Děti s diagnózou srdíčka

ivousek
16. sep 2009

Chci se zeptat -byl tady někdo na operaci srdíčka se svým drobečkem? Napište prosím jaké byli vaše zkušenosti a jak to zvládlo vaše dítě?Malá je zařazená do programu čekajících dětí k operaci a já s manželem si samozřejmě nedokážeme představit jak to zvládneme a co nás čeká,ale také ji.Samozřejmě paní doktorka povídala jak to všechno bude probíhat před i po operaci,ale ráda bych si přečetla jak se to dá zvládnout co nejlépe a jak to zvládl Váš drobek. Předem děkuji

sasulec
5. mar 2010

ahojte,tak mi sme boli 3 dni v nemocke,prijali nas prevcerom o polnoci a dnes nas pustili,akutna laryngitida 🙄
strasne kaslala,a chrcala,az jej to zacalo stekat na priedusky a poviem vam,dobre som urobila,lebo keby jej to sadne na priedusky a nedajboze na plucka,bolo by zle,este pokasliava,ale je cula a hra sa,ked sme prisli z nemocky,dobre sa vybuvkala,bo tam sme vstavali o pol 7. co je pre nas priilis skoro.. 😖
tak nam povedali,ze mame inhalovat a vytvarat vlhke prostredie,teda davat na susiak,alebo na radiator vlhky frote uterak a stale ho namacat..a vela vela vetrat.. 😉

sasulec
5. mar 2010

jeej aku peknu debatu ste mali,tak nasa este dudluje,ked ju to napadne,skor taky uklunovak,aj v nemocke duduskovala,ale tam mala vela rusivych chvil,ako odsavanie a na silu podavanie liekov..teraz doma mi schmatne lyzicku aj so sirupcekom a este aj vylizuje,hehe,asi preto,ze je sirupcek sladky.. 😅
no a co sa tyka flasky tak mleeeko pije este z flasky,ale cajicek so sosacika..
a mcoya,my sme z nr,cize tu mame aj svoju kardio,p. doktorku Raskovicovu,a v BA nam robil naposledy doktor Masura..(s s makcenom) a tusim to bolo na prizemi,ale ordnacia je tusim na 1. poschodi,teda tam ju vysetria sestricky,potom sono uz robi samotny doktor.. 😉

mirulienka
6. mar 2010

ahojte dievcata,
som "rada", ze som nasla na konikovi zopar mamiciek srdieckovych deticiek.
kedze ste uz vela popisali, nedalo sa mi vsetko precitat... tak dufam, ze ma pochopite, ked sa budem pytat na nieco, o com ste uz pisali 😉
moja malinka je tiez po operacii srdiecka a rada si "pokecam" s mamickami s podobnym osudom. mate predsa len vacsie deticky a dlhsie po operacii a teda aj viacej skusenosti...
chcela by som sa vas spytat, ci ste davali deticky ockovat podla platneho ockovacieho kalendara alebo ste im vakciny odlozili... dost ma to trapi, kedze deti po operacii maju velmi oslabenu imunitu a nam sa okrem toho v rodine vyskytuje aj autista...
inak aj nam detska lekarka hned ohlasila, ze mame pocitat s tym, ze bude na cokolvek hned malej davat atb aspon do 12 rokov... ☹ ☹ ☹
dakujem za vase odpovede

sasulec
6. mar 2010

Mirulienka ahoj,vitam ta v asej srdieckovej rodinke,
moja mala este nema po operacii,ale v blizskej buducnosti na nu cakame,mame defekt predsienoveho septa 😔
V prvom rade by bolo dobre zabranit, aby mala ak ma oslabenu imunitu,chodila do infekcneho prostredia,aby ste sa vyhli castemu uzivaniu ATB 😒
kedze je este malinka tak aspon teraz sa to da este ustrazit,ked bude vacsia a bude mat aj skolku,skolu a ine aktivity tak to bude tazsie.. 😒
a hlavne ak sa da kojit,mohla by si skusit co najdlhsie,ja som moju kojila,aspon 4.5 mesiaca a velmi to pomohlo,nebyva az tak casto chora.. 😉
no a co sa tyka ockovania,my sme davali vsetky zakonom dane ockovania,teda povinne,okrem nich rotavirus nepovinny a este pneumokoky..
podla toho ako pises,asi ma tvoja malinka vaznejsiu vadu na srdiecku,kedze uz bola zoperovana,takze to by ti skor vedela poradit blue,ona dava ockovat maleho proti sezonnej chripke na odporucenie dr. kardiologa myslim,ved ona ti napise viac..
zatial papa dufam,ze aj tychto par riadkov aspon troska pomohlo.. 😉

