Môže matka doprevádzať 10-ročné dieťa pri hospitalizácii?

nikolas0503
27. nov 2019

ahojte chcela by som sa spytat za kamaratku ma 10 rocneho syna ktory bude musiet byt hospitalizovany v nemocnici cca 10 dni no kamaratka je stoho teraz dost na nervy maly je na nu dost naviazany a nevie si predstavit ze tam bude sam bez nej!!neve si sni predstavit aby ho tam nechala sameho ked vsetci dobre vieme ake su nemocnice!ma pravo byt snim pocas celej doby liecby?je nejaka ustava pravo aby ho doprevadzala pocas liecebneho pobytu?Dakujem za odpovede popripade nejaky paragraf ci nieco take cim by sa mohla obhajovat

mogaa
27. nov 2019

@sovica v galantskej nemocnici sa v rámci vyšetrení chodí aj na iné oddelenia a musí s dieťaťom ísť len sestra(na to druhé oddelenie)...ale ano nemusí to byť všade tak

sovica
27. nov 2019

@mogaa Áno, ako som písala, nemusí to byť pravidlom všade. Nemocnica, ktorú som spomenula ja je vo Zvolene. Je však možné, že to závisí aj od toho, koľko detí a sestričiek je na oddelení. Vtedy bolo oddelenie naozaj plné. Mne bolo ľúto tých malých detí aj tých sestričiek. Preto vidím zmysel v tom, keď je mamám resp. rodičom dovolené ostať v nemocnici s dieťaťom. Na jednej strane nie je dieťa v takom strese a na druhej strane vedia uvedomelí rodičia odbremeniť sestričky.

deti95060810
27. nov 2019

sú oddelenia kde rodičia nesmú byť spolu s hospitalizovanými deťmi...Moja mala podstatne menej ako 10 r. a ostať sme nemohli...my sme problém nemali. záleží kde na aké odd. idete.

bobula46
27. nov 2019

Ak bude ležať na detskom oddelení určite môže byť s ním a ja by som tiež bola. Keby ma požiadal aj 15 ročný syn tak by som bola. Môj brat mal 8 rokov, zlomená ruka v dvoch kostiach, tri drôty v ruke, ležal na chirurgii na oddelení pre mužov. Tam mamina nemohla spať, ale bol tam s ním tatino dva týždne. Tiež spal na stoličke. Druhýkrát keď išiel na operáciu mali voľné to prikladacie lôžko takže tatino spal na veľkej posteli a brat vedľa neho v tej menšej.
Také malé dieťa sa bojí čokoľvek povedať lekárom, skôr povie mamine/ tatinovi a ten to ide riešiť. Ja keď som bola ako 15- ročná v nemocnici tak som bola sama a teda ja z toho traumu doteraz mám. Ten hnusný prístup si budem navždy pamätať, to ako mi musela pomáhať staršia žena na izbe aby som sa vôbec mohla zdvihnúť lebo však mladé dievča si pomôže samo. Otras. Nikdy by som tam dieťa samé nenechala !!!

abbey1
27. nov 2019

@deti95060810 Na ako oddelení nesmú? Kto povedal? Teda snáď okrem ARA a JIS.

abbey1
27. nov 2019

@mogaa Tvoje rozhodnutie nechať dieťa v takej situácii samé. To neznamená, že ho zdieľame všetci. Nemocnica má povinnosť zabezpečiť možnosť byť s dieťaťom nepretržite. Nie 14:00-.

abbey1
27. nov 2019

@mogaa Keď tak čítam tvoje ďalšie príspevky, máš veľmi slabé právne povedomie v tejto oblasti. Rodič má právo byť s dieťaťom na vyšetreniach, pri zákrokoch, ktoré sa vykonávajú. Nehovorím o operácii. To že to ľudia nevyužívajú a nechávajú deti, keď ich najviac potrebujú, samé, ich vec. Že zdravotníci často klamú rodičov o ich právach je už väčší problém.

sisaka
27. nov 2019

Veľmi smutné čítanie, dúfam, že to píšu ženy, čo majú miminká a 10 ročne dieťa im príde už ako pomaly dospelý 🙁. Ťažko niečo v krajine vybojovať, keď ešte aj laická verejnosť si mysli, že prítomnosť blízkej osoby je fajn len pre malé deti a keď majú 7 tak môžu byt v nemocnici samé, veď sú veľké...
Keďže prítomnosť blízkej osoby je veľmi dôležitá pri liečení pacienta (akéhokoľvek veku) co je samozrejme podložene štúdiami, u nás v Kanade sa už stavaju najnovšie nemocnice tak, aby blízka osoba mohla ostať v nemocnici aj s dospelým človekom, čoho je príkladom aj nemocnica, v ktorej pracujem. U deti je to samozrejmosť, trúfam si typnuť, že už desaťročia, nikto rodičov nevyhadzuje z izieb, ani z ordinacii, ani z vyšetrovní, ani od zákrokov (ak fakt nejde o operáciu) a nikto si nemysli, že 10 ročne dieťa zvládne pravdepodobne najstresujucejšie dni svojho života samé.
Môj syn ma 11 a v nemocnici by som ho samého nenechala, mohol by sa cely zdravotnícky personal postaviť na hlavu, z nemocnice by ma nedostali dobrovoľne... našťastie práva pacientov sú v krajine kde žijem už vybojované

bielavlcica
27. nov 2019

@nikolas0503 spytaj sa lekara ktory ho prijmal alebo priamo primara. U nas na oddeleni bolo bezne ze aj 15 rocny chalani tam lezali s mamkami. Nemocnica je jej povinna to umoznit. 10 rocne dieta nie je velke. Co sa ma same rozhodovat?

