Asi máme slintavku

marcelina27
13. júl 2012

Vie mi niekto poradiť, ako pomôžem dcérke? Mala vysoké horúčky, tak sme išli doktorovi a ten jej predpísal ATB záver bol "angína". Dnes je tretí deň a dcérka mám plnú pusu áft. z ústočiek jej zapácha a nemôže papať, tak som usúdila, že je to asi Slintavka. Som z toho nešťastná, a neviem jej pomôcť. Všetko jedlo a pitie prechádza cez bolesť a trápenie teda ak niečo tekuté do nej dostanem. Popri ATB užíva aj probiotiká, B komplex a kúpila som jej aj Nutridrink, aby mala nejaký prísun stravy. Potieram jej afty s gélom proti aftám aby ju to tak nebolelo.
Vyplachovala som jej pusu bylinkami, ale všetko ju bolí ....
S vďakou o radu M.

anina37
13. júl 2012

ahoj, na toto je dobrý panthenol ale nám to predpísala lekárka.. už je to ale dosť dávno keď to mala dcéra, skús v lekárni či to už nie je volnopredajné a možno sú už aj iné dostupné lieky

anina37
13. júl 2012
tinki
13. júl 2012

@marcelina27 tak to treba ísť preliečiť do nemocnice..kamarátkina dcérka to mala..neviem, či je to slintavka, ale ak sú to afty,treba to preliečiť, na to sú iné antibiotiká, ako na angínu. Tieto môžu stav ešte viac zhoršiť. Nečakaj, hneď treba ísť na pohotovosť, lebo malú to bolí a nebude chcieť jesť a piť, môže sa dehydrovať.

roo
13. júl 2012

@marcelina27
Ked si pouzila termin "slintavka", tak asi vies, o aku chorobu ide. "Slintavka" je infekcia vyvolana virusom herpesu simplex (teda ziadne ATB na to niesu). V buducnosti sa uz moze virus reakivovat ako klasicky herpes na tvari (opar). Horucky pri tom mozu byt vysoke, bolest poriadna, pusa plna aft, dasienka pokryte, niáektore deti maju vysev aft mensi, ine rozsiahlejsi. Boli ich aj prehltanie, nieto papanie. Moja to mala ako rocna, nechcela sa ani kojit, samozrejme ani cumlovat nemohla. Mlieko som odstriekavala a podavala jej ho malinkou lyzickou skoro az za jazyk. Takisto vodicku len tou lyzickou.
Pomahas jej ako sa da, si super. Len vydrzte, bude sa to zlepsovat.
Kamoska dcerke pri tomto ochoreni kupila nejaku zubnu pastu Curaprox, ale neviem aku, ani kto jej to poradil.
SKoda tych ATB, ak to nieje angina... Lekar jej robil CRP, videl nieco na mandliach, alebo preco s takou istotou dal ATB?

roo
13. júl 2012

A predsa som vedela, ze som o tom kdesi citala 😉 http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/...

marcelina27
autor
13. júl 2012

Celá "choroba" začala minulú nedeľu. Poobede sa dcérka zle cítila malátna ospalá a mala horúčku 39°C.
V pondelok sme prečkali, lebo nebolelo ju ani hrdlo tak som si myslela, že je to len úpal. V utorok sa teplota stále
opakovala po podaní čípku klesla a po doznievaní znova nastúpila. V stredu nastúpila bolesť hrdla tak môj ocino išiel s dcérkou doktorovi a ten jej dal ATB vyšetril moč a tak sme vlastne skončili. Doktor o tej afte nevedel, tak pre to, jej nasadil ATB. Až na druhý deň sa začala sťažovať, že ju bolí v puse a to už mala afty po celom podnebí, jazyku a na ďasnách. Cítila som zápach z pusy a na tváričke v spánkovej časti sa jej vytvorili hnisavé ložiská, ktoré zaschnú a stále sa vytvárajú nové :( Dnes som bola v lekárni a tam mi pani povedala, či nemá podľa príznakov SLINTAVKU. Preto aj názov "Asi ......" Ale všetko tomu nasvedčuje, že to tak bude. Stále polháva a veľa spí. A čo ma najviac znepokojuje, že má stále teplotu aj teraz má 38°C :l

bianca
13. júl 2012

@marcelina27 sup na pohotovost.Honem.Tam je asi rozbehnuta poriadna infekcia v pusinke a treba to aj lokalne riesit ale v ziadnom pripade nie bylinky.treba to urcite skonzultovat a nepredlzova malej trapenie.Mozno ani ATB jej nesadli.

