Dieťa s celiakiou. Uvítam akékoľvek rady

sanym
1. dec 2009

Ahojte. Hľadám mamičky, ktorých deti majú celiakiu. Môjmu 4-ročnému synovi ju diagnostikovali včera na základe výsledkov biopsie tenkého čreva a uvítala by som akékoľvek rady od skúsenejších mamičiek.

sanym
autor
21. dec 2009

emia, aj ja si prosím recept
andrea, prosím ťa aký puding môžem použiť
prosím vás, skúšala som tie dalamánky ale z Promix forte lebo UNI som už nemala a vnútro mali veľmi rozmočené. Neviete mi poradiť kde som mohla urobiť chybu? Mne sa zdá, že som dala moc vody, alebo to mohlo byť tou múkou?
ďakujem

emia
21. dec 2009

ahojte laki a sanym mate IP 🙂 🙂 , ak by ste nevedeli ako cesto krájať 😖 , tak si dajte do googlu "pizzovníky" a kliknite na tie prvé - vyníkajúce pizzovníky, objavý sa vam aj obrazok ako by mali vyzerať 😝 , je tam tiež recept, taký podobný ako som vam poslala až teraz som ho tu našla. 😵 🙂

dadulienka2404
21. dec 2009

baby urcite peciete v pekarnickach ja som si vcera jednu kupila a dnes som ju otvorila ze vyskusam a tam okrem pekarnicky nieje nic ziaden navod proste niiiiiiiiic ☹ ☹ ☹ ako mam teraz piect navod som ani nan nete nenasla 😖 😖 😖

sanym
autor
21. dec 2009

emia, ďakujem 😉
dadulienka, akú pekárničku si si kúpila? lebo pri každom výrobku musí byť priložený návod na použitie v slovenčine, takže určite kontaktuj predajcu - je povinný ti to zaslať. Ja som si minulý týždeň objednala Panasonic 255 a bolo tam všetko - dokonca aj recepty

dadulienka2404
21. dec 2009

sanym mi sme kupili tu v tescu a vobec nic k tomu nebolo ale manzel pojde teraz este do tesca tak dufam ze mu daju ☹ ☹ ☹ ☹

andreasiskova3
21. dec 2009

sanym: ja používam buď Oetker malinový alebo Thymos, máme ho odskúšany, malému nič nerobí.

andreasiskova3
21. dec 2009

sanym: ja s forte nemám moc dobrú skúsenosť,je to silná múka. Všade dávam Uni. A určite si tam dala veľa vody ked ti to ostalo vnútri mazgavé. Ja som ich tiež robila a sú vynikajúce. 🙂 Aj manželovi chutia.

sanym
autor
21. dec 2009

tak som tie dalamánky skúsila ešte raz - znovu z forte, len som dala menej vody a urobila som ich trochu menšie a už je to chvalabohu v poriadku 🙂 dúfam, že do rána nestvrdnú, pretože do večere som ich nestihla

sanym
autor
22. dec 2009

hlásim, že dalamánky do rána zmenili skupenstvo 😀
najprv sme ich skúsili dať Plutovi, ale pri druhej sa začal dusiť a tak skončia u susedovho prasiatka - dúfam, že to prežije 😀
tak asi z tej forte múky už nebudem nič skúšať a idem kúpiť uni
ale najprv sa musím prehrabať k bránke 😀
prajem všetkým pekný zasnežený deň

dadulienka2404
22. dec 2009

baby ja som z tej pekarnicky na nervyyyyyyyyyy ☹ ☹ ☹ ☹ tam pise ze vsetko zmiesat a potom ze po druhom miesani pipne a pridat dalsie ingrediencie...mam v tom chaos aj v programoch neviem vobec aky pouzittttt 😢 😢

sanym
autor
22. dec 2009

dadulienka, ja som si práve preto objednala novú pekárničku, ktorá má aj program pre bezlepkové pečenie, lebo v starej sa mi chlebík nepodaril. Inak pokiaľ viem, pri pekárničke, ktorá nemá bezlepkový program treba použiť rýchly program (QUICK) a suroviny sa pred vložením nemiešajú len sa vsypú / vlejú dnu. Ja najprv nasypem sušené droždie, múku, soľ a potom nalejem vodu, olej a pod. a už len zapnem. To pípanie sme mali aj my na starej pekárničke, to znamená, že vtedy môžeš kryt otvoriť a vsypať napr. nejaké semienka, hrozienka a pod.