e1i
27. nov 2019

@nikolas0503 mala som 11 a bola som tam sama. Myslim ze len do 3,max 6 rokov akceptuju sprievod

janage
27. nov 2019

No precitala som si tu chartu viackrat a pri deroch nad 6 rokov, je tam slovicko moze, nie musi alebo je povinna.
Velmi zavisi od typu zakroku. Ak ide len na pozorovanie nebrala by som to tragicky. Dovod, ze dieta je naviazane ,tak pre pana a ked ochorie a bude hospitalizovana matka(moj pripad) tak to naviazane dieta co bude robit ked tam nebude moct byt s nou. Ja konkretne som lezala na infekcnom takze ziadne navstevy. Preto by som vzala do uvahy co konkretne v tej nemocnici mu budu robit.

kvetinka75
27. nov 2019

moja dcéra bola tiež v 10 tich rokoch sama v nemocnici. Prvé 4 dni som tam bola s ňou, lebo nemohla ani chodiť, tak som ,,vypomáhala,, Potom už keď sa mohla hýbať, chodili sme ju iba pozerať. A zvládla to. Samozrejme, že každému bolo smutno ale mala mobil a keby sa niečo nedajbože dialo, mohla zavolať.

kvetinka75
27. nov 2019

@buffinko prvýkrát počujem, ja som bola s dcérou v nemocnici 4 dni a bez problémov som bola v miestnosti aj počas vizity. Nikto ma nikam neposielal.

0martina0
27. nov 2019

@janage veľmi dobre si to napisala,to napadlo aj mna ,čo ked matka ochorie,v tomto treba trocha samostatnosti,aj ja som mala dceru dva mesiace dozadu v nemocnici,mame medzi sebou tiež puto,ale ked tam ostavala tak mi sama povedala,mami ved už chodim do školy,tak tu nemusiš byť,a to bola na magnetickej a dala to

mogaa
27. nov 2019

@abbey1 no tvoje právne povedomie je zase veľmi vysoké😉ty by si trvala byť s 10ročným dieťaťom aj na infekčnom....keď bude mať tvoja dcéra 16 čo s ňou pôjdeš aj gynekológovi aby ju pred tebou vyšetril? lebo dieťa je do 18-roku🙂

mogaa
27. nov 2019

@abbey1 u nás napr.aj logopedička necháva rodičov pred ambulanciou a z jednoduchého dôvodu - tie deti inak spolupracujú ak sú sami a ak je pri nich mama.....pri 3-ročnom dieťati ešte môže byť mama, ale ak už pracuje so starším dieťaťom 4+ - tak tam ak by si trvala že chceš byť v ambulancii tak ti povie nech ideš k inému logopédovi🙂a to hovorím o naozaj malých deťoch

janage
27. nov 2019

@0martina0 mne to este aj vyslo rovno na vianoce. Pri stedrej veceri ma zastupil jej milacik maco a zvladla to lepsie teda ako ja😁

jana91701
27. nov 2019

@nikolas0503 ja som bola ako 6ročná dva mesiace bez rodičov na liečení v Tatrách, rovnako ako ďalších 50 detí v liečebni. Neželala by som to nikomu, boli sme tam tri najmladšie dievčatá.
Keď bola dcéra v nemocnici so zápalom priedušiek, trvdili, mala necelé tri roky, že nemajú pre mňa miesto, na druhý deň som sa dopracovala do nemocnice a pol oddelenia bolo prázdne😳😳😳, boli sme tam len dve mamičky. Asi toľko k preplnenosti oddelenia.

letfenixa
27. nov 2019

@mogaa ked islo moje hospitalizované dieťa na vyšetrenie, poslali s ním mňa, ziaden personál.

mogaa
27. nov 2019

@letfenixa ano lebo sestričky si zľahčili ale to nič nemení na tom že s ním ísť zdrav.personál, ak by sa dieťaťu čokolvek mimo oddelenia stalo a mamička zažaluje nemocnicu je v práve, lebo dieťa bolo hospitalizované a nebolo pod dohľadom zdrav.personálu

sisaka
27. nov 2019

@0martina0
@janage moje dieťa nie je na mna chorobne naviazané, kľudne by bol v nemocnici aj s otcom alebo jeho o 10 rokov staršou sestrou, skratka blízkou osobou. Pobyt by prežil samozrejme aj bez nás, ale nevidím jediný dôvod prečo by som nemala byt s vlastným dieťaťom vtedy, keď ma najviac potrebuje
Moju hospitalizáciu by samozrejme v pohode prežil, keďže ma aj otca a sestru.
Toto nie je o žiadnej naviazanosti, toto je byt oporou blízkemu človeku, keď ma potrebuje. Studený odchov som zažila ako dieťa, ďakujem neprosím, svoje deti vychovavam inak a budujem iné vzťahy