gudulo
6. mar 2010

ahojte, mirulienka vitaj 🙂
nasa Anicka ma po operacii a s ockovanim sme cakali az kym bude mat po operacii a potom este 2 mesiace po operacii sme mali odporucane neockovat. Pred operaciou to neodporucali z dovodu, ze by sa narusila naslednost ockovani ked by bola operovana, mala iba ockovanie proti TBC - ockuju to este v nemocnici a nenadvazuje na neho ziadne ockovanie. Anicka bola operovana ked mala 2,5 mesiaca. Prve povinne ockovanie mala v januari tohto roku, teda ako 7 mesacna. Okrem toho je ockovana proti RSV virusu - toto je odporucane rizikovym skupinam - napr. nedonosene deti, deti so zavaznymi vrodenymi srdcovymi chybami. Toto ockovanie je od novembra do aprila a picha sa kazdy mesiac jedna injekcia.
My sme atb este nebrali - ak neratam tie, co mala v nemocnici.

mirulienka
7. mar 2010

ahojte,
ano Terezka mala vaznejsiu vadu. bola operovana na 6 den, ale z porodky ju zobrali hned na druhy den, takze nema ani ockovanie proti TBC.
ja viem, ze sa nemoze ockovat 8tt po operacii, ale ja by som rada zabranila, aby vakcinacia nejako ovplyvnila jej buduci vyvoj, a preto by som ju rada odlozila pokial sa teda da na neskor...
oslabenu imunitu ma v dosledku operacie a naslednych atb, ktore brala a boli pre nu hrozne silne, kedze boli urcene az pre deti od 12 rokov ☹ ale bohuzial mala silny zapal po operacii, takze ina moznost nebola...
ja pochybujem, ze dva mesiace po operacii by mohla byt uz imunita tak dobre vybudovana, aby pri vakcinacii nemohli vzniknut nejake neziaduce ucinky... kedze moj synovec je autista a ten sa spaja s vakcinaciou, tak sa opravnene bojim...
rotavirus by som jej aj chcela dat...
sasulec, no my sa nekojime... bolo to tazke zvladnut vsetko... snaha bola, bohuzial to nevyslo...
gudulo, co je RSV? asi nie rotavirus...

sasulec
7. mar 2010

Miri to je fajn,ze ste to odlozili,mas pravdu,ze po operacii ma urcite oslabeny imunitny system,naviac je mala pravdpodobnost,ze by sa dostala do kontaktu s TBC kedze ma len 2 mesiace,mozes zabranit aj tomu aby sa dostavala do infekcneho prostredia,neber malu do obchodnych centier,radsej von do parku..
ja viem druha vec je,ze maly ma 5 rockov a mohol by nieco priniest zo skolky,ci skoly,mozno by prave preto bolo lepsie,aby ste sa vy dali zaockovat proti sezonnej chripke,ale zas to co sa prinesie prirodzene domov,teda aj nejaky tem bacil z vonkajsieho prostredia,je dobre,lebo mala si upevnuje aj takto imunitny system..tym nemyslim,ze sa netreba chranit,ale nie to zas prehanat castym izolovanim,postaci,ak dohliadnes aby si maly umyl rucicky kym pojde za nou a mozno ju velmi,hlavne teraz v tomto chripkovom obdobi nebozkaval,hlavne na tvar..viem,ze ti to pride mozno ako rutina,a samozrejmost,ale najviac chripkovych ochoreni naozaj vznika kontaktom z nainfikovanych ruk..
vsetko sa da,to co ma prist,to pride,len si nepredstavuj zbytocne nebezpecne situacie,skor ries to co musis,tym chcem povedat,neboj sa,bud silna!! musis celit tomu co pride a zbytocne si nepodrivat sebavedomie zlymi myslienkami,iked,to poznam sama,niekedy sa to neda ked nas to prepadne 😔 🙄
sme tu a radi ti poradime.. 😉
Prajem pekny nedelkovy podvecer..

gudulo
7. mar 2010

RSV nie je rotavirus, v skratke je to virus, ktory sposobuje infekcie dolnych dychacich ciest

tu je trosku odbornejsie vysvetlenie
Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je najčastejším vyvolávateľom infekcií dolných dýchacích ciest ( bronchiolitídy – zápalu priedušničiek a pneumónie – zápalu pľúc) u dojčiat.

