Ako dlho trvala vývinová neplynulosť v reči - zajakávanie?

mcoya
9. okt 2011

Ahojte mamicky, moj maly sa teraz v 3 rokoch zacal zajakavat, vraj ide o vyvinovu neplynulost v reci, ktora by po case mala sama zmiznut. Nuz, ale som z toho trochu nestastna, lebo drobcek zacal rozpravat strasne skoro, uz ako 15 mesacny ovladal vyse 150 slov a ako 18 mesacny tvoril vety, pouzival predlozky, doplnal basnicky a pesnicky. Teraz uz rozpraval uplne krasne a plynule vsetko - takmer ako dospelak 🙂. No a teraz toto. Zajakavanie prislo zo dna na den a trva uz tyzden. Mamicky, co vase deticky prekonali rovnaky "problem", prosim Vas, ako dlho to u vas trvalo, kym sa zajakavanie stratilo? Pripadne, co ste robili a pomohlo vam urychlit tuto etapu vyvinu? Dakujem velmi pekne.

syslica
9. okt 2011

@mcoya Obávam sa, že nič ti nepomôže, len trpezlivosť a čas. Starší syslík bol presne ten typ ako tvoj, skoro, správne a veľmi veľa hovoril... tiež sa istý čas zajakával (asi 2 mesiace, ale nesledovala som to presne), jednoducho myšlienky takýchto detí sú príliš rýchle a v určitom období sa môže stať, že jazyk jednoducho "nestíha". Ozaj nepomôže nič, len čakať. Urýchliť sa to nedá...vyrieši mozog sám 😉.

jolinka
9. okt 2011

nasa dcera to mala asi rok, medzi 3 a 4 tym rokom, potom sa to stratilo. este dalsi rok oooobcas, zopakovala cele slovo alebo aj vetu viackrat, vytracalo sa to, hlavne klud, dobre psychicke zazemie a neupozornovat na to,

v case ked to mala najhorsie aj minutu tahala zaciatky slov alebo spojky ale, aj, a,

betina1984
10. okt 2011

Od niekoho som počula, že to sa stáva, ako to prišlo, tak to aj odíde. Kamarátka mi hovorila, že jej syn začala zase žmurkať, tak išla doktorovi a ten jej povedal, že to nič nie je, že to deti robievajú. Ako prišlo, tak aj odišlo. Aj moja by koľkokrát chcela niečo rýchlo povedať, ale sa zajakne. Neboj, nič to nebude.

tanika5
10. okt 2011

ahoj, rovnakym problemom prechádzame práve aj my. Drobec má 2 roky aj 4 mesiace, rozprava od 10 mesiacov, v 16 začal tvoriť vety, tiež krááásne rozpraval, plynlo, rozvité vety, otázky správne pokladá, no pred dvoma mesiacmi to začalo. Zo začiatku to bolo mierne, potom sa to dosť zhoršilo, ja som preistotu zašla za logopedkou ( našou susedou) po nejaké rady. Ako náhle začuješ že sa začne zajakávať, snaž sa mu vždy skočiť do vety a povedať to za neho (napr. ti chce povedať že má auto a tu mu skočíš do reči ,,jééj aké máš krásne autičko" on v tom momente prestane hovoriť a má čas na nadýchnutie. Dalej ho nesmies nutiť rozprávať, napr. aby pozdravil, ked chce pozdraviť sám tak pozdraví, ale zbytočne ho do toho nenutit, rovnako aj čo najmenej mu hovoriť: Pochvál sa babke čo si robil, čo si videl,...Proste nenutiť ho rozprávať. Náš Drobec sa zajakáva, len ked chce niekomu niečo povedať, ak sa hrá v izbe sám, tak hovorí kráááásne. Teraz posledné dni, sa to už lepší, tak snád to prejde čím skôr :( ako písala jolinka , ale, aj a, sú najčastejšie spojky pri ktorých sa zajakával. Zozačiatku pchal pred každú vetu ,,a už" to je to že deti si v tomto štádiu určia slabiku aby sa im lepšie rozprávalo a práve pri tej slabike sa zajakávajú najviac :( u nás bolo najskôr to ,,a už" potom asi 4 dni strkal pred všetko ,,ehm". určite sa to ale zlepší 🙂 vela síl aby naši Drobci čímskôr z toho vyrástli 🙂

babenka1984
10. nov 2019

@jolinka viem, ze je to uz davno preto sa chcem spytat ci sa zajakovost uz neobjavila u vasho dietata... knizky a logopedi tvrdia, ze ta vyvojova moze trvat do 6 mesiacov, potom je to uz ta prava... tak ma zaujima ci naozaj vasa sa po roku vytratila

anastazia93
Autor odpoveď zmazal
Zobraz