Cystická fibróza - príznaky u novorodencov

silvicka247
8. aug 2022

Ahojte, dosiel nam pozitivny skrining z odberu paticky na cysticku fibrozu. Odber robili 2x - prvy bol hranicny a pri druhom vyslo podozrenie na cysticku fibrozu. Zajtra sa ideme objednat na testy z odberu potu. Neviem sa na nic ine sustredit a stale len rozmyslam co bude. Na malom zatial ale nic nepozorujem - nie je slany, stolica normalna aj dychanie. Preto by ma zaujimalo ci u vas, tie ktore mate deti s cystickou fibrozou ste uz v tomto skorom stadiu videli u mesacneho babatka nejake priznaky a rovnako by ma zaujimalo kedy vam prisli vysledky z testov. Chystame sa do BA

terez246
8. aug 2022

@silvicka247 Ahoj. Osobnú skúsenosť nemám, ale skús kontaktovať na Instagrame majú profil @namsetostatnemuze. Majú ročného chlapca a často zdieľajú časť ich života s cystickou fibrózou.

kacena4
8. aug 2022

u CF je zvysena chorobnost, zahlienenost pluc toto je od zaciatku. drzim palceky

lienocka2808
8. aug 2022

veľa screeningovych odberov na CF vychadza falosne pozitivne, pritom potny test je negativny. Nie je všetkým dnom koniec, treba verit. Neznamena to hned, ze Vaše dieta ma CF, treba dovysetrovat a uvidite. drzim palce

adriannasvk
8. aug 2022

Mojim obom vysiel potny test hranicny toto by som nepokladala za smerodajne. Brali im krv potom na genetiku a cakali sme na vysledky.

inull5
8. aug 2022

@silvicka247 ahoj, my sme mali taktiež pozitívny skríning a rovnako aj opakovaný odber bol pozitívny,resp.hranicny ako aj u vás. Môj syn má 8 rokov a už sú tie hodnoty nepamätám. Objednala som ho hneď na potne testy, no lekárka ma hneď upozornila ze u bábätiek sa klasický potny test robí ťažko. Syn bol prvý krát na takom inom potnom teste, ktorý nepreplacala poisťovňa a dal sa robiť od 3 týždňov veku bábätka. Vyšiel nám negatívny. No ako písala mamina predo mnou, tak často vychádzajú falošne pozitívne skríningy,a to z dôvodu, že sa par rokov dozadu nastavili hodnoty trochu vyššie, aby im neunikli naozaj pozitívne deti. Taktiež falošne pozitívne skriningy na CF vychadzaju deťom, ktoré v pôrodnici slabo papali,predcasniatka, ktorym ešte podzaludkova zlaza nepracuje tak ako ma. Toľko mne povedali v nemocnici v podunajských keď som sa pýtala na to. U mesačneho bábätka príznaky byt nemusia.

mucuinka
8. aug 2022

@silvicka247 je mi luto, ze toto musite zazivat, lebo viem ako sa citis. Boli sme tam a stale si myslim, ze mi ukradli 5 mesiacov stastneho zivota s babatkom. Idber z pqticky sme mali 2x pozitivny, lekarka pred dochodkom na mna uz sustrastne pozerala, ze taku skusenost este nemala a ze nam teda praje vela stastia a mame sa modlit. Odchadzala som odtial s placom, ze ked bude slany, nebudeme musiet solit polievku, ze mu len vymacame rucicky a ze milovat ho budeme aj takeho. Uprimne, aj teraz placem. Bala som sa kazdej otazky, ze ci sme zdravi, ci je vsetko v pohode ako sa vsetci cerstvych rodicov pytaju. Odporucili nas do Bystrice. Uz po telefone nas lekar upokojoval, ze ziadnu paniku, ze pravdepodobne je ok a ak by nieco ok nebolo uz by sme to poznali vdaka neprospievaniu. Na potnych testoch sme boli 1x ked mal 3 tyzdne. Napotil toho dost az na 2x. Ten prvy odber dopadol hranicne. Druhy odber mal tusim po tyzdni. Ten dopadol sice negativne ale hodnoty zase na hornej hranici. Dali nqm skumavku na stolicu, ze ked zacne jest normalnu stravu, mame ju odobrat a zaslat na rozbor. Teda cca po pol roku. Genetiku nam nikto nenqvrhol, lebo syn prospieval. Po 4 mesiacoch, kedy som na to nedokazala prestat mysliet sme si ju zaplatili. Stalo to vela ale za mna najlepsie investovane peniaze. Syn nie je ani prenasac. Takze ak by sa mu nieco posobne stalo s jeho detmi, moze byt pokojny 🙂 sestricka nam povedal, ze aj rychly porod moze byt pricinou ( od prvych mini kontrakcii do porodu u mna ubehli ledva 3 hodiny), niekto to ma v rodine a je to u vsetkych deti, stres babatka pri porode a pod. Nechci vediet ake pokusy som robila so synom. Dnes si hovorim, ze keby mi niekto povie, ze to robi so svojim dietatom, tak volam socialku, ze sa zblaznil. Tak drzim palce, verim, ze to dobre dopadne.

