Dráždivý kašeľ počas spánku

galaxy
30. dec 2014

Maminky,
Mam choru dcerku-15m. Ma kasel, vykasliavaci. Ked je hore pekne vykasliava. No hrozny problem je ked zaspi. Ci poobede alebo v noci. Po 15-20 min. Sa zacne drhnut ale az tak ze sa mi povracia z toho. Lekarka nam kazala dat fenistil, no ani tak nespi pokojne a kasle. Ako jej mozem este pomoct?? Aj na velkom vankusi spi, aby bola vyssie.
Dakujem za vsetky cenne rady.

marcelatje
30. dec 2014

@galaxy skús podávať tymiánový sirup - na nete nájdeš veľa receptov

sami51
30. dec 2014

presne ako pises,my sme to mali tiez....doktorka dala Trifed sirup zlty....je super, hned zabral. hned....je na predpis. 🙂
inak zaberaju kamilky v izbe kde sa spi zaparene vo vode, masaze olivovym olejom, cibulovy caj/ nie je nechutny ako sa zda/....

mamutka
30. dec 2014

u nas tiez zabral Trifed.
Kamilky som neskusala, trepu ich sice dnes uz do vsetkoeho, ale je to silny alergen. Ja mam na ne silnu alergiu a maly je tiez alergik, tak som do toho nemohla ist

aristka
30. dec 2014

ak ide spinkať miestnosť má byť chladnejšia,radšej ju obleč hrudníček z hlavičkou vyššie ,na postieľku prehodiť dobre vyždímanú plienkovú osušku alebo plachtu tj. spraviť akoby stan nad ňou ,pozor nie pranú v aviváži ,sirup na kašeľ dávať max,2 hoďky pred spaním na noc môžeš dať 1 čajovú lyžičku calcia a noštek musí byť na noc priechodný tj dobre poodsávať a ak to napriek tomu neprechádza dr. nech vám dá niečo iné ak nie fenistil ,nejaký zodac ,alebo trifed ...inak pozor ak máš doma nejaká zvlhčovač vzduchu treba ho vypnúť ,lebo ju to môže ešte zalievať ,stačí sklenná miska na radiátor a pri spánku tá plachta ....

lucus83
30. dec 2014

Cez deň je dobré dať sirup na podporu vykašliavania- Mucosolvan Junior, Abrobene, ambrosan, a pod alebo (bronchicum a nasivin sir, hedelix, sinupret- sú bylinkové- tam pozor ak je dieťatko alergík), al pod. čo máš doma. Dobré je dávať aj Fenistil kvapky- antihistaminikum- zníži dráždenie na kašeľ, alergické prejavy. Na noc by som však dala sirup na dráždivý kašeľ- Paxeladine, Stoptusin kvapky, Robitusin antitusicum, Sinecod al pod,u všetkých týchto som si nie však istá že sú pre také malé detičky. Ale určite môže byť Stodal- hopmeopatický- ten pekne stiahne dráždenie na kašeľ. Cez deň dávať veľa piť- to riedi hlieny a uľachčuje vykašlievanie.

galaxy
autor
30. dec 2014

@lucus83 a nebude ju aj stodal drazdit na kasel? Davala som mucosolvan a ten ju strasne drazdi.

suriacik
30. dec 2014

Urob si solny roztok (1 liter vody a 9g soli) a daj do misky na radiator a aj tu plienku na postielku ako pisala aristka v nom mozes vyzmykat. Aj do nosteka to mozes dat - namoc vatovu tycinku a zlahka pretri nostek. Nam toto zabera plus nejaky sirup a fenistil. A aj tymianovy caj je dobry len mojim detvakom nechuti 🙂

lucus83
30. dec 2014

@galaxy nie Stodal je veľmi dobrý hlavne na dráždivý suchý kašeľ- na noc. Mucosolvan je veľmi dobrý na deň- riedi hlieny a podporuje vykašlievanie

aristka
30. dec 2014

@galaxy
@lucus83 ti veľmi dobre píše ...

lucus83
30. dec 2014

@galaxy keď dáš Mucosolvolan na noc- rozckašleš ju- pretože aktivuješ kašlací reflex.

