Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

pavcik
13. jan 2010

dneska je v Sama doma z UPMD Straňák....

maatkka
13. jan 2010

martinka super ze nemate ziadnu reakciu...
my sme dali jogurt az v 10-tich m. nekor. a hned spapala cely a nic jej nebolo - doteraz je jogurt top 🙂 ten zje vzdy aj ak nic ine nechce (davame len biely s presnidavkou alebo cerstvym ovocim 1-2 denne)
my sme sli na to pomaly 🙂
- 7.mesiac - zelenina
- 8.mesiac - zelenina+maso (alebo zltko)
- 9.mesiac - zelenina+maso ovocie kasa
-10.mesiac - zelenina+maso ovocie jogurt (kase uz nechcela)
-11.mesiac - zelenina+maso ovocie jogurt pecivo maslo piskoty cestoviny strukoviny
takto papame doteraz + vela UM (okrem neho pije len vodu (kooonecne) - caj moc nie (co mi nevadi) a odstavene ovocie a zeleninu (ale to musi mat chut)
no a uz mala aj par pribinacikov a palacinku a vcera 1.x brumika (ale len hlavu 😀) a uz daaavno kukuricne a ryzove chrumky aj ryzu uz davno a syry asi od roka
baby poradte co take jej este mozem dat???

inac serblik u nas 0 bodov - nechce na nom sediet - tak som ju nechala tak nechcem ju do toho moc tlacit - nechame to aj my asi az na to leto

bera28
13. jan 2010

Marti, tak já jsem začala jogurty dávat až v roce korigovaně, do té doby měli vše hypoalergenní (ne kvůli nedonošenosti, ale já jsem alergik). Já bych s tím ještě počkala, příbírají ti krásně, tak na c o spěchat.

Pavcik, viděla jsem. Zítra se chci dívat, budou mluvit o nedonošencích ve školce a škole. Tak na to jsem zvědavá.

Maatkka, tak zrovna já ti s jídlem neporadím. Co já bych dala za to, aby si vzali třeba rohlík nebo chleba, to nehrozí. Pořád točíme jen kaše, zeleninu, maso, ovoce 😒

petrach
13. jan 2010

dnes byl ten dr dobrý..me se líbil ten nápad s web-kamerou pro rodiče..akorat si myslím,že by u toho sedeli celí den,ale zase ti co nemužou jezdit denne,by vydeli dítko každy den...jen ta vyšetření atd..to by vydet podle me nemeli..

matka synovec mel 17 mesícu a už baští všechno,nesmí to mít moc slané a kořenené...

denisee
13. jan 2010

maatka: taky mě nic nového v jídle nenapadá. Prakticky by mohla Lili už všechno. Já třeba začala vařit rybu (Pangasius) to má hrozně rád. Dneska jsem k svačině vařila puding s piškoty. Místo jogurtu můžeš zkusit tvaroh, ale ten moc Vojtovi nechutná. Na chleba mažu už i med, marmeládu..., občas dám k snídani něco sladkého(vánočka, loupáček, bábovka), ale sladký taky moc nemusí.
Nejradši má suchý rohlík do ruky, když jsme na nákupu 😀

petrach
14. jan 2010

malí dnes snídal se mnou chleba..to je desný všežravec 😀 tak se pořád hlasil,no to nejde mu nedat..
mattko prosím Te jak psala že i Julinka už jedla chleba..jaké maslo jsi jí davala a co ješte na to..??
já to nechápu.zub ješte nemá a jak to do sebe láduje 😅

maatkka
14. jan 2010

bera Lili zase nezje ziadnu kasu... vcera som kupila detsku krupicu tak skusim este krupicovu ale pochybujem

denisee dakujem... aj rybu sme uz mali - pstruha 3x - 1.x jej chutil - to bol mm (rybar) cely stastny 🙂 2.x ho zjedla tak ze som jej ho kamuflovala do rozka 🙂 a 3.x ho uz nechcela vobec...
skusim ho teraz po nejakom case mozno vtedy len nemala chut...
a sladke pecivo tiez nemusi za to chlieb a rozky kedykolvek

