Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kili
autor
5. nov 2008

susika, S. si lyžičkou do pusi nedáva, skúšala som to voľakedy, že keď bol hladný, tak som mu nabratú lyžičku dala do ruky a on si pekne trafil, ale prišlo mi to ako týranie 😀 , no ale keď už až tak hladný nebol, tak ju do pusy nedával 😒 . No a rukami si do pusy nedáva vôbec nič, teda keď nerátam nejaké tyčinky a pod.

baby, chodíte s malími do MC? mne to doktorka neodporučila, že sa tam deti nakazia a tí čo tam chodili, tak to potom oľutovali. No ja tam asi chodiť budem, aspoň raz týždenne. Potrebujem sa niekde naučiť, ako sa s nimi hrať, lebo ja to fakt vôbec neviem ☹ , som z toho apsolútne zúfalá a z akejkoľvek snahy mám len depku. Dnes dostali leporelá, tak som sa zas pokúsila o niečo, ale to som len doslova odhadzovala deti, nech tú hnihu neroztrhajú 🙄

janina77
5. nov 2008

kili, ja do MC nechodim, vpodstate u nas nemam kde, ale nie som si ista, ze aj keby som mala kde, ci by som chodila. Ale co sa tyka infekcii, ja by som to nebrala tragicky. Deti cely zivot vyrastaju v kolektive. A ak chces ist do roboty, aj tak ich od 3 rokov do skolky das. To je podobne ako s plavanim - ze nechodit kvoli infekciam. Ale ja plavanie nelutujem ani jednu hodinu. Skor lutujem, ze teraz zatvorili ten bazen, kde sme chodili plavat a nie je u nas kde chodit ☹.

andulka4
5. nov 2008

Já do MC zatím nechodím ale určitě na jaře budu....teď to namá smysl když ani nelezeme :(

Jinak já nemám zatím D.očkovaného a taky se bojím ale scházíme se s 4ma dalšíma maminkama a dětma no tak snad nic nechytnem.

Jinak cvičíme stále ale už nám to moc nejde a navíc protože je silný hypotonik 3 nezávislé RHB nám zakázaly chodit plavat

janina77
6. nov 2008

kili, este ma napadlo, ze asi by som ti mala poslat moju maminu. Ta sa s malym vie neskutocne pohrat. To ja tak tiez nedokazem. Aj vcera vecer bola u nas asi 2 hodiny, no vtedy ja ani neviem, ze mame dieta. Ona ho prezabava, popozeraju knizky, vsetky mozne hracky co mame doma, prekutaju skrine a sufliky, maly je spokojny a zostane tu poriadok vacsi ako ked prisla. Nechapem, ako to robi, ale asi ma na to talent 🙂 .

kili
autor
6. nov 2008

baby, viem, že je to už asi pre tých, čo to po mne chceli neaktuálne, ale tak pre ostatných sa mi podarilo náisť to chodítko, čo máme, je fakt super a aj hračky na ňom sú pekné, tak odporúčam
http://www.quelle.sk/sk/q4r/kinderweltspielwelt...

kili
autor
6. nov 2008

jani, dík, pošli, píšem ti do IP adresu a telefón 😀

majucha
6. nov 2008

ahoj holky, my jsme z 29+1, 860g, Míše je teď skoro 5 měsíců, korigovaně 2 a něco, máme 4kg a začala teď krásně pást koníčky, pamatujete si ještě někdo od kdy jste pásli? Jestli jsme pozadu napřed nebo akorát... brzy jdeme na neurologii, tak abyhc věděla, co čekat. Jinak jak jste tu mluvili o tom dokumentu děti z krabičky, tak když to točili u apo, tak jsem tam zrovna rodila... jedna paní, co tam měla čerstvý dvojčátka v inkubátoru, tak jedno z nich leželo vedle nás, bylo o 14 dní dřív narozený, ale stejně starý asi tak. Jinak jsem teď dneska byla na nový gyndě poprvý od porodu (starej doktor nepřišel na to, že jsem měla těžkou preeklampsii a neléčil mi vysokej tlak...) a novej doktor mě odrazuje od druhýho dítěte ☹ nemáte někdo zkušenost s preeklampsií u prvního a druhým těhotenstvím?

andulka4
6. nov 2008

Můj syn se narodil 31tt ale podle UTZ hlavičky a mých výpočtů je 30tt. Porodní váha 1900g. Je tedy asi o 2,5měsíce narozen dříve. Koníky v podstatě nepásl dobře nikdy.....stále neměl dostatečnou oporu o předloktí.Cvičím s ním Vojtovku od jeho 7mi dní života a pozadu je i oproti jeho kamarádům kteří jsou v jeho korigovaném věku.Zatím co oni se už dááávno plazí u nás je to hudba budoucnosti.