andreasiskova3
22. dec 2009

sanym: ked ti to pečivko stvrdne, kludne ho môžeš znova ohriať vmikrovlnke do horúca, ja to tak bežne robím, len to treba čo najrýchlejšie zjesť. Z tej Uni to určite budeš mať lepšie.Dúfam že si skoro na nich pochutnáte 🙂 . Prajem krásne sviatky

sanym
autor
22. dec 2009

andrea, ďakujem aj ja prajem šťastné a veselé 🙂

sanym
autor
24. dec 2009

ahojte, andrea prosím ťa písala si, že chlebík pečieš z múky Promix - CH. Prosím ťa nemohla by si mi poslať recept, lebo mne sa z tejto múky vôbec nepodaril. Ďakujem a všetkým prajem krásne prežitie vianočných sviatkov 🙂

sanym
autor
26. dec 2009

prosím vás, aké rastlinné maslo dávate deťom?
a náhodou nejaký recept na knedľu by sa nenašiel? skúšala som podľa receptu od laki, ale teda nepodarila sa

dioliana1
26. dec 2009

Dobrý deň, aké sú príznaky Celiakie?

cherryblossomgirl
26. dec 2009

Dioliana,

http://www.celiakia.sk/modules.php?op=modload&n...

moze byt ale aj skryta forma celiakie, kde nie su priznaky vobec ziadne

Inak jedno forum na modrom konikovi uz je zalozene, pozrite sa do sekcie Recepty

laki
28. dec 2009

sanym, to mi je ľúto, že sa ti knedľa nepodarila ☹ .A co vlastne sa ti na nej nepodarilo? Mne sa ztaial darí v pohode.

sanym
autor
28. dec 2009

laki, ja vlastne ani neviem, ona asi nevykysla - bola tvrdá a ťažká ☹ ale ja nie som ktovieaká kuchárka a ani z obyčajnej múky som knedľu nikdy neskúšala
ale robila som ju presne podľa receptu, tak neviem

sanym
autor
2. jan 2010

andrea, ďakujem za recept na chlebík práve som ho upiekla a je super dala som droždie CBA tak možno v tom je tá finta 😉 zajtra chcem ešte skúsiť ten pudingový koláč.
A šťastný nový rok všetkým. 🙂

sanym
autor
2. jan 2010

A ešte keby mi niekto poradil ako na knedľu, bola by som veľmi rada, lebo doterajšie pokusy skončili v koši ☹

andreasiskova3
3. jan 2010

sanym: som rada že sa to podarilo, určite sa ti podarí aj ten koláč. ja som mala zo začiatku tiež vela nepodarkov a bola som z toho varenia občas zúfalá, ale to sa časom spraví. Prajem pevné nervy.... 😉

sanym
autor
3. jan 2010

andrea, ďakujem
koláč je už hotový, vlastne už skoro ani nie je - nevedia sa ho dojesť - všetci od najmenšieho až po najväčšieho 😀

andreasiskova3
3. jan 2010

to je koláč ktorý nemôžeš prestať jesť, u nás sa tiež velmi rýchlo minie. je osviežujúci a to sa veru často u koláčov nestáva..

andreasiskova3
3. jan 2010

ináč ja knedlu robím v mikrovlnke, niekedy sa podarí niekedy nie.aj parené buchty robím v mikrovlnke, nie sú vôbec úžasné ale malý ich aj tak zbožňuje. hodím ti recept na IP.

