Autizmus - Asperger

21. máj 2022

V skole na prednaske sme sa rozpravali so psychologickou na tuto temu.Povedala, ze snad neexistuje trieda v skolke kde by neboli taketo deti ci ADHD…jej znamy gynekolog povedal, ze je toho vela a zacali robit vyskumy a statistiky preco…podla neho je dovod v tom, ze dievcata beru v nizkom veku antikoncepciu, ludia sa stavaju rodicmi vo vyssom veku,Co si mysite cim to je?Vplyvom ziv.prostredia Cernobyl, strava, chemia, zlym ziv.stylom,vekom?

januska12323
21. máj 2022

Alebo len lepšia diagnostika, predtým boli títo ľudia označení za čudných, teraz je to diagnóza.

thereisabear
21. máj 2022

Podľa mňa je to niečo zo životného prostredia, chémia vo vzduchu a v strave, čo presne neviem.

pukina
21. máj 2022

cakam kedy sa objavi prvy komentar ze za to moze ockovanie 😀

henka123123
21. máj 2022

Ja som hak nebrala.rodila som v cerstvych 26 r a mam dieta s autizmom

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanockamt
21. máj 2022

Autorka: Je za tým len lepšia diagnostika a to, že dnes sa hneď rieši úplne každá maličkosť na dieťati. Ženy rodili vo vyššom veku aj kedysi. Keďže mali bežne 7-10 detí, tak asi ťažko posledné rodila v 30-ke.

petamich
21. máj 2022

jej znamy gynekolog by nemal trepat somariny a sirit nepodlozene zavery a pockat si pripadne na vysledky seriozneho vyskumu 🤷‍♀️

a je to len lepsou diagnostikou - v mojej generacii to boli "neposlusne a neprisposobive a zle deti", potom to boli chvilu hyperaktivne deti a dnes su to riadne diagnostikovane deti

basska_b
21. máj 2022

To je velmi tazko povedat, co za to moze. Tych zmien sa za poslednych 20 rokov udialo neskutocne vela. Moderne technologie, posun tehotenstva do vyssieho veku, chemia a hormony v jedle... to by chcelo detailnu studiu a vsetky premenne by sme ani neodhalili. Aj ta diagnostika. Kedysi bol Asperger samotar, autista cudak a ADHD nevychovany. Niekedy ich rodicia bili, kym ich nejako nezlomili :/ teraz je snaha im pomoct, porozumiet

autor
21. máj 2022

@retatka koľko si pamätáš zo školy takých deti, ktoré nerozprávali, mali výbuchy zlosti?Neverím, že to je lepšiu diagnostikou tých detí je dnes priveľa.Povedala to vedúca katedry psychológie asi má viac skúseností ako my tu

@petamich autista, asperger nie je hyperaktívny.

autor
21. máj 2022

@henka123123 je to štatistika na 5 starších rodičiek prípadne jedna mladšia.Starsia rodička nad 35 r

zuzanockamt
21. máj 2022

Autorka: Akú výpovednú hodnotu má štatistika na 5-tich geriatrických rodičkách? 🤷🤦

retatka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzkacik4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
21. máj 2022

@zuzanockamt ziadnu 🙈 to sa totiz ani neda nazvat statistikou

autorka: ja mam tri blizke osoby, ktore maju dieta s takouto diagnozou a ani jedna z nich nie je geriatricka rodicka, antikoncepciu nikdy nebrali - tu ti napisali hned dve zeny, ze su tiez ten isty pripad, tak teraz co? aky je zaver? zaver je len ten, ze by pani veduca katedry mohla vediet, ze 5-6 zien nie je ziadna statistika a okolo reprezentativnej vzorky to ani neobletelo

panelacikova
21. máj 2022

@zuzanockamt že geriatrických 😀 😀

autorka: súhlasím s názormi lepšej diagnostiky v súčasnosti. a prečo sme sa s výbuchmi zlosti nestretávali predtým? alebo s inými extrémnymi prejavmi správania? lebo tieto deti končili v osobitných školách. či už so slabším alebo ťažším stupňom. napokon, zdiagnostikuj si aj "zdravé" súčasné deti. kedysi (keď "iné" deti končili v osob.škole), tak "zdravé" deti sedeli rovné ako pravítko s rukami za chrbtom. dnes je veľký problém v školách vybudovať si autoritu a mať akú-takú disciplínu u detí. jednoducho by som ich 50% označila ako hyperaktívnych či nevychovaných (vyber si).
keby sa súčasné zdravé deti chovali takto pred 40 rokmi, tak minimálne 50% z nich končí v nápravných ústavoch....

týmto chcem napísať, že každá doba prináša svoje "samozrejmosti" či odchýlky. dnes už nie je čudné mať v triede dieťa s poruchami, kedysi bolo čudné a neprístupné mať v triede deti, ktoré sa osobnostne prejavovali. "čudáci" boli, sú a budú, len lepšia diagnostika a iné požiadavky spoločnosti ich čím ďalej, tým viac odhaľujú.

