Lieky, výživové doplnky po expirácii.Môžem ich užívať?

tin007
7. nov 2009

Ahojte, zakladam tuto temu, pretoze som nenasla ziadnu podobnu. Rada by som sa poradila s farmaceutom/lekarom v otazke pouzivania liekov, vyzivovych doplnkov (vitaminy, bylinne preparaty a pod.) po datume expiracie. Napr. mam Ibalgin, ktory expiroval 8/2009, krem Canesten exp. 11/2008, Benosen (vyzivovy doplnok na spanok) exp. 5/2008, liek Famotidin exp. 2/2008, Stadalax exp. 8/2008, octanovu mast exp. 10/2008 a pod. Chcem sa spytat ktore z uvedenych este mozem pouzivat a preco, a ktore nie a preco. Dakujem

mirka1308
7. nov 2009

Ahoj tin007, no ja síce nie som odborník ani žiadny farmaceut, ale po expirácii nepoužívam žiadny liek 😨
určite je tam ešte nejaká rezerva časová, ale prípravky, ktoré mali expiráciu v 2008 by som určite vyhodila!! 😠
A aj ten Ibalgin by som šlahla do koša, lebo nový predsa nie je až taký drahý 😅

ikke
7. nov 2009

...stare lieky zanes do lekarne 😉

titkovamiriam
7. nov 2009

do kosa nie do lekarne!!!!!!!!!a nic co je liek ci niaky doplnok by som uz nepouzila 🙂 po zaruke

ikke
7. nov 2009

preco nie do lekarne? pokial viem, lieky po zaruke sa zbieraju v lekarni kvoli likvidacii setrnejsej k ziv. prostredu... 😨 kedysi sa to aj zvyklo na liekoch pisat

babula90
7. nov 2009

aj ja dávam lieky po expirácii do lekárne a vždy mi ich zoberú.

mywiel
7. nov 2009

Spytam sa mami, je farmaceut a dam vediet. 😉

susik77
7. nov 2009

ahoj, nepouzivaj ani jeden z liekov ani masti. po expiracii sa ucinne latky rozkladaju, takze z toho mozes mat velke zdr. problemy. asi by som sa nebala nej. masti-gelu, keby bol mesiac po expiracii, ale tie rok stare lieky zanes do lekarne. nevyhadzuj to ani nesplachuj do zachoda, lebo sa to dostane do pody a do vody. z lekarne to odvazaju firmy, kt. to bezpecne zlikviduju 😉

certica
7. nov 2009

bez debaty vratit do ktorejkolvek lekarne

titkovamiriam
7. nov 2009

to malo byt do kosa nie,-do lekarne 🙂

tin007
autor
7. nov 2009

dakujem za nazory, tiez si myslim, ze by som mala vratit expirovane lieky a pod. do lekarne. ale predsa len ma zaujima, ci niektore z nich mozem bezpecne pouzivat dalej. inak ja mam skusenost s vratenim liekov do lekarne taku, ze ked som ich davala lekarnicke, tak na mna pozerala ako na blba a povedala mi nech to teda vyhodim do kosa (normalneho), ktory mali pri vstupe 😒

denduska
7. nov 2009

ahojky, no nam na farmakologii hovorili ze po expiracii sa moze akurat stat ze slabne ucinnost, tvoje zdravie by to ohrozit nemalo., ale cas nam nepovedali ze dokedyJa 😅 by som si nechala ten Ibalgin aj octanovu mast (v tej sa co uz moze pokazit..) ale inak minule som doma nadabila na canesten dva roky po expiracii ale bol uplne ucinny, lebo som ho oskusala predtym nez som si vsimla ten datum...

ozaj moj svagor si picha dva roky stary inzulin, ten by som vyhodila urcite, no ale ocividne mu zabera 😕

babula90
7. nov 2009

tin, tak skús inú lekáreň, ale mali by to brať!

babula90
7. nov 2009

aj ja by som masť kľudne použila, veď to neješ 🙂

hasleerka
7. nov 2009

ja pravidelne kontrolujem krabicu a všetko čo je po záruke odnášam do lekárne

mywiel
7. nov 2009

Lieky po zaruke sa do kosa nedavaju titi je to toxické a neekologické lekaren to musi zobrat a oni to daju na specialnu skladku. 😉

deborah1
8. nov 2009

Baby,čo myslíte,keď sme antibiotiká dávali 11 dní po určenom dátume spotrebovania /t.j.dátum od rozrobenia ATB-sirupu do 10 dní/Malému dávame dlhodobejšie udržiavaciu dávku,a vôbec sme si to neuvedomili.. 😒

mywiel
8. nov 2009

Takze moja mama ti odkazuje nic nebrat po expiracii. Ona este berie niektoré pripravky aj 6 mesiacov ak na nich nie su skvrny, ale ona je farmaceut a tebe to neodporuca. Jej kolegyna napr. brala Calibrum baby po expiracii a tak sa vyhadzala ze musela ist k doktorovi a pritom su to len vitaminy, takze vsetko odnes do lekarne. 😉 pa

jana0008
31. júl 2017

@denduska v iných krajinách ako je Nemecko, Rakúsko, Francúzsko... už exspiračné doby vôbec nie sú. Všetci veľmi dobre vieme, že je to len biznis, ide o peniaze. Vyhadzujeme ešte dobré potraviny, lieky, kozmetiku a kupujeme nové. Je to nezmyselný konzum, ktorý by sa už mal raz a navždy skončiť. Ľudia si to uvedomia keď bude všetkého nedostatok, hlavne potravín a dôjde k hladomoru.