Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo robiť s prechladnutím u 4 - týždňového drobca?

tanja61
24. mar 2011

ahojte baby moj drobcek ma 4tyzdne a ma sopliky v nose snazim sa odsavat ale nejde,kvapkam solne kvapky a zacal aj pokaslievat ☹ mate skusenosti?treba to nejak liecit pokial niesu teploty alebo radsej zajst k lekarke?mozme chodit vonku alebo ho radsej drzat v teple doma?nemam skusenosti pri prvom synovi dakujem za odpovede

anjelicek26
24. mar 2011

Do nosteka mu musis streknut trosku morskej vody - MAR napriklad, ten je aj pre tak male babatka, aby sa mu to uvolnilo a o 5 minut az odsavat. A najlepsia je odsavacka na vysavac - ale jasne - musis mat regulovatelny vysavac. Znie to hrozivejsie ako to je... a je to hlavne rychlo. Urcite mozete ist von, pokial nema teplotu, je mu vonku lepsie. Kasel ma urcite zo zatekajucich soplikov.

No a ist k lekarke - no ja by som nesla. V cakarni kopa bacilov, pokial nema teplotu, skutocne "hnusny" kasel alebo zfarbene sople - zlte ci zelene - to by znamenalo priznak nejakej pliagy...

drzte sa

lucia.kl
24. mar 2011

čo sa týka chodenia von, tak určite by som išla, čerstvý vzduch len pomôže..
a nemáš náhodou chorého staršieho syna, alebo nechodí do MŠ v tom prípade ti mohol maly chytiť niečo od neho - kamarátka to mak mala a mali v nose morixelu, či ako sa to píše, takže ja by som si k dr aspoň zavolala a opýtala sa.
a odsávačka sa má používať až od jedného roka - tá na vysávač... to musí byť tých soplíkov vela aby si ju musela použiť...

terina25
24. mar 2011

keď aj pojdeš k lekárovi ,tak mu možno ani nič nedá.lebo teraz veľmi nepredpisujú ATB aj keď sa jedná o tak malé bábo.teraz robia to vyšetrenie CRP z kvapky krvi a z toho určia,či dať alebo nedať ATB.

ja by som tiež nešla k lekárovi.dávaj kvapky ako doteraz alebo skús dať aj homeopatiká.von by som ja osobne radšej nešla,aby sa mu to nezhoršilo.no a keď kojíš,tak to je najlepší liek na všetko 😉

ellit
24. mar 2011

pozor malinkym detickam minimalne do jedneho roka nesmies nikdy vstrekavat ani kvapkat do nosteka. Len vytierat tycinkou do uska. Ten MAR je super na uvolnenie. Ale ak ma 4 tyzdnove babo sopliky, isla by som radsej po troch dnoch ak sa to nezlepsi k lekarke, lebo aj nasivin je pre novorodencov, ale to uz radsej po odporucani lekara. Uzasna kombinacia je Sinupred a Fenistil. Ale to radsej vsetko po konzultaci s lekarkou. A odsavanie je super, ale pozor na prilis casto, lebo sa dostanes do zacarovaneho kruhu a sopliky sa mu budu tvorit este viac a bude mu opuchat sliznica v nosteku co je hruza. Odsavat u tak maleho babatka by sa ale nemalo ak vie po kvapkach dychat. Iba v najnutnejsom pripade. Ak mas moznost sa objednat na presny cas, tak urcite chod ak by sa to nelepsilo. Nas lekarka vzdy zoberie. Deticky do 1 roka maju prednost. A pripadne mozes cakat v izolacke....teda ak nieco take ma lekarka.

vefi89
24. mar 2011

prechladnutie detí do roka je najbežnejšie ochorenie. môže sa vám to opakovať aj každý mesiac, treba ho držať v teple, ale neprehrievať, vetrať, zvlhčovať vzduch, cez postielku na noc prehadzuj mokrý uterák, do nošteka Libenar, alebo morskú soľ, noštek vytierať tyčinkou, neodsávaj pokial nič z nošteka nejde, lebo vydráždiš sliznicu. Môže to mať kludne aj z povlaku v pusinke, treba vytierať pusinku genciánom. von v pokoji choďte, ale pozor aby ho nepodfúklo a podobne. a ja by som ešte odporučila, keď vonku prší, otvárať okná, resp dať ho na balkón pokiaľ bude spať a poriadne pozakrývať 😉

katecameron
24. mar 2011

porad sa zo strapco ona je lekarka tak ti urcite pomoze ci sa ma davat alebo nema davat slana voda do nosteka takeho drobatka

provoke
30. mar 2011

Ahoj Tanja. Ja som mala presne ten istý problém. Dcérka mala nádchu hneď v prvom mesiaci. Ja som radšej išla k pediatrovi, tá ma odporučila na nosno-ušno-krčné, kde nám lekárka predpísala Nasivin a Pamycon. MAR som tiež používla doma, ale na to mi pediatrička povedala, že to je len na zvlhčenie sliznice, nie na vyliečenie.