peti ja jej davam pecivo s obyc. maslom (teraz uz aj jogurtovym) - to som citala ze je pre deti najlepsie - lepsie ako tie rastlinne...
par krat mala aj domaci dzem - najradsej ma cucoriedkovy - ale uplne najradsej ma to pecivo ciste bez nicoho 🙂 skusala som uz aj zeleninove natierky (napr. mrkvovu) ale to tiez nechce
a tu v nejakej teme som citala ze je mozne dat detom lucinu alebo zerve alebo cotage chees ale tie som nezohnala bez soli tak som este nedavala ale uz asi zacnem - aspon take kde je soli minimum

bera28
14. jan 2010

Denisee, pangase taky můžu, mňam 😵

Peti, já ti toho všežravce taaaaaaak závidím 😉

Maatkaa, taky zkouším chleba s obyč máslem. To si Kuba aspoň kousne třeba 3x, lučina, žervé ani cottage mu nechutná. Anetce jsem zkoušela Perlu bez mléčné bílkoviny a taky nic.

Dneska mě uzemnila ta psycholožka v Sama doma, jak říkala o problémech při nástupu do školky a uvedla nechutenství. No jestli to bude trvat ještě, až půjdou do školky, tak to mě zároveň s tím už odvezou do blázince 😒

bera28
14. jan 2010

Jo ještě jsem zapomněla - když jíme my, tak oba žebrají třeba oběd. tak jim dám ochutnat, Kubajz si vezme a Anetka to rozžvýká a vyprskne. Fakt paráda.

denisee
14. jan 2010

Holky, tak Sama doma zase o ničem co, kdyby ukázali nějaký statistiky, výzkumy, že jsou děti víc hyperaktivní, nepozorný....atd, to co tam říkala ta psycholožka. A ty jejich dotazy, už dopředu jsem věděla co na to psycholožka odpoví.

Maatkka: žervé na chleba má Vojtík rád, lučinu občas taky, ale je taková sušší.
Petrach: máslo možná, až od roka. Jinak dávám jakékoliv. 😉

maartinkaa
14. jan 2010

bera, moji chalani ked nastupili do skolky tak tam zozrali skoro aj ucitelku 😀 myslim, ze v kolektive chuti detickam viac ako doma, aj u nas to tak bolo a hovorila to aj ucitelka, ze aj slabi jedlici sa napapkali 😀

bera28
14. jan 2010

Maartinkaa, kéž by to tak bylo i u nás. To bych je dala do školky hned zítra 😀

andulka4
14. jan 2010

holky myslíte že všechny naše děti budou nebo jsou hyperaktivní???

a s tím pozdním nástupem do školky???? co si o tom myslíte?

fajn
14. jan 2010

bera obrň se Didina kdyby jedlo 1 000 000 dětí tak ona nebude. Jooooooooooooo kdyby jedly lentilky nebo čokoládu tak to by měla první po jídle a ještě by řvala že chce přidat...se vsadím 😀
Jinak dnes jsem to neviděla páč nám nejde televize. Dnes jsem byla na kontrolním výtěru z krku s Didkou a ta hned hlásila že nám bliká televize a mama do ní dala 4 rany. No myslela jsem že když dal pecař 4 rany tak i té naší telce budou stačit a ejhle stačily už se nerozešla ☹ 🙂

mispuli
14. jan 2010

andulko:tak já tedy můžu říct,že honzík hyperaktivní je a byl a má přesně to ,co tam říkal,to že se nedokáže soustředit,s tím nástupem do školky bych řekla,že je to individuální,jsou mezi náma takové,jejichž dětičky problémy nemaj už ted a všechno dohnaly,ale jsme tu i my co problémy měli dlouhodobější,pak je to spíš o tom na co se cítí učitelky i maminky,honzík šel dýl a do speciální a myslím si,že to bylo dobře,ted uvažuju,že by šel do normální,ale uvidíme 😉

to s tou psycholožkou jsem neslyšela celý,ale nějak extra mě nenadchla

denisee
14. jan 2010

Andulko: já si myslím, že se to nedá takhle jednoznačně říct. Přesně jak říkal, ten doktor, stejné problémy se mohou objevit i u dětí donošených. Ale trochu mě mrzí, že ty nedonošence občas hážou do jednoho pytle. Mělo by se to brát individuálně. A hlavně, jak jsem psala, chtěla bych si přečíst nějaký konkrétní výzkum...
Nic moc tam teda dneska maminkám neporadili, že je dobrý dát dítě do školky v místě bydliště. Když ta psycholožka musí vědět, jak to dneska někde s těma školkama je těžký, nejsou místa ☹