galaxy
autor
30. dec 2014

@lucus83 ono, davala som len cez den.
A mozem dat mucosolvan do nejakeho pitia alebo jedla? Lebo ona mi to vypluje. Napr. Do caju a nech ho popija cez den?

aristka
30. dec 2014

@galaxy sirup ti bude cítiť všade ,skús jej to dať do tyčinky od nurofenu a nepodávaj jej to na jazyk ,ale medzi zúbky a líčko viac dozadu a takto ti to nevypľuje ,plus je to môžeš zmiešať s nejakým džúsom alebo čo dávaš....

lucus83
30. dec 2014

@galaxy mohla by si, do malého množstva, neviem presne ako rýchlo sa mucosolvan rozkladá- či môže stáť rozpustený v tekutine celý deň, preto by som ho potom vypila radšej čo najskôr. Tiež aby bola dosiahnutá dostatočná koncentrácia v krvi by som ho pila 3x denne rozpustený v malom objeme tekutiny. A je dobré vyskúšať to čo radí aj aristka. Prípadne nabudúce kúpiť kvapky Ambrobene- to je v podstate to isté- kvapiek však dávaš menší objem a nie sú také príkre.

galaxy
autor
30. dec 2014

@lucus83 dakujem. Davam teraz ten stodal. A uz sa nedrhne. Mozem ho dat aj pred spankom teda??

lucus83
30. dec 2014

@galaxy kľudne, ja ho doporučujem hlavne pred spaním a dôležité je aj dobre odsávať soplíky aby nezatekali. To, že sa pozvracia je v poriadku- hlieny zaťažujú žalúdok- musia ísť von. Cez deň ale dávaj radšej ten Mucosolvan- pekne podporuje vykašliavanie a čistenie priedušiek.

galaxy
autor
30. dec 2014

@lucus83 len ten ju drazdi az moc zase ☹

lucus83
30. dec 2014

@galaxy tak ešte má možno stále neproduktívny dráždivý kašeľ. Počkaj s podávaním Mucosolvanu kým nebude vykašlievať poriadne. Dávaj zatiaľ Stodal po celý deň.

ena70
30. dec 2014

@galaxy kým jej neprejde suchý kašeľ, v žiadnom prípade to nekombinuj s Mucosolvanom....ten podporuje kašeľ. ten je vtedy dobrý keď už stále vlhko vykašliava a je na to, aby sa zbavila hlienu. čiže keď má suchý kašeľ, vtedy jej len uškodí, lebo ju bude dráždiť, proste ju bude nútiť vykašlať hlieny a žiadne nemá lebo má suchý dráždivý kašeľ. ja odporúčam na suchý sirup Sinecod, ten je dobrý, alebo Paxeladine, vyššie pod hlavu, my máme preto polohovateľnu postel - zdvihnem pod hlavou a koniec pokriveným vankúšom 😉 ....ak by ju moc dusilo, dobry baby radia že Fenistil plus Calciový sirup, ale zas nedávaj všetkého veľa - zaťažíš žalúdok.... Každej duši tu na MK radím kúpiť inhalátor na inhalovanie, a vtedy suchý kašeľ po 2 dňoch prejde a nastúpi pekný vlhký, ale tvoja je ešte veľmi malá, to by ešte nezvládla... tak len vlhké uteráky, osušky navešať na žinky v izbe, nech má vlhký vzduch.... až keď bude stále vlhko vykašliavať až vtedy je namieste Mucosolvan..

