Deformovaný hrudník - vpáčený. Čo sa s tým dá robiť?

adda
27. mar 2007

Ahojte, maminky,
máte niektorá dieťa, ktoré má trochu vpáčený hrudník, čo sa s tým dá robiť, máte na to nejaké cviky?

rohacka
1. aug 2019

@baska1 boli sme na ortopedickej protetike,dostal tlakovu pelotu,kt.nosil istu dobu ( nepamätám presn,mozno 2 roky?),odvtedy super,hrudnik rovny.cvicime cely cas,syn ma uz 12 rokov,ale kvoli lahkej DMO.

baska1
1. aug 2019

@rohacka ďakujem, po dovolenke to budem riešiť, aj Dr teraz tam nie je, ona ma len 3r,tak možno časom sa to s trochu cvičenia upravi

viva13
25. okt 2019

Poradíte nejaký šport?syn má 4,5r a od 5r. by sme chceli niečo skusiť,mali sme aj jemnu motoriku pozadu

katarina644
25. okt 2019

@viva13 a preco nezajdete ku fyzioterapeutke, ta vam najlepsie pomoze. ja mam devatrocneho syna, a chodime ku fyzio a doma kazdy vecer cvicime.

viva13
25. okt 2019

@katarina644 chodili sme na rehabilitácie 0bodov

katarina644
25. okt 2019

@viva13 no my cvicime od narodenia do dvoch rokov a teraz od siedmych rokov doteraz. ale toto je na dlhe trate. ja som rada, ze sa nam to nezhorsuje, syn cvici kazdy den a chodi aj na flautu, takze cvici aj na flaute, co mu fakt velmi ku tomu cviceniu pomaha. cele leto sme chodili na tury, boli sme pri mori, chodili sme na kupaliska ale s bublinkovou vodou, comu mu to aj pomohlo. musite hladat vsetko.

sandri
25. okt 2019

@viva13 na toto je najlepsie plavanie

zkjal
5. sep 2021

@adda Dobrý deň. Takyto problém mame aj my. Syn má 13 rokou. Boli sme na klinike ŠNOP v Bratislave tam mu dali len rehabilitačné cvičenia. Naučili ho cvičiť pár cvikou. Ale ma aj skoliozu. Na internete som sa dočítala že sa to aj meria sko je to hlboko v pacene. Neviem kam sa mam už obrátiť. Bola som s nim aj u nás u ortopéda. Ten mu dal len také vola sa to pajoncek :je to ako ruksak na chrbát. Ze to by ho malo vyrovnávať. Chcela by som vedeť ako ste na tom vy. Teda vaše dieťa. Čítam tu vseli co. Ďakujem za odpoveď.

zkjal
5. sep 2021

@palko_vladka Dobrý deň. Môžte mi prosím napísať kam chodíte na akú kliniku. Mam syna ktorý má vpaceny hrudník. Ma 13 rokou.

sandri
5. sep 2021

@zkjal detska chirurgicka klinika v Martine. Ako jedina na Slovensku sa tomu fakt venuje, konkretne MUDr. Molnar. Ordinuje len v piatky. My k nemu dochadzame az z BA. Tu v BA vzdy len mavli rukou, ze je to len esteticke (ortoped aj hrudny chirurg). V Martine zapoziciavaju specialny pristroj - volaju to zvon, ktory sa nosi na hrusniku niekolko hodin denne a hrudnik vyrovnava. Syn mal na zaciatku nosenia hlbku vpacenia 1,6 cm, teraz po roku nosenia pristroja to ma 1 cm. Ale cakacia doba na pristroj je velmi dlha, my sme cakali rok. Chodte do Martina cim skor, kedze Vas syn ma uz 13 rokov. Olati, ze cim mladsie dieta, tym su kosti a chrupavky maksie a zvon zabera rychlejsie. Moj syn bude zvon nosit este rok a je predpoklad, ze hlbka vpacenia by sa mohla upravit na konecnych cca 0,6 cm. Uz teraz je ale vysledok super a laik na hrudniku nic nevidi.

palko_vladka
7. sep 2021

@sandri aj my sme na čakačke na zvon 🙂 môžem sa opýtať prosím Vám koľko rokov má syn? Skvelý výsledok! Pre mňa keď nám ukázali čo to dokáže bolo ako zázrak. Na 3 nafúknutia balónika po vpáčenine ani stopa
@zkjal syn je sledovaný tak ako u hrudníkového chirurga dr.Papšo v BA aj v Martine ako písala mamička vyššie. Predpísali mu upomínaciu bandáž na vyrovnávanie chrbátika /zrejme niečo ako aj Vám/, chodí na flautu a 2x do týždňa od svojich 4 mesiacov pláva

sandri
7. sep 2021

@palko_vladka syn bude mat 8 rokov

zkjal
11. sep 2021

@sandri @palko_vladka ďakujem vám za odpovede. 21.9. Ideme na vyšetrenie do Bratislavy. Budem sa pýtať na ten zvon. Chodíme aj endokrinológicke, ona mi vravela o tom zvone. Ze ma pacientku ktorá ten zvon ma tiež. A do Martina sa objednáva?este raz vám pekne dakujem

