebo chodia sem pravidelne obe babky, tak to vidia, v škôlke to samé, no a keď sa to opakuje skoro každý deň tak je to ťažko. Preháňadlo som jej ešte neskúšala dať, bo mi to príde zbytočné keď kaká každý deň, nechcem aby ju okrem ritky bolelo ešte aj bruško. Zatiaľ sa snažím len stravu a tekutiny dodržiavať také aby to nemala moc tuhé. Som rada, že som sa tu dočítala to s tým natretím krémikom pred kakaním, to skúsim 🙂 A asi teda skúsim upozorniť všetkých aby to určitú dobu neriešili a nekomentovali, možno to zaberie.

katka444
21. jan 2013

@piacere prežili sme presne to isté pred rokom. nepomáhalo nič. musí to proste vyfučať dieťaťu z hlavy. je to o psychike. musíte len vyčkať kedy to prejde. mohli sme robiť čokolvek, nič nepomohlo. doteraz kakáme do plienky i keď už ciká na nočník. a občas musíme pomôcť aj preháňadlom. ale chvalabohu je to už len raz za čas. podstatné je zmäkčovať stolicu. skúsiť si nejaký čas nevšímať, keď to naňho príde. robiť sa, že ťa to vôbec nezaujíma. aj to môže byť, že si tým vyžaduje pozornosť. alebo na druhej strane, keď začne tlačiť/držať podporiť ho, že keď vykaká hovienko pôjdete si niečo kúpiť, alebo dostane čokoládku-kinderko-cucík. my doteraz aj za vycikanie "uplácame" gumeným macíkom. stalo sa to takým rituálom. a keď sa to už podarí, chváliť, chváliť, tlieskať - celá rodina. Naša Kristínka si teraz už aj sama tlieska, keď sa vykaká.
lekár nám nikdy nepomohol, i keď sme u neho boli kvôli tomu niekoľko krát. z lekárskeho hladiska je stolica 1x týzdenne este ok. ale že sa dieta trapi a rodicia deto, to ich nezaujima. ale kedze je to o psychike, tak vlastne maju aj pravdu. možno by tu skor pomohol psycholog ako pediater 😒
Prajem pevne nervy

piacere
autor
21. jan 2013

@anjelicek26
@sisaha
@tatiana7777
@gijar
@zuzul30
@jonas17
@luciaaak
@halienka
@katka444
dievčatá, všetkým vám veľmi pekne ďakujem za reakcie.

Boli sme s malým u pediatričky, tak ako sme predpokladali... nejde o žiadnu chorobu, je to psychický blok, ktorý vznikol presťahovaním, zmenou prostredia a následkou zápchou...
Malý dostal Duphalac, ráno glycerínový čípok (ktorý však po cca pol hodine celý ostal v plienke 😔 ) a poobede druhý. Piť ovocné štavy riedené teplou vodou, probiotiká že sú fajn, ale že pozor na také, ktoré obsahujú B-čko, lebo to zapeká. A ak sa do zajtra nevyprázdni, musíme ísť na klystír....
Ináč lekárka povedala presne, to čo písala niektorá z vás, že to, že má v každej plienke kaknuté také vodové, že to už je iba tá voda, ktorá obmýva tvrdú stolicu, ktorú nevie vytlačiť. Bruško tvrdé nemá, črievka nejak extra plné nie sú....
Ale vidím to tak, že ten klystír nás zajtra neminie.... viem, bude to stres, ale uľaví sa mu...
A že je to pre deti v tomto veku (zvlášť) po nejakom strese bežné a že je to boj na dlhé trate, že budeme ešte dlho "bojovať", kým sa to dostane do normálu 😔