kili
autor
6. nov 2008

majucha, to je malá moc šikovná, určite ide skôr dopredu 😉 a aj váhu má super, A. mal necelé 4kg v 10mesiacoch 😀

majucha
6. nov 2008

tak to jste mě potěšily, ona je taková houževnatá, tak jsem ráda, že se tak snaží 🙂 snad to tak půjde dál i v tom ostatním, taky už hodně moc povídá, jakoby vypráví, zvířátkům na hrazdičce i mně něco vysvětluje když jí přebaluju 🙂
andulko to byl teda hoodně velikej na ten tejden, skoro dvakrát tolik co my 😕 a pročpak se narodil dřív, měl problém on nebo ty? My Vojtovku cvičíme až od tý doby co jsme byli na intermediáru, takže asi od jednoho měsíce, ale jen asi jednou denně a nejsem si jistá, jestli to něčemu pomáhá....
kili a jak jste byli maličký? Kojili jste nebo byli na umělým? My už plně kojíme, po dvou měsících doma (takže celkem po čtyřech) jsme konečně definitivně odložili lahev a odsávačku, mám z toho radost, protože ta odsávačka mě vážně nebavila a Míše ta lahev taky nedělala dobře, přišlo mi, že jsem to do ní tlačila až jí to lezlo ušima a akorát blinkala a kakala celej den, teď sice nakojíme míň, ale tolik neblinká (pokud moc necvičí 🙂) a kaká jen tak třikrát denně

janina77
6. nov 2008

majucha, Miska je super, je sikovna a ty sa vobec netrap nad tym, ci robi nieco nacas alebo je pozadu. Tyto nasi extremisti proste nie su tabulkove deti a na vsetko si najdu svoj cas. A ty nic neuryclis. Samozrejme, mozes stimulovat, podnecovat, cvicit, skusat vsetko mozne, velakrat to zmysel ma, ale su aj veci medzi nebom a zemou... 😉

majucha
6. nov 2008

jani díky, asi je to tak 🙂 koukala jsem na Domiho je boží, moc krásnej a veselej, pořád se směje 🙂 kolik měl při narození? Vypadá, že všechno krásně zvládnul, není na něm vůbec poznat, že je nedouš 🙂

jo a taky jsem se holky chtěla zeptat, netrápí vaše miminka zlý sny? Já mám pocit, že Míše se musí teď často zdát něco hroznýho, někdy jakoby sténá ze spaní a dělá smutný ksichtíky, pak se zas usměje a pak zas mračí a nakonec se probudí s pláčem a trvá chvíli než jí něčím zabavím a uteším.... předevčírem se nám dokonce stalo, že se v noci probudila rovnou záchvatem pláče, ale to už byl přímo afekt, křičela a místo nádechu vždycky jen hekla, trvalo to nejmíň pět minut, až z toho začala modrat 😖 bylo to hrozný, bála jsem se, že nemůže dejchat, ale bylo to tím záchvatem... pak jak neměla kyslík, tak začala hadrovatět, tak jsme na ní otevřeli okno, třepali s ní a probrala se a už jen vzdychala, pak na mě vytuhla a spala do rána... az to já ne 😖 se bojím, jestli se jí nezdá něco o hadičkách a pípacích strojích, přeci jen si toho "užila"...

tvarohacek
6. nov 2008

ahoj holky, máme v rodině nedonošenou holčičku, nyní jí bude rok a půl a vypadá to, že bude vše ok akorát prý jí neurolog do zprávy vždy píše instabilita a švagrové k tomu ani když se ho ptá, nic neřekne. Nevíte co to je, nebo nesetkaly jste se s tím? Holčička se narodila dříve o dva měsíce. díky

andulka4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andulka4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andulka4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kili
autor
6. nov 2008

majucha, malí mali 800g a 680g. ja som nekojila, odsávala som do ich 5-6m. Kojiť sa nedalo. S. mal strašne silný reflux a zahustenú kašu jesť nevedel. A. sa nedalo kojiť vôbec, jemu keď strieklo mlieko do hrdla, tak sa pozvracal ☹

majucha
6. nov 2008

andulko, tak to jste měli opačnej problém, Míša byla zas mrňavá, ale ona by asi nebyla velká i kdyby byla donošená, ale každopádně jí můj vysokej tlak ani trochu nepřidal 😒 To je zas docela šikula, že byl na intermediáru tak brzo, to Míša měla trošku infekci, tak to řešili pořád na ARO a hlavně taky čekali až bude mít aspoň kilo a pak to bylo šup šup a ze dne na den byla rovnou přesunutá, že jsme ani nebyli na JIPu 🙂 To kojení jsme nakonec zvládly i když jsme z nemocnice odcházely jen s lahví, taky jsem pyšná, ale hlavně na Míšu, protože u mě šlo jen o to vydržet, ale ona se to musela naučit. Od začátku jí to prso jelo, ale nedokázala se napapat dost, snědla max 20ml, usínala u toho, blbla, dělala si ze mě dudlík, ale pak se to najednou zlomilo a šlo jí to líp, no a pak to ještě trvalo tři tejdny než jsme sladily množství mlíka a její apetit a bylo to, snad to vydržíme do toho korigovanýho půl roku, moc bych byla ráda. Tak to sis musela užít, takhle velký mimi v 30 tejdnu, to to tělo asi nevědlo co s tím 😨 ale hlavně, že to dobře dopadlo a Davídek se má k světu 😉 🙂