tu je toho viac a celkom zrozumitelne a je tam aj vyjadrenie primara DKC MUDr. Hrebika
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=506

nam toto ockovanie odporucil on ked sme boli v BA, ale dava sa to schvalovat na poistovnu, lebo ide o drahe ockovanie

my sme nedavali rotavirus ockovat, chvilku som nad tym uvazovala, ale do 6 mesiacov sme riesili ine veci, ktore nam vyskocili....

sasulec
7. mar 2010

Gudulo,nieco ako aj pneumokokove ockovanie?ci? 😉

gudulo
7. mar 2010

sasu, myslim ze nie
pneumokokove ockovanie je od minuleho roku povinne pre deti narodene od 1.1.2009, toto ockovanie je iba na odporucenie a po schvaleni poistovnou

sasulec
7. mar 2010

ale myslela som tym typ ockovania,teda ze aj pneumokoky su proti ochoreniam dychacich ciest.. 😅

gudulo
7. mar 2010

to su, to mas pravdu, len si nemyslim, ze by to bolo jedno, ktore ockovanie, pretoze by nam neodporucali to ockovanie proti RSV ked by bola ockovana proti pneumokokom povinne
skusim este nieco viac okolo toho pohladat

gudulo
7. mar 2010

tak som nasla tieto dve stranky, tak skus porovnat:

pneumokok
http://www.pneumokok.sk/Domov/Pneumokokovéinfek...

RSV
http://www.hpl.sk/main.php?go=ochoreli-ste/chor...

podla tohto su odlisne - pneumokok -bakteria, RSV - virus a kazde z nich sposobuje ine ochorenie

sasulec
7. mar 2010

aha,neotvorilo mi stranku o peumo..ale ma to suvis s ochorenim dychacich ciest,nie?

sasulec
7. mar 2010

ahaa,ano uz som si spomenula,tam bolo zapal mozgovych blan,otrava krvi,zapal pluc a zapal str. ucha..
tak zapal pluc tam bolo,vedela som, ze to malo nieco s plucami,preto mi ho doki odporucila,nakolko ma oslabene plucka mala koli srdc. defektu.. 😒

mirulienka
7. mar 2010

no vidim, ze ste si pokecali, kym som tu nebola 🙂
ale zase som vdaka vam mudrejsia 😉

gudulo, a ty si aj pamatas, ako sa vola ten liek, ktorym je preockovavana? lebo mne jedna mamicka v nemocke spominala synagis a teraz citam, ze ten je proti RSV... ja som sa na to pytala mojej dr., povedala, ze mi to zisti v podunajskych na imunologii... musim jej to pripomenut. nemali ste s tym problem, ziskat toto ockovanie???? mne sa lekar na kardio tak divne zatvaril, ked som sa na to pytala a odporucil mi radsej echinaceu 😖 a tu zase nemoze moja dr., ze je to zbytocne... no mam z nich dost...

sasulec, no my samozrejme dodrziavame to neinfekcne prostredie. maly bol takmer 3 mesiace doma zo skolky, ale to sa neda na veky... zajtra uz nastuje. bol dokonca aj chory, teraz sme my s manzelom. vtedy nosievame ruska, ked ideme k malej. a krpateho stale napominam za neumyte ruky... 😠 tie decka tak nepocuvaju!!!

gudulo
8. mar 2010

mirulienka, ano je to ockovanie Synagis-om, ockuje sa to od novembra do aprila v mesacnych odstupoch, takze tohto roku neviem ci stihnete, ale na jesen keby si chcela, tak sa informuj, nam to navrhoval primar Hrebik na DKC este v septembri sme davali ziadost na poistovnu a potom nam z pneumologie prisla pozvanka na ockovanie

my nejako extremne neprehaname so "sterilnym" prostredim, ked sme prisli z operacie, tak sme ten mesiac nechodili von - az kym sme neprisli z kontroly z BA, ale chalani normalne chodili dalej aj do skolky - je pripravkar a aj do skoly - to som si nedovolila, aby ostali doma... a potom sme normalne zacali malu bravat aj do kostola - chodime do detskej miestnosti, aj ked na prvu rannu omsu, kedy to ovzdusie je este nevydychane a nie je tam vela deti, musela so mnou chodit - vozit sa 😀 - aj rano ked som sla do skolky a do skoly s chlapcami, a musim povedat, ze to celkom dobre zvladame, atb este nemala od kedy sme doma, vysoke teploty mala akurat pri siestej chorobe a ked u nej prepukla alergia, to sme si uzili 40tkove teploty, ale zvladli sme to "iba" s panadolom, tak sa velmi tesim ze je to takto 😉 ,
ruska mam v rezerve, ale este sme ich nepouzili a dufam ze ani nebudeme musiet

