Má dcéra podľa výsledkov krvi celiakiu?

elumina
25. feb 2021

Ahojte. Dcéra má neustále bolesti bruška. Niekedy viac, inokedy menej. Ale v kuse 24 h. Denne. Aj sa naje, funguje celý deň.
Doktorka brala krv a výsledky ma: amylázy jej stúpajú pomaly každý mesiac - teraz ma 2,14. Antigliadin IGG nativny ma 60,94. Antigliadin IGA 7,14. A antimilk IGG 45,41. Antimilk IGA 1,51.neviem co znamenajú hodnoty IGA, tie zvýšené nemá. Aké máte skúsenosti, ak Vám bola celiakia stanovená. Ďakujem

radicova12345
25. sep 2021

@zenazaba ďakujem to mi je jasne to je tiež podobne keď vyberajú mandle tiež dieťa spi. V narkóze. . A chcem sa opýtať tu hadičku robia. Keď dieťa spi nie.??

majamat
25. sep 2021

@radicova12345 nie, nic neciti, je to normalna celkova anesteza, ale taka lahsia forma, dieta spi tak 10-15min, potom uz preberaju. na taketo vykony sa pouziva taka lahka anesteza. v BB som isla s malou na tu salu, tam som ju polozila, najskor ju uspali plynom ( este sa ma dr. predtym neico popytala a z potom jej napichli zilu, aby ju to nestresovalo. ked jej dali masku na tvar, tak sa zacala branit, ale ao dr hovorila, ak je dieta aktivne, viac dycha a rychlejsie zaspi. potom som musela do "cakarne! tu mali o 2 posch., vyssie a tam maju aj pooperacku, asi za 10min ju priviezli. prelozili ju do postele,a si aj skontrolovali a potom ma k nej zavolali.
dcera po zobudeni bola nervozna a umrncana, vadila jej ihla v zile. no nemohli jej ju dat hned prec. ked uz ubehol nejaky cas a bola stale ok, tak jej to dali prec a asi 1 hod po zobudeni nas pustili na chodbu do cakarne, tam smemuseli este cakat nejaky cas a potoms me si presli dole v budove na prizemie pre vysledky. a sli sme domov.

radicova12345
25. sep 2021

@majamat ďakujem krásne.. Za tvoje vysvetlenie. Si zlata. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

kety_20
8. okt 2021

@majamat dobry den. Vedeli by ste aj nam poradit?

majamat
9. okt 2021

@kety_20 skusim. a o co ide?

kety_20
9. okt 2021

@majamat ...pisem ss.

davriel123
5. okt 2022

Dobrý deň, prišli mi výsledky z testov celiakie, ale príliš sa v tých číslach nevyznám. Môžem poprosiť o radu či sú hodnoty v norme alebo zvýšené ? Je tam podozrenie na celiakiu, prípadne zvýšenú citlivosť na lepok ?

majamat
5. okt 2022

@davriel123 posldny stlpcek mas referencne hodnoty, prve dve su do 25. cize vysledok je uplne v norme a posledna je do 20 a vysledok tiez v norme.
a aj IgA su v norme.

to veru na cleiakiu nevyzera.

davriel123
6. okt 2022

@majamat ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Nebol som si istý pri tom IgG či je to ok 6,36 keď zvyšné sú <2. Tak aspoň už viem 🙂

majamat
6. okt 2022

@davriel123 ide o to, ze v labakoch maju tusim nejake testovacie sety. tie sety su nadstavene na nejake hodnoty - macximalne a minimlane. ide o to, ze zrejme dokazu odmerat presnu hodnotu len nad 2. pod 2 uz nevedia urcit presnu hodnotu,t ak napisu menej ako 2. no nad 2 dokazu, tak daju presne cislo.

no bez ohladu na to ako je to napisane, dolezite je, ci sa to zmesti do tych referencnych hodnot, co tam mas v tom poslednom stplceku.

zuzkame
30. mar 2023

@majamat dobry, chcela by som sa spytat. synovi spravili odber krvi, kde anti-Gliafin IgG ma 29 U/ml; anti-Gliafin IgA >80 U/ml; bez funkcnej skupiny: Transglutaminaza IgA 243 IU/ml a Anti-endomyzium IgA: Txt+Hispozit++++. Myslite si,ze na zaklade tohoto (a uvidime aky bude vysledok genetiky) je nutne robit aj endoskopiu a uvedene hodnoty realne nestacia na dg.celiakia? Dakujem za nazor

zuzkame
30. mar 2023

@zuzkame anti-gliadin

majamat
30. mar 2023

@zuzkame ak ma viac ako 2r a bude aj genetika pozitivna, tak sa nemusi robit biopsia. tu su body v tabulke c.3
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/...

veroniq85
13. sep 2023

@majamat ahoj prosim ta pekne nevedela by si mi poradit ci ma nejaky vplyv uzivania kvapiek zyrtec na vysledok testu - odber krvi na celiakiu na gastre? dakujem pekne

majamat
13. sep 2023

@veroniq85 nemyslim si.

