Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

simicak
18. jún 2010

My jdem prave na to MMR (k oukam,ze mate stejne nazvy,ja myslela,ze se to u vas jmenuje jinak ). Tady kolem toho taky byl rozruch,ze nektere deti po tech vakcinach se stali autisty,.................Jednou jsem se o tom bavila s jednou sestrou a ta rikala,ze ten rozruch udelal jeden doktor a vsude se to pak psalo a vzinkla panika,ale pak uz nepsali,ze byl zalovan a tusim snad i zbaven licence nebo tak neco,protoze delali hodne testu a vse bylo v poradku. jenze to uz nikdo potom nezverejnil.
Ja mam nazor jako bera,ockuje se denne 10 000 deti ,takze to je bezpecne a reakci muze mit dite i na paralen z niceho nic, na cokoliv. To nikdy nikdo nevi,ale to nezamena,ze paralen je zlost a ma se dite nechat v horeckach a stejne s ostatnimi leky.
Viki dostala prvni vakcinu kdyz mela termin porodu ( tady se ockovani neoddaluje,lprotoze je vic rizikovejsi oneocnet nez mit reakci ) a bez problemu ato byla pidi miminnko jeste. Tak snad i ted to bude bez problemu. Ale urcite se nebojim,ze ji naockuji a prestane na porad mluvit nebo neco takove. To by bylo hodne nizke procento a to snad nebudem. Proste sance ze dite na neco zareaguje je uplne pri vsem. Jen se o tom tak moc uz nekeca.

simicak
18. jún 2010

zabka,to slysim prvne ze se priklada k prsu podle toho jak je miminko tezke. U nas se prikladalo kdy projevilo zajem,takze mala byla poprve u prsa 3den od porodu,je narozena 29tt.,protoze to prso hledala a oblizovala mi mlicko,takze chodila na lizacku kazdy den nekolikrat. A z inkubatoru podle toho,kdyz uz jeji telo se umelo samo zahrat ( ted nevim jak to napsat ) a nepotrebovala mit nahrivani z inkubatoru.
Malu mas sikulkku teda 😉

simicak
18. jún 2010

merj, my planujem stehovani Viki do pokojicku v srpnu ( bude mit korigovane 1 rok),ale zustane samozrejme vpostylce jeste. Tak jsem taky zvedava,jak bude spat.
A jak se prestehovala Verunka,tak uplne v pohode,spala jeste lip nez v loznici a z postele nevylizala,to zacla delat az o rok pozdeji a ted teda utika v noci k nam. Ale jak tam pribude i Viki,tak konec,obe spi tam az do rana a hotovo 😝
Tak at se malemu libi 😉

maatkka
18. jún 2010

Simi ja s tym suhlasim... skoro u hocijakeho lieku mozu nastat neziaduce ucinky komplikacie... a tak je to aj s vakcinami. Je to veeeeelmi male percento atd. - aj ked to sa hrozne tazko vysvetluje mamine ktora ma podozrenie ze prave to ockovanie tie komplikacie jej dietatu sposobilo 😔
Ja by som sa tiez nebala na vasom mieste (teda nie len na vasom ale vseobecne) - Viki je uz uplne v poriadku a ako donosene dieta... ale Julia mala to krvacanie do mozgu a vtedy su aj lekari ktori su velki zastancovia kazdeho ockovania opatrnejsi... Napr. nasa dr. pred tym zivym ockovanim robila pre istotu EEG - len kvoli tomu... A ked nedopadlo dobre ockovanie nedoporucila!!! Od vtedy sa ja tak bojiiiiim 😔
Pre deti s neurologickymi problemami su zive vakciny o nieco rizikovejsie (tak ako je pre ne rizikovejsia napr. narkoza a pod.).
Ja straaasne zavidiiim tym babam co to uz maju s detickami za sebou... Ja neviem ako to ja "prezijem"... raz. Ale moc moc moc mi pomohlo a potesilo ma aj to ked som si precitala ako to vsetky deti z tejto temy super zvladli... 😉 🙂

petraguerra
18. jún 2010

Ahoj holky ,Matkaa ja jsem s malym zadne ockovani vubec neresila.Kdyz ho mel dostat tak jsem na nej sla.Pro me je to jistota,ze bude imunni+tady je tolik cizincu a clovek ani nevi kdo co muze mit.To je ted i v CR kolik mongolu a vietnamcu...atd.

