Cystická fibróza u dieťatka

bianca1
28. máj 2008

Maminky,najde sa rodinka v ktorej bola bohuzial u dietatka diagnostikovana choroba cysticka fibroza?

zigovamaja
8. mar 2014

@katka397 ahoj, my zatiaľ inhalujeme iba ak začne byť zahlienená a to našťastie nebýva moc často, keď sme boli minulý rok v Tatrách, bola úplne zdravá, ani raz nezakašlala, tak sa čudovali, moja lekárka niekedy uvažuje, či ju ozaj má, lebo zatiaľ fain, no uvidíme, čo urobí škôlka, ale ja som učiteľka, tak my kolegyne sľúbili, ze budú robiť maximum, ja som išla do práce, keď je to zatiaľ takto, lebo nikdy neviem kedy budem musieť ostať doma ak sa jej stav zhorší, ten predĺžený rodičák by bodol, lebo my mesačne kupujeme ten americký vitamín, a je to riadna pálka

zabka888
9. mar 2014

@katka397 ana genetike vam nezistili vobec nic??

katka397
9. mar 2014

@zabka888 ja s manželom a ostatnými dcérami som na genetike zatiaľ nebola. Ale chceme si ju dať spraviť.

zabka888
9. mar 2014

@katka397 tak potom daj vediet ako ste dopadli..

zigovamaja
16. mar 2014

@katka397 ahoj prosím ťa ak sa môžem opýtať, v akých číslach sa pohybuje príspevok na stravu a hygienu? lebo keď som sa bola pýtať na žiadosť a povedala som, že na jeden liek platíme každý mesiac skoro 40 eur, povedali mi, že to toľko nebude, či sa mi to oplatí vybavovať, vďaka

katka397
16. mar 2014

Peňažný príspevok na diétne stravovanie - posudkový lekár určí jednu z 3 skupín:
Výška peňažného príspevku je mesačne:
1.- 18,56 % sumy životného minima
2.- 9,28 % sumy životného minima
3.- 5,57 % sumy životného minima
Príspevok na hygienu-mesačne 9,28 % zo sumy životného minima, čiže 9,28% z 198,09 = 18,39€ - toto poberám ja, pri výpočte u mňa vychádzali zo sumy 198,09€.

zizi222
14. jún 2014

ahojte, som tu nová, chcem sa opýtať, môže mať dieťa CF aj keď nie je slané, nemá gastro problémy, nikdy nemal zápal priedušiek ani pľúc (7 rokov)? Jediné na základe čoho nás posielajú na potný test je časté soplíky, niekedy silné, vlhký kašel, nízky vzrast (na endokrinologii potvrdený nízky vzrast s genetickou predispozíciou, nakoľko obaja sme nízky). Pri výteroch mu našli pseudomonadu, vybral antb. a po kontrolných výteroch už nebola. Prosím poradte mi, či je to také vážne, nakoľko na potný test ideme až o mesiac a dovtedy sa zbláznim

kaktusik007
14. jún 2014

@zizi222 toto vas asi poslal imunolog, nie?? ono su totiz liecby, zvlast tie na podporu imunity, kde musi byt VYLUCENA cf... potny test sa robi aj detom, ktore podozrenie nemaju na chorobu - ale ak by sa im nasadila liecba a NAHODOU by tu chorobu mali - tak dovi dopo... spravi to take nasledky ze az... takze preto to radsej jednoduchym potnym testom vylucia.
Bola som na testoch s oboma mojimi detmi a vzdy to bolo prave predtym, co im nasadili imunitnu liecbu prvy krat...

zizi222
14. jún 2014

@kaktusik007 ano, boli sme s malým na klasickom imuno-alergickom vyšetrení (aspoň ja som to tak brala, a ten výsledok že ju napadla CF ma tak zarazil, že sa neviem spamätať) u Dr. Kayserovej v Pod. Biskupiciach a ona nás poslala na potný test. Lenže ten je až v júli a teraz len plačem a neviem sa na iné nič sústrediť

kaktusik007
14. jún 2014

@zizi222 ak by podozrenie bolo, tak by mu potny test spravili skor, neboj sa... toto je vyslovene o VYLUCENI cistickej fibrozy - bud kludna.

zizi222
14. jún 2014

@kaktusik007 a ďakujem za reakciu, snáď máš pravdu a bude v tom len imunitná liečba, aj keď ona sa myslím orientuje na tieto dieti a myslím, že ona so svojimi skúsenosťami by sa nemýlila - preto sa toho bojím, že ide na istotu a neskúša len tak pre nič za nič.

