Lekár verzus sestra pri odbere krvi

janinko89
7. okt 2014

Ahoj maminky! Chcela by som sa vás opýtať,aké máte skúsenosti. Pred nedávnom som sa dozvedela,že odber krvi detičkám do 1 roka je v kompetencii lekára a nie sestričky,taktiež,že pokiaľ je moje dieťatko prijaté do nemocničného zariadenia a má naordinovanú infúziu,tak túihlu,či hadičku, ktorou mu pôjde infúzia má zavádzať lekár a v žiadnom prípade nie sestrička,nakoľko môže dôjsť k reakcii-šoku. A tiež lieky ktoré sa davajú priamo do žily, tak má vraj podávať lekár a to pre prípad,že by u dieťatka nastala alergická reakcia. Vraj môže taká reakcia ohroziť aj život dieťaťa.
Chcela by som sa opýtať,ako je to u vás a či dovolíte sestričke aby túto činnosť vykonala za lekára.
Neviem,ale myslím,že po tom čo som sa dozvedela,čo sa môže stať,budem trvať na tom,aby to spravila lekárka a nie sestrička/nie že by som nedôverovala sestričke,ale určite to má dôvod,prečo to má robiť lekár.Tak dievčatá 😉 čakám na vaše postrehy či reakcie a chcela by som vedieť,či vy budete žiadať lekára alebo to necháte na sestričke.Ďakujem a teším sa na vás. 🙂 😉

aristka
7. okt 2014

@janinko89 to nie je súhlas ,ale iv poverenie ,plus každá sestra ovláda lieky ,s ktorými robí zo vše všudým aj s prípadnými nu a fakt je trápne ak si myslíš ,že sestry nevedia ako reagovať pri anafyl. reakcii ...neviem prečo mám pocit,že sa snažíš urobiť zo zdr.úplných hlupkákov....

janinko89
autor
7. okt 2014

@mawka spravne,lekári majú svoje povolanie a sestry svoje.Tak prečo sestry robia povolanie lekára,aj keď len čiastočne??? To by sestrička mala viac času keby robila svoju prácu,napr. by mohla to dieťatko zobrať na ruky,alebo sa s ním porozprávať,aby nebolo smutné,aby neplakalo a tak. Či práca sestry ide bokom? Prepáč,ale mne sa zdá,že chceš iba dokazovať,že ty to vieš. Ale ja som nepovedala,že to sestrička nevie spraviť.Ja som sa pýtala,aké skúsenosti majú ostatné mamičky. Ak ti moja otázka vadí,tak nemusíš reagovať. Ďakujem,že mi dovolíš komunikovať aj s ostatnými maminami.

sirinka
7. okt 2014

@janinko89 o com ty vlastne pises? to su ciste bludy, ktore zrejme vychadzaju z tvojej absolutnej neznalosti fungovania ambulancii ci oddeleni.

aristka
7. okt 2014

@janinko89 to čo všetko sa tu píše je práca sestry ,ktorú máme v náplni práce ,len musíme byť aj právne chránený a preto treba napr také iv poverenie....

janinko89
autor
7. okt 2014

@aristka ale nie,ja viem že šanca alergickej reakcie je či pichá lekár alebo sestra,ale správne zakročiť a vedieť čo má podať v prípade komplikácii a ordinovať aký liek a koľko,to predsa musí lekár,či nie???

janinko89
autor
7. okt 2014

@sirinka Ale ako som sa práve tu dozvedela,tak teoria a prax sú dve odlišné veci.Položila som otázku,ktorú mi ľudia ktorí o tom niečo vedia zodpovedali.Tým ďakujem
Myslím,že je tu pár ľudí,ktorí tu neriešili či to má robiť lekárka,ale riešili,že oni to predsa vedia. Aj ja viem spievať,ale preto ešte nemusím byť speváčka. Ja viem,že veľa vecí robia sestričky,ale kým som nemala deti,tak ma nikdy netrápilo,čo sa môže stať/aj keď nemusí/ Možno som citlivá na svoje deti,ale radšej predchádzam ako neskoro nariekam.
Ak som tu niekoho nahnevala svojou otázkou tak pardón.Myslela som si že na tomto fóre sa môžem pozhovárať o veciach,ktoré ma zaujímajú. Dosť som sa sklamala. Ďakujem.

maslenka47
7. okt 2014

@janinko89 Pride mi to trosku pritiahnute za vlasy... "co keby a henten tam nebude a nieco sa stane"... Mala by si z tej citlivosti trochu ubrat, lebo zachvilu skoncis na nejakych liekoch ty.

S liekmi, ktore sa podavaju "do zily" to mas tak isto, ako s tabletkami/sirupmi, ktore davas dietatu doma sama. Lekar predpise a podava ich niekto iny, v pripade tabletiek "na doma" dokonca nema ziadne vzdelanie... A tiez dopredu nevies, ako dieta zareaguje.

Neviem, ake su predpisy, ale osobne nepovazujem za dolezite sa vzrusovat nad tym, ci dietatu zilu pichne lekar alebo sestra, pokial ma v tom, co robi, prax.

mawka
7. okt 2014

@janinko89 ale ty proste nechapes??? ved sestra presne tieto veci studovala, maturovala z toho, studiom sa pripravovala na svoje buduce povolanie a v naplni praci bolo odjakziva podavat do koze, pod kozu, do svalu, do zily, odoberat krv zo zily, podavat transfuziu, atd. cize sestry to vedia robit, lebo je to v ich kompetencii. akurat pribudla byrokracia v tom, ze uz musi mat papier podpisany od lekara, ze to robit moze.
ty si uplne mimo a riesis totalne kraviny, nechces proste pochopit, co ti tu ludia pisu. sa zobud. bez sa spytat detskej sestry, ktora maturovala v roku 1980 ci niekedy lekar pichal deti??? ta posle vies kam. vzdy to robili sestry. ale ved ked mas pocit, ze lekari to vedia pichat, nech sa paci.... ved vacsina lekarov to necha robit sestry lebo maju vacsiu prax. ale tebe tu nieco vysvetlit je zbytocne. len hystercis a panikaris.
a nazor si tu mozem vyjadrit aj ja. aj ja mam deti a som od fachu.

janinah
7. okt 2014

ja sa len smejem,čo to už všetko mamičky riešia.... 🙂

llulla
7. okt 2014

Mojho syna ockovala a odoberala mu krv lekarka,nie sestra.A ked som bola dietatom,tiez mi odber krvi robila vzdy lekarka a ockovania (odkedy si pamatam) tiez.

heni79
7. okt 2014

@janinko89
Z mojich doterajších skúseností - dieťaťu vždy bral krv lekár/lekárka, infúziu zavádzal lekár/lekárka (myslím tú kanylu do ruky), prvé podanie lieku intravenózne bolo buď priamo lekárom, alebo v jeho prítomnosti minimálne počas 20 minút.
Neviem kde bola tá tvoja príbuzná s dieťaťom hospitalizovná, ale sestra nikdy neslúži nočnú sama! Sú minimálne dve. Hovorím z mojich osobných skúseností z rôznych nemocníc. A navyše na detských oddeleniach sú spravidla ešte vždy presklené steny. To má tiež svoj zmysel.

sonetta
7. okt 2014

nasej brala ako 5dnovej krv sestricka, tak isto ju aj vzdy ockovala. dr sa neprisla nikdy ani len pozriet. ja som to neriesila. podla mna lepsie ked vezmekrv alebo poda inj. sestricka, kt. v tom ma kazdodennu prax ako lekar, kt. to robi raz za cas.

zuzana76
7. okt 2014

u nas detom brala krv vzdy doktorka, pediatricka, nielen pod 1 rok, ale aj ked sme boli neskor na nefrologii a syn mal 5 rokov,

irenkask
7. okt 2014

@janinko89
Pozri sa, nakoľko je vraj sloboda a demokracia som presvedčená že máš plné právo žiadať si kto konkrétne bude tvojmu dieťatku brať krv alebo ho ošetrovať.
Dokonca si môžeš určiť kto môže alebo nemôže ošetrovať tvoje dieťatko keď sa ti niečo nepáči na tom ktorom zamestnancovi aj v nemocnici.

macka23
7. okt 2014

V prvom rade, ked mas dieta do 1 roka, je dost mozne, ze ti ani nedovolia byt pri odbere krvi, popripade zavadzani kanyly, hlavne pocas hospitalizacie.
V detskej ambulancii kde som pracovala, som odbery robila cca od 6 rokov, niekedy aj mladsie deti, a niekedy aj 16-17 rocne som nechala na doktorku, ked mali zle zily. Vo vedlajsich ambulanciach, kde maju sestricky uz roky rokuce praxe pichaju aj drobatka.