kili tak to sis taky užila s tou odsávačkou co... takže měli lahev se zahuštěným odstříkaným mlíkem? My taky blinkáme, někdy docela dost a i dlouho po jídle, ale přibírá, tak to neřeším... ale třeba v noci neblinká vůbec a to si někdy ani nekrkne, protože vytuhne rovnou u prsa..., jen přes den když s ní manipuluju (blbej výraz, ale zůstalo mi to z nemocnice 😀), tak ublinkává anebo když pak cvičí nožičkama při hraní - a to bych blinkala taky tohle dělat 😀

kili
autor
6. nov 2008

majucha, zahusťovala som. S. teda dosť a A. len trošku, jemu sme dali placatú savičku s dierkou z hora, tá sa mu držala lepšie a nestriekalo mu to, tak nezracal. ináč zvracal aj s normálnej savičky, a bolo jedno, ako sa mu to zahusťí.

kili
autor
6. nov 2008

... a strašne dlho nemohli byť na rovnom, len v lehátkach sme ich mávali, ináč okamžite ugrcli.

andulka4
6. nov 2008

Maju já taky kojím.Po 6ti týdnech se mi konečně přisál 🙂 Ačkoli byl velký....byl hrozně slaboučký.

Jste moc šikovní že cvičíte jen tak málo 🙂 a koníky pasete taky moc pěkně 🙂 Malá je kouzelná.
Moc ty děti tady nesrovnávej....každý má něco a každý je jiný 🙂 Davídek měl po porodu velmi málo problémů....už po 2 měsících nešlo poznat že je nedonošený.Ale dodnes tvrdě cvičíme a je velmi slabounký. Na RHB nás stále straší že musíme makat jinak si ani v roce a půl nestoupne....no tak makáme 🙂

majucha
6. nov 2008

oni to maj tyhle děti prý často, asi je to tou sondou... vedle nás byly dvojčátka a ten chlapeček taky vyzvracel všechno když nebyl do kopce... ale jsi dobrá, žes vydržela s dvojčaty tak dlouho odsávat, to ta naše mamina to kvůli tomu ublinkávání vzdala jak přišli domů, prej nestíhala a nebylo to k ničemu když blinkali a nemohla kojit...

andulka4
6. nov 2008

KILI JE SUPER ŽENA 😝

kili
autor
6. nov 2008

majucha, no ja som až tak dlho nevydržala. S. prišiel domov presne po 3m a A. po 4,5m, potom ešte asi mesiac som odsávala aj v noci, ale ako som prestala, tak mlieko radikálne kleslo. postupne som prestávala cez deň, čiže fakt že som odsávala do asi 7m, tak to už len ráno a večer neskôr len večer... S. musel mať UM už v 4m, lebo mlieka som mala málo. mne sa podarilo dostať len na nejakých 900ml/denne a to pri odsávani každé 2h a raz v noci a to sa dalo len keď boli v nemocnici. potom sa to už nedalo, S. mal reflux ale nevedela som, čo to je, tak nejaké 3t bolo doma peklo, lebo kŕmenie preplakal, potom vyvracal, zase chcel jesť a to furt dokola 😝 . No a potom keď bol doma aj A. tak to bola sranda, hodinu mi trvalo nakŕmiť jedného, hodinu druhého, + odsávanie mlieka 30min. a to aj v noci 😀 . ešteže hneď po príchode domov prespali jedno kŕmenie (za čo mi teda doktorka nadávala, že ich nekŕmim 8x denne 😝 ), tak som si v noci mohla pospať tie 2-3h. po kŕmení som už spať nešla, lebo keď som to niekedy spravila a zaspala na pol hodinu a potom vstať, to som si mala chuť prehnať guľku hlavou 😀 , tak som rada (keďže bol augusť) vešala plienky na balkóne, vždy ich dala prať večer a nad ránom vešala, to boli najkrajšie okamžiky 😵 keď malí spali 😀