marcelina27
autor
13. júl 2012

@roo Veľmi pekne ďakujem 🙂

anjelicek26
13. júl 2012

@marcelina27 - nie je to slintacka? Väcsinou maju postihnute deticky aj zacervenane pery a okolo pusinky jemne vyrazticky, afty teda poriadne. Inak 90% deti si toto donesie z kupaliska :( Drzim velmi palce, kamoskin maly to mal par rokov dozadu a chudak nechcel jest, pit, bolesti :( Navyse je to vysoko infekcne. Suhlasim s babami, ze piatok poobede by som zasla na pohotovost, nech sa netrapi dlhsie :(

kaja73
13. júl 2012

@marcelina27 daj malej vysoke davky c vitaminu-kazdu hodinku jej daj cca 200mg cecka -bud dm koveho praskoveho,alebo ak je vacsia tak cmulaci jamienson 500mg ovocny je fajn-das jej vzdy polku vycucat -ak ju jasne ze nebude stipat-a usta vyplachuj citrovitalom-dostanes ho v lekarni-je to vytazok z grepovych jadierok.

tini30
13. júl 2012

aj my sme tym presli minuly tyzden,hroza 4 dni horucky do 40 ,nic nepil,nejedol,a slinky sa z neho doslova liali,co najskor vyhladaj lekara a jedine co zaberie je B12 ziadne ATB nato niesu a ak niejake davas tak to moze len uskodit,dmam pichli B12 a na druhy den sa maly konecne po 24hod napil,je to velmi nebezpecne...dietatko sa moze dehydrovat

rendiz
13. júl 2012

Moja malá mala 6 dní teplotu 38,5 a viac, ústa kompletne celé vyhádzané samá vyrážka a afta, celé ďasná. Doktor mi povedal že taký zlý stav ešte nevidel. Malá nejedla nič 2 týždne okrem mlieka a čajov čo by aj chcela len jej to nešlo od bolesti. Inak na to nie je nič iba vit. C prípadne aj B a lieky od bolesti a tiež na teplotu (panadol a pod) tiež jediné čo dokázala v rámci hry si vytierať pusku paličkou na ušká namočené v tantum verde, čo jej jemne strplo a vydezinfikovalo hrdielko a tiež som jej jemnučko potierala ďasná s gelikom na zuby. Tiež som počula že je dobré nato použiť fialovú vodička violeť (tým liečili nás keď sme boli malí), ale to už je zrušený liek. Ale samozrejme že som ju zohnala a myslím že aj to pomohlo. Neviem si predstaviť ako ukrutne to musí bolieť ak je celá puska vysypaná keď ja mám občas len jednu v ústach som z toho na nervy. Chudiatká detičky, prajem rýchle uzdravenie.

karmelka77
13. júl 2012

@marcelina27 my sme to mali tiez a vsetci si mysleli ze je to slintavka, tiez mu tak pachlo z ustociek a nic nejedol a nepil az sme skoncili na infekcnom na tri dni:((( mozno keby nam dali tie B12 neviem...ale nikto nic iba tu filaovu vodicku ktora na to vobec nepomaha, to je len dezinfekcia nic ine, skoro nas vyrazili z pohotovosti ked ho zbadali fialoveho, ale to nam dala kozna...jedine co pomohlo boli lieky ktore nam davali v nemocnici a vodicka ktora sa vola tinktura Gingivalis ale netusim ci sa to da kupit bezne...nakoniec to boli herpesy potvrdene aj z krvi...treba dohliadat na to aby nebola dehydrovana, ja som mohla robit cokolvek ale som donho nic nedostala preto ta nemocnica, dostal jednu infuzku, lieky a na treti den sme isli domov...nikdy viac toto je to hnus:((

roo
14. júl 2012

Ozaj, to som nenapisala. Nam na to pediatricka tiez dala fialovu vodicku a este aj taku hnedu. Fialovu kazala dat raz- dvakrat denne len prve dni. Davala som aj vitaminy. Tekutiny do dietata dostat treba, nam pomohla ta malinka lyzicka. Antipyretika nepouzivam dokedy sa len da (dost casto chorobu pomozu len predlzit a skomplikovat - bohuzial), ale teraz som asi dva dni dala brufenovy sirup od bolesti.

zigzag
14. júl 2012

vit C je na infekcie sliznic super, mega davky kym neprejde uplne....

roo
14. júl 2012

Musim sa aj ja pridat k maminam odporucajucim vit. C - pozri temu Megaskorbicka liecba... mrkni na vit. C, ktory mas doma (detske kvapky ako Cebion a spol. obsahuju len velmi malo vit. C , odporucana denna davka 60 mg je zalostne malo, ale zas pozor, nedavkovala by som ich viac, pretoze obsahuju rozne pridavne latky. Lepsi je uplne cisty vit. C alebo nejaky z prirodnych)
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/
https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/luthien...

marcelina27
autor
19. júl 2012

dnes sme prišli z nemocnice. Zažili sme tam pár dní hrôzy a strachu. Ďakujem vám za rady a povzbudenie. Zvládli sme to

roo
21. júl 2012

@marcelina27 A co nakoniec dcerke bolo? Mala taky vazny priebeh slintavky? Tesim sa s vami, ze uz ste doma. Ak mas nejaku radu alebo postreh po vasich skusenostiach, mozes napisat?