Simicak ja uz se tesim jak nam predvedes ,az holky das spolu do pokoje a obe tam budou spat a nebudou k vam do loznice lezt! 😵 🙂 Ja mela tez predsevzeti,ze malej bude jedine v postylce a uz tretim rokem spi se mnou v posteli-F.ma svuj pokoj.Ty jsi v UK jeste nepracovala?Me stvou vzdy ty pohovory,ze porad litas s CV a agentury,a proto veci nerada menim.

Mila bude to zmena,ale urcite pokud najdes praci tak se ti to bude libit-vypadnes mezi lidi a taky se trosku osamostatnis.Budes vic svou pani.Ja uz pracuju 18mes sice 3hod denne,ale je to fajn.Zacatek byl krutej.Docela me to dalo zabrat.

simicak
18. jún 2010

maatka,samozrejme ze vy jste jina skupina. Viki mela jako nedonosena jediny problem,nizka vaha a zloutenka. Ja tim myslela maminky,co maji zdrave deti bez jakykoliv problemy a nenechavaji sve deti ockovat. V africe nato umira tisice dei kazdy den,pampers a jine znakcky prispivaji na vakciny a v zemich,kde je to zadarmo,dostupne jsou proste matky,ktere ty deti nenechaji naockovat a radsi riskuji,ze jejich dite neco dostane a umre. To proste nachapu.
Lili urcite ockovani zvladne!! ja to taky nemam rada,ale nic jineho mi nezbyva,navic to je jen pro jeji dobro. Ja mela problem u verunku,tady se MMR ockuje 2x,a krava sestra to nezapsala poprve a chteli ji naockovat znova a ted se patralo jestli to uz mela nebo ne,tak jsem se bala,ze ji preockuji navic a bude mti reakci. A ted se to resi zase,protozze to zase nezapsali a nevi kolikrat byla nato ockovana 🙄 Ja nastesti vim,ze uz je mela vsechny!!!

zabka85
18. jún 2010

@simicak Děkuji 🙂 od začátku sem malí namáčela štětinku do uší do mlíčka a dávali jí to sát aby sme podpořili sací reflex ale v Mostě to fakt delaj takhle protože zhruba v tu dobu má mimčo šanci něco vytáhnout.A tu postýlku mají tak nějak vypozorovanou ale je to i na stáří dítka vím že 15-17 stovky šli klidně skoro ve dvou kg. v mostě se ve dvou dávají dítka z nedonošenců na 6nedělí.Aspon se neunavujou zahříváním a jim to neublíží.Tělo se zahřívá tukovou vrstvou což je váha.Byl tam dr. kterej to bral čistě podle stáří takže během víkendu když sloužil šoupnul třeba 4 dítka do postelí a maminky koukaly...jinak já sem si malou poprvé pochovala asi týden po porodu a před tím držela např. kapačky u koupání...jinak nic dokonce sem si jí pohladila taky asi skoro po týdnu měla infekci v bříšku takže tam sahali jen sestry a to omezeně.měli sme i dlouho nízký dávky mlíčka protože se báli nějakých střevních komplikací protože začala chvilkama i zvracet ale to asi dva dny pak jí to přešlo ale dávky jí zvedaly opatrně dokud nepila sama.Malinká taky zhubla na 690g a k tomu měla jak sem psala lehkou infekci, žloutenku, nadbitek červených krvinek.A musím říct taky že sestry na jipce jsou v mostě hodně takový vážný,opatrný....nevím jak to vysvětlit.