sandri
11. sep 2021

@zkjal v BA sa na zvon budes pytat uplne zbytocne (osobna skusenost). Mne v BA povedali, ze syn je na zvon primaly a ze defekt je maly pre ucely zvona. Jedina nemocnica, kde zvon maju, je v Martine. Tam ma doktor pochvalil, ze sme prisli skoro (v skorom veku) a ze vdaka tomu dosiahneme vysledky ovela skor... Za mna je BA strata casu.
A este k tomu zvonu - uz ho maly par mesiacov pouzival, ked prisiel termin kontroly v BA. Pocas kontroly mi to nedalo a stale som sa vypytovala lekara, ci sa s tym fakt nic neda robit. On omielal len operaciu po ukonceni rastu. Az ked som sa asi 5-ty krat spytala, ci fakt nic ine nie je, povedal mi info o zvone. Ale hned dodal, ze syn nie je vhodny kandidat. Odvtedy sme tam neboli. Pritom v Martine sa ma dr. Molnar hned pytal, ci nas k nemu poslali z BA, takze sa s dr. Omanikom asi poznaju.

palko_vladka
12. sep 2021

@zkjal áno online cez web detská chirurgia. Iba piatky je hrudnikova

dobromila1111
12. sep 2021

@palko_vladka
Ahojte,pripajam sa do diskusie. Nas ma coskoro 8,hrudnicek vpadnuty nieco cez 1cm. No je to dost viditeľné,je velmi chuty,ma len 18kg a je aj mensi vzrastom. Nam je este aj ten najmensi zvon velky,resp. Pri jeho použití teraz by mu posobil inde,ako ma. Tak dalej cakame.🙂 S tymto "problemom" urcite odporucam ist do mt. Predtym sa nam venoval dr Molnar,teraz bola ina oani doktorka,no tiez v obraze. Isto ste poculi aj o novej operacnrj metode,ktora sa okolo leta zacala pouzivat aj unas. Je o dosť mrnej invazivna,ako povodna. Dr vravela,ze kym nas bude vo veku,kedy by operacia bola aktualna,tak bude opat nieco nove a zase to bude lahsie pre organizmus. Bolo to optimisticke,dobre to padne 🙂
Chcela som sa opytat maminiek,ktorych deti pouzivaju zvon,ze ako to deti nesu..lebo moj bol rozruseny,uz len ked mu to skusali..som ale odhodlana pouzivat ho,pokial mu uz bude dobry..

mmoni89
12. sep 2021

@sandri my sme objednaný v januári k Dr. Omanikovi, vkladala som do toho nádej keďže už 3roky v podstate nikto nič. Chodili sme ku súkromnému ortopédovi, to bolo nula bodov, povedal ze videl aj horšie hrudníky to je tak všetko. Teraz sme boli na Kramároch na ortopédii a teda odtiaľ nás poslali na tu chirurgiu. No už teraz som sklamana keď toto čítam a viem aj aké sú možnosti 😔

sandri
12. sep 2021

@mmoni89 zrus Omanika a chodte do Martina.

mmoni89
12. sep 2021

@sandri rozmýšľam nad tým,, len už nemám ten výmenný lístok, asi to tam potrebujú predpokladám

sandri
12. sep 2021

@dobromila1111 moj to nosi uplne v pohode. Na zaciatku sa to dava len na 10 min a postupne sa zvysuje cas nosenia. Nijako ho to neboli a hlavne sam vidi vysledok. My sme sa za prvych 8 mesiacov dostali z priehlbiny 16 mm na 10 mm. Lekar nam povedal, ze to vidi na finalnych 6 mm, ze ta priehlbina tam trochu zostane, ale uz teraz to laik nevidi, len ja viem, ze je tam.

palko_vladka
13. okt 2021

@sandri waw krásny výsledok. Naš čaká genetika budúci piatok keďže je hypermobilik a hypotonik ci ma spojivove tkanivo ok a ci mu to bude môcť byť aplikované. Počkáme na výsledky a bud sa zvon podarí zapožičať alebo ho kúpime z Nemecka cez nich. Nie je to tragické nakoľko stojí 600€ a vie sa vlastne potom aj predať raz...

mirkalivka
3. nov 2021

Dobry den prajem, mam syna 16 rokov a ide na operaciu do BA - hlbka 3,5cm.
Boli sme u Dr.Omanika prvy krat minuly rok 11/2020 zvon sa dal objednat hned, ak si ho zaplatite, no syn to hned odmietol nosit, lebo sa to nosi 8 hod.denne a navrhli operaciu. Boli sme v maji na kontrole, a bolo to este horsie ako 1/2 roka predtym. Tak sme sa rozhodli pre zakrok. Teraz nema problemy, noviacerí lekari nam povedali, že ak to nechame tak, tie problemy pridu.
Boli sme aj u Dr.Molnara v MT - len sme si dohodli stretnutie na konzultaciu. Obe metody by boli prenho vhodne, no tym, ze ma 197 cm tak by skor pouzil starsiu metodu - Nusslovua ja mozem byt v blizkosti.