macka01
8. mar 2010

ahojte po dlhšej dobe,tak Sasu až v nemocke ste sa chudinky ocitli????no nech ste čo najskôr zdravučké.My sme tiež už v pohode.Kristiánko šiel po 2 týždňoch do školy.Snad nenachladne,ráno sme mali -17 stupňov,som neverila očiam aká zimisko sa k nám vrátilo.Mužíka som vypravila do práce ráno,ešte sa nám podarilo zaspať ☹ príde až na Veľkú Noc ach jaj,už aby tu bola 😀 Tak pekný deň 😉

sasulec
8. mar 2010

Miri,ako som pisala,netreba to prehanat,je to haklive,mala je ku vsetkemu este malinka,ale aj tak sa musi s prostredim vysporiadat,aj s istymi bakteriami,tie ruska schvalujem,keby mala pol roka aspon,ci rocik bolo by to mozno uz menej haklive..
hlavne sa nezatazuj tym co ak,cel tomu co prirodzene prichadza,je nas tu dost,zial koli detickam,ale je to aj fajn,ze si mozme povimienat skusenosti.. 😔

mcoya
8. mar 2010

Ahojte mamicky,
dnes mame MDZ, takze vsetko naj vam prajem, aby sme sa mali fajn a nase deticky silne srdiecka 😉 .

Sasulec, juj v nemocke ste museli byt, chutatko tvoja mala, to pre take sidielko musel byt poriadny obmedzovak 🙂 . Tak to nejak doliecte. Bylinkove cajiky s troskou mediku a citroniku, to pomoze aj osviezi. Neviem, kolko tekutin dokaze vypit tvoja mala, ale skuste finticky s poharikmi, lyzickami, flaskami a sosacikmi, aby toho vypila co najviac 😉 . Ja tiez musim mojho drobca do pitia nutit, celkom v poslednej dobe zabera slamka a poharik.

Mirulienka, ahoj. Strucne o nas, moj drobcek ma 17 mesiacokov, ma LTGA a inverziu komor a defekt komoroveho septa, srdiecko to zvlada a funguje super, sme bez operacie a verime, ze srdiecko a telicko budu dalej takto krasne fungovat a nebudeme musiet byt operovany, ale nikto nam este s istotou nic nepovedal 😉 . V DKC sme lezali tyzden po porode na pozorovanie a "uzili" sme si svoje.
Babule tu na foru su super a vedia poradit a podporit, tak snad sa ti medzi nami bude pacit.
Citala som, ze vy ste po operacii, tak prajem skore plne zotavenie a uz len prijemne mamickovske obdobie.

Ste sa bavili o ockovani, my nemame TBC - boli sme v DKC a potom nikto nevedel, ako sa bude srdiecko vyvijat, tak sme to presvihli, ale mame vsetky povinne plus pneumokoky a najnovsie ovcie kiahne. 🙂
TBC neviem, kedy nas budu ockovat, vraj az po vsetkych zakladnych, ale to bude neviem kedy.
Imunitu mame hadam dobru, este sme neboli okrem velmi jemnych prechladnuti chori, tak snad sa to vyvija dobre. No a stale sa kojime, i ked uz cez den nie a postupne chcem odstavit, maly ale urcite nechce 🙂.
Vyhybame sa obchodnym centram, ale vonku sme kazdy den a poobede spi drobcek na balkone. Ale drzime sa toho, co pisala aj sasulec, ze nic netreba prehanat, takze s detmi sa vonku hrame a aj spinave ruky si vonku do pusy davame. 🙂