marcelina27
autor
22. júl 2012

Po odberoch a predsa odbornejšej prehliadke to bol Herpetický vírus a ten spôsobil nechuť a vyhodil sa jej na tvári a na palcoch rúk, tak ešte na chirurgií, sme boli hnis vybrať. No ale už je po a veľmi sa teším.

erika1977
5. aug 2012

@rendiz Ahoj.Môj maly ma prave teraz slintavku a chcela by som sa spytat,kolko dni po sebe sa môže davat sirup od bolesti.vdaka

erika1977
5. aug 2012

@rendiz
@karmelka77
@tini30 Dievčata a môže maly jogurty a mliečne vyrobky?vdaka

erika1977
5. aug 2012

@marcelina27 Ahoj my mame prave teraz slintavku.Môj maly praveže zo začiatku vôbec nechcel spat.Nam sa choroba začala vo štvrtok.A spal dobre až tuto noc,lebo mal diazepan.Ostatne noci boli prišerne.Ale čitam tu ,že do 5 dni by to malo ustupit.Vy už to mate chvalabohu zasebou 🙂 Chcela by som sa spyta,či ste mohli jogurty a mliečne vyrobky?Vdaka

tini30
5. aug 2012

@erika1977 ahoj ja si myslim ze moze,pokial to donho dostanes...nas je este maly cize je na mliecku ale ani to som donho vtedy nevedela dostat tak neviem ako u vas,ale pokial ma chut a bude chciet papkat tak mu daj...prajem skore uzdravenie

erika1977
5. aug 2012

@tini30 pytam sa preto,lebo mi to moja mama hovorila,že volakedy bola z takych vyrobkov slintavka.doktorka mi to nezakazala,tak som ostala zaskočena.aj suseda mi hovorila,že to mala niekedy z milačika,ale to bolo 25 rokov do zadu.malemu praveže ten studeny jogurt z chladničky chuti.asi preto lebo je studeny.vdaka dufam,že to čim skôr prejde 🙂

rendiz
5. aug 2012

@erika1977 ja som brufen dávala tých 5-6 dní. Prvé dni vždy 2x denne, posledné dni len raz keď som videla že ju to bolí ale moja malá mala 6 dní vkuse teplotu takže aj preto som to dávala. Ak ti malý spapá jogurt tak mu kludne daj. Je dobré vyhýbať sa sladkému lebo to zhoršuje proces hojenia. Držím palce skoré uzdravenie.

erika1977
5. aug 2012

@rendiz Dakujeme 🙂 .maly praveže mal teplotu len dva dni.tak ja mu davam sirup od bolesti ale vidim ,že mu to pomôže.a injekcie B12,včera dostal prvu a už dnes je aj tvrdšie jedlo.ta fakt zabrala.len škoda,že nam ju hned v piatok nedala naša doktorka ale až na pohotovosti nam ich predpisali.

rendiz
5. aug 2012

@erika1977 ahoj, no ono to ma rôzne prejavy a niekomu sa to zahojí za 2 dni niekomu za 3 niekomu sa to hojí 2 týždne ako nám pretože to bolo v katastrofálnom stave. Ak vidíš že je malý umrnčaný taký ubolený tak ja by som mu dala niečo od bolesti. Ja som si kupila B kvapky v lekarni i ked je to až od 3 rokov ale znížila som dávku. Chce to hlavne čas. Ale zdá sa že tvoj malý ma celkom dobrý priebeh tak snáď mu to rýchlo skončí. Moja mala nejedla tuhú stravu 2 týždne čo nemohla a keď chcela tak sa rozplakala že nemôže.

dd2112
5. aug 2012

Ahojte ,čítam tu aké je to strašné ked malé detičky majú tuto chorobu,moja malá zatial nemá ,ale náš krstný syn ju mal od pondelka tiež celu pusku s aftami ,bolelo ho to a včera to bolo 5 deň čo to má už išla švagrina k babke aj brababke a ked som jej napísala,žeby nemala chodit ešte s ním medzi ludí tak sa urazila..ved najviac náchylní sú starí ludia a deti či nie a babina má 80 rokov.Aký je Váš názor?

erika1977
6. aug 2012

@dd2112 Ahoj.je to infekčne ochorenie a prenaša sa aj vzduchom.mne zakazali jest a pit po malom.mohla by som to aj ja dostat.ale podla mňa su viac nachylnejši ludia,ktory maju oslabenu imunitu.to bol naš pripad.my sme zatial zavrety doma ale babky aj dedkovia tu boli.ak su zdravy tak by to nemali dostat.ja som si zažila asi najhoršiu noc v mojom živote z piatka na sobotu ☹ pri tejto chorobe.ale už sa mu to zlepšuje. 🙂

erika1977
6. aug 2012

@rendiz ahoj.teraz už je to celkom o.k.moc mu pomohla ta injekcia s B12.ale noc s piatka na sobotu bola asi najhoršia v mojom živote ☹ .maly sa aj vyhadzal a strašne ho to svrbelo 4 hod. v kuse plakal a nedal sa utišit.až sme museli ist na pohotovost.vdaka za rady si zlata,že si odpisala 🙂