marketka1
3. jan 2010

Ahojte aj ja by som sa rada pridala medzi Vás mám 3,5 roč.syna ktorému bola v septembri diag.celiakia aj ja mám pár nepodarkov 😝 za sebou preto som rada že som Vás našla 🙂

andrea mohla by som Ťa poprosiť o recept na ten chlebík a tiež ten koláčik čo sa ho u sany nevedia dojesť.

sanym
autor
4. jan 2010

marketka, vitaj - hoci bolo by oveľa lepšie, keby sa choroby detičkám vyhýbali a takéto témy by vôbec nemuseli existovať
pozerám, že máš tiež dvoch čertíkov 😉

marketka1
4. jan 2010

áno sany mám 2 chlapcov a riadnych čertov to máš pravdu.

Chcem sa opýtať ak tu je mamka čo nosila stravu svojmu dieťatku do MŠ ako to riešila či nosila napr.polievku 2 dni rovnakú po sebe, alebo všetko prispôsobovala ich jedálnemu lístku.Akože nemám problém uvariť ale polievku mu varím na dva dni druhé jedlo má skoro každý deň iné.

andrea diki za recept vyskúšam 6.1. koláč.

andreasiskova3
4. jan 2010

marketka: ja som malému nosila, stravu som prispôsobila normálnej čo mali aj deti v škôlke. Ale nebola to podmienka. Občas mal aj niečo iné, čo mu chutilo. Polievku som mu dala aj 2 krát tú istú lebo on má v oblube len zopár, takže by bolo zbytočné mu dávať vždy inú ked viem že by to aj tak nezjedol. Bola som dohodnutá s riaditeľkou, že mu môžem nosiť, aj ked z toho moc nadšená nebola. Kúpili si tam aj mikrovlnku, aby mu to mohli ohriať. Ale kuchárky frflali, že také ohrievané jedlo už nie je také hodnotné ako čerstvé. Ináč záleží od riaditeľky čo povie, lebo niektorí sú toho názoru že všetci by mali jesť to isté, lebo deti by potom mohli vymýšlať, prečo oni musia také, ked druhý môže aj iné. Ale že naše deti nemôžu to isté čo ich zdraví rovesníci nad tým sa už nepozastavujú. 😒 jedna kamarátka mi to raz vyhodila na oči, že ostatné deti budú vymýšľať s jedlom kôli môjmu synovi. No chápeš???? A čo mňa to zaujíma? A keď môj chudáčik slintá ked vidí kadejaké dobroty čo nemôže tak sa musí zapreť a vydržať, tak nech vydržia aj ostatné deti, no nie?

marketka1
4. jan 2010

andrea ja som mala zase takúto skúsenosť začiatkom septembra Martin začal do škôlky normálne chodiť aj jedol
desiatu to sme ešte nemali výsledky že má celiakiu.O pár dní na to hneď jak som sa dozvedela o dg som zašla do
škôlky do kuchyne že aký máme problém dohodli sme sa zatiaľ na desiate pretože Martinko je u nás rok z DD
dávala som ho len na chvíľu do škôlky aby nemal šoky.Lenže majú tam kuchárku ktorá mu odmietala stravu
prihrievať tak bol len na ovocí ktoré mu učiteľky dali zatiaľ bez frflania.No hneď jak som sa ozvala že ho chcem
nechať na obedy tak bol problém obrovský neochota aj napriek povoleniu od zriaďovateľa.Nakoniec to musela
riešiť riaditeľka ale akonáhle mal v novembri nastúpiť tak sme ochoreli a odporučili mu na chvíľu prerušiť návštevy
MŠ.počítam že koncom januára by mal znova nastúpiť uvidíme podľa výsledkov aké budú o dva týždne. Ale bohužiaľ sú ľudia ktorý vôbec nevedia čo je celiakia a štítia sa Martin desiatoval na boku od ostatných čo ma tiež hnevá 😠