Bazálna teplota

daniela220
3. máj 2021

Ahojte dievčatá, začala som si tento cyklus merať BT a chcem sa uistit že som to správne pochopila. Bola ovu 30teho, teda 17DC? Po missed sa mi predĺžili cykli z 28 kedy boloa ovu už v 13DC na 32 dňové tak som z toho trošku vylakana

1medvedik1
3. máj 2021

@daniela220 je tu skupina Grafy bazálnej teploty. Baby si tak rádia a píšu každý deň. Aj mne tam poradili, napíš a pošli fotky tam

nafka0483
3. máj 2021

@daniela220 Mozno na 16ty alebo 17ty den cyklu. Ale este nie je potvrdene, ze naozaj prebehla, uvidis dalsie dni ake teploty namerias - ci sa budu drzat hore.

h_petra
3. máj 2021

Používaj aplikáciu Fertility Friend, lepsie vyhodnocuje. Držím palce

daniela220
autor
3. máj 2021

@nafka0483 koľko dní sa nosí teplota držať hore aby bolo isté že ovu prebehla?

nafka0483
3. máj 2021

@daniela220 Aplikacia fertility friend to krasne vyhodnocuje. Myslim ze asi 5 dni sa sleduje a dolezite je, ze sa porovnavaju predovulacne a poovulacne - FF ti aj vyznaci ciaru nad akou hrnaicou by sa mala teplota po ovulacii drzat - vyhodnoti to podla tvojich teplot.

daniela220
autor
3. máj 2021

@nafka0483 super ďakujem stiahnem si 😊

any_soj
3. máj 2021

@daniela220 teplota sa drží hore až do menštruácie, v prípade tehotenstva zostane hore (dvíha ju progesterón, ktorý tvorí žlté teliesko a to tesne pred menštruáciou zanikne, preto sa spustí krvácanie. Jeho funkciu v prípade tehotenstva prevezme embryo. Problém, ale to len informačne píšem, je ak by bola krátka fáza od ovulácie do ms - znamená to nedostatočnosť žltého telieska a aj v prípade tehotenstva tým pádom embryo nestihne začať tvoriť svoj progesterón). Pre potvrdenie prebehnutej ovulácie musia byť tri za sebou idúce teploty vyššie ako 6 predchádzajúcich (čiže aspoň 9 nameraných dokopy) - z toho aspoň jedna z troch o aspoň 0,2°C vyššia než najvyššia z tých šiestich. Z tvojej tabuľky, nevidím presné hodnoty, ťažko povedať, či je to naozaj vzostup - či naozaj bola aspoň jedna o 0,2 zvýšená.

daniela220
autor
3. máj 2021

@any_soj tu to nie je lepšie vidieť?

any_soj
3. máj 2021

@daniela220 áno. Podľa tohto ovulácia prebehla. Ešte detail - merias na 2 desatinne miesta? Ak áno a teda mala si najvyššiu pred vzostupom 36,30 a pri vzostupe 36,50 tak tie tri zvýšené dní potvrdzujú prebehnutu ovulaciu. Ak ale merias na 1 desatinne len, tak to nie je presné. Lebo napriklad si mohla mať 36,34 a 36,46 a už by ti to zaokrúhlilo na 36,3 a 36,5 hoci reálny vzostup nebol 0,2 ale len 0,12. Znie to komplikovane asi, ale teda pointa - musí sa merať na 2 desatinne miesta. Pri predchádzaní počatiu je dôležité presne vedieť, či naozaj ovu už prebehla. Ale aj pri snahe o tehotenstvo - napríklad ja si vždy od 3.dna po ovu musím dávať utrogestan ak sme mali styk v plodných dňoch, a ak by som si mylne myslela, že už bola, zablokovala by som ju tým progesterónom a bol by z toho anovulacny cyklus. To len na ilustráciu, že keď merias, je dôležité presne. 🙂 Inak dobre vysvetlené to je na lpp.sk Robia aj online kurzy za dobrovoľný príspevok 🙂

daniela220
autor
3. máj 2021

@any_soj ďakujem za vysvetlenie, bohužiaľ meriam len na 1 desatinne. Budem musieť kúpiť lepší teplomer 😊

nafka0483
4. máj 2021

@daniela220 Zatial ti vyznacilo ciarkovane, ked aj dalsie teploty budu hore, tak budu plne ciary. A urcite kup novy teplomer a metaj na 2 desatinne, lebo tu zalezi na kazdej stotinke ;)

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre