Ako sa u vás prejavili ovčie kiahne?

erika71
18. jún 2012

Dnes ráno , keď sa 10 ročný syn obliekal , zbadala som na ňom také ružové fliačiky , o priemere necelý 1 cm a menšie. Zobrala som ho školskej doktorke a ona si zatiaľ nebola istá či sú to ovčie kiahne,lebol to mal na chrbte, asi 3-4 fliačiky na hrudi a potom iba sem tam na ruke ,krku ,ale fakt iba pár kúskov. Zatiaľ ho to nesvrbí a ani sa to od rána nerozmnožilo. Má ale nádchu. Mala som na to kúpiťmentolový púder a na kontrolu v piatok.A to v piatok mal ísť na 3 - dňový školský výlet. 😒 Vééééľmi je ☹ .Dcérka ich ešte neprekonala a ani môj priateľ. Ale ja už ano. Ako ste to prekonali vy ? Existuje ľahšie ochorenie ? a čo priebeh s teplotami,nádchou ,kašlom ? Aké máte skúsenosti ?

katka26021974
18. jún 2012

Ahoj, moje dve deti to prekonali minulý rok. Takže malý mal 7 rokov, bol malátny, ospalý, začalo to malými nenápadnými vyrážkami, bolo ich veľmi málo spočiatku. Potom mal horúčky, vysypal sa viac, ale v porovnaní s tým starším /15 r./ to bolo n ič. Starší sa vyhádzal asi po týždni po malom a teda to bolo strašné, mal to všade, museli sme užívať dithiaden. Ten ho aspoň uspával, takže to najhoršie akotak prespal. Držím palce. Inak sa na to nedáva nič zvláštne, možno zo začiatku trocchu mentolového púdru

elizabeth22
18. jún 2012

naša Elizabeth mala kiahne pred 3 mesiacmi,začala sa vysypávať v noci,pred spaním,výsev však bol uplne v malom množstve,môžem poklopať,že teplotky vobec nemala,trošku soplila. Ja som jej to nepotierala pudrom,ale oplachovala som jej celé telíčko sodou bikarbónou zriedenou s vodou. Každý priebeh je individuálny,takže ťažko povedať,ako to bude znášať tvoj synček. A inak,očakávaj kiahne na dcérke a aj na priateľovi,inkubačná doba je 14 dní,takže o dva týždne 🙂

bodka13
18. jún 2012

tu je už toľko diskusií o kiahňach ...treba si ich pohľadať 😉 na všetky tvoje otázky tam nájdeš odpoveď

PS: baby však nebuďte také lenivé a používajte aj vyhľadávač 😉

machada
19. jún 2012

Ahoj, tak my máme kiahne práve teraz.Staršia dcéra dostala pred dvoma týždňami a už to má za sebou. Mladšej dcére sa vyhodili v nedeľu( asi tak po 17 dňoch).Najskôr sa objavili drobné vyrážky na brušku - podobné štípancom ako od komára.Neskôr sa zmenili na vodnaté pluzgieriky a nakoniec na chrasty. Teploty a nejaké iné komplikácie sme našťastie nemali. Nenatieram jej to ničím, len jej dávam 3x denne fenistil kvapky (proti svrbeniu).Najhoršie je, že musíme byť min.10dní zavretí doma a v týchto horúčavách to bude asi dosť náročné 🙂

mia27
19. jún 2012

Ahoj, my sme mali pred mesiacom, maly ma 2 rocky.Zacalo sa to par pupacikmi, nie fliackami, ktore sa potom zacali naplnat tekutinou a potom susit.Bolo to dost zle, malinky to mal vsade {vo vlaskoch, v uskach, na vieckach, na jazyku, medzi polkami, okolo pipika, medzi prstekmi na nohach,... 😒 cele noci nespal, zo spanku plakal, krical a driapal si tvar 😢 dost hrozne to bolo, mal teploty okolo 39, asi po piatich dnoch teploty ustupili, potom len svrbelo velmi, ked sa susili, nam odporucili tanno hermal, posobi protizapalovo a protisvrbivo, s tym sme to ako tak zvladli..drzim palce, nech je vsetko ok coskoro 😉

xlucia
19. jún 2012

kiahne sa prejavuju pluzgiermi naplnenymi vodou. ak ich ma, tak ho treba dat na dva tyzdne mimo kolektiv

roo
19. jún 2012

Suhlas s @bodka13
Ale inac - naco Ti davala mentolovy puder ak ho to 1.) nesvrbi, 2.) nevie, co to je, 3.) puder sa uz pri kiahnach nepouziva (pod zasusenou "korou" sa moze rozvijat bakterialna superinfekcia). Najlepsie je to nenatierat nicim.
AK su to kiahne - vyvarovat sa prechladnutia, zbytocne nekupat, len oplachovat. (pripadne do vody na oplachovanie pridat tu sodu alebo dubovu koru, urcite sa docitas aj ine finty na oplachovanie, ktore zmiernuju svrbenie a vysusuju).
Nech sa neskriabe.
Nepodavat zbytocne lieky proti teplote. Nech sa telo s infekciou popasuje ako treba, zvysena teplota mu v tom pomaha. Horucka ma svoj vyznam a svoje opodstatnenie. Nie je to choroba!!! Treba ale dodat vela tekutin.
Podavat vitaminy B, C
Dieta je infekcne, kym sa posledny pluzgier nezmeni na chrastu.
Pre dcerku je to inac idealny vek na prekonanie 🙂

miyya
19. jún 2012

Erika u nás to dostal pred dvoma mesiacmi 3,5 ročný syn a velmi silne a aj teploty. fuu my máme vela jazvičiek na tváry a hlavne flaky má stále aj po tele. odvtedy je stále chorý,má velmi oslabenú imunitu,tak sme sa potrápili. hned po nom to dostala aj 9 mesačná dcérka ale tá to mala mierne.

Sesternicina malá mala hned zahojené pupáčiky a do týždna jej nič nebolo. Natierali aloe vera a zázračne sa uzdravila. Ja som syna natierala len s tým tekutým pudrom a neako sme tam sa asi aj zaniesli infekcie,ked to mal také strašné. Ale dcerka si to škriabala a ja som jej nato davala dezinfekčný gel a tej to tiež rýchlo zmizlo a aj napriek rozškiabaným vyrážkam nemá žiadne jazvy....

foto je 2 den výsevu dalsie dni to bolo len horsie

anniera
19. jún 2012

Môj manžel doniesol domov kiahne napriek tomu že svokra sa svätosvete dušovala že on už kiahne mal, dokonca to mal zapísané v karte. No ktovie čo vlastne mal. Ale k veci - potom nastala reťazová reakcia - dostal to starší syn o pár dní nato mladší, ten mal v tom čase len 7 mesiacov. Nenatierala som ničím, dávala som fenistil kvapky alebo dithiaden na ukľudnenie a zmiernenie svrbenia. Našťastie to mali v januári, ale som musela dávať pozor aby nezachladli, boli sme len v domácom prostredí. Vyrážky pribúdali, odbúdali.....kiahne sú špecifické tým že sa objavujú aj vo vlasovej časti hlavy. Ja som kiahne nikdy v živote nemala (nemám ich prekonané, dala som si spraviť krvný test na vlastnú žiadosť) a nedostala som ich. Starala som sa o mojich 3 chlapov takmer 2 mesiace kým zmizla aj posledná vyrážka a zrejme musím byť dostatočne odolná, keď som tie kiahne nedostala. Doktori síce nechápavo krútili hlavou, keďže vzhľadom na infekčnosť tejto choroby vraj nie je možné aby som takto dokázala odolať, ale som živý príklad toho, že sa to dá.

milka2008
19. jún 2012

@erika71 - čo sa týka kiahní - tie sú skôr ako také "vodnaté" pupáky, ale ty spomínaš, že syn mal "fliačky". A kiahne by svrbeli. Hm, neviem, čo to môže byť, ale môj starší syn, keď mal 7 rokov, prekonal niečo s fľakmi - začínalo to ako cca 5 korunové fliačky (myslím do priemeru) a možno aj menšie, a tie sa mu potom zlievali do jedného celku, vždy tomu predchádzalo nachladnutie, alebo nejaká viróza - a neboli to kiahne určite, lebo tie prekonal ako 14-mesačný. Tie fliačky ho nesvrbeli, iba boli "teplé" na dotyk, aj to nie vždy - opakovalo sa mu to 3x po sebe v krátkom časovom slede. Doteraz nevieme, čo to bolo, ale ako prišlo, tak odišlo - aj za pomoci pobytu v nemocnici. .
Pri kiahňach mal môj syn dosť vysoké teploty až horúčky.
Verím, že vaša záhada sa čoskoro vyrieši a syn sa uzdraví 🙂 a bude môcť ísť na vytúžený výlet - veď na ten čakajú všetci školáci 🙂 .

sue
19. jún 2012

My sa trápime s kiahňami teraz - vysypal sa v piatok - cca 40ks červených vyrážok, v priebehu asi 4-5 hodín zvodnateli a už som si bola istá, že to sú kiahne - do včera večera sa ešte vysýpal - dnes pri natieraní sme ich spolu rátali a prestali sme pri čísle 170ks - sú v troch štádiách - niektoré nové, niektoré vodnaté a niektoré už majú chrastičky. Teploty nemá, neškrabe sa,lebo dávame 3x denne fenistil a potieram mu to 2percentným salicylovým liehom... (prekazilo mu to výlet do Disneylandu :( a mne wellness pobyt s úžasnou kamarátkou )

lenusiatko
26. jún 2012

Dcera dostala vysoke horucky 39,5 a bola velmi malatna, asi 2 dni, nato sa zacala pomaly vysypat najskor na bruchu, chrbte a tvari a potom vsade (vlasy, usi, nos, usta, pisulka). Bola nervozna a 4 noci nespala, stale sa skriabala. Uzivali sme fenistil kvapky, natierali Tanno Hermal, kratky kupel v hypermanganovom roztoku, do pusy striekali Tantum Verde, uzivali vysoke davky vitaminu B. Trvalo to asi 15 dni, 7 dni bolo doliecovanie. Na 18. den to dostal aj mladsi syn. Teploty nemal ziadne, najskor sa vysypal a horucku dostal az na 3. den. Liecba je ta ista a aj priebeh porovnatelny. Rychle uzdravenie vsetkym prajem 🙂

mata222
27. júl 2012

v jakubkovej skolke nahlasili kiahne, infikovana bola jeho kamaratka, s ktorou bol stale, ale uz od pondelka mal vysoke teploty do 40 st., po nurofene bol v celku culy, ma soplik, vcera {1 tyzden inkub.doby} ho pobolievalo usko, boli sme aj na pohotovosti, crp 58, nepotvrdeny zapal, hranicne hodnoty, v usku tiez ziadny zapal, nasadili pre istotu antib., ktore hned vyvracal, kedze nic skoro nejedol, teploty v noci do 39 st., dnes len spi, teraz ma len zvysenu teplotu, druhu davku antib.som mu nedala, kedze nic nejedol a neviem, ci mu ich mam davat, ked 3 lekari si neboli isty diagnozou. prosim vas, moze to byt priznak nastupu kiahni?som uz zufala touto bezmocnostou, ked ani v nemocnici nevedeli stanovit diagnozu..dakujem.

lenuska311
28. júl 2012

caute baby potrebujem radu....moj synovec ma od vcera vecera ovcie kiahne....mala s nim bola naposledy pred 7 dnami je mozne ,ze ich dostala aj ona???ideme totiz k moru o 10 dni a mam z toho znacne nervy....ako tipujete????keby to mala prejavi sa to dovtedy???resp.to ani nemohla dostat

jojka1
28. júl 2012

Ahojte, nasi obaja prekonali kiahne pred mesiacom. Zacalo to u oboch malatnostou, soplikmi, mrzutostou a do 48 hodin vyrazkami. Dieta je infekcne tych 48 hodin pred prvym vysevom a je infekcne zhruba 7-10 dni, kym sa este vytvaraju nove a nove vyrazky, potom uz nie je infekcne, len sa hoji. Takze lenuska311 - ak boli spolu pred 7 dnami, tak od neho kiahne urcite nechyti. A zabudla som spomenut aj tu moznu teplotu ako jeden z priznakov, u nas ju syn mal a dcera nie. Ja som velmi rada, ze ich nasi dostali, aspon to budu mat za sebou a urcite lepsie teraz v lete ako v zime, ked musia mat na vyrazkach x vrstiev oblecenia. Baby, nebojte sa, o 3 tyzdne to mate za sebou...

lenkauh
4. mar 2013

Prosím Vás, akú máte skúsenosť s nástupom ovčích kiahní, myslím počet dní od kontaktu vášho dieťaťa s nakazeným dieťaťom až po vysypanie vášho dieťaťa? Ide mi o to, či tá inkubačná doba vo väčšine prípadov býva 14-21 dní, alebo aj výrazne kratšia. Dcéra sa hrala s dieťaťom už roznášajúcim vírus v piatok 1.3.(ešte nevedeli, že má kiahne) a v sobotu sa vysypalo. Chcela by som vedieť, kedy môžem očakávať (ak sa nakazila) prvú vyrážku. Ďakujem

alexko007
12. máj 2013

Ahojte, syn (6 r.) sa trápime teraz s kiahnami. Máme ich 5 deň a tie čo sa mu vyhodili v prvý deň sú najhoršie(prikladám foto). Mali sme ich všade. Dokonca na očnej zreničke, v mihalniciach, vlasoch, v nose, u uskach, na pindíku. Dokonca na chodidlách takže ani chodiť nemohol ☹ . Je to hrozné. Včera ho to dokonca aj svrbelo. Potierame Betadinom a kupeme večer v Chamomilla - Ivax. Ináč na svrbenie dávame Fenistil. Tekutý puder že sa už nedáva lebo tie kiahne mokvajú. Teraz čakám že chytí aj mladší, ktorý ma 14 mesiacov. Viem že teraz nemôžeme ísť ani na slnko 3-6 mesiacov kvôli tomu aby neostali jazvy. Aj tak mam pocit že po tomto mu ostanú. Odporúča sa piť bylinkové čaje. Najlepšie medovku. Papať Mrkvovú polievku. Jednoducho veeeeľa vitamínu C a tekutín. Držať v teple. Sprchovali sme sa ráno pred bodkovaním čistou vodou. Ja dúfam že mladší nebude mať až také hrozné. Veď posúďte sami. Najhoršie máme ale za sebou 😉

danim
12. máj 2013

to v kazdej tej cervenej bodke sa vytvori pluzgierik ? ktory den kiahni je take vyvrcholenie choroby ? dik za info

katecameron
17. máj 2013

nie z kazdej sa vytvorí pluzgier cca na 3den je vyvrcholenie inak moja dievka mala viac ako 100 cervenych bodiek ale pluzgiere mala do 50ks a chalani sa nakazili od dcery presne po 15dnoch

miskokatka
23. máj 2013

Prosim Vas, je podla Vas normalne, ze moj syn ma iba jednu ovciu kiahnu uz druhy den? Vcera rano sa mu vyhodila jedna, vyzera presne ako na vsetkych obrazkoch, co som pozerala. Teraz je uz vo vnutri hnisava. Pred dva a pol tyzdnami bol v kontakte so sesternicami, ktore vtedy mali kiahne. Ostatne deticky z rodiny maju od vcera uz riadne vysypane a moj syn ma iba jednu. Moze sa mu to vyhodit vnutri v telicku? Drzime ho v teple, nenamaha sa, davam mu vitamin C..... ☹

polovkova
6. jún 2015

Ahojte,potrebujem poradiť..syn má 2 týždne po kiahniach...od nástupu choroby.všetko krásne uschlo..chrasty odpadli..až na jednu..má ju na nôžke..vnútorna strana chodidla..neviem ci to môže byt tým, že sa mu potí nožička..má ju takú hnisavu, skúšala som propolis..harmancek..nechce zaschnut...môže ho to nejako ohroziť.? krv..infekcia? Stalo sa niektorej niečo podobné? Ďakujem za rady.

danka2211
1. feb 2016

Ahojte,najskôr mala moja malá kiahne ta mala pekný priebeh-natierali sme Tanno-Hermal lotio kvapky Fenistil a ružová vodička do 7 dní nič,ale malý dostal od nej presne do 2 týždňoch úplne hrozné-len som chcela upozorniť v prípade že dieťa ma atopický ekzém ako mal môj malý a dostane kiahne ničím nepotierať len máčať v repíku to jedine zaberalo.(celý vysypaný na oku mal asi 4-no niečo hrozné-nebolo jedno miesto volne,vysoké teploty a trvali skoro mesiac).Tantum verde nezaberá ani Propolis iba sa to zhoršilo.Prajem skoré uzdravenie 😉

katka1981
29. mar 2016

Ahojte,nasa dnes dostala kiahne. Ale mam pocit, ze jej nejak nepribudli vyrazky, na tvari ma jednu na cele, na hrudniku mozno 5, proste od rana co som ju pozrela, jej nejak nepribudli. Ake mate skusenosti vy? Hrozi ze sa jej to brutalne vysype, alebo to je normalne ze prvy den malo a neskor vela? Dik.

zlatat
6. apr 2016

@katka1981 my mame kiahne teraz. Stredny syn ich doniesol zo skoly. Priebeh mierny ani ich vela nemal. Po 2 tyzdnoch ich dostal najstarsi a ten ich mal horsie. O 2 dni na to ich schytalaj najmladsi syncek.
Ten mal prve 2 dni len 5-6 kiahni, ziadna teplota, vesely, akoby mu nic nebolo.
Na 3.den nastupili teploty a do rana sa riadne vysypal. Dnes je treti den co teplotuje a furt sa nejake bodky objavuju.
Ako ste ich nakpniec zvladli?
Ostalo len tych par kiahni?