zabka85
18. jún 2010

@maatkka tak já přiznávám že sem se očkování nemohla dočkat.Sem si taková jistější a víc v klidu dokjonce mi nějakej dr. říkal že bych i s naušnicema měla počkat alespon po první hexe kvuli tetanu atd.
i kvůli reakci že budu aspon trochu připravená kdyby třeba po propíchnutí nějak reagovala.

zabka85
18. jún 2010

@zabka85 jo první očkování sme dostali v 7 měsících

kmoor
18. jún 2010

@simicak ... za to my jsme to měli úplně tak nějak prazvláštně, já jsem malého třeba u prsu neměla ani jednou, pak jsem o mlíko přišla, takže mám dítě, ale ještě jsem v životě nekojila 😀 teď se tomu směju, ale tenkrát jsem to obrečela...malej byl dva měsíce na ventilátoru, jako koupání a občasné chování udýchal, ale pak byl ještě dlouho s kyslíkem. no a do postýlky jsme se dostali až po návratu z ústí, kde byl operován, po operaci opět skončit na ventilátoru, takže do mostu ho pak převezli až po 3 týdnech...stále potřeboval kyslík do prostoru, takže inkubátor měl malý asi 3 měsíce! no a pak se to najednou zlomilo a přestali jsme sondovat a nebulizovat (=kyslík) a hurá do postýlky, ale to už měl skoro 3 kila 😀 ale jak říkala žabka, štětku s mlíkem strkali i malému, aby poznal chuť mlíčka, když mu to šlo všechno sondou až do žaludku ...

simicak
18. jún 2010

zabka,mala byla tak malicka? Ja nevim jak moc jsou vase ditka driv narozena. My nemeli zadne komplikace,takze po 3 dnech klokankovali a jak mi ji prave dali na hrudnik,tak hned lezla dolu k prsu a hledala,sestry z toho byli v sokku,vubec to necekali,takze jsem ji davala k prsu,protoze si to vyzadovala sama. Ale urcite nesala!
V inkkubatoru jsme byli teda dlouho,snad 5tydnu,v nemocnici 7tydnu celkem. A to ze tam jsou sestry vazne a opatrne je jen supr! Lepsi nez neco zanedbat 😉

kmor,my zijem v Anglii a ver mi ze tady je plno maminek co maji i 3 deti a nikdy nekojily a to meli mliko. Tady je problem s kojenim,protoze maminky odmitaji v hodne pripadech. Zas dobre pro kojici,protoze tu je obrovska podpora pro kojeni. Takze ja v den narozeni dostala od male fotku,az odstrikavam a koukam se nani,zemi to stimuluje prsa,taky mi dali odsavacku domu,odsavacku pro nemocnici,lahvicky zdarma,laktani poradkyni zdarma...........v tomhle smeru uplne supr! Jsou tady i kojici skupiny s poradkynema zdarma,tel.linky pro kojici maminky zdarma na rady.
Honzik je ucite sikovny i kdyz nebyl kojeny 😉 Ja zas mam opacny problem,u obou holek litry mlika,ale nikdo ho kojeni z prsu nikdy nedostal ven,tak u Viki jsem ason odstrikavala.

zabka85
18. jún 2010

Jo to určitě nemužu si stěžovat... 😀
My byly v nemocnici 15týdnů.a v inkubátoru cca devět.Klokánkovala sem až na nedonošencích a to asi tři týdny od porodu ale prošla sem si mezi tím těžkou trombozu...

kmoor
18. jún 2010

@simicak no já jsem prostě chtěla kojit! a vzhledem k tomu, že jsme měli dvojčata, tak jsem na to myslela i z té finanční stránky....ale pak se to celé pos....kubíček nám umřel a honzíkovi diagnostikovali hydrocafalus následkem krvácení do mozku...takže jsem po měsící a půl odstříkávání o mlíko přišla...ale jako kdyby to ten honzík věděl, že je sám, je strašně šikovnej a páč máme počítat s ochrnutím, tak cvičíme vojtovku, ale zatím vypadá úplně normálně, odpovídá dvouměsíčnímu miminku, což je korigovaně správně...