zuzanockamt
21. máj 2022

@panelacikova je to bežné medicínske označenie rodičky vo veku 35+

evuska135
21. máj 2022

Moje dieta zatial nema diagnostikovane nic, a to uz rok chodime kade tade, no ma narusenu komunik.schopnost, oneskoreny vyvin a zial neviem preco.Klinicka sa zhodla ze je taky mix no vyslovene na neho nemoze povedat ze je autista, lebo je sikovny.
Ja som nebrala ziadnu atiku, mala som ho ako 28r takze nic strasne vekovo a ma problem. Mala som sice cukrovku no kompenzovana bola dobre, plus nedostatok zeleza, mozno to co jeme, co dychame

autor
21. máj 2022

@evuska135 môže byť vysokofunkcna
@petamich tak asi je dôvod, keď sa tým zaoberajú na katedre psychológie.Uvitelia tlačia na špeciálne školy, špeciálnych pedagogov, asistentov.Rodicov, ktorí majú také deti a nechcú ich vziať do škôlky, školy je veľa.Na 5 starších žien, ktoré majú dieťa s odchýlkou je 1 mladšia ako 35.Samozrejme, že vzorky sú robené na tisícich žien.
@panelacikova geriatrické tehotenstvo je normálny pojem nad 35 r

svetlonos
21. máj 2022

Pokial siri psychologicka taketo nepodlozene domnienky dobrovolne na prednaskach, tak sa minula povolaniu. Od psychologicky ocakavam nadhlad a prodesionalitu, nie reci typu jedna oani povedala- to je dobre tak do debatneho kruzku. Statistika z piatich ludi ?? Ved nad tym len hlavou pokrutit. Zamyslela si sa nad tym, ze je to nerealne? Tema autizmus a jeho vznik je zaujimava, bolo by dobre keby sa prislo na pricinu jeho vzniku.
Kamaratka napriklad - ma v osobnej starostlivosti dcerine deti. Starsi ma adhs, mladsi asperger okrem inych diagnoz este. „Normalne“ funguju. Pri mladsom matka pocas tehotenstva brala nejake drogy. Pri starsom to nie je iste ale velmi pravdepodobne. Neviem ci maju vsak podobnu diagnozu v rodine, prababka atd. Ak ma poruchu autisticjeho spektra jeden z rodicov, je pravdepodobne ze dieta ju moze mat tiez. Moznosti su rozne.

1gramofon
21. máj 2022

Psychológia je v podstate stále na začiatku, len nedávno sa začalo riešiť správanie deti. Kedysi bola hanba ísť za psychológom a to hadam psychologička vie aj sama. Aha, ja som bola do 5tich agresívna chvilami, cely život som pre niektorých divna lebo s niekym sa budem vo veľkom rozprávať a rehotat a s inou osobou mam problém hovoriť. Možno by mi niečo diagnostikovali ale v detstve sa to neriešilo a v neskoršom veku to moja máti považovala za najväčšiu hanbu aby sme niekam šli aj keď jej to naznačila moja doktorka, že niektoré veci sú psychosomatickeho dôvodu a bolo by fajn niekam zájsť... A bola som takáto pretože som to mala doma dosť zle. Je toho viac co treba zobrať do úvahy a hlavne neprezivat co povedia 3 panie bez reálneho výskumu

autor
21. máj 2022

@1gramofon ADHD majú väčšinou deti z nie dobrého rodinného zázemia.

makova333
21. máj 2022

Autorka: Mam skoro 50 a v triede sme mali aj deti s horsou recou aj deti, ktore neobsedeli na mieste, vyrusovali alebo sa vkuse sa museli hupat na stolicke...Chalan co so mnou chodil do prvej a druhej triedy v tretej isiel do osobitnej skoly (dnes specialna ZS) lebo "bol iny". V case mojho detstva speci skolky neboli a tak sme sa v triede naozaj stretli pestra zostava 😀 Aj deti s vybuchmi zlosti aj deti s ktorymi si ucitelia a rodicia nevedeli poradit... Ako psych. to vidim na lepsiu diangostiku PAS ako bolo kedysi. V osobitnych skolach boli deti, ktorym ucenie neslo a v klasickych zakladnych take, ktorym to islo (a pokojne mohol byt asperger).

makova333
21. máj 2022

Autorka: "ADHD majú väčšinou deti z nie dobrého rodinného zázemia." nemas pravdu.

1gramofon
21. máj 2022

Adhd isto nemám, viem byt veľmi pokojná a preležať aj celý deň a viem sa aj sústrediť a venovať jednej veci i niekoľko hodín, deň za dňom 😅 ale to je k tejto téme nepodstatne. ide o to, že je toho viac než len antikoncepcia, vek ženy keď otehotnela. kedysi ľudia nič neriešili, ešte aj dnes sa nájde veľa takých co sa hanbia ísť za psychologickou. Tieto ženy nespravili výskum, ani gynekológ, tvrdia niečo na základe dojmov a to je teda dosť neprofesionálne

zuzuky
21. máj 2022

Nie je pravda ze adhd majú deti z nie dobrého rodinného prostredia...teda riadna blbosť.

mandzula
21. máj 2022

Mam dceru aspergerku, nepila som, nefajcila, rodila v 25. Akurat tu HAK som brala. Myslim si vsak, ze je za tym lepsia diagnostika, kedysi sa clovek hodil do kolonky problemovy, podivin a spol. Mimochodom, dcerin otec je podla mna na 99 % asperger, ma syna autistu s inou zenou, takze zrejme genetika...

zuzanockamt
21. máj 2022

Autorka: - ADHD majú väčšinou deti z nie dobrého rodinného zázemia - kde ty na tieto perly chodíš 🤦 To je aká VŠ, ktorú študuješ? Nejaká rýchlokvaska v Sládkovičove?

panelacikova
21. máj 2022

@zuzanockamt tak o tomto pojme som netušila. prišlo mi to vtipné 🙂

retatka
21. máj 2022

To aj mňa zaujíma z akých múdrych kníh máš ,že ADHD majú deti z nie dobrého rodinného zázemia ?Poznám ukážkový mladý párik ,tip top manželstvo ,aj oni sami vyrastali v peknom detstve a predsa chlapec má ADHD ,čím to je ?A to nieje jediný prípad čo poznám …

janulla1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz