5 ročné dieťa a obezita

dooomca
23. mar 2020

Ahojte maminky, neviete mi poradiť. V júni bude mať syn 6 rokov a váži 35kg. Vylúčili sme mu sladkosti, sirupovu vodu, obmedzili porcie, chodi pešo do škôlky, na tanečnú, po schodoch, na kolobezke, po 2 týždňoch sme ho odvážili a on neschudol, ale pribral ďalšie 2 kila. Neviete, či to mám radšej riešiť s doktorkou, či náhodou nemá niečo so stitnou zľazou alebo niečo? Už mi aj vravel, že nejaké deti sa mu smiali, že je tucko, ďalší chlapček sa mu smial, že nevie vyliezť ani len na murik a dosť ma to trápi, lebo zovsadial len počúvame aký je. Priateľ hovorí, že aj on bol taký, že z toho vyrastie, ale nechceme zase nič podceniť. Ďakujem za každú radu

vedorka
23. mar 2020

@dooomca tak ono to nie je len o sladkostiach..
Proste vela je a malo sa hybe. V niečom je nepomer. Ta sanca, ze ma zdravotny problem a nie stravovací je naozaj mala.. Nedaj druhykrat na druhych, ľudia toho narozpravaju. Ved ah dospelí sa radi vyhovaraju, aj z vody priberiem, zla genetika, tazke kosti atd. 😀 Ked dieťa rastie a uz ma moznost sa hybat, nie je mimino, nema preco ist do tuku. Jedine vtedy, keď prijima ovela viac kalorii ako by mal. Chalani maju obdobie, neviem presne kedy to je, keď naraz menej rastu, tusim okolo 12 ci viac rokov a vtedy zvyknu pribrat. A potom zacnu naraz prudko rast a "vyrastu" z toho.

vedorka
23. mar 2020

@dooomca ono vies moj syn zje toho ako kon, akoze fakt vela. Je zarovno porcie s dospelymi. Krotim ho a proste nedam viac, myslim varene jedlo, ked vidim ze zjedol dostatocne. Kvoli navykom.
A este k pohybu, moj (vo veku tvojho syna) prejde 30 km na biku a potom hra este niekoľko hodin futbal. A neberiem to ako výnimočny pohyb, taka klasika. Takmer kazdy den je von a nachodi, nabeha vela kilometrov. To ti nepisem pre nejaku chvalu, len ze nie je pohyb ako pohyb. Musi byt pomer medzi jedenim a hybanim sa.

eliska13
23. mar 2020

@dooomca dôležité je, že chces tu jeho váhu zmeniť.Mas šťastie, že o pár rokov pôjde do puberty a vyšvihne sa.Ide jar, leto budete sa viac hýbať teraz sprav len také nenásilne zmeny bez sirupu, sladkosti, vianočky, presladenych jogurtov rezne pomenej😀žiadne jedlá typu sladké cornfleks s mliekom pôjde to dole.A hlavne nech je pravidelne nie nárazovo.Nauc ho aj šaláty jesť k mäsu s ryžou, mrkvový, cviklu trocha zmen ten jedálniček.Moj syn tiež nebol nikdy štíhly, ale zase ani tucny je taký pevný a vždy pôsobil od spolužiakov oveľa staršie a vyssie.nepamatam si už váhu ako prvak, ale keď ma 38 kg a boli sme u lekárky tiež som sa pýtala či ho nemám krotiť a pozrela do tabuliek, že ešte ma rezervu😊Teraz ste asi tiež viac menej doma pohyb slabý nečakaj, že hneď schudne 2 kg chce to čas.V jeho veku sme chodili so synom dlho na bicykel to ho bavilo ako opisujes tvojho syna to ako, keby som o svojom písala, že vždy je posledný a všetci ho predbehnú😊a to teraz v puberte je štíhly a vyrástol, ale ta
pohybova komotnost mu zostala

montemotherone
23. mar 2020

@dooomca môj 6 ročný má vyše 120cm a ledva 20 kíl. On je síce také tintítko, ale myslím že 35 je naozaj dosť. Môže mať ťažšie kosti, ale aj tak je to vysoké číslo. Určite by som skúsila poradiť sa s odborníkmi. Na vzhľad sa vykašľať, ide o to, aby ste nezanedbali nejaké ochorenie.
To že ste vylúčili sladkosti, sirupovú vodu som pochopila tak, že doteraz to bežne konzumoval, pil... Tie sladké vody sú fakt peklo na detskom zdraví. Deťom sa "vybúcha" pankreas a za chvíľu sú z nich diabetici, srdciari... 🙁 Ak takto fungoval doteraz, za 2 týždne sa ešte zmena nemusí objaviť ale určite sa k tomuto štýlu nevracajte 🤦‍♀️