veronikaszabova
27. nov 2019

Tak mam 2 synov a ani jedneho by som v nemocnici nenechala sameho. Nikdy. Aj ked ma starsi syn 10r, bola by som s nim. A tie keci, ze 10r dieta uz je dost stare 😳

buffinko
27. nov 2019

@kvetinka75 no ja som bola so synom hospitalizovana len raz, chvalabohu, vtedy dvojročným. mohla som s nim byť nonstop, nikto ma odnikiaľ nevyháňal ani z vizity ani z vyšetrení. Na izbe bola ešte mamina so 7ročným dievčatkom a mala to rovnako. Preto ma udivilo, že u väčších detí by to malo byť inak, ale nehádam sa, našťastie som to nemusela riešiť. Len tak ma zarazilo, že keď je hospitalizovaný dospelý , tak pri vizite vyženú ležiacich spolupacientov, aby nik nepočul diagnózu aktuálne riešeného pacienta ? No asi ťažko...Mám svoj názor, ale načo sa hádať do krvi? Svoje deti by som samé v nemocnici určite nechať nechcela. Či 10ročné alebo staršie. Každý sme však iný, nech si každý rieši svoju situáciu ako uzná za vhodné.

buffinko
27. nov 2019

@mogaa si z GA, vyššie spomínaš nemocnicu v GA... ja chodím na logopédiu s malým k dr. Strakovej, vždy idem dovnútra a to má podstatne viac ako 4 roky. Práve naopak, dr. mi ukazuje ako s malým doma cvičiť, čo má z pol hodiny u logopedičky raz za mesiac? Nikdy problém s pozornosťou nebol.

asia83
27. nov 2019

Ach. A takto potom vznikajú oidipovské komplexy a slobodní muži žijúci do štyridsiatky u mamičky. Desaťročný je už dosť samostatný a tých pár dní v nemocnici osamote mu nič neurobí. Nebude predsa vo väzení, ale v nemocnici. Musí si odžiť každú situáciu, to ho učí a naučí, poučí. Či aj na internáte bude mamička pri jeho posteli na prístelke? No tento chlapec asi na žiadny internát v živote nepôjde...

janage
27. nov 2019

@sisaka kazdy ma pravo ne svoj nazor. Ja to nepovazujem za studeny odchov, ale normalnu samostatnost dietata, ze zvladne aj jemu neprijemnu situaciu. Ja ho podporim, aby to zvladlo. Pani doteraz nenapisala na aku hospitalizaciu dieta vlastne ide. Ak to nie je nic bolestive, nie je dovod sa bat. Kazdy sa rozhoduje na zaklade vlastnych skusenosti. Ja som ako dieta male stravila mesiec na liceni. Moje dieta by som nepustila v takom veku same. Ale s pobytmi v nemocnici mam len dobre skusenosti. Mozem s kludnym svedomim povedat, ze moje deti za posledny rok naucili, ze nemocnica je miesto ako mnoho inych. A nie kazdy rodic si moze dovolit 24h pritomnost. Ak je sam, ma dalsie malicke dieta ci vlastne zdravotne ci financne problemy a podobne.
S mojimi detmi mam myslim pekny vztah, ale mam na pamati, ze je potrebna aj ich ista samostatnost. Dam im istotu, ze tu som, ale chcem aby vedeli kracat same ked bude potrebne.

miriam11
27. nov 2019

@nikolas0503 podľa mňa 10 ročný ak teda nejde o vážnu operáciu a nieje v ohrození života by mal byť sám v tej nemocnici. Však nech ho každý deň navštevuje. Prepáčte, možno sa niekoho dotknem, ale chlapec je adept mamičkinho maznaka... Neodlepi sa od maminej sukne, opicia láska z jej strany. Zrejme je aj jedináčik.

nefertiti5843
27. nov 2019

@nikolas0503 Potom sa tu mladé baby sťažujú, že majú doma za muža "mamičkin cecok" , keď 10 ročného chlapca nemôže matka nechať na pár dní samého...aj tak za ním bude chodiť každý deň, tak kde je problém? Už by mala prestrihnúť pupočnú šnúru ☹

buffinko
27. nov 2019

Ale dievčatá, zakladateľka si tu pýtala radu, či rodič má právo ostať s dieťaťom v nemocnici. Pri všetkej úcte kto si čo myslí o tom, či to tam dieťa zvládne samo A hodnotné poznámky typu neschopný maznak sú tu irelevantné...

asia83
27. nov 2019

@janage Presne ste to vystihli. "Že zvládne aj jemu nepríjemnú situáciu." Ku tomu ho treba viesť. Keď ho tomu nevystavíme v detstve, ergo nezvykne si na to, v dospelosti bude ťažko znášať situácie, ktoré budú náročné. Potom sa čudujeme všetci, prečo tí mladí páchajú samovraždy. No aj pre toto.