Ako riešiť problematiku chorobnosti v škôlke?

Zodpovedané
12. nov 2022

Dobrý deň,

som mama skoro 4-ročnej dcéry. Dcéra chodí do škôlky, ale v posledných mesiacoch je tam zvýšená chorobnosť. Od septembra bola chorá už 3x. Z toho 2x mala soplíky bez teploty, 1x to bolo čosi ako angína. Doktor presne neurčil čo to je - musela však brať antibiotiká kvôli vyššiemu CRP.

V škôlke túto poslednú chorobu dostali skoro všetky deti, vrátane učiteľky, ktorá tiež brala antibiotiká. Dcérina učiteľka hovorila, že majú problém s tým, že rodičia im do škôlky dávajú choré deti. Zatajujú, že sú choré. Dajú im Nurofen od teploty a pod. alebo ich po chorobách do škôlky vracajú príliš skoro, už po 2-3 dňoch. Prípadne, keď dieťa dostane horúčku v škôlke a učiteľky im zavolajú, aby po dieťa prišli, tak po deti prídu až neskoro poobede a oni sú tam so zdravými deťmi celý deň. Škôlka to riešiť vraj nevie a nie je jediná v Bratislave, počúvam to z každej strany.

Dá sa táto situácia nejako riešiť?

Keď je viróza nákazlivá, nepotrebuje rodič potvrdenie o bezinfekčnosti alebo niečo podobné?

Ďakujem

Dobrý deň,

nedá sa to nijako riešiť. Ľudia sú bezohľadní, pri tom škodia sami sebe,lebo choré sú všetky deti. keby sa dávajú do škôlok iba zdravé deti, bolo by menej chorobnosti a všetci by mohli tráviť viac času v pracovnom procese...

Každá viróza je nákazlivá - najmä v úvode (kedy často o tom ešte rodič či dieťa nevie lebo príde zrazu iba prvá teplota, ale nákazlivosť je najväčšia práve v úvode). Nie je preto nič medicínskej pravdy na tom, že dieťa s priesvitným soplom do škôlky môže a so zeleným nie. Povedala by som, že je to skôr naopak - ten priesvitnejší je často ešte viac nákazlivý.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas