Cystická fibróza

kappikk
22. nov 2023

Ahojte, pytam sa rodicov deticiek , ktore maju cysticku fibrozu. Moj prvy syn je zdravy, ma 2,5 roka.. doma mame uz aj mesacne babatko, ktore mu zistili zvysene hodnoty na tuto chorobu.. opakovane 2x uz to takto vyslo.. zaujima ma, ci je mozne aby to prve dieta nemalo a druhe ano kedze je to dedicne . Dakujem za odpovede

pininka1
22. nov 2023

@kappikk mne povedali ze ak prvý syn nemal, že nemôže mať potom ani druhé dieťa. Ale ci je to ozaj pravda, to netusim

magdusaaa
22. nov 2023

@kappikk moja znama ma dvoch synov ,prvy syn ma a druhy nema CF..

lienocka2808
22. nov 2023

@kappikk ano samozrejme. Ide len o loteriu ake geny sa spoja. Myslim, že tam je 25%šanca ak je jeden z rodičov nositeľ že ich dieťa bude mať chorobu, ak su nositelia obaja tak 50% ostatné deti sú zdrave bud iba nositelia genu alebo zdraví.

kappikk
autor
22. nov 2023

@lienocka2808 co viem tak ak je nositel len jeden rodic tak CF dieta nema, musia mu ho odovzdat obaja rovnako a vtedy je CF .. no lenze ak sme teraz nosici obaja tak preco sme neboli pri tom prvom dietati.. pocuvam z kazdej strany inak preto ma zaujima skusenost mamiciek

kappikk
autor
22. nov 2023

@pininka1 pocula som aj ja toto a preto ma zaujima ci je to naozaj pravda pretoze nasa dr sa k tomu nevedela ani vyjadrit

cingi
22. nov 2023

@kappikk ak ste nosici genu pre CF obaja rodicia, tak sanca mat chore dieta je statisticky 25%. Cize mohlo byt prve zdrave.

zsuzsii
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienocka2808
22. nov 2023

@kappikk zle som sa vyjadrila. Prenasacmi musia byt obaja rodicia. Ale dieta ak ma cysticku fibrozu musi tieto oba geny zdedit. Ak zdedi iba jeden chybny gen tak choroba sa u neho neprejavi ale je nadalej prenasacom chybneho genu. Cize nie kazde dieta prenasacov musi byt aj chore. Jasnym prikladom je znama moderatorka Adriana Kmotrikova, ktora ma s rovnakym muzom tri deti. Prva Natalka jej zomrela v 6tich rokoch na cysticku fibrozu, dalsie dve deti ju nemaju.

luciazahornadska
23. nov 2023

Áno, je to možné - jedno dieťa môže byť úplne zdravé a druhé môže mať CF 🙂

misters
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pininka1
24. nov 2023

@misters išlo to, ze som čakala tretiu dcéru a lekar na 4D mi povedal ze tam vidí niečo s obličkami a ze môže ísť o cysticku, na čo ale sám v zápätí dodal, ze keďže mam dvoch starších chlapcov, už by sa to pri nich ukázalo. Viac o tom neviem,.píšem len to co mne povedal lekar.