2veronka7
6. apr 2016

Nam to dnes zacalo. Ale my mame uz tie take malinke pluzgieriky. Aj ked iba par. Kiahne su take pluzgierovite pokial viem.

j.a.n.e.7
6. apr 2016

Mno tak romanticky - dcérka sa sťažovala na svrbenie tam dolu a potom som jej tam zbadala prvý pupák, myslela som si, že si zaniesla nejakú infekciu, až na druhý deň sa vyhádzala aj inde a bolo to jasné 🙂 A teraz po 16 dňoch sa začala vyhadzovať aj naša 6mesačná bábika, ale zatiaľ len máličko a bez teploty, tak hádam to bude mierne.

jamnicka
6. apr 2016
Používateľ jamnicka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od jamnicka.

hlavne netreba z toho robit vedu a stresovat sa 🙂

mirkami7
6. apr 2016

Je to velmi individuálne,moji traja synovia to dostávali jeden po druhom s odstupom asi 2 týždňov,prvý mal asi 3 výrážky a nemal ani teplotu,druhý ich mal už dosť veľa a teplotu mal pol dňa a najmenší ,(čo sa hovorí ,že menšie deti majú ľahší priebeh) bol celý vyhádzaný,vyhadadzovali sa mu postupne asi počas troch dni a asi 3 dni mal teplotu okolo 38,5,je treba dávať veľa piť a samozrejme od teploty a dávali sme Fenistilové kvapky aby to toľko nesvrbelo

maminecka2
27. jún 2016

Ahoj, mirkami7, prosim Ta ako to bolo u toho synceka co mal len 3 vyrazky? Mal aj ine priznaky? Vyrazky boli vsetky tri typicke kiahnove? Ja teraz riesim u syna- mal niekolko dni nadchu, v piatok som zbadala 3 vyrazky- take ako stipanec od komara, v sobotu zacal zapal spojiviek, mierny kasel, vyrazky sa nejako nemenili a dnes jedna ma taky drobny pluzgierik v strede, inak ho to nesvrbelo. Myslim si ze to kiahne nebudu len by som ho nerada poslala medzi deti nech niekoho nenakazi. Inak ten zapal spojiviek bol vyslovene bakterialny, zalepene oci, ma ATB kvapky. Uz je to takmer zahojene.
No a mladsi syn chytil tiez tu konjunktivitidu, rano som nasla niekolko vyrazok- akoby stipance, tiez nesvrbia. Ale urcite boli aj v kontakte s komarmi. Tak teraz neviem.
Ak by niekto vedel poradit, ak mal niekto extra lahky priebeh, len par vyrazok, nie uplne typicke pluzgieriky a napriek tomu diagnostikovane kiahne budem rada ak date vediet.

sonyap111
17. júl 2016

AHojte, mi sme mali v skolke kiahne to bolo 30.06.2016 ked tam bol anposledy moj 2,5rocny syn, myslela som si ze ich dostane, asi pred 8 dnami sme mali teplotu 37.5, mysleli sme ze uz idu ale teplota boladva dni objavili sa nam dve vyrzky a vsetko na druhy den pomyzlo, teraz sa nam vysypala noha je tam 6 pupacikov, ucko a dnes rano uz ma na nozicke jeden viac a na cele viac a ma aj za uskom, a aj na rucicke, ale tie co sa nam vysypali vcera su uz suche, je to mozne??? moj syn ma velmi dobru imunitu a do 2 rokov nebol nikdy chory az potom ked isiel do skolky zacali problemy ale terz zase ked je doma tak nic nemame. Chcem sa spytat ci ste sa s takymto rychlym ustupom uz niekedy stretli alebo to len zacne, maly ani nevie ze ma pupaciky akurat ukaze ze ma bo a poskriabe si to na co ho upozornim a cely den sa toho ani nechyti a ked ho to zase svrbi tak mi pride ukazat ze ma bo, nechapeme to, dakujem za vsetky rady, zajtra pojdeme doktorke nech to pozrie ona