Dysortografia - špecifická porucha pravopisu

27. feb 2024

Ahojte, chcem sa opytat, ako je to s písaním diktatov ak má žiak dysortografiu? Má teraz písať diktát na čiarky. Má takýto žiak písať takýto diktát?

Poprosím o vyjadrenie len rodičov a učiteľky.
Ďakujem

luxus10
27. feb 2024

autorka a ako to ma s nasobenim a delenim napr.?

modrykolibrik
27. feb 2024

@luxus10 popravde uz ani nie. Ja som sa snazila zapamatat slova a podla toho ale neviem rozlisit tvrde a meke i y. Ciarky dam iba ked si myslim, ze ma byt.

autor
27. feb 2024

@luxus10 delenie a násobenie je ok, problem je s priestorom a orientáciou v priestore

tetapetra
27. feb 2024

Jediné čo ma napadlo,skús zavolať do centra kam chodíte,nech poradia. Nás dlždne ešte len čakajú, no pri NKS to bude riadny zahul 😁 . Keďže skloňovanie je veselé a teraz keď preberajú rody a vzory ženský rod a stredný to je iná káva

misicka921
29. feb 2024

Musíte to mať v správe z centra ako majú písať diktát my máme že vo forme doplnovacky alebo normálne ale keď je horšie ako 3 nemá byť znamkovana všetko závisí od vaše správy

vedorka
3. mar 2024

Moj syn ma dyzortografiu, je v 4 rocniku, prislo sa na to v 4 triede. Ano, mame papier, ODPORUCANIA, ktore mozu a nemusia dodrziavat. Z diktatov nosi znamky 3 a vyssie, aj bezne 5. Ciarky aj dlzne a podobne rataju a delene dva daju. Alebo nejak od oka zlepsia, system netusim. Urcite nie, ze nerataju ciarky, dlzne,makcene, vsetko co nevidi, aj ked to ma v odporucaniach. Diktat pise klasicky so vsetkymi, ziadne doplnovacky. U syna je problem iba s SJL a pisanim. Ale zato uplna katastrofa. Zle znamky z diktatov a odpisu kompenzuje a stahuje napr. doplnovackami, ustnymi odovedami, citatelskym ci hviezdoslavovym kubinom. Cize na vysvedceni ma 3...

akcne_rodiny
3. mar 2024

Predpokladám, že má v odporúčaniach využívanie doplňovačiek. Záleží tiež od stupňa dysortografie. Aj do doplňovačky je možné doplniť čiarky. Predpokladám, že je v 7. alebo 8. ročníku. Čiarky sa zvyknú diktovať pomocou tónu hlasu a v kombinácii s gramatickými pravidlami by to mohol zvládnuť. Vždy je to však individuálne.

kikazoe
3. mar 2024

-ahoj, mám tiež dcéru s touto diagnózou a tiežv 9-tom ročníku. Dcéra nepíše diktáty vôbec... na základe odporúčania CPP a dohody s pani učiteľkou SJ- dostane text a ten doplní . ak sa chceš viac spýtať, napíš mi správu

bcrow1307
3. mar 2024

Myslím, že takto pred monitorom nie je zlé si vyskúšať aj diktát z čiarok. Sama, ale musíš vedieť ako mu učiteľka opravuje diktát. Možno mu ho vôbec nebude brať do úvahy a zbytočne tu stresuješ. A napokon na monitore bude mať úplne rovnaké úlohy ako ostatní žiaci, len na ne bude mať viac času. Tam nikto nebude riešiť jeho dysortografiu, ani odporúčania. Takže všetko čo je v správe sú len odporúčania. Nie je to zákon, ktorým sa učitelia musia riadiť. Všetky svoje metódy a hodnotenia si však musia vedieť obhájiť.

nika_23
3. mar 2024

Ja čo mám žiaka s Dysorto tak sa mu len napíše počet chýb v diktáte zeleným perom ale nehodnotí sa známkou.

matiak
4. mar 2024

Ahoj. Nas syn ma dysortografiu, dyskalkuliu a poruchu pozornosti. Ono vsetko zaleži od konkretneho učiteľa. To ze mas papier su len odporúčania. My sme mali taku matematikarku, že nič neakceptovala. Z matiku mu spravila strašiaka. Sice sa tvaril, ze mu to nevadi, vnutorne ho to ničilo. Na monitore mal na maremarike inu učitelku a moninor napisal že super. Všetci boli prekvapení