simicak
18. jún 2010

kmor,to me mrzi kubickem a honzik je bojivnik! urcite to vsechno zvladne na jednicku 😉

zabka,uz vim ktera jsi ty,trombozu uz jsem tady cetla zpetne 😀 Ja mam gulas ted jak vas tady rpislo tak moc novych 😉

kmoor
18. jún 2010

@simicak já mezitím měla zánět dělohy, taky mooooc fajn 😀

kmoor
18. jún 2010

@simicak a děkujem 😉

simicak
18. jún 2010

ja nastesti trpela jen prsnimi infekcemi a to asi 6 behem mesice,takze to slo. 😝 Ale jedna maminka na pokoji mela infekci delahy a porad ji dok.rikali,ze nema,tak chodila v krecich,se slzama,nemohla se ani hybat,ztratili jeji vysledky testu a po 2 nebo 3 tydnech zjistili,ze ma infekci po cisari. To uz ale byla bobek uplne zhuntovana.
Jak tak ctu,tak my jsme to meli o proti vam prochazku v ruzove zahrade!

No koukam holky,ze jste si obe uzili az az. Tak snad uz bude jen lip a lip a lip a lip a lip 😉

kmoor
18. jún 2010

@simicak no nějak podobně jsem wypadala já, z porodnice mě propustili po 4 dnech, a to jsem byla po normálním porodu i císaři (honzík šel porodem, kubík císařem), a za týden jsem v mostě zkolabovala, prostě jsem tam s sebou málem flákla, měla jsem nehorázný křeče do břicha a kapačky mi píchli až odpoledne, takže já pak už pěkně vysoké horečky, nemohla jsem si dojít ani na záchod, nejhorší bylo, že jsem týden neviděla svoje děti! po 10 na kapačkách dobrý, nejdřív mi řekli, že jsem si uhnala nějakej infekt, asi jako nějaká špína jsem či co, ale nakonec mi taky řekli, že jsem měla zánětlivou komplikaci ze šití...jj, my tady se žabkou jsme si v Mostě opravdu užili, už jsem psala, že mi tam předávala inventář 😀

simicak
18. jún 2010

kmoor,tady je cele zdrav. asi jako v Moste 😀 😠 Ja zacala krvacet a sla do nemocnice,29tt. a dok mi rek,ze to je normalni at jdu zaptky do parku s verunkou,pak mela 3 dny kontrakce,tak me teda konecne prijali s tim,jak to ze tam nelezim uz davno a ze mi udelaji ulttrazvuk. Sestra co dela ultrzv. rekla,ze proc mi ho ma znova delat,kdyz ho delala pred mesicem a nic tam nebylo. Pak na sale mi rekla sestra,ze vlastne v nemocnici nemaji ani inkubator a ze nejsou delani na tak male deti a ze asi umre........nastesti od porodu uz pak byli vsichni normalni.
A kdyz jsem pred 2 lety potratila...sla jsem v 9tt. do nemocnice ze krvacim,tak jsem cekala 3hod.na ultrazvuk,kde mi rekli ze je plod 5tt.stary,pak jsem cekala 2hod.na doktora,co mi rek,ze asi potracim,ale mozna ze ne,at jdu domu,vemu si brufen od bolesti a ze za tyden se podivaji,jestli jsem to potratila cele. Tk jsem pak stravila dva dny v krecich na zachode,nez jesm to cele dostala ze sebe ven a jen slysela,jak to zblunka do zachodu.
A kdyz prvni dceri,jak mela 5mesicu,zacali fialovet a otikat koncetiny,sli na pohotovost,kde po 5ti hodinovem cekani a prohlidek dok.rek at ji dam ponozky a zapnu si doma topeni 😀
Hold nekteri doktori jsou kok....,kteri nemaji zajem a mela by jim byt odebrana licence

kmoor
18. jún 2010

@simicak cože?! tak to je hustý, a to jste v Anglii jo? no to mě pos...no já začla rodit ve 26tt a kamarádka mi volala záchranku, a poslali jenom sestru, bez doktora, která mi tvrdila, že jsem v 5. měsíci! taky dobrý, nakonec jsme se po cestě stavovali v nemocnici tady v mariánkách, že prej radši vemou doktora (tady není porodnice, tak jsme jeli do chebu) a doktorka nevěděla, co se mnou, abych jim neporodila v sanitce, tak volala nějakýmu svýmu kamarádovi, co jako maj dělat! takže jsem hodinu strávila v sanitce, než jsme dojeli do chebu, který je od nás 30km! kdybych to tušila, nechala bych se převézt do plzně, to bychom stihli. a když mě přivezli, hned jsem začla rodit a ve finále mi tam všichni doktoři řekli, že jsem přijela pozdě! no chápete to? fakt to je někdy hrůza 😲

julianna78
18. jún 2010

Pevcík gratulujem k výsledkom 🙂 Môžete si užit dovču,už viete kam idete?
Kmor,Zabka máte to za sebou až až,ale prckovia sú strašne šikovný.My sme šli do postielky 1490g a domov 1790.Malá bola len prtavá po 4dnoch na Jirs šla na intermediál akurát na 10den mala črevnú infekciu,ale naštastie sa z nej rýchlo dostala.Mliečko jej dávali hned striekačkou do úst ochutnat pri každom krmení a k prsu mi ju priložili v 33t.
Simicák kamoška čo je v Birminghame teraz už tiež hovorí zlaté slovenské zdravotníctvo.malý mal vysoké teploty,príšerne kašlal a šli k dr nech spraví rtg plúc a ten ju vysmial vraj nech kúpi sirup proti kašlu a dáva teplý čaj s medom.Ked potrebujú íst k niakému odborníkovi tak to riešia na slovensku,chodia sem k alergol. k zubárovi a malého tu aj operovali vyberali mu niakú uzlinku.
K tomu očkovaniu ja rozhodne nie som proti malá bola doteraz očkovaná podla normálneho veku dala som jej aj rotavírus zaočkovat nebola by som rada keby dostala niaké srákoty a bola by chudšia jak je.Len tej mmr sa trochu obávam chcela som jej ju dat v 2rokoch ale v zime ideme preč na 3m a nechcem aby niektorú z tých chorob chytla tam tak dám zaočkovat pred odchodom to bude mat 18m.

petraguerra
18. jún 2010

Ja tady ctu snad horory.Musim tedy Aberdeen pochvalit ja zadne extra drastaky nemela,ale zdravotnictvi uz ani v CR neni 100% a tady take ne. 😒 Mates ma rymu a pokaslava.Vcera zase byla tady ta na to mluveni,tak jsme opet byli nemy jen asi 5min si neco trosku zahlucel.Ta by sem mela chodit casteji 🙂 Hanna si uz pro malyho neprisla tak ji dal asi poradne zabrat 😀 🙂 Rikam s nim je to fakt pohotovost v jednom kuse......

Simicak ja Matejovi ryby davam taky,ale neji je trikrat tydne.Nekde jsem cetla,ze to podporuje vyvoj mozkovych bunek ,ale meli by se jist spis mensi ryby,protoze v nich neni tolik olova.Bylo to odduvodnene morskou dopravou a ze ty velke jako napr.tunak ho v sobe ma hodne .Pry nejlepsi jsou sardinky.