A moj postreh, ja som teda zdravotna sestra, ale nedovolila som si kafrat do prace "kolegyn" ked bol moj syn hospitalizovany, a to iste som ocakavala v ambulancii.
A mamicky, ktore maju ruzove okuliare a silne predstavy ako to na oddeleni chodi, by som dala aspon na 1-2 sluzby do nemocnice, a potom by mozno pochopili, preco sestricka nema cas na to aby pomojkala uplakane dieta a vzala ho na ruky.

liebling98
7. okt 2014

@janinko89 takže, je rozdiel odber krvi a podanie nejakej látky do tela. Odber krvi môže robiť aj sestra, často krát má väčšie skúsenosti ako lekár. Injekciu deťom podáva lekár, prípadne v nemocnici môže sestra, ale len na ordináciu lekára a v jeho prítomnosti.

mawka
7. okt 2014

@janinko89 vela veci robia sestricky? a co si myslis, ze sestra je na ozdobu na oddeleni? vies si ty vobec predstavit kolko prace ma taka sestra? si pleties pojmy s dojmami. na oddeleni mas osetrovatelov-sanitarov a sestry a lekarov.... sestra je lekarova prava ruka. a sanitar je prava ruka sestry, tak si to v hlave usporiadaj a nemaj pocit, ze sestra moze utierat len zadky. ....
vediet zasiahnut a podat? ty si vyborna. a myslis, ze co sme sa v skole ucili? ved v kazdej amb. a na oddeleni mas protisokovu skrinku a resuscitacny set a vie ho pouzit aj sestra aj lekar. to mi chces povedat, ze ked je na oddeleni sestra, pricom lekar niekde vysetruje, operuje alebo je na konziliu a zrovna v tom momente niekto potrebuje okamzity zasah, tak ma sestra dat zavolat lekara a cakat so zalozenymi rukami, lebo len LEKAR to vie spravit? no dakujem pekne.... ty mas sestry fakt za neschopne blbky, hlavne ze ty si najmudrejsia... milujem google mamky, ktore sa tvaria viac ako sestra a lekar. kks.

mammaroma
7. okt 2014

@janinko89
Pozri si vyhlášku, zákon 364/2005 Z.z., máš tam jasne popísané činnosti, ktoré sestra vykonáva, či sama, v spolupráci s lekárom, alebo na indikáciu lekára. Keď máš také pochybnosti o ich schopnostiach...

horana
7. okt 2014

@janinko89 Sestricky casto vykonavaju tuto cinnost tak casto ze su v nej skusenejsi nez lekari, tam ide cisto prax, ja osobne v zivote mam skusenosti rozhodne lepsie so sestrickami v tomto smere, samozrejme aj tam sa to moze lisit, ale ocakavat ze pretoze lekar ze to urobi odbornejsie ci setrnejsie neverim...

irenkask
7. okt 2014

A treba si dávať sakramenský pozor na zdravotníkov , lebo aj rodičia týchto týraných detí dôverovali a nesmeli byť pri vyšetreniach a odberoch a takto to došlo ďaleko, zrejme za pričinenia aj sestier aj iných zdravotníkov ktorí upozornili na to čo sa deje dosť neskoro. ☹
Obete tohto prípadu budú mať následky možno aj v dospelosti.
http://www.novinky.cz/krimi/347650-nepricetny-p...

mawka
7. okt 2014

@irenkask nesir paniku, prosim ta... aj v skole sa najdu pedofilni ucitelia a nebudem tu teraz riesit, ze moje dieta bud nepojde do skoly alebo mi ho bude ucit len riaditel... total od veci. v kazdom povolani sa najdu cierne ovce.