sasulec
8. mar 2010

ahojte tak sa hlasim opat,este som chcela podotknut,ze sme mali tiez cele ockovanie posunute,teda tbc dostala,pretoze ked sme sli z nemocky este sme nevedeli,ze mame srdieckovy defekt,ale potom ked nam ho zistili mala mala 4.5 mesiaca tak sa vsetko posunulo a kombinovalo tak,aby ju to nezatazilo a mala to bez komplikacii,teda bez horucok a boliestok,no a tuk tuk nastastie aj vsetko prebiehalo dobre,len raz mala horucky,vtedy nam sli ocne,zaockovana a zapalilo sa jej hrdielko,tak nam supli atb nech sa choroba hned pri zarodku potlaci a veru na druhy den uz ziadne horucky,ale vtedy v noci mala uz 39 a bala som sa.. ☹

macka01
8. mar 2010

ste bojovníčky,všetké!cmuk 😉

mirulienka
8. mar 2010

ahojte 🙂
aj ja prajem vam vsetkym krasny MDZ 🙂 😉 aby sme to s lahkostou znasali s tymi nasimi deturencami 🙂

no dievcata mne je jasne, ze to nebudem s hygienou neskor tak prehanat, len teraz sa mi to zda este cerstve. 😉

gudulo, asi mas pravdu, uz nam asi nedaju to ockovanie teraz. tak skusim na jesen. a tej mamicke v nemocke to tiez odporucil Dr.Hrebik, ja som nanho stastie nemala a pytala som sa ineho...
aj my chodievame uz na prechadzky, ale nemozem ju nechat spat vonku samu, lebo ked sa kocik nenatriasa, tak sa hned zobudi. ona ma cez den taky plytky spanok a hned je hore...

mcoya, tak to zvlada ten tvoj drobec velmi pekne 🙂 zelam vam, aby to tak bolo na stalo...

tak nieco o nasej diagnoze: terezka mala DORV(Taussig-Bing)+TGA+defekt komoroveho septa+defekt predsienoveho septa - toto vsetko jej zoperovali. medzi komorami zostal mensi defekt este. ma zuzenu aortu v aortalnom obluku, ale ta sa jej mesiac po operacii trocha rozsirila vdaka vacsim tlakom, takze verime, ze sa da sama do poriadku a nebude treba operacia, resp.katetrizacia. cievy boli sice presite, ale musia sa dalej sledovat, kedze jedna mala dvojnasobnu hrubku druhej...
nas prepustili z nemocky uz dva tyzdne po operacii, lebo ona sa s tym uplne uzasne vysporiadala bez akychkolvek komplikacii, lekari ju velmi chvalili, aka je uzasna 🙂 pustili nas na obed a o pol noci sme tam boli znova s horuckami, zaver bol vysoka infekcia vo vnutry rany (zapalovky mala 220! - norma je do 10), takze ju museli znova otvorit a vycistit, uz mala chytenu aj hrudnu kost... takze sme tam pobudli dalsie dva tyzdne.
pustili nas, ked mala presne mesiac 🙂

sasulec
8. mar 2010

Mcoya,myslis moje sidlo,neboj,ta sestricky zamestanala,hravala tam s nimi fucik,aj s praktikatami 😅
ona ma neskutocnu silu zo vsedkeho sa bleskovo dostat,ako som pisala,aj z tych horuciek 39 stupnovych,na druhy den jej nic nebolo a fungovala.. 😕 ja len dufam,ze aj po operacii sa tak rychlo zotavi a stihne tam este v Ba doktorov a sestricky povykrucat 😉
Miri,to znie hrozivo ☹
mala je velka bojovnicka,trake male drobatko a tolko uz ma za sebou..sikovnicka moja mala 😅

mirulienka
8. mar 2010

hej hej bojovnicka od malicka 😉

sasulec a vy uz viete termin? budem na vas mysliet 😉 ked uz sa teraz takto prejavuje, tak to musi aj po operacii zvladnut lavou zadnou 🙂 🙂 baba jedna. lekarom, podla mna, mozes verit na 100 percent, su uuuuzasniiiiii, proste zlate rucicky maju. a tie pooperacne stavy... no kazde telicko to inak zvlada. napr. ked sme tam my boli, tak tam lezal uz 5 tyzdnov asi polrocny chlapcek a stale mal vypotky... to je hrozne, take cakanie, kedy to uz prestane... ale ked sme odchadzali, tak uz sa mu to lepsilo 🙂 🙂
a malinku musia operovat? alebo to ide aj katetrizacne?