Muj malej je o 13 tydnu drive a z inkubatoru sel po 14tydnech.

simicak
18. jún 2010

petra,ja se prave sardinek docela bojim. Ja prave myslela,ze tunak se muze,kdyz je v tehu doporuceny. Jojo,to je dokazane,ze deti co jsou na rybach a co maminky v theu jedly ryby,tak maji vyssi IQ,protoze tam je to omega 3,tak proto jsou tak zdrave. Ja jedla moc sardinek v tehu,miluju je s mlikem,a obe jsou jak moudre lisky 😀
S doktory pravda,zalezi fakt na jakeho natrefis,ja mam ted docela stesti,tuk,tuk,tuk

petraguerra
18. jún 2010

Tady je par fotek malyho 😉 Na kolotoci se mu libilo 🙂

petraguerra
18. jún 2010

Simicak ja taky nemuzu si tady na doktory stezovat,hlavne na ty v nemocnici,ale i GP je v pohode.Sardinky se maji jist hlavne v tehotenstvi. 🙂Ja je moc nejedla a jak jsem dopadla!..... 🙂Dala jsem fotky Ballateru tak muzes kouknout kde bydlime. 😉 😉

irsina83
18. jún 2010

Ahojte,

ci tam tu len tak letmo ze ste kojili. ja sa chcem opytat , vase deticky nemuseli pit fortifikovane mlieko??? lebo moja malinka musi, tak jej odsavam a primiesavam fortifikat. ja beriem femibion 400 s omega3 a pijem gravimilk to je tiez dobre pre nedonodencov aby to slo do mlieka. my sa teraz trapime s vojtovkou ale dufam, ze mala to zmakne. Mna to klokankovanie tiez zaujalo ale u nas v nemocnici to nepraktikovali kvoli infekciam ☹ malicka mala 1040g ked sa narodila, po infuziach 1140g a potom schudla na 940g a na ruky pestovat mi ju dali ked mala 1130g. 1880g mala ked sla do postielky a domov nas pustili s vahov 2250g.
prosim vas a ako vase deticky zvladaju tie rehabilitacie??? a lekarov??? mne sa mala semtam kazi s papanim ale aspon spinka dobre.

irsina83
18. jún 2010

@lubinka20 a kde ste v nemocnici???

petraguerra
18. jún 2010

Ahoj Irsina.Ja neklokankovala take.Matejovi bylo 69dni,kdyz jsem si ho poprve pochovala,byl na tom tak spatne,ze vytahnout z inkubatoru se nemohl.Mliko jsem odstrikavala 7tydnu,ale nic jsem nemela.Takze byl na Infantrini a je na nem i ted.Take to je mizerny jedlik ,i kdyz ted uz se vic rozjel.Mel 600g,nejmene 500g a domu sel 3600g.

petraguerra
18. jún 2010

Cvicila jsem s nim doma a kazdy mesic jezdili na physiotheraphii,zvladal to dobre ja ho nikam netlacila.Cvicila jsem s nim vzdy pokud mel naladu.Na physiu nekdy pekne protestoval,ale casem vse super zvladl.

mila01
18. jún 2010

Zabka,Kmoor - právě proto jsem se vás ptala na zážitky z Mostu - já mám podobné.Navíc jsem si tam připadala jak hysterická hypochondrička - přesně tak se k nám chovali.Doktor mi například při kontrolním ultrazvuku dělohy,kdy kontroloval,jestli se správně zavinuje,nemoh tu dělohu asi 10min.najít a nebyl mi schopen říct,jestli mi jí při císaři náhodou nevyndali - prý jsem hodně krvácela.A to u toho císaře asistoval.A když jsme si stěžovali,že nepůjdeme na záchod ( 2 záchody na celé oddělení - cca 25lůžek,ale to jen odhaduji )ani do sprchy ( taktéž dvě ),protože jsou celé od krve ( naprosto nechutný zážitek),tak nám sestra řekla,že uklizečka přijde ráno,že kýbl je za dveřma,jestli máme zájem.

Simicak - taky hrozný zážitky - co se to děje?Mé kamarádce se stalo v Ústí,že jí bohužel před porodem umřeli v bříšku trojčátka.Vyvolávali jí porod a když to začalo,řvala na sestru,ale nikde nikdo - tak je tam porodila mrtvá na stůl.