majucha
7. nov 2008

kili, to má teda andulka pravdu 😅, vím, co to bylo za práci a nervy sladit odsávání, krmení a učení kojení s množstvím mlíka tak, aby se Míša najedla dost, kdy měla a abysme dělali navíc nějakej pokrok a k tomu ještě domácnost.... no a to jsme tolik neblinkali a ještě v noci krásně spinkala a to to trvalo "jen" dva měsíce než jsme zvládli to kojení a už máme s papáním krásnou pohodičku a když si představím, že bych ten fofr na začátku vynásobila dvěma a k tomu přidala pár problémů s papáním, tak by mi asi švihlo 😅 já jsem si to docela užívala až na to odsávání, ty tvoje zážitky jako užívání teda neznějí 😅 ale je jasný, že jsme byly všechny v sedmým nebi, že máme ty drobečky po takový době doma, i když to pak byl takovej záhul 😅

janina77
7. nov 2008

majucha, Domi sa narodil velmi skoro, v 24.tt, ale na ten tyzden bol dost velky - 800g. Ja som nekojila vobec, 3 tyzdne som sa pokusala odsavat, ale mlieko len po 5 kvapiek a nic viac ☹. Mala som z toho pekne depky, ale uz ma to nemrzi, viem, ze napriek hroznej propagande kojenia su aj ovela dolezitejsie veci. Tym ta samozrejme nechcem od kojenia odhovarat. Ked mas mleicko, je to super, a ked sa prisala, tak este lepsie.

A k tym snom - to ze sa kadejak tvari pocas spanku je vyvojom nervovej sustavy. Nic si z toho nerob. Deticky sa s palcom bezne budia. Ak ti modrie od placu, tak jej fukni do tvare, aj viackrat, to pomaha aj pri roznych afektivnych krcoch, ked dietatko prestane dychat. Urcite nou NETRAS, to by mohlo sposobit ovela vacsie problemy. Len pokojne rozpravaj, snaz sa zaujat. A u nas velakrat pomohlo zahrkat tou najhlucnejsou hrkalkou (chrastitkom) co narobilo strasny randal, a vteda sa ukludnil 🙂.

majucha
7. nov 2008

Jani, tak to byl naštěstí fakt velikej, je super, že to tak krásně zvládnul 🙂 s tím mlíčkem je to složitý, je to hodně o psychice a ta u žádný z nás nemohla bejt po porodu v pohodě.... já měla štěstí, že jsem měla i tak mlíka fakt hodně, dokonce jsem podle staniční sestry jednu dobu prej živila půlku ARO u Apolináře 😀 😀 ale čím dřív je mimi narozený, tím je s mlíčkem určitě větší problém, to je jasný... Míša měla infekci ve střevech brzo po porodu, tak jsem byla moc vděčná, že to mlíko mám, protože hodně přispělo, že se z toho brzo dostala, doktorka říkala, že klokánkováním se na mě přenesly ty její bacily a já na ně udělala protilátky, který pak dostávala v tom mlíku, sama si je ještě vyrobit neuměla.
S tím foukáním máš pravdu, to mi pak doktorka taky poradila, když jsem jí volala a chrastítko je taky dobrej tip 🙂 já fakt nevěděla co s ní, moc jsem se bála, že nemůže dejchat, že něco vdechla nebo tak, ale byl to fakt jen afekt, teď už to poznám 🙂 Jsem ráda, že je to teda vývojem CNS, trápilo by mě, kdyby měla ve snech nějaký bubáky 😕

ada11
7. nov 2008

majucha, ja som mala ťažkú preeklampsiu v prvom tehu. Prvá dcérka sa mi narodila sekciou v 33.t.t. s mierami 1100g a 38 cm. Na ten gestačný týždeň bola veľmi malinká. ☹ Ja som mala výsoký tlak/nezaberalo mi po 2 týždňoch liečby nič/, veľa bielkovín v moči, opuchy a keď ma otvorili, tak som mala 3 l vody v brušnej dutine-ascites sa to volá. Dr ktorá mi robila sekciu, tak povedala, že to bolo o 5 min.12. Druhú dcérku som donosila. jupííí 🙂 Síce bola drobnejšia 2790 g a 49 cm, ale donosená. Až teraz viem, čo znamená si užívať materskú a tešiť sa od prvého dňa z narodenia dieťaťa. 🙂 Je malá pravdebodobnosť ak budeš niekedy tehotná, že by sa Ti to zopakovalo /pri tom istom partnerovi-to je dôležité/. Tak držím p§ste všetkým maminám, ktoré sa rozhodnú pre druhé tehu po zlom štarte v prvom tehu.

majucha
7. nov 2008

jeeeeeeeeeeeeeee ado ty jsi mi udělala taaaaaakovou radooost 😵 😵 napíšu ti do IP 😀

andulka4
7. nov 2008

Maju kamarádka má prvního kluka v 29tt a druhého měla v 36tt a byl naprosto OK.Takže pomocí léků to jde určitě oddálit....NEBOJ