Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

2 mesačná dcérka má teplotu 37,5. Je to z tepla?

mirka_aa
21. jún 2012

Nema ziadne priznaky ale len sa chcem uistit pre istotu ze co a ako ???

tinki
21. jún 2012

zvýš príjem tekutín, ak kojíš, tak častejšie prikladaj, ak nie, tak nesladený čajík a pozoruj. Do 38,5 sa lieky na zrazenie nedávajú. Len pozoruj do rána. Ak by sa zvyšovala, tak zájdi k lekárke.

lucka1987
21. jún 2012

uz po odcitani toho pol stupienka ? len zvys prijem tekutin, mozno je trosku prehriata v tychto teplach

anjelicek26
21. jún 2012

Preco si merala dietatu teplotu, ked nema ziadne ine priznaky? Teplota pocas dna kolise - v ritke je do 37,5 uplne bezna dietata u maleho dietata.

nikolka2
22. jún 2012

Áno je to bezna teplota u maleho babetka tak ako spomína anjelicek26 😉

zuzkalenka
22. jún 2012

neboj sa, to je v pohode to nieje vôbec teplota až od 38,5

Tu je niečo o horúčke.

Horúčka

Telesná teplota nám podáva dôležité informácie o celkovom zdravotnom stave dieťaťa. Poznáme teplotu kožnú a centrálnu.
Pri každodennej starostlivosti meriame teplotu kožnú. Mnohé choroby sa prejavujú zvýšenou teplotou až horúčkou, iné naopak poklesom teploty.

Príčinou zvýšenia telesnej teploty je najčastejšie infekcia. Teplota je prejavom zápalu. Medzi veľký počet príčin vzostupu teplôt patrí u detí aj nedostatok tekutín a prehriatie organizmu dieťaťa ( prehriata izba, pobyt vonku na slnku, neprimerane teplé oblečenie). Mnohé iné vážne ochorenia tiež začínajú teplotou.

Meranie teploty : u najmenších detí meriame teplotu v konečníku tzv rýchlobežkou. Ešte pred vybratím teplomeru z konečníka odpočítame od nameranej hodnoty v prvom polroku veku dieťaťa 0,5 ºC, v druhom polroku odpočítame 0,7 ºC. Pred zavedením do konečníka natrieme koniec teplomeru olejom, po odmeraní teploty teplomer umyjeme vodou a mydlom. Teplotu v podpazuší meriame lekárskym teplomerom ( Maxima ) asi 8 - 10 minút.u väčších detí. Dbáme na správne umiestnenie špičky teplomeru v strede podpazušia. Po odmeraní treba teplomer striasť, aby ortuť klesla (vyhneme sa chybnému nameraniu teploty pri nasledujúcom meraní ). Pri meraní teploty musíme byť vždy opatrní, aby nedošlo k poraneniu dieťatka napríklad zalomením teplomeru v konečníku alebo podpazuší. Dnes si zvykáme i na teplomery digitálne vo forme cumlíkov, či na čelo.

Priemerná telesná teplota je od 36,5 do 37,0 ºC.
Mierne zvýšená teplota je od 37,5 do 38,0 ºC a nazýva sa subfebrilita.
Ľahká horúčka je od 38,0 do 39,5 ºC .
Vysoká horúčka je nad 39,0 ºC.

Teplota denne kolíše, najnižšia býva okolo polnoci a najvyššia okolo 17 hod.

Starostlivosť a ošetrovanie dieťaťa s teplotou má svoje zásady.

I. Pri mierne zvýšenej teplote do 38 ºC nepodávame antipyretiká ( lieky na znižovanie teploty ). Dbáme na dostatočný prívod tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.

II. Pri ľahkej horúčke nad 38 ºC zahájime liečbu antipyretikami.