Chorobnosť detí v súkromných škôlkach

elementissa
15. nov 2021

Ahojte dievčence, chcem sa spýtať, či ste niekedy zaznamenali rozdiel v chorobnosti detí, ktoré chodia do súkromných zariadení (Max 8 detí v triede). Náš nastupuje budúci mesiac, dostali sme tlačivo o bezinfekčnosti, ktoré nám má podpísať doktor a máme v pravidlách škôlky, že dieťa nesmie prísť so sopľom, kašľom, teplotou a každé dieťa, čo bolo viac ako 3 dni doma kvôli chorobe, musí opätovne doniesť potvrdené tlačivo od doktora. Teraz som tu zazrela diskusiu a jedna mamička tam písala, že v ich škôlke akceptujú aj deti s kašľom a potom si to tam tie decká len medzi sebou odovzdávajú. Môj syn zatiaľ ešte nikdy nebol chorý, takže keď ochorie, tak ani nebudem vedieť, čo s ním robiť :D ako riešite u škôlkarov sopeľ? Ja smrkám už dva týždne, ale syn sa nenakazil odo mňa, ten je úplne v poriadku. Ale keď niekedy dlhšie plače a pustí sa mu z toho sopeľ, tak sa nevie vyfúkať (2 roky), nechápe mechaniku smrkania ešte. Ako to riešite pri takých deťoch čo nesmrkajú? A teda späť k otázke- všimli ste si že by boli deti zdravšie v škôlkach kde sa vyžaduje toto potvrdenie od doktora po každom 3 dennom výpadku a dieťa s akýmkoľvek príznakom choroby je hneď otočené domov alebo je to jedno a sú choré tak či tak?

avonosseb
16. nov 2021

@elementissa Budem úprimná. Musela by si mat zázračné dieťa aby si ho nemala prvý pol rok každý mesiac doma. Ani súkromna škôlka príliš nepomôže, deti môžu byť infekčné už aj pred viditeľnými príznakmi. Ak chceš ísť do toho, zmier sa s tým ze budeš pracovať a mat doma choré dieťa polovicu času.

lienkaklaris
16. nov 2021

@elementissa tak ako to uz niekto pisal, vrodene predispozicie, otuzovanie dietata, zdrava strava ale aj starsi surodenci, to su faktory, ktore ovplyvňuju chorobnost dieťaťa. My sme momentalne v sukromnej a mame tam rovno dvoch surodencov v jednej triede. Zmiesane vekove skupiny. Starsia uz odolava bacilom, mladsia si este buduje imunitu. Avsak obe sa narodili a zili v zahranici, kde deti v skolkach travia 50% casu vonku v prirode, a to aj ked prsi, snezi, mrzne. U lekara sme boli raz, a to na Slovensku asi mesiac po nastupe do skolky. 2 tyzdne doma. Sopliky a kasel u mladsej. Testy negatívne. Vsimla som si, ze deti na svk maju v škôlkach vela sladkych a mliecnych jedal ( nemusi ist priamo o sladkosti) V zahranici bolo viac cerstvej zeleniny, nic( ale nic sladke) a na pitie cista voda, namiesto caju, sirupov a mlieka. Chorobnost takmer nulova.

eeffka
16. nov 2021

@elementissa ty si platiaci zakaznik v skolke cize nenchaj so sebou orat. Drzim ti palce ale zo skusenosti to vidim na max 10dni a to si poviem ze super. Nastupujete priamo do chripkovej sezony. November-marec to najhorsie obdobie na naatup

elementissa
autor
16. nov 2021

@eeffka je to horšie obdobie, ale tak vedeli mi dať miesto iba na nástup k 1.12., keby som ho chcela dať napr. od januára, tak už by som bola v dlhom poradovníku. Takto máme isté miesto, takže nejako sa to preklenie tie prvé detské choroby 🙂

sense
16. nov 2021

@avonosseb nie ej pravidlo že každé dieťa musí. Po nástupe do škôlky byť každú chvíľu choré, alebo ja mam potom zázračné dieťa... A niekt známe tiez

dskjhfdlkdjhl
16. nov 2021

@avonosseb asi mam dve zazracne deti a isto nie som sama, lebo naozaj nie vsetky deti su takto casto chore, akurat maminky, ktorych deti nie su chore, nepotrebuju pisat na MK.

avonosseb
16. nov 2021

@dskjhfdlkdjhl To ma teší a gratulujem že priebeh bol taky ľahký. Osobne som sa s takým niečím stretla výnimočné, takže predpokladám ze dieťa malo už posilnenu imunitu v predškolskom veku od súrodencov. Ináč si to moc neviem vysvetliť lebo v škôlke ani pri najlepšej kontrole nie je možnosť ustrážiť infekcnost deti. A to ze by malo dieťa takú výnimočnú imunitu že by bol vstupe do škôlky bez toho aby bolo už predtým v kontakte v ochoreniami cez súrodencov sa mi dosť ťažko verí keďže imunita sa buduje cez stret s vírusmi, avšak nevravím ze to je nemožné, skôr veľmi výnimočné

eeffka
16. nov 2021

@sense
@dskjhfdlkdjhl no dievcata ja mam deti 2 uz velke, ale ono je to skor o nastaveni matky ako o tom ze je dieta zazracne zdrave. Pre mna sopel ( nie bubliny a sklenene oci) nebol dovod neist, resp som nechala 1 den doma dalsi skolka, take veci ako kiahne, sarlach, vsi 🤣tak bohuzial ....na to sme imunitu nemali. Plus niekto trebe do deti vitaminy ovocie zeleninu, ja bohuzial s hanbou priznavam ze nic z toho, sama to velmi nejem tak ale zasa som ich nikdy nebabusila do 4.vrstiev. ono prvy tok v skolke nie je ziadna slava ale v dnesnej dobe HO s prstom v nose, vtedy som to tiez tak riesila ale to moj sef predbehol dobu

dskjhfdlkdjhl
16. nov 2021

@avonosseb ako som pisala-bolo to u oboch deti a viac deti nemam, takze minimalne to starsie nemalo mat odkial (od akych surodencov) posilnenu imunitu. Ale uz na prvej strane som pisala, ze obe deti boli dlhodobo kojene a vela casu sme vzdy travili na cerstvom vzduchu. V kazdom pripade, ja v mojom okoli poznam viac takych, ktori to mali rovnako. Takze o ziadnom zazraku by som nehovorila. Vela zavisi aj od toho ako rodina funguje-su rodiny, ktore idu von len vtedy, ak je dobre pocasie-pre nas bolo vzdy kazde pocasie dobre.

veroniq85
16. nov 2021

Aj moj nastupuje 1.12 do sukromnej skolky ako cerstvy trojrocny. Chodil tam aj jeho starsi brat. Teraz je uz skolak. Ano je pravda ze prvy mesiac hned ochorel ale potom za 1,5roka bol chory mozno 4krat a nic vazne. V nasej skolke urcite neposlali domov s kazdym soplom (teda okrem zeleneho s upchatymi dutinami). Je prirodzene ked prides napr. z vonka dnu ze ti tecie z nosa. Normalne sa dieta vysmrka resp. pomoze ucitelka pri malych detoch. Rovnako to mali potom aj v statnej servitky po ruke a dieta sa same vysmrkalo. A ja mam skor pocit ze mali vacsiu mieru tolerancie kedze za to platis dost vela. Nemyslim tym ze akceptovali vyslovene chore dieta ale neriesili kazde odkaslanie ci kychnutie. A v statnej skolke bola chorobnost urcite vacsia kedze sa tam premiesalo viacej deti. Ale vsetko je individualne.

dominika_sk
16. nov 2021

@elementissa však to nehovorim že jej maš oponovať, iba že som to ešte nepočula a synovi do školy to vypisujem ja.

elementissa
autor
16. nov 2021

@lienkaklaris hm, tak podľa toho čo píšeš by aj náš mohol ostať zdravý, takisto, vonku za každého počasia, v izbe máva okolo 18 stupňov, otvorené okno na vetracku aj v zime, sladké jedlo ešte nemal, ani nič obsahujúce cukor, také mu nedávame, mliečne detto, ale on mlieko ani nemôže a navyše sme vegan rodina, takže u nás sa také neje. Podľa toho som mu aj vyberala škôlku, aby tam mal stravu ako doma a teda podľa jedálnička na každý týždeň, asi im poviem, nech varia aj pre mňa 🤣🤣 naozaj mňamky. A robia jedlá v rôznych prevedeniach (vegan, antihistamin, bezlepkové, bezmliecne a štandard) takým spôsobom, že vždy ten základ upravia tak, aby to danému dieťaťu vyhovovalo. Takže strava ako je skôr štandard v zahraničí, pre mňa to bol jeden dôvod prečo určite nikdy nie štátna škôlka. Dávajú jesť deťom veci, ktoré by som ja nikdy nedala. Takisto na pitie im nedávajú sirupovu vodu ani žiadne mlieka, ale čistú vodu, bylinkové čaje alebo ako mlsku 100% lisované šťavy z ovocia. Majú v jedálničku málo pečiva, žiadne sladké (iba to, čo je prirodzene sladké), základ sú zelenina, strukoviny, ovocie a na to plnohodnotné obilniny. A tiež verím, že strava veľa robí, my odkedy sa tak stravujeme (ja už vyše 10 rokov), ešte som chorá nebola, korona ma obišla hoci očkovana nie som, ani nikto z blízkej rodiny nemal, všetci máme rovnaké stravovacie a otuzovacie návyky ako my (alebo sme mali, ale nenazvali by sme to chorobou, to, že ťa 2 dni bolí hlava a s aspirinom ti to prejde nepovazujes ani za chorobu/koronou)

elementissa
autor
16. nov 2021

@dominika_sk ja som podpisovala jedno tlačivo o bezinfekčnosti, asi to je to, čo myslíš ty, ale máme navyše ešte jedno, kde musí dať pečiatku lekár a to sa nosí aj keď je dieťa doma viac ako tri dni. Možno som ho zle nazvala, ale máme také tlačivo

elementissa
autor
16. nov 2021

@defulik no veď toto, že je jedna vec, ako sa to prezentuje a druhá ako je to naozaj. Ale keďže v našej škôlke nevracajú peniaze ak dieťa chýba, poplatok je fixný, rodič ho platí či je dieťa v škôlke alebo doma, tak z tohoto ohľadu si myslím, že by si mohli za tým stáť, lebo peniaze im idú aj keď sú deti choré.

veroniq85
16. nov 2021

@elementissa ani v nasej skolke nic nevracaju ked je dieta chore. To je naozaj len vynimocne v sukromnych skolkach.

eeffka
16. nov 2021

@elementissa tu si precitaj ako by to zhruba mohlo byt , nemozu z principu pytat lekarsku peciatku za kazde 3 dni.
Uvidis o mesiac dva ako sa to bude vyvijat.
Prajem ti aby si bola spokojna, ale z toho co citam mas este ruzove okuliare 😎
https://msrudna.edupage.org/a/informacie-pre-ro...

dominika_sk
16. nov 2021

@elementissa tak to je divne pretože teraz lekari nrdavaju ani ospravedlnenky, rodič piše ospravedlnenku sam až na 7 dni a to je škola, nie aby do školky daval pečiatky lekar.