maznacik007
7. okt 2014

u nas odobera sestricka .. stale a chodíme vela po odberoch lebo chodíme na gastro, alergo, endokrinol. kardio .. vsade beru krv... kazdy pol rok ...

teraz sme boli na operacii a brala mu krv sestricka .. kanylu zavadzal anesteziolog ale tu si maly zalomil

bocianka123
7. okt 2014

@janinko89 ja som sa stretla aj aj ... naša pediatrička odoberá krv sama - teda lekárka za asistencie sestričky a aj rodiča (ak je to potrebné - pridržať dieťa atd...) ale napr. na rizikovej poradni pre predčasne narodené detí - vždy brala krv iba sestrička ... ale musím povedať, že bola veľmi šikovná... ... a kanylu, infúziu by aspoň u detí mal zavádzať lekár ...

andrejta
7. okt 2014

@janinko89 ja mám skúsenosť len s odberom krvi a stále to robila sestrička. o tom čo si písala, som doteraz nevedela, ale našťastie máme šikovnú sestričku. síce by sa mohla správať k malému milšie, aby sa jej nebál, ale krv berie excelentne. aj z tej malej rúčky bez modrinky

mawka
7. okt 2014

@andrejta nasa pedi sestra je uzasna, mila, pefrektna, ale decka revu ako tury aj tak 😀 a je jedno, ci ide pichat sestra alebo mila doktorka 😅 😅 az sa za tie moje decka hanbim, aky cirkus robia. ale ze ma maly zaockoval, to je ok alebo ze babke pichal fraxiparin. ale do seba ani pocut--- 🙄

marbalulka
7. okt 2014

@mawka no presne, my mame teraz mladu doktorku, lebo stara isla na dochodok, ale nevie ani krv zobrat.

prasiatko30
7. okt 2014

Radsej ako sa pozeratna to ci je to sestra alebo dr treba pozerat na to aku ma prax v odbere krvi a hlavne u deti - u ktorych tie zilky nevidno a vela krat musia ist na slepo len podla hmatu. Ja viem ze jedna kamoska co pozna sestricky a personal na novorodeneckej jiske - sestricky - ktore su zvyknute pichat nedonosenym babatkam tak ta chodieva na odbery len ku nim. Ja chodievam priamo do labaku kde tie baby rano robia strasne vela odberov i ked nie len detom a tie tiez dobre odoberaju a su to babeny z labaku

hajajanka
8. okt 2014

@janinko89 A myslis, ze lekarov je tam kolko pocas nocnej sluzby??? My sme lezali na patologickych novorodencoch a vsetky ukony ako injekcie, transfuzie krvi a pod. robila sestra. Podotykam ze zdravotna, nie moja a teda ta je kompetentna k tymto ukonom. Nerob zo zdravotnych sestier neschopny personal. Pochopila by som, ze by si sa pozastavovala nad tym, ze injekciu moze dat aj upratovacka, ale pri zdravotnej sestre???? Stavim sa, ze vacsina z nich je vzdelanejsia ako ty.

terezka1947
8. okt 2014

@janinko89 ja by som vobec neriesila ci krv berie lekar alebo sestricka,skor...ako to tomu cloveku ide,ci netrapi to dieta velmi
co si tak spominam,skor sa k dietatu do cca roka "mali"viac lekari ako sestricky,aaaale...myslim,ze to mozno bolo aj na skodu niekedy,lebo sme jeden cas riesili odbery casto a prave sestrickam to slo lepsie

jasminet
8. okt 2014

@heni79 to by som netrvdila, ze sestry su na odd v nocnej sluzbe vzdy min. 2 - ja sama som zazila s dcerou na detskej klinike tu v ba nocnu, kde na 12 deti bola jedna jedina sestra v noci sluzbe a rano sa rozculovala ked este po nej chceli aby ostala dlhsie v praci...
a ziadne presklenne steny tam neboli...

@macka23 neviem, mna teda od ziadneho ukonu, ktory bol s dcerou robeny nikto nevyhnal, bola som pri kazdom jednom - odber, zavadzanie infuzii, kanyla, cokolvek, vzdy mi sestra alebo lekarka vysvetlili co sa bude diat, kde mam s malou ist alebo prisli oni ku nam na izbu a za mojej pritomnosti sa vsetko dialo...