silvicka247
autor
9. aug 2022

@mucuinka prosim vas a co vas vysla ta genetika a kde ste si ju dali spravit? Je to len druhy den a ja som totalne na prasky uz. Iba placem a citam o tom a pozeram nanho a hovorim mu nech nie je chory....

mucuinka
9. aug 2022

@silvicka247 neplac. Nezmenis nic. Naozaj ale podla tvojho popisu to bude ok. Deticky s cf maju problem s kakanim, uz smolka v porodnici odchadza pomaly, resp. vobec. A inak.pozor na slanost. Deti s cf su take slane ako kee oblizes solnicku. Az to stipe, nie slane tak akoby normalne..ver, ze nasho drobca pooblizovala cela rodina 🙂 inak genetiku nam.robili v genexprese. Je to v Bratislave. Lekarka odobrala krv a muz ju tam odniesol. Boli skutocne neuveritelne zlati. Najprv nam.povedali, ze spravia 50 najcastejsich mutacii, ktore u nas pokryvaju vyse 90% pripadov CF. Bolo to preto, aby sme, ak sa tam nieco najde, nemuseli platit sekvenovanie celeho genu, ktore je podstatne drahsie. Tieto 1. vysledky boli do.tyzdna. Po nich sme si mohli uz z velkej casti vydychnut, lebo prqvdepodobnost, ze ma ine 2 mutacie bola mala. Ale bola a ja som uz chcela 100% istotu. A tak sme platili aj to. Tam.to.trvalo dlhsie, lebo.nemozu, resp by bolo velmi drahe, sekvenovat len jednu vzorku a tak.sme museli.pockat, kym im nejake nedorucia. Ale do.mesiaca od odberu bolo hotovo. Vies, ono sa to nezda, ale nam maleho napr. nechceli ani komercne poistit, lebo vsade vyplnas informacie o.ochoreniach. Za mna je naozaj pokoj na nezaplatenie a teda uprimne, nemat ten papier, tak sa zblaznim.

mucuinka
9. aug 2022

@silvicka247 inak cena bola.tusim.300 eur za prve vysledky a dalsich 1000 za komplet vysetrenie. Hrozna suma, ale uprimne, naozaj nelutujem ani cent. A to nie sme ziadna rodina za vodou, co nevie co s peniazmi

inull5
9. aug 2022

@silvicka247 my sme si dávali robiť genetiku zo slín v Brne a len ja. V Biskupicach nám genetiku pre maleho navrhli, keďže mal problémy s vyprázdňovanim, ale ja som odmietla s tým ze muž je lekár a povedali sme, ze viac ho trápiť nebudeme. Posielala som svoje sliny do Brna s tým, že spravia vyšetrenie na základné mutácie. Výsledky prišli ok. A potom sme to už vôbec neriešili.

silvicka247
autor
10. aug 2022

@inull5 @mucuinka velmi som zvedava na tie testy ako dopadnu. Stale sledujem maleho ako dycha, kaka, ci nie je slany a odvazila som ho kolko pribral za mesiac. Slany sa mi nezda, dychanie vyzera tiez dobre, stolica je prazenica 3-4x denne a za mesiac pribral 700g tak som fakt zvedava co nas caka ...