Mispuli: kdy si začala prvně pozorovat na Honzíkovi hyperaktivitu. Já nějak nedokážu rozeznat kdy je to pro dítě normální chování a kdy se jedná už o hyperaktivitu. Díky

maartinkaa
14. jan 2010

fajn, ty mas doma takeho maleho tvrdohlavca, ale s nej raz bude urcite pani prezidentka 😀 a s tymi lentilkami a cokoladou to mas pravdu, to by uprednostnili aj moji pred jedlom aj teraz ked su uz velki 😀 😀 😀

fajn
14. jan 2010

Andulko já si myslím že Davídek nemusí být hyperaktivní a myslím že je to i brzo takhle říct vždyť bude mít teprve 2roky. To bys musela někdy vidět Didinu tak dokáže být vzhůru i 14 hodin a ještě řve že spát nepůjde. U ničeho nevydrží a je furt někde v pohybu,ona snad sedí jenom v autě 🙂

andulka4
14. jan 2010

Fajn ale David taky nespí 14hodin!!!! to je snad normální né? Vstává v 8.00 a usíní mezi 21.00 a 22.00 úplně běžně. Taky skoro u ničeho nesedí a jí pouze za hry ve stoje :(

andulka4
14. jan 2010

jinak já to skrz tu hypotonii stejně musím říct....že je předčasně narozený :(
ale proč ho dávat do speciální školky? to myslím že je zbytečné...

no je to indy vindy.....každý to má jinak

mispuli
14. jan 2010

andulko tak jsem to nemyslela,je strašně těžký to psát,někdy se mi to prostě nepodaří napsat tak jak to myslím a vyzní to jinak,je to opravdu individuální,náš honzis prostěve třech letech nebyl zralej,aby byl s normálně narozenýma dětma do školky,pořádně nemluvil,vlastně skoro vůbec,nerozuměl jejich hrám,jejich pravidlům,atd..nehledě na to,že ho limituje ten shunt a můj strach o něj,aby ho někdo nepraštil,nekopnul atd... a to bohužel 1 nebo 2 učitelky ve třídě neuhlídaj,neměly by čas starat se o něj,bylo by to navíc,při tom počtu dětí ve třídě školky,nechtěla jsem tady předsouvat nikomu,že má dát svoje dítě do speciální školky,u nás to bylo dáno tím postižením,pokud tomu tak mám říkat,vy jste zdraví a myslím si,že sama poznáš,jestli ho máš nebo nemáš ve třech letech dát do školky,to prostě poznáš věř mi 😉

maatkka
14. jan 2010

co sa tyka hyperaktivity ja som to tu uz pisala ze mne sa Lilinka hyperaktivna nezda... synovec ma tuto diagnozu a to sa neda porovnat... jemu staci napr. spat 3 hodiny v noci atd. (Lili spi tak 14 hodin kazdy den) je tiez neposed 🙂 stale beha vymysla ale to je take ine - to si myslim k detom patri...
ja som bola tiez predcasniatko ale az 33. tt. a nikto to absolutne neriesil... normalny nastup do skolky aj do skoly... u Lilinky skolku uvidime ale do skoly ju urcite v 6-tich rokoch nedam pretoze sa narodila 28.8. a v septerbri by isla hned do skoly? aj ja som mala normalne bezne spoluziakov ktory ked sa narodili v auguste nastupili az ten dalsi rok...
ja som to sama doma zase nevidela lebo sme boli so sestrou "kavickovat" a teraz som to hladala a neviem najst... neviete mi niektora dat sen ten link na vcerajsiu a dnesnu cast?