kittykat22
24. mar 2020

@dooomca tych kg mate vazne dost. Ako pises, ze vsetci mate pupky - ale u maleho to nie je v poriadku. To nie je v poriadku ani u vas. Vies ze obezny clovek sa nedoziva vysokeho veku? Chcete vidiet svoje vnucata a uzit si ich, ci nie? Zdravie vaseho syna je rovnako dolezite ako to vase. Myslim, ze by si sa mala prihlasit na kurz varenia, alebo sa pridaj do nejakej skupiny tu na MK ako chudneme, zdrava strava - alebo niekde kde su zeny ktore chudnu, zdravsie varia a ide im to. Pozri aj blogy - baby super schudli pridavali aj jedla ktore varia. Je dobre mat na vyber. Na tanier si rovno zacnite nakladat 20% menej jedla ako doteraz. Vsetci. To pojde, neboj. Len sa na to nesmies vykaslat.

danusskaaa
24. mar 2020

@bmuller bohužiaľ ano. Nemala ešte ani 12 rokov a kvôli všetkým chorobám a hlavne vysokej obezite (na začiatku škol. roka vážila 105kg pri výške ani nie 140cm) to srdce už nezvládlo. Bola pol roka doma, kde mala dodržiavať nariadenú dietu- bohužiaľ nedodržiava ju doteraz. Rodičom bolo ľúto jej obmedziť stravu, lebo bola vraj hladná...

novakkata
25. aug 2021

@dooomca My máme tento istý problém, syn mal v júni 6, je vysoký 125 cm a 37kg. Od malička bol taký "hustý", sladkosti skoro vôbec neje, nemá rád ani sladké piť len vodu pije od malička ale podľa mňa veľa je na svoj vek, hlavne hlavné jedlá ako mäso, cestoviny atď. Ja aj manžel sme štíhli a mladší syn je tintítko. Na preventívke nám detská na váhu nič nevravela.

petra5333
15. jan 2022

@dooomca ahoj chcela by som sa opytat ci a ako ste poriesili synovu vahu.Moj syn ma sest rokov meria nieco nad 120 a ma 40kg.Vela viem.Ja som bola s nim v lete u endokrinologicky na podozrenie cukrovka alebo stitna.Zobrali mu krv vsetko v poriadke.Takze jasne zla.strava.Vela sladkosti.Nie stale su len rodicia na vine.Ale aj babky bohuzial.A vela robi aj psychika.Ci nezazil nieco traumatizujuce. Nas ano rozchod s partnerom.Endomrinologicka povedala ze nema.chudnut popripade nech sa drzi len svojej vahy aku ma a nech rastie.Proste mame mu vahu tu co ma ztrazit aby nelriberal viac.Zatial sa dari uz viac ako pol roka nepribral ani deko.

dooomca
autor
17. máj 2022

@petra5333 ..... Ahoj, nepokrocili sme nijak. Tiež mal všetky testu v poriadku, obmedzujeme ho, dali sme ho na atletiku nech ma pohyb, podarilo sa mu schudnúť 2 kilá ale zase rýchlo ich nabral spať. Teraz už mesiac, dva si drží svoju váhu a tiež by som bola rada, nech to tak zostane, že nech si ju aspoň udržiava a keď sa vytiahne hádam pochudne. Ide teplo, budeme len po vonku lietať. Dcéra nám schudla aj keď veľmi nemusela a syn nevie schudnúť. Som už z toho zúfalá

petra5333
11. júl 2022

@dooomca ahoj my tiez s vahou nic moc..no syn podrastol meria uz 132cm a vazi 44kg takze. Na vahe stoji a radtie tak smad dufame tiez ze sa vytiahne. Chodi na tanecnu, hra futbal. Vkuse sme vonku.Jedava v tych horucavach malo co. Ale ked stretneme.znamych pi dlhsom case hovoria ze sa vytiahol ze pochudol nieco. Uz to nejako nesilim.na stravu pozor davam samozrejme ale netrapim sa uz tym.Pockame.ako bude skola predsa.viacej stresov a puberta.Boli sme teraz na preventivke, jeho lekarka stale.tvrdi ze je este v norme.Takze tak

kotulicek
27. feb 2024

@dooomca ako ste dopadli s obezitou u syna?

dooomca
autor
5. apr 2024

@kotulicek.... tak isto. Ako rastie, tak aj pribera. V lete sme chodili na bicykli, na trampolíne skákal, plával a aj tak pribral. Ale ja už som zlomila palicu nad tým a som si povedala, ze keď príde do puberty, tak sa hádam on sam uvedomí a bude chcieť niečo robiť so sebou. Veľa ľudí povedalo, že sa im zdá pochudnutejsi, ale ja už ani sama neviem. Už ma to nebaví stále riešiť len jeho váhu....😏