estrapo
30. dec 2014

ahoj. detsky kasel a jeho liecenie to je cela sirupova veda. su 3 druhy sirupov: expectorans - podporuju vykasliavanie, mukolytika- zrieduju hlien lahsie sa vykasliava, antitusika - tlmia kasel. z mojej skusenosti: bylinkove sirupy chutia super, hlavne stodal, ale chudatka zaberaju len na zaciatku ale vacsinou aj tak nezaberu, takze som to s nimi vzdala a prechadzam po tyzdni silneho kasla na chemiu. staci vhodne skombinovat sirupy a to sa lahko povie ale najst prave ten pravy a naplanovat to .... to je uz veda. aspon pre mna. ak ma kasel vlhky a pocujes ze nieco vykasliava tak cez den davaj na ulahcenie kasla / poslednu davku davaj tak 3 hod pred nocnym spankom/ a riedenie hlienov. ak uz dlhsie / zopar dni/ nemoze pokojne spat tak na vecer jej daj na utlmenie. ak kasel prejde do sucheho drhnuceho tak uz len antitusikum ale musi byt suchy nie taky, ze ma zachvat sucheho kasla a na konci aj tak nieco vykasle. odsavaj hlieny / mojej hlieny obycajne nevytekaju z nosa ale jej tecu rovno do priedusiek/ vraj pomaha vyplach morskou vodou, no mam o tom pochybnosti ale mozno skus. zlepsenie po sirupoch ocakavaj tak po 2-3 dnoch / mne to zabudol lekar povedat tak som zo zaciatku bola dost vyplasena/ a kasel ustupi tak po 3 tyzdnoch. a to vracanie je v poriadku aspon tie hlieny da prec.
ozaj mojej pomohol aj ventolin sirup je na roztiahnutie priedusiek ale to len predpis a myslim, ze takym malym detom sa to ani nedava.
tak vela zdaru prajem.

lucus83
30. dec 2014

@ena70 s inhalátorom by som bola opatrná, ak sú zapálené prínosové dutiny urobí viac škody ako úžitku.
@galaxy kašeľ po virózach môže kľudne trvať aj 2-3 týždne.

jumama
30. dec 2014

Necitala som rady vyssie, ale ak je vykasliavaci kasel, nam pomahali dve veci - Prva je tinktura zo sladkeho drievka - nas lekar zaraba, ale da sa kupit aj v lekarni. Ta riedi hlieny. A druha vec - naklepavanie po chrbatiku aj po hrudke treba poklepavat - tlapkat dlanou, ak je dieta mensie, tak cez uterak, ak znesie aj len tak. Sila tlapkania asi ako ked sa tlieska. To pomaha uvolnovat hlien z plucok a priedusiek, vykasle sa lahsie. My vzdy takto preklepkame chrbat, hrudku a pomoze to.

jumama
30. dec 2014

A este aby sa hlieny netvorili vylucit mliecnu stravu pocas choroby. Aspon u nasej aj toto plati, ak by zjedla jogurt alebo cosi mliecne, hlienov ma 3 razy tolko.

ena70
31. dec 2014

@lucus83 nám inhalátor nikdy neuškodil, a to mám syna alergika/astmatika. od takmer 3 rokov sme frčali na inhalátore, veď aj v nemocnici to dávajú , odtiaľ to mám, tam mi to poradili, lebo sme skončili s kašlom v nemocke až 3x. Vždy keď začne zatekať soplik, tak to stečie na kašlík a už pri prvých suchých kašľoch keď sa dá inhalátor, do toho Natrium Chloratum - nič nemôže uškodiť, veď sú to len soli... uľaví dýchaniu aj suchému kašľu... ja nečakám kým sa to rozvinie do nejakej bronchitídy...a dusivého kašľa ktorý nedajbože prestať.... ale človek sa časom naučí na všetky možné grify.... môj syn má už 11 rokov a inhalátor môžem na suchý kašeľ len odporučiť! nemuseli sme brať hektoliktre hnusných sladkých sirupov, od ktorých sa len zaťaží bruško..... presne ako píše "estrapo" - kašeľ - hotová sirupová veda 🙂.... náš inhalátor máme 8 rokov a nedám naň dopustiť 🙂

lucus83
12. feb 2015

@ena70 inhlátor je veľmi dobrá vec- v prípade suchého kašľa, chytených priedušiek- presne tak ako si to popísala Ty. No chytené prínosne dutiny-je iný prípad.

caspino
15. feb 2015

Skus pneumolysin kvapky su prirodne nam hned zabrali dala nam ich dr.ja mam dobru skusenost askor chladnejsie v miestnosti