Syn to ma od detstva, no športom a plavanim to nebolo take zle. Za posledne 2 roky narastol 20 cm, prestal hrat futbal a deformita sa podstatne zhorsila.
My sme boli u ortopeda a ten, ze to je OK, ze sa s tym neda nic robit. Vdaka sestre, ktora pozna chlapca, ktory to ma za sebou, som to zacala riesit aj ja, inak by som to v nevedomosti nechala tak ☹.
Kazdy pripad moze byt iny, a ano je dobre sa poradit s viacerymi lekarmi. Verim, ze vsetko dobre dopadne.
Dakujem tym starsim muzom, ktory zial nemozu vratit cas, no mne dodali odvahu, ze som v synovom mene spravila spravne rozhodnutie.
Zelam vsetkym vela zdravia 🍀

sandri
4. nov 2021

@mirkalivka bohuzial Omanik dava zvon len tazsim pripadom, pri lahsich pripadoch, kde praveze zvon super zaberie, len mavne rukou, ze ide o esteticku vadu - osobma skusenost. V MT nam Molnar povedal, ze syn je idealny kandidat na zvon a ze je super, ze sme prisli tak skoro (syn mal 6 rokov, na zvon sme cakali dalsi rok v poradovniku).
Si ma vylakala tym, ze sa to tvojmu synovi tak velmi zhorsilo v puberte. Moj syn bude mat podla rastovej krivky 192 cm, rastie tempom 8-10 cm za rok, snad sa to tempo v puberte nezvysi :-/

mirkalivka
4. nov 2021

@sandri Myslím, že každe dieta je ine a kazda deformita moze byt ina. Čo pomoze Vam, nemusi inym. Ak to budete sledovat, prip.ak bude ten zvon nosit, verim, ze to pomoze. Ako som pisala, my sme to neriesili do 13 rokov vobec a nebyt sestry, neriesim to ani teraz a možno za pár rokov by mohlo byt neskoro. Verte, že este som vahala, ci ho necham operovat, preto som hladala názory niekoho kto bol operovany, prip.kto nebol a ake mali nasledky. Drzim všetkym palce ✊🏻

silesias
5. nov 2021

Ja som sa na to pýtala na rizikovej poradni keď mal drobec ešte len tri roky. Zhodou okolností zdravotná sestra čo tam robila ma dvoch synov a obaja to mali geneticky po manželovi. Oboch ich v puberte operovali a sú spokojný. Nam to kazali zatiaľ neriešit ale je pravda ze syn to nemá moc zatiaľ len ako esteticka vada. Uvidíme ako to bude keď bude rásť. Ale ta zdravotná sestra ma hosťovala že to nieje nič hrozné. Cviky a plávanie moc nezaberá zvon asi nenosili. Ona tie operácie synov brala ako úplne normálny vec.

dobromila1111
6. nov 2021

@silesias
Ja si myslim,ze operacia uplne normálna vec nie je, a to mame za sebou vyber mandle a obriezku. Rodič prirodzene spravi vsetko,len aby jej predisiel. Moj nazor

silesias
6. nov 2021

@dobromila1111 ja som iba napísala moju skúsenosť s matkou ktorá má dvoch synov operovanych. Niekedy je deformita taká vážna že ina možnosť nieje. Samozrejme 100 ľudí 100 chuti a platí to aj o lekároch. Každý má iný postup a iný názor. Sama mám syna s defomitou. Zatiaľ je syn malý a ako som písala vada na estetickej úrovni, ak sa bude jeho stav zhoršovať ako bude rásť budem to riešiť a snažiť sa predísť operacii. Zas si povedzme že 20 rokov dozadu na slovensku nejaké vymoženosti v tejto liečbe neboli.

sandri
6. nov 2021

@silesias ano, do roku 2005 ina moznost ako operacia nebola, potom prisiel zvon, ale dlho to bola len experimentalna liecba, az pred par rokmi vysla zahranicna studia, ktora potvrdila, ze zvon funguje.

zkjal
26. júl 2022

@12kamos12 ahoj. Mam syna ktorý bude mať o mesiac 14.tiez mame tento problém tiež sa za to hanby. Ja sa len chcem opýtať, myslím ze teraz máš asi tak 25 rokov. Ako ste to riešili, co ti pomohlo a ci si bol aj operovany.ahoj

mirkalivka
26. júl 2022

@zkjal Ahoj, my už po operacii, ktora prebehla uspesne. Operovany bol MUDr. Omanikom v BA a jeho teamom. Maximalna spokojnost aj so starostlivosťou po operaci na chirurgickom odd. Velka vďaka všetkym ☺️🍀👍🏻🙏🏻
Prve dni boli narocne, no syn sa rychlo zotavoval. Po dvoch tyzdnoch sa uz vedel sam postavit z postele z lahu.
Co sa tyka zvonu, moj syn to 1. odmietol nosit 2. uz by to prenho nebolo dostacujuce ako nam povedal lekar.
A ano, zdvihlo mu to sebavedomie 🙂 a ja som rada, že som sa tak rozhodla.
Všetko treba prebrať s lekarmi. Každy to môže mať inak..
Držim ✊🏻✊🏻