sasulec
8. mar 2010

no my mame len katetrou ist,takze jeden den by nas mali prijat,druhy zoperovat a treti domov..dufam,ze to tak bude..
termin neviem,len 11.6 mame ist na kontrolu do Ba,takze tam sa dozvieme hadam viac,necakam,ze by to malo byt zrovna uz aj termin,ale snad sa to posunie,to cakanie,ach zas sa zacinam bat,jak sa to blizi.. 😔
a ten chlapcekmal operovane co,ci nevies?teda srdce,ale aku srdieckove ochorenie mal? 😕 😔

mcoya
9. mar 2010

Mirulienka, uf tak to tvoja malinka vsetko kraaasne zvladala tie stavy, je to velka hrdinka a bojovnicka. To musel byt aj pre vas dost sok, ked ste sa tam museli znova vratit s teplotami. A vedeli ste o srdiecku uz pred narodenim?
Inak az teraz som si vsimla, ze Tvoja malinka nema este ani 3 mesiaciky, tak to by som bola este dost opatrna a dokladne preverala akekolvek navstevy, ze ci nemaju nejake prechladnutie. Predsalen je to este drobcek a treba ju chranit, aby zosilnela. 😉. Ja som dokonca prave mesiace mala doma antibakterialne mydlla 😀

Sasulec, tak to si viem predstavit ako to na tej nemocnicnej chodbe muselo vyzerat 😉. A to si teda pis, ze v tej BA bude hviezda a bude tam sestricky vykrucat. Ked ju caka "len" katerizacia, to vam ubehne ako voda, ani sa nestihnete aklimatizovat a pojdete domov. Drzim palceky.
Len treba tam ist vtedy, ked bude mala uplne fit. Lebo ked sme tam boli my, prisla tam jedna mamicka na katerizaciu s malym a bol nejak prechladnuty - teda na nom to este nebolo vidiet, ale krvne testy to ukazali a tak sa tam este predtym museli doliecit, cize sa im ten pobyt predlzil 😒.

mcoya
9. mar 2010

Babule nemate nejake fajn receptiky pre tych nasich drobcov? Mne maly dost vymysla a jedol by len tycinky a chlebik alebo rohlik so syrom, obedy su hrozneee, dve tri lyzicky a koncime. Este tak kysle mliecne polievky, ale to nemoze papat kazdy den 🙂

mirulienka
9. mar 2010

sasulec, neboj sa nic. aj to tak bude, tri dni a domov 🙂 bolo tam viacero takych deticiek ako vy a ja som ich nestihala poriadne ani registrovat, tak kratko tam pobudli 🙂 tomu chlapcekovi neviem co zoperovali... ale mal normalnu operaciu. chudacik malinky tak dlho tam musel lezat ☹ ale maminka tam bola kazdy den s nim a aj tatko chodil casto 🙂 to tie deticky potrebuju zo vsetkeho najviac, je to pre nich nieco nenahraditelne... bohuzial tam boli aj niektore same... boli o nieco starsie od terezky. mne ich bolo velmi luto, ked tam plackali a sestricky k nim hned neutekali....
mcoya, ved aj kazdeho hned upozornim, ze len zdravych prijimame. ale vlastne u nas zatial vela ludi nebolo, tak je to v pohode. raz vsak svokra prisla aj s desat rocnou neterkou. zo zaciatku bola v pohode, ale po asi dvoch hodinach zacala byt hrozne placliva, unavena a nezdala sa mi, tak som jej odmerala teplotu a ona mala skoro 39. mala som hned strach a paniku v ociach. nakoniec sa z toho liecila dva tyzdne. nastastie terezka nic od nej nechytila 🙂 fuu 😠

mirulienka
9. mar 2010

no a my sme nevedeli o srdiecku pred narodenim. baby, a vy ste vedeli???
ja som si dokonca uz ten posledny mesiac tehu vydupala v nemocke monitor, lebo ma doki nechcel poslat, ze naco, ked je vsetko ok. a monitor nic neukazal... to som nepochopila, ze preco niektori lekari a aj ten moj niektore tehu-baby posielali na monitor kazdy tyzden a niekoho nechceli ani za nic... asi ze som ho nemala zaplateneho... no a gynekologicku som uz tiez vymenila kvoli tomu...

mcoya, no neviem, co ty take varievas... ale nechutila by mu napr. mliecny ryza so skoricovym cukrom? moj maly maval velmi rad spenat a granadiersky pochod, ale ked bol maly som namiesto papriky mletej davala postruhanu mrkvicku, trocha oprazenu na olivovom oleji. ona si vtedy pusti lepsie vitaminy... a este mam aj knizku "varime detom" a tam som cerpala dost inspiracie.