koniarova
30. mar 2011

S tak malým bábom, určite k lekárke. Tvoje dieťa má len mesiac, tak sa prosím neriaď tým, čo ti tu píšu ostatné baby. Tvoje dieťa ani nevideli a nie sú ani dr. Rady sú to síce dobré, samozrejme ich treba vyskúšať, ale ešte raz píšem, tak malé bábo, musí vidieť lekár. Nezanedbaj to, aby si si to nedajboh niekdy nemusela vyčítať.

inffinity
30. mar 2011

@tanja61 já jsem si taky myslela, že nemusíme s každou hloupostí k Dr ale bež!! Rýma může začít stékat do krčku a malinké mimi si s tím neumí poradit, může to sednout na průdušky nebo tam někam, může to být nebezpečné pro tak malé mimi.. jak píše @koniarova aby sis to jednou nevyčítala.... raději 100x zbytečně než jednou něco zanedbat. Držíme palečky at jste brzy zdraví!!!!

dusika11
3. apr 2011

ahoj moje babetka dvojicky mali takyto priebeh...2 dni kychanie, potom kasel tri dni..velky kasel az sa babetko prehybylo v pase, zachvatovito..boli sme na nosno krcnom povedali ze je to iba slaby zapal...na druhy den som jedno dvojca nasla modre v posteli po zachvate kasla podala som prvu pomoc a letela som k lekarke potom rovno do nemocnice...a tam rovno na are..skoro mi zomrelo dieta lebo som pocuvala taketo babske rady..5 dni a styri noci boli moje dvojacata...medzi zivotom a smrtou..bol to suchy zapal pluc sposobeny virusom RSV..ktory sa neprejavuje teplotami.moje deti teploty nemali..rozhodni sa ako chces, ale ja som videla priliz vela deti na pristrojoch napadnute virusmi na to aby som nechala nieco na babske rady......celkovy pobyt v nemocnici 15 dni..a neviem aky to bude mat dosledok do buducnosti........zatial sa drzime..snad bude dobre

13480
5. apr 2011

ahoj dusika11 som rada ze ste vporiadku a hlavne ze si nestratila duchapritomnost a vedela si co mas hned robit .a co sa tika babskych rad radsej chod k lekarovi lebo sa vsetko moze obratit proti tebe .lekar vie co a ako . ale hlavne ze ste v poriadku.tak sa drzte nech ste zdravucky .

ali27
5. apr 2011

ahoj, moja dcera ked mala asi 3 tyzdne, tak tiez zacala soplit, tiez som tomu neprikladala az taky vyznam, ved to su len sople, plus nemala ziadne teploty... a potom to postupne preslo do takeho cudneho dychania, znelo to ako praskanie bubliniek, z aktivneho a viac nespaveho ako spaveho dietatka sa stal skoro non-stop spiaci novorodenec, ktory ani papat nepotreboval. sli sme k lekarke a na druhy den sme skoncili v nemocnici so zapalom pluc. takze asi tak je to so soplikmi.... teraz som uz taka opatrna, ze pomaly aj s kazdou blbostou mam tendenciu behat za lekarkou 🙂 drzim palce nech je babo rychlo zdravucke.

petraw
5. apr 2011

libenar do nošteka a odsávať a ja by som na tvojom mieste radšej zašla k lekárovi predsa je ešte veľmi maličký 😉 skoré uzdravenie 🙂

tinki
6. apr 2011

ahoj, ja mám 6 týždnovú dcéru, má tiež soplíky. Radila som sa telefonicky s dvomi doktorkami, obe mi povedali, nedávať Nasivin, aj keď je pre bábätká, ale len morskú vodu. Voda lieči sliznicu, sťahuje opuch a odsávať len vtedy ak soplíky vidno, teda ak jej stekajú aj vonku. Alebo pred krmením ak máš pocit, že sa jej ťažko dýcha. Ak máš telefon na svoju doktorku, tiež jej zavolaj, určite tam nechod, lebo sa môže nakaziť viac. Uvdíš čo ti povie.

lusynda63
5. okt 2011

ahojte mamicky.moj maly maly ma 3 tyzdne a ked sme prisli z porodnice domov tak sme sa ohriali doma tyzden na to dostal sopliky a sucho kaslal tak som zasla doktorke a ta nas poslala do bojnic na rengen tam mal zly snimok tak nas hospitalizovali dali mu antibiotika zinat a o 5 dni nas pustili domov ze mame prist v pondelok na kontrolu a tam vznikol problem lebo snimok mal este horsi tak nas poslali na hospitalizaciu do podunajskych biskupic to je infekcno plucne odelenie a tam mu teraz zistuju co mu to sposobilo je to na nervy clovek by si mal uzivat babatko doma a takto clovek musi chodit po nemocniciach.teraz ma maly vlhchy kasel sopliky este ma a nasadili mu dvoje antibiotika silne robia mu vsetky vysetrenia ake su mozne aby zistili pricinu ak ma niekto takuto skusenost nech mi napise lebo som bezradna dakujem

susan30
5. okt 2011

ahojte babenky..ja mam rovnaky problem s mojim malym..ma akurat dnes mesiac a plny noštek soplikov a pokašlieva ako mu stekaju do hrdielka..Bola som dnes u doktora a ten ma vysmial že babätka maju plny noštek a ked mu budem odsavat tak mu pokazim sliznicu v nose že on nič nevidi a takemu malinkemu nemam nič kvapkat..ale mne sa to nevidi však ma plny noštek a ledva dycha neviem čo stym.

jendralka
10. okt 2011

@ellit presne tak, nikdy takym malym nestriekat do nosteka, staci iba vytriet nostek navlhcenou palickou a odsavat a odsavat, aby soplik nestekal nizsie a nedaj boze aby sa dostal do uska ☹

exupery
10. okt 2011

Moze striekat,preco by nemohla...morsku vodu,nechat posobit a vysat vysavacom,ja som malej robila presne takto od malinka a nikdy nebola chora,ani kasel ci sopliky nemala...pokial nema teplotu ci hnusny drsny kasel,pockala by som s navstevou dr.

fairynika
10. okt 2011

nasa mala ked mala sopliky tak nam dr dala taky hnedy roztok co nam v lekarni namiesali a vytierali sme jej to do nosteka a tiez sme pouzivali morsku vodu ta nam tiez dost pomohla

radlinka
10. okt 2011

Tak my sme mali ten isty problem, akurat nemal plny nostek, ale nevladal dychat. Boli horuce dni, suchy vzduch a ked sme aj uplne zvlhcovali, tak to nepomahalo. Spravili nam obom vyter, dopadol nie najlepsie, tak sme do nosteka davali kvapku morskej soli (mne sa osobne odsvedcil Sterimar s medou), inak je aj na bezny vyter a cistenie klasik Sterimar, ale skusali sme aj uplne beznu morsku sol a vytierat nostek. Pouzivali sme najlepsie odsavacku na vysavac, ale nie prilis casto za den. Odsavania sa netreba bat, lepsie to dat prec z nosteka, ako by to tam malo zostavat. Trvalo to trosku dlhsie, ale podarilo sa nam toho zbavit. Teraz nostek precistujem navlhcenou palickou, obcas na nu streknem trosku morskej soli a vytriem. Niekto doporucuje navlhcit olejcekom a vytriet jemne.
Ak mu to bude pretrvavat, nech sa doktor nesmeje, ale posle vas ku krcnemu na vyter nosa, podla mna je niektorym fakt vsetko smiesne, pokial nezistia ze ich pacient nema obycajnu nadchu ci soplik, ale stafylokok. Tak by som si to dobre dosledovala a pytala sa na vyter nosa. skore uzdravenie. 🙂

p.j.jacky
10. okt 2011

Ja by som sa urcite poradila s pediatrickou aspon po telefone.Predsa u tam maleho mimca... 😖
Ale sopliky urcite odsiat,tak ako radia tu baby. 😉

nelicefo
10. okt 2011

rozhodne chodte pediatricke, 😉 Ona najlepsie vie co vam da,ved predsalen to je len mesacne mimino