Zyrtec tlmi tvorbu histaminu, co sa zvysene tvori pri alergiach.

celiakia nie je alergia, nesuvisi s tvorbou histaminu, je to autoimunny proces, pri ktorom sa vysetruju protilatky.

veroniq85
13. sep 2023

@majamat Dakujem. Lebo syn dnes absolvoval vysetrenie a brali mu aj krv a uziva tieto kvapky. Bola som tam s nim 1x v maji a dr. spominala iba ze ma uzivat lepok a kvapky nespominala i ked som nahlasila ze ich ma indikovane z ORL. Tak dufam ze to neovplyvni vysledky testov. Az teraz vecer som si to uvedomila ked som mu ich isla dat.

majamat
13. sep 2023

@veroniq85 nemalo by. moja dcera mala Aerius a nikdy nam nezakazovali ich pouzitie pred odberom.

mia30222
15. nov 2023

@majamat Zdravím, podľa toho, čo píšete, to vyzerá, že sa vyznáte, viete mi poradiť, či sú tieto moje veľmi zlé? Že je to na doživotnú bezlepkovú diétu? Na gastro som už objednaná, len dlhšie čakám. Ďakujem veľmi pekne

majamat
15. nov 2023

@mia30222 viem povedat ci je pravdepodobnost vysoka, ale nizsia. 100%-tnu odpoved dat neviem, lebo aj cleiakia ma rozne variaceie v protilatkach. tiez mozu mat zvysene protilatky aj ludia, co sa im celiakia nepotvrdi, obycajne sa tam vyskytuju nejake crevne tazkosti, ktore im zrejme mierne zdvihnu protilatky.

mia30222
15. nov 2023

@majamat
@majamat
@majamat zabudla som poslať foto 🙈

mia30222
15. nov 2023

@mia30222 norma je uvedená 0-15. Ja mám igg 25

majamat
15. nov 2023

@mia30222 mas tam skontrolovane 4 protilatky.
najviac o poskodeni creva pri celiakii hovoria pritilatky v podtriede IgA. tie hovoria o aktualnom poskodeni. to mas tie prve a tretie. a tie mas negativne.

neviem ci tu som o tom pisala, ze ludai, ktori drzia bezlepkovu dietu, pripadne maju imunitny problem a maju nizske celkove hodnoty IgA, mozu mat zvysene len IgG, ale ty mas tie jedny v norme.

pri tychto vysledkoch celiakia vylucena sice nie je, ale je malo pravdepodobna, elbo celiatici mavaju vysledky ovela horsie. teda v pripade ak nedrzis bezlepkovu dietu. ak vylucujes lepok, nizke hodnoty mozu byt sposobene poklesom protilatok na diete.

moja dcera ma prave deficti IgA, preto aj tie prve mala falosne negativne.
tie tretie, alebo stvrte ( nema to v sprave uvedene ) mala 85 a tie druhe 350.
este mala pozitivne aj EMA protialtky.,
no kazdopadne, jednoznacne treba celiakiu vylucit, lebo fakt vo vysledkoch protialtok u novodiagnostikovanych celiatikov byva velka variabilita. pripadne teda aj potvrdit, ak tam je. pravdepodobnost je sice nizka,a le nie je vylucena.

mia30222
15. nov 2023

@majamat Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, obvodná doktorka mi k tomu povedala len to, že všetko mi povedia na gastre, tak som sa snažila googlit, a narazila som na túto skupinu. Ja roky už riešim neustále padanie vlasov, nič mi nepomáhalo, a padanie je stále vo veľkých množstvách, tak som si dala porobiť vyšetrenia a vyšla mi táto celiakia. Okrem toho aj helikobakter😞. Ešte raz veľmi pekne ďakujem, aspoň som trošku múdrejšia z tych hodnôt a skratiek ♥️

majamat
15. nov 2023

este som chcela napisat, ze antigliadin IgG, no ty mas deamin, gliadin, ten enviem ci byva zvyseny.

majamat
15. nov 2023

@mia30222 a teda dietu nedrzis?

majamat
15. nov 2023

@mia30222 ak nedrzis dietu a teda mas taketo hodnoty, to nepoukazuje na celiakiu. resp je mala sanca. cize padanie vlasov z toho nebude. pricina zrejme bude inde.

mia30222
15. nov 2023

@majamat Diétu veru nedrzim žiadnu. No som zvedavá, čo mi povedia po gastroskopii

majamat
15. nov 2023

@mia30222 no uvidis. drzim palce

mia30222
15. nov 2023

@majamat Ste veľmi milá, ešte raz ďakujem za odpoveď a ochotu ♥️

michaelai17
16. mar 2024

Zdravim Vas,
mojmu malemu tiez diagnostikovali celiakiu, avsak nahodne, boli dme na alergo-imunologii a vyšo mu to z odberov z krvi. Tak sme isli na gastro- odber mal negativny a po 3mesiacoch uz pozitivny🤷🏻‍♀️On je vsak bezpriznakovy, ziadna bolest bruska (ako tu citam), ziadns hnacka, chut do jedla no, priemerna, je skor vyberavy. Hodnoty z krvi sme mali v lete (z alergologie) 200, v novembri nic a tersz vo februari zas🤷🏻‍♀️ Tak neviem si to vysvetlit, zostala som z toho taka sokovana, kedze sme to necakali. Konttola zas na konci maja.
Dakujem za Vase odpovede.