luluci13
3. sep 2014

Dobry den!chcela by som vas poprosit viete mi niekto poradit ci sa v porodnici robi test na CF?dakujem

niki101988
3. sep 2014

@luluci13 Milé Dámy, VŠETKÝM DEŤOM V PORODNICI NA SLOVENSKU ODOBERAJÚ KRV Z PATIČKY, následné sa lístky s krvou posielajú na Slovensku do BB a tam sa robí rozbor na základné choroby.
http://www.choredieta.sk/index.php/novorodenec-...

modelis
28. sep 2014

Ahojky, můžu se přidat? Prvně odpvím na to, že ano berou z patičky krev, ale jen na 13 nejčastějších vad, ale bohužel CF se blíží ke 2 tis. mutací a už více jak 10 maminek psalo, že zjistili u dítěte až po druhém roce CF ..
Můj příběh
malej se narodil v 37+4 jako naprosté zdravé dítě, první hospitalizace byla jako měs. dítě, kdy začal blindit a následně zjištěný reflux, podle sona.. zvracel pořád, odmítal i jíst pít, v půl roce skončil na JIPce pro dehydrataci, v 7 měs. poprvé na gastroporadně - do 2r a 2 měs. nikdo nic nedělal, malý stále nemocný, nerostl, nepřibíral, za rok jsme byli 3 ms. zdraví a já šílela, 10atb, a vyvrcholilo to říjen 2013 kdy měl krvácení do žalůdku po braní atb a na kontrole jen tak řekl zástupce primáře, že mají podezření na CF .. nevěděla jsem co to je, já v klidu došla dom, sedla na pc a hrůza, já byla v háji, oni to řeknou jen tak? je to možný? dr. dětská, že napíše žádanku, ale do ledna se nic nedělo, my nikde neléčení, nevyšetřeni, takl jsem napsala do ostravy, že je prosím o celkové vyšetření, že tady s námi nic nedělají, malému bylo necelých 2,5r a měl 10,5kg ...
Vzali nás a 11 dní jsme ležely, výsledek - GASTRO

zjištěný chronický zánět žaludku a dvanácterniku prvního stupně, inverze kardie cca na polovině obvodu nedovírá (reflux), nález na jícnu a na sliznici, čepy nánosu ze žaludečních šťáv, abnormální tvorba hlenu v žaludku

PH-METRIE

zachyceno celkem 156 epizod kyselého refluxu do jícnu, většinou kratší epizody, nejdelší 6 min., noční epizody cca 5%

diagnoza refluxní nemoc jícnu, korozivní ezofagitida 1st. - internet http://www.stefajir.cz/?q=korozivni-ezofagitida...
Histologie
zanět s drobnými ložisky krvácení, výrazná tvorba hlenů, a ještě cosi jako změna tkáně v trávicím traktu diag. zánět chronický a sliznice ezofagealni
cystická fibroza
hraniční chloridy v potu, patrná souvislost s neprospívání - odebrána krev (genetika)

Bylo mi zle, nechápali lékaři proč co se stalo proč to nikdo neřešil .. čekala jsem na genetiku, v květnu zjištěná jedna mutace f508 del v rez. stavu což znamená, že je nosič této nemoci, ale nemělo by to nějak ovlivňovat jeho život, max. neplodný .. s tím jsem se smířila, ale začlo léto a zjištěné clostridia ve střevech, tak odebráné vzorky na toto + slinivka, elastáza a bůhví co - zkusili nasadit Kreony
a za měs. za měs. potvrzeno vrozená vada slinivky při mutaci f 508 del .. prostě spadl do šuplíku, kde se něco může po ...
sice váží 12,5kg, má 3 roky a měsíc, ale já jsem špatná.. čeká nás v listopadu testy a genetika na druhou mutaci
a v PO teď nás čeká neurologie pro podezření na epi záchvat a já, já jsem zralá ani nevím na co .. nemám si s kým o tom popovídat, nic, má zasažen trávicí systém, většinou mají problémy s dýcháním, ale nenašla jsem nikoho kdo by měl tyto problémy jako malej ..
jinak kontakt na tuto diskuzi jsem dostala od jedné maminky z MK

inull5
28. sep 2014

@modelis ahoj.ja tá veľmi dobre chápem..ak chceš môžme si popísať cez Ip.u nas to tiež bola sila.malý sa narodil s Vrodenou vadou konečníka.po mini zákroku mi bolo povedané že je to ok.aj bolo kym som kojila.z paticky nám vyšla pozitivns Cf.ja v háji.boli sme na potne testy,aj stolicu a všetko ok.vraj chyba.dlho som ho lizala že ci je či nie je slany a nakoniec to pustila z hlavy.malý ma totiž 10 mesiacov 10,5 kila a 77 cm.boli sme na posledný potny test bol ok.môj syn ma ale vývod pretože kvôli konecniku ktorý bol podľa jednej lekárky ok sannevyprazdnoval a ma poškodené crevo.a to sa musí zahojit.ked to zbadala dr v ambulancii Cf tak že musia robiť genetiku..ale co robila doteraz?vzala stolicu na elastazu zasa a ja mám strach že to bude zle a zasa sa zrutim..stale pozerám a kontrolujem stolicu aká je..na prasky

paralipomenom
30. dec 2014

Dobrý večer.Chcem sa opýtať,či u niekoho z Vás vyšiel jeden potný test pozitívny a druhý negatívny.A do akej miery sú tieto testy dvoveryhodné.