mucuinka
10. aug 2022

@silvicka247 na dychani by si nepoznala este nic. To sa prejavuje az neskor a pri infektoch. Pokial je v poriadku stolica a prirastky na vahe, mozrs byt pokojna (hej, lahko sa to hovori 🙂 ). Ja si pamatam, ze ked ho zbadala sestricka v BB, mimochodom super zlata zienka, ktora nam mala robit potne testy, hned povedala, tak budte pokojna. Ten CF nema a verte mi, ze uz som takych deti videla mraky 🙂 dajnpotom vediet ako ste dopadli. Inak my aby maly napotil dost sme mu vzali normalne deku a dali ho na slnko. Ludia na nas pozerali ako na tyranov, lebo bol koniec jula a super teplo. Predtym, ked bol v chladku sa to nepodarilo

silvicka247
autor
15. aug 2022

@inull5 ahoj, prosim ta vies mi povedat kde presne ste si dali urobit tu genetiku zo slin? dakujem

inull5
15. aug 2022

@silvicka247 posielali sme to do Brna ale centrum si už vôbec nepamätám. Skúsim to pozrieť

silvicka247
autor
15. nov 2022

@mucuinka tak dievcata nedalo mi to a az teraz sa to cele doriesilo. Potne testy vysli v poriadku ale dali sme urobit aj genetiku a vyslo to NEGATÍVNE, takže mamičky, ktoré budete raz v strese ako ja, nie je všetkým dňom koniec a naozaj tie odbery z pätičky vychádzajú falošne pozitívne

mucuinka
16. nov 2022

@silvicka247 tesim sa. Nas teraz onedlho caka vyrocie ked sme sa dozvedeli, ze je ok. Bolo to na vianocnych trhoch a ja este aj teraz slzim ked si na to spomeniem

dbm
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dbm
11. jún 2023

@silvicka247 čo by som dala za to, keby aj nám vyšiel ze negatívny test,,,, máme doma cf😢syna, príznaky, prejavy už od narodenia, no a 3x screening pozitívny 🙈

silvicka247
autor
11. jún 2023

@dbm ach to mi je luto :( ani neviem co na to napisat. Ja som pocitovala strach a pomaly to uz bude rok a stale mi to pride take neuveritelne....Drzim vam palce a hlavne aby sa ta CF prejavovala co najmenej a zili ste stastny zivot!

dbm
16. nov 2023

@silvicka247 zatiaľ každý mesiac v nemocnici 🤧

silvicka247
autor
17. nov 2023

@dbm 😢😢😢😢

monimoon111
12. mar 2024

@dbm prosím Vás, aké to boli príznaky už od narodenia? Mojej 2t dcérke prišli z testu zvýšené hodnoty a už 5 dni ma chúďatko hlieny a hrozný kašeľ. Zajtra máme opakovaný odber a ja sa poslednými zvyškami síl snažím zachovať nejaký mentálny kľud kvôli nej ale saliem z tej neistoty :(

zuzulka558
12. mar 2024

Nám vyšli pozitivne testy tiež pri prvej po skoro roku chodenia na testy atď nám cysticku fibrozu povedali ze nemáme 🙂,, nestresuj kým nevies na istotu, ja som už krava blbá malú pochovávala ze co to ma

dbm
13. mar 2024

@monimoon111 je slaná?

monimoon111
13. mar 2024

@dbm keď ona sa takmer nepoti zatiaľ nič, keď ju mám na hrudi polozenu tak trochu ale to neviem či je môj pot alebo jej tak nechcem vyvodzovať závery z tohto

monimoon111
13. mar 2024

@zuzulka558 tak to sa teším že sa to nepotvrdilo. Áno, nechcem panikáriť dopredu ale momentálne bojujeme s dosť zlou virózou tak mi to vôbec nepridáva na pohode. Príznaky sú tak 50:50.

dbm
15. mar 2024

@monimoon111 tak sa nepotvrdilo?

monimoon111
16. mar 2024

@dbm stale cakame na vysledky :(