fajn
14. jan 2010

Andulko nevím jestli je to ve 2 letech normální .Jenže Didina bere ještě léky na utlumení a dr. říkala že se ji bude lépe usínat a ono je úplně jedno jestli je má nebo ne. Didina taky nejde do spec. školky jde do normální nebudu ju vozit 30km tam a 30zpátky kvůli tomu že je předčasně. Kdyby byla mentálně i jinak postižená tak asi jo. Do školy ju dáme asi do slabozraké tam chodí i normální děti které nezvládají norm. školu nebo pančelka nezvládá je. Je tam míň dětí a mají na ně víc času. Ale uvidíme jak to vše bude.Teď máme mít zase posouzení kvůli té péči tak doufám že nám to ještě na dva roky dají.A jestli ne tak nevím jak to budem dělat ,práci neseženu jenom na jednu směnu a s chlapem v dílně no to by skončilo rozvodem. Tak by mě musel živit no chudák že.
Zkus potom do školky sním zajít a poptát se,ale Davídek je šikulka šikovná

maatkka
14. jan 2010

uz som to naslaaa

bera28
14. jan 2010

Fajn, Didina je prostě ženská správně ukecaná 😀

denisee, máš pravdu, kdyby tam řekli něco konkrétního, ale to jsou obecné řeči.

Andulko, já se nemyslím, že by musely být naše děti hyperaktivní. Taky jsem si to původně myslela o Anetce a teď už by mě to nenapadlo ani náhodou. Oba si klidně vezmou knížku a půl hodiny si vydrží sami prohlížet obrázky a "číst". Nebo třeba stát u okna a pozorovat ptáčky🙂 A vlastně jediné, co můžu říct, že nikdy nebyl problém, tak to je spaní. Usnou večer mezi 19,30 - 20,00 a vstávají 7,00 - 8,00. A přes den spí tak 1-2,5 hoďky, jak kdy.

Co se týká té školky, tak já bych to taky řekla, že jsou nedonošecni, ale zase bych se bála, aby je tam vůbec vzali a neřekli mi, že není místo. Protože si budou myslet (a správně myslet🙂, že s nima budou problémy a budou se jim muset více věnovat. Ona je hezká představa paní psycholožky, aby měli nedonošenci asistenta, ale na ten mají nárok jen nějak postižení. Pokud mluvíme o těch "běžných" nedonošeneckých problémech, tak pochybuji, že by někdo dal svišťákům asistenta proto, že potřebují ještě plíny nebo že trpí nechutenstvím a musí se krmit 😒 A vdě úči na celou třídu by to s nima asi nezvládli. Teda tady v okolí je školek hrozně moc, ale stejně jsou všechny plné. Jednu už mám vyhlídnutou, ale ještě je čas.

petrach
14. jan 2010

ahoj holky,

taky mi přijde že to povídaní je pořad takové o všem a ničem..je to spíš pro veřejnost,my potřebujem jít víc do hloubky..
k te školce,kamatradčin syn šel do specialní,.je 26tt a když nastupoval,tak vubec nemluvil,byl hodne pozadu..a tam mu to prospelo,mín detí a víc péče..zaleží opravdu na díteti..
já bych nebyla proti,pro ty prcky je to jen plus,ale jak píše fajn,vozit ho 20 km snad nebudu muset 😝
tady ani říkat nic nebudu muset,my jsme místní exoti a všichni o nás ví všechno 😠
ale o tom ýže by šel ve 3 letech teda pochybuju 😒

matka jsou tam na stweankách i chaty co psali maminky dotazy a nebyli zodpovezené..dnešní jsem ješte nečetla,není vubec čas..malí mi dává zabrat 😝 řve a řve,nechce byt v ohradce,jen na rukách a itam brečí..
už jsem mu dala homeopatika na zoubky a od bolesti a konečne usnul 😉

mispuli
14. jan 2010

petro můžeš hodit odkaz na tu stránku s těma chatama?nějak nevím,kde to hledat

petrach
14. jan 2010

a teda me pochvalte,jooo..neumím kopírovat a dala jsem to ručne..jsem neveřila že to pujde 😀

je tam kolonka diskuze-chaty..tak nejak

mispuli
14. jan 2010

máš 1 s hvězdou 😀