sanym
30. dec 2014

@paralipomenom môjmu synovi robili 2 potné testy s úplne odlišnými výsledkami (presné hodnoty si nepamätám) a až genetika vylúčila CF (50 najčastejších mutácií, ktoré sa u nás testujú).

inull5
30. dec 2014

@paralipomenom ahoj.ake rozdiely boli medzi hodnotami?robili oba testy na tom istom mieste?

paralipomenom
4. jan 2015

@inull5 Prvá hodnota bola 108 a druhá 18,dva uplé odlišné výsledky.A preto som teraz z toho nesvoja,a každý test robili úplne inde.

paralipomenom
4. jan 2015

Co znamená vziať stolicu na elastázu,o tom mi nik nehovoril.

inull5
4. jan 2015

@paralipomenom tieto testy sa musia robit na pracovisku kde urobia rocne viac ako 250 vysetreni...najrelevantnejsie robia v biskupiciach v centre cf, v kosiciach a v bb. Ostatne v nemocniciach sa mozu zmylit. Dolezite je ci ma klinicke priznaky,preco bola poslana na potny test? Tato diagnoza je klinicka, pozitivnny potny test bez klinickych znakov este neznamena diagnozu cf a naopak negativny s klinickymi priznakmi ju nevylucuje. Kludne napis

inull5
4. jan 2015

@paralipomenom pankreaticka elastaza je vzorka stolice vo velkosti ako hrasok max.orech a zistuje sa takto vonkajsia funkcia pankresu. Hodnoty nad 200 su este ako tak ok,avsak cim vyssia hodnota tym lepsie,cize nad 200 negativne a pod 200 pozitivne a znamena to ze pankreas nepracuje spravne. Navonok sa to prejavi malnutriciou, objemne zapachajuce a mastne stolice,vola sa to malabsorbcny syndrom. Ma tvoja dcera nejake tazkosti?

paralipomenom
4. jan 2015

Ak sa nenahneváš,tak nechcem pýsať o konkrétnych tažkostiach,len zháňam informácie.Som vďačná za každú informáciu.Stretla si sa už s tak rozdielnymi výsleedkami.

inull5
4. jan 2015

@paralipomenom ok, chapem ta. Ja konkretne nie, ale viem ze sa toto stava. Pravdepodobne vas bude cakat aj odber krvi na genetiku, teda odber malej, a aj tebe aj jej otcovi.uvidis ako dopadne pankreaticka elastaza, drzuim palce aby bola dobra. Inak co sa tyka genetiky, tato diagnoza ma asi 1600 mutacii a testuje sa asi 40 najcastejsich. 75% tvori mutacia delta f 508, potom su este ine a zvysok su izolovane vyslovene v konkretnych rodinach.Ak by to dcera mala, obaja s muzom musite byt nosicmi tohto genu a dcera ich musi zaroven od vas zdedit. Typicka forma delta f 508 saprejavuje zapalmi dolnych dychacich ciest, podtihnuty je pankreas. Atypicka forma jezvlastna, lebo casto sa diagnostikuje vo vyssom veku.

rikin
22. jan 2015

@zigovamaja Dobrý deň....môžem sa informovať aký americký vitamín kupujete a koľko stojí?je badať nejaké zlepšenie po jeho braní?..veľmi pekne ďakujem vopred za odpoveď…Rikina.

zigovamaja
22. jan 2015

@rikin dobrý deň, berieme aquadeks a stojí okolo 36 €, je to riadna pálka každý mesiac a to je ešte v posledných mesiacoch problém ho zohnať, to či je vidieť nejaké zlepšenie ťažko povedať, my ho berieme od narodenia

rikin
22. jan 2015

@zigovamaja …ďakujem za odpoveď..

sisaklenkova
11. feb 2015

@sanym ako sa robi ta genetika, prosim ta? Normalne krvne testy? Dakujem

sanym
11. feb 2015

@sisaklenkova áno, môjmu synovi zobrala krv gastroenterologička, posielala to do špeciálneho laboratória a na výsledky sme čakali dosť dlho

sanym
11. feb 2015

@sisaklenkova testuje sa 50 najčastejších mutácií