Chronická zápcha
Mám dvojičky chlapcov, majú 2roky a 8mesiacov. Jeden z nich trpí zápchou. Má problém s kakaním. Odkedy sme začali prvé príkrmy asi od 6 mesiacov. 2x sme boli hospitalizovaný v nemocnici na výplach, odvtedy kakáme len s čípkami ai od 1roku. Ziadne vyšetrenia mu nerobili, len všade mi hovoria ako upraviť stravu. Lenže nič nepomahá, všetko možné sme už vyskúšali. Som už z toho zúfalá. Jeho brat jedáva to isté a problém nemá. Už neviem čo mám robiť. Vraj sa mu to vekom upraví.
Stručné zhrnutie
- Chronická zápcha u malých detí sa definuje ako problém trvajúci dlhšie ako 3 mesiace a vyžaduje diferenciálnu diagnostiku vrátane organických príčin ako hypotyreóza, cystická fibróza, stenóza čriev alebo porucha inervácie (napr. Hirschsprungova choroba).
- Konzervatívne riešenia často zahŕňajú úpravu stravy (celozrnná múka, obmedzenie sladkostí), zvýšený príjem tekutín, vlákninu (pšeničné otruby, lanové semienka), probiotiká (Biogaia) a laxatíva typu Duphalac; pri neúčinnosti sa používajú rektálne čípky, klystíry a hospitalizácia na vyplachovanie.
- Ak konzervatívna liečba zlyhá alebo ak obraz nasvedčuje mechanickej prekážke, odporúča sa diagnostické zobrazovanie vrátane irigografie (kontrastná látka + RTG) a chirurgické vyšetrenie, pričom v niektorých prípadoch bolo potrebné dočasné riešenie vývodom čreva.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa diagnostikuje chronická zápcha u batoľaťa?
A: Chronická zápcha sa v diskusii uvádza ako zápcha trvajúca viac ako 3 mesiace; diagnostika zahŕňa klinické vyšetrenie konečníka prstom alebo rúrou, vyšetrenie hormónov štítnej žľazy a vyšetrenia na vylúčenie organických príčin ako cystická fibróza alebo Hirschsprungova choroba.
Q: Kedy sa robí irigografia (vyšetrenie čriev kontrastom) u detí?
A: Irigografia sa podľa diskusie bežne odporúča pri chronickej zápche trvajúcej viac ako 3 mesiace alebo pri nereagovaní na liečbu; v jednom prípade ju robili pri vedomí u 7-mesačného dieťaťa cez rektálnu rúru s RTG snímkou v rádiodiagnostike.
Q: Aké lieky a doplnky sú v diskusii odporúčané pri zápche u batoľat?
A: V diskusii sú spomenuté Duphalac sirup (laktulóza), fenolax čípky, preháňadlá, probiotické kvapky Biogaia, pšeničné otruby, olivový olej (1 čajová lyžička), lanové semienka, rybí olej a colostrum; niektorí autori upozorňujú, že čípky nie sú vhodné na dlhodobé užívanie.
Q: Kedy sa uvažuje o chirurgickom riešení alebo dočasnom vývode čreva?
A: V diskusii sa uvádza, že pri preukázanej anatomickej prekážke (napr. zúženie čreva 3–15 cm v oblasti rektosigmy) alebo pri poškodenej funkcii môže chirurg indikovať operáciu a dočasný vývod čreva; dočasnosť vývodu závisí od diagnózy a zotavenia čreva.
Q: Ako prebieha ručné odstránenie stolice a klystíry v nemocnici?
A: Podľa skúseností z diskusie sa klystír vykonáva na detskom oddelení a môže byť opakovaný; ručné odstránenie stolice prebiehalo s dieťaťom na chrbte a nohami hore, bez narkózy v jednom prípade, pričom rodič bol pri dieťati.
Q: Môže byť zápcha u malého dieťaťa psychického pôvodu?
A: Diskusia uvádza dva názory: niektorí rodičia popisujú psychický blok u starších batoľat a odporúčajú behaviorálne metódy (kalendár, nálepky, finančná motivácia 1€), kým odborník v diskusii uvádza, že u detí do 24–28 mesiacov je kontrola zvieračov riadená sakrálnou časťou miechy, takže psychický blok v tomto veku je podľa nej málo pravdepodobný.
Q: Kde hľadať ďalšie odborné vyšetrenia na Slovensku podľa diskusie?
A: V diskusii sa niekoľkokrát spomína doplňujúce vyšetrenie na Kramároch v Bratislave a vyhľadanie detského chirurga alebo detskej gastroenterológie ako ďalší krok pri pretrvávajúcej zápche.
Závery z diskusie
Zhoda
- Základné konzervatívne opatrenia zahŕňajú úpravu stravy (celozrnné potraviny, obmedzenie sladkého), zvýšený príjem tekutín a zavedenie vlákniny ako prvý krok liečby.
- Pri neúspechu diétnych a konzervatívnych opatrení je indikované ďalšie vyšetrenie vrátane irigografie a vyšetrení u detského chirurga alebo gastroenterológa.
- Duphalac (laktulóza) sa v praxi často používa na zmäkčenie stolice, pričom existujú rozdielne odporúčania o dĺžke užívania.
Sporné názory
- Niektorí rodičia a lekári pripisujú ťažkosti psychickému bloku a odporúčajú behaviorálne metódy, zatiaľ čo iní v diskusii tvrdia, že psychický blok je u detí do 24–28 mesiacov nepravdepodobný a treba hľadať organickú príčinu.
- Niektorí diskutujúci považujú dlhodobé používanie rektálnych čípkov a klystírov za škodlivé alebo návykové, iní ich používajú pri akútnych záchvatoch alebo hospitalizáciách.
Otvorené otázky
- Ako dlho konzervatívne opatrenia (strava, probiotiká, Duphalac) testovať pred indikáciou irigografie alebo chirurgického vyšetrenia?
- Aké presné kritériá určujú, že je potrebný dočasný vývod čreva a kedy môže byť zrušený?
Spomenuté značky a firmy
Duphalac, Fenolax, Biogaia, NOW Foods ChewyZymes, Eliminies, Bio-obchod (bio-obchod.sk), Amazon, Kramáre
Spomenuté produkty a metódy
Duphalac sirup, fenolax čípky, klystír (klystíry), irigografia (kontrastná látka + RTG), ručné odstránenie stolice, vývod z čreva (dočasný vývod), Biogaia kvapky, pšeničné otruby, pšeničné klíčky, olivový olej (1 čajová lyžička), lanové semienka, probiotiká, rybí olej, colostrum, NOW Foods ChewyZymes, Eliminies (antiparazitikum na Amazon), preháňadlá, stolový kalendár s nálepkami a finančná motivácia (1€), diagnostika hormónov štítnej žľazy, diferenciálna diagnostika: hypotyreóza, cystická fibróza, stenóza čriev, porucha inervácie čreva (Hirschsprungova choroba), definícia chronickej zápchy >3 mesiace
Miesta a osoby
Bratislava, Kramáre, MUDr. Jursová
@stanislavao Dakujem veľmi pekne za radu. Vyskúšame ešte ten olivový olej a tie kvapky.
@domitomi skuste, uvidite. mozno to pomoze a mozno to bude vaznejsi problem, ako zuzenie creva a pod. vela stastia.
@domitomi ahoj, my sme mali podobný problem a trvalo to presne dva roky. Začalo to v dvoch rokoch, ked babka dala malemu sladkosti a naučila ho piť sirupovu vodu. Raz mal zapchu a odvtedy sa psychicky zablokoval. Bol sice vacsi ako tvoj, neviem ci moze mat blok uz babo. Ale zase ked dokáže bábätko štrajkovať v kojení, prečo by nemohlo pri kakani...
Tiez sme skončili na vyplachoch v nemocnici. Vtedy nam dr poradil diétu: celozrnna múka, nic sladké, obmedziť mliečne a veľa ovocia a zeleniny. Bolo to tažké, kedze posledného polroka (odkedy dostal sladké) bol ochotný jesť iba raz za den mäso s ryžou a piť len tu sladenu vodu. Začala som mu odstavovať jablka, s veľkým potešením som pred nim jedla mrkvu a tiez jablka, kazdy den jedol hovädziu polievku...ale zapchu mal naďalej. Kakal vzdy len s cipkom. Po ďalšom polroku som uz bola zúfalá a na webe som si vyhladala detskú gastroenterologicku na Kramároch. Napísala som jej mail, zobrala nas. Poradila nam vytlačiť si kalendár a lepiť za kakanie nálepky. Nakoniec sme ho nalákali na peniaze - 1€. Naďalej ale kakal len s duphalacom alebo s cipkom. Ked mal 3 a štvrť roka, boli sme na dovolenke a tam ked zjedol polievku a zeleninu/ovocie, za odmenu dostal zmrzlinu - a zrazu kakal kazdy den (myslim ze zmrzlina trochu preháňa). Tiez som mu začala dávať rybi olej a colostrum. Po návrate z dovolenky začal chodit do skolky a zase mal problem s kakanim, ale po presviedčani sa na 2-3 den vačšinou sám vykakal.
Teraz ma štyri roky, cely posledný rok sme museli sledovať kakanie (kalendár s nalepkami nam pomáhal), ponúkať mu zachod, občas cipok. Teraz na dovolenke zase kakal kazdy den (zmrzlina). Dnes bo prvy den zase v skolke a dokonca sa vykakal, tak dufam ze ten psychicky blok konecne odišiel.
Co ti mozem poradiť je spomínaná dieta, vibec nic sladké ani sladene vody, rybi olej (je oveľa zdravší ako olivový a ma pozitívny vplyv na vývoj mozgu), tekuté colostrum a aj spomínané prehanadlo. Dieta musi zabudnúť na traumu zo zápchy. Nas ho bral dva - tri mesiace vkuse. Potom sme mu vzdy ponúkli bud cipok, alebo sa mohol vykakat sám. Ak mu to tri dni nešlo, dostal cipok. A hlavne nerozprávat a neriešiť to pred dieťaťom, ze ma problem...
A tiez motivácia. U nas to boli nakoniec peniaze. Zbieral si ich do spornicky a na konci mesiaca si mohol ist za to nieco kúpiť. Odkedy kaka kazdy den, peniaze nepýta 😀
@domitomi a este ma napadlo, skor ako som nasla tu dr., sme boli na Kramároch na chirurgii-tam malemu pozerali konecnik, ale vsetko bolo v poriadku.
u nas dlhodobe pouzivanie duphalacu, probotik a vysadenie komplet sladkosti, bielej muky, cukru a nakoniec aj mliecnych vyrobkov pomohlo, pri duphalacu sme boli upozorneni na to ze sa musia postupne znizovat davky nie utnut s tym jednorazovo, drzim vsetkym paste nech to vybojujete lebo tento problem mi je znamy az privelmi, my sme so synom bojovali od prveho prikrmu az skoro po tretie narodeniny, kolkrat sme skoncili na pohotovosti lebo uz sme nevedeli si pomoct, aj nas hospitalizovali na komplet precistenie, dosledky sme este niesli aj po odstraneni zapchy, kedze nemal vycviceny cit na chodenie na zachod tak castokrat skoncil obsah v gaturkach, ale tuk tuk uz je to za nami a vsetkym este raz drzim paste nech to ma mate rychlo a uspesne za sebou
@inull5 a preco mu ho dali? My uz mame druhy tyzden zapchu. Nepomahaju cipky,prehanadla a momentalne sme v nemocnici a uz duhy klystir mu davali a nic. Zufala som. Ked mu spravua vyvod tak to uz je na trvalo?
@veve39 mozem poprosit viac info? Kde a u akeho dr ste boli? Kedy je uz nutna operacia?
@danielka55 môj syn mal vrodenú vyvojovu vadu konečníka, a nesprávnym postupom sa poškodilo hrubé črevo. U nás tiež čipky ani klystyry nepomáhali, a mal z toho len kŕče. Vývod vôbec nemusí byť vec trvalá, záleží od diagnózy. U nás sa Hirsprung nepotvrdil napriek tomu, ze príznaky tomu nasvedčovali. Črevo si počas roka oddýchlo a bunky sa v ňom obnovili. Ja viem, ze vývod znie strašne, alé naozaj to nie je nič také hrozné.
@inull5 a kam sa mam obratit? Kedze klystir neucinkuje navrhuju este rucne vyberanie co si neviem ani nechcem predstavit.
@danielka55 na Kramároch sú už v súčasnosti veľmi šikovní chirurgovia, uvidíš aký bude záver. Neviem koľko má dieťa rokov, často ide aj o funkčnú zápchu, na ktorú sa príčina ani nenájde. Isto trvaj na vyšetreniach
@inull5 3 roky. Mozem poprosit info ako prebieha rucne odstranenie stolice? Bude mat aspon oblbovak? Budem pri nom ci mi ho daju az po? Co mam ocakavat? Dakujem pekne. Bojim sa
@danielka55 u nás ručné odstránenie vyzeralo tak, ze malý ležal na chrbáte, nôžky mal hore a vytlacali mu stolicu. Môj mal ale vtedy cca 7 mesiacov, a ano bola som pri ňom. Oblbovak nedostal. U 3 ročného si to veru predstaviť neviem.. Každopádne veľmi držím palce.

@inull5 uplne som pochopila, u ktoreho lekara ste boli - myslim ten novy chirurg...dopadli sme rovnako, Bohu vdaka za to, ze su aj skutocni odbornici, nebagatelizujuci zapchu ako "bezny problem" po operacii je vsetko v poriadku, viac si mozme popisat IP, len teraz bezim von