Môže matka doprevádzať 10-ročné dieťa pri hospitalizácii?

nikolas0503
27. nov 2019

ahojte chcela by som sa spytat za kamaratku ma 10 rocneho syna ktory bude musiet byt hospitalizovany v nemocnici cca 10 dni no kamaratka je stoho teraz dost na nervy maly je na nu dost naviazany a nevie si predstavit ze tam bude sam bez nej!!neve si sni predstavit aby ho tam nechala sameho ked vsetci dobre vieme ake su nemocnice!ma pravo byt snim pocas celej doby liecby?je nejaka ustava pravo aby ho doprevadzala pocas liecebneho pobytu?Dakujem za odpovede popripade nejaky paragraf ci nieco take cim by sa mohla obhajovat

pribinak
27. nov 2019

charta prav detskeho pacienta. ano ma pravo byt s nim v nemocnici az do jeho 18 rokov.

petranelkova
27. nov 2019

@nikolas0503 moze tam s nim byt, ale myslim, ze si to musi zaplatit, neviem presne ako to je, no nie je to zdarma...

mm2008
27. nov 2019

neviem, ako to je už pri týchto starších deťoch. A hlavne, kvôli čomu je v nemocke. No pri takto starších deťoch čo som mala možnosť vidieť priamo v nemoc., tak väčšinou chodia rodičia na celý deň k dieťaťu a na noc idú domov, na ďalší deň znova na celý deň...

abbey1
27. nov 2019

Má právo byť s ním. Síce si pobyt bude musieť hradiť, aké rozhodne to stojí za to. Nemocnica je traumatizujúca pre dieťa a nieto ešte tam byť bez opory rodiča. Držím päste. Nech sa nenechá odbiť.

nikolas0503
autor
27. nov 2019

@petranelkova no to je jedno zaplatila by si cely pobyt o peniaze nejde ,nech to stoji cokolvek len aby tam mohla byt snim !!to je prvorade tak ako pre syna aj pre nu

petranelkova
27. nov 2019

@nikolas0503 v poriadku tak potom ano moze si to zaplatit, ale nie je uz na to velky predsa len 10 rocny? Ved tam budu aj ine deticky

nikolas0503
autor
27. nov 2019

Neviem,ale je dost mozne ze jej budu rozpravat ze je uz velky ze to bez maminky vydrzi a podobne keci!!!alebo ze nemaju volne miesta atd ale je schopna spat aj na stolicke vedla neho,maju silne nadviazanie na seba❤

maminkasisa
27. nov 2019

@nikolas0503 a to ide na nejaku operaciu alebo len na vysetrenia? lebo aj to je dost rozdiel, a aj na akom oddeleni, podla toho kolko maju inych pacientov, lebo ak nie je miesto, tak asi to nebude mozne...

abbey1
27. nov 2019

@nikolas0503 Rozprávať jej môžu čokoľvek, nech je na to pripravená. Musím sa smiať komentárom, že 10 ročne dieťa je už dosť veľké. Áno, veľké je, ale pobyt v nemocnici s rodičom bude zvládať lepšie.
Tu väčšina matiek uprednostňuje otca pri pôrode, aké dieťa kľudne nemocnicu môže zvládnuť samé.
Dieťa má nárok mať rodiča pri sebe počas hospitalizácie a čím skôr sa to stane samozrejmosťou v našich všetkých nemocniciach, tým lepšie.

korunka1
27. nov 2019

@nikolas0503 prečo myslíš, že sú to keci? Je to fakt. Skôr dajú lôžko chorému dieťaťu ako naviazanej matke, hoci platiacej nemalé prachy. A je dosť veľký a môj názor, nerobí dobre s tou opičou láskou láskou . Ja som ako 8 dieťa ležala mesiac v nemocnici po operácii bez mamy, vtedy to samozrejme ešte nešlo, ale žiadnu ujmu som neutrpela.

medulienka81
27. nov 2019

Keď majú plno tak mamičku tam s ním nezoberú, inak môže za ním chodiť..a byť tam s ním celé poobede...môže ho aj osprchovať .. uložiť spať a ísť domov. Ja som to mala tak so synmi..keď bol jeden alebo druhý hospitalizovaný a mali plný stav.

maytee
27. nov 2019

@nikolas0503 som zdravotnik dieta by som tiez nebechala same v nemocnici to je jedno ake je velke.... ako mamu ta potrebuje rovnako 10 ako aj 5 r. Je to predsa samo o sebe stresujuce. Tiez som bola s dcerovu plny plny stav ale dalo sa to bola som len na stolicke pri jej posteli tak som aj spala ,ale boli sme spolu. Opicia laska 🙂 pre mna skor obetava laska kolko lasky do deti vlejete tolko jej tam najdete. Tak asi tak🙂 nech mu to dobre dopadne🙂

stanulienkat
27. nov 2019

@nikolas0503 To nie sú keci, 10 ročné dieťa je naozaj veľké, potom z neho vyrastie presne mamičkin cecok, na akych sa tu zeny stazuju, ze nevedia zit s partnerkou a stale sa mamickuju.

mogaa
27. nov 2019

@nikolas0503 byť pri ňom môže, ale je logické že bez nároku na lôžko - lôžko len v prípade ak bude volná kapacita a prioritne ho dajú mamičke s mladším dieťaťom.....čo sa týka stravy, môže sa stravovať v nemocničnom bufete. Treba komunikovať s detským oddelením danej nemocnice - takže ak jej povedia že tam nesmie byť v čase vizity alebo vyšetrení - tak tam v tom nesmie byť...rovnako ak je zvýšená chorobnosť - nemusia ju pustiť na oddelenie....v niektorých nemosniciach sa dá zaplatiť nadštandart kde je mamičkams dieťaťom, ale na celom oddelení je len -takéto izby tak z kapacitných dôvodov nemusia byť volné.....Nech kamarátka zavolá na oddelenie a inormuje sa u sestričiek aké sú tam možnosti aby bola s ním - nie všade to funguje rovnako...Nárok na OČR mať určite nebude, rovnako ani na PN keďže je v nemocnici so synom - takže jedine dovolenka....A súhlasím že ročné dieťa je už dosť veľké aby zvládlo samo pobyt v nemocnici a mamu videlo hoci denne ale len počas návštevných hodín od- 14-18(čo zväčša všade tolerujú), veď už chodí do školy a zo školy už budú chodiť do školy prírody a podobne....tam chce ísť matka tiež s ním?

mogaa
27. nov 2019

@abbey1 ale veď jasne že s dieťaťom môže byť mamička denne - po 14-tej až do večera - čo pri deťom všade tolerujú...ale z kapacitných dôvodov nie je možné aby každá mamička bola s ním na izbe s nárokom na lôžko...nerobme z 10-ročných detí nesamostatné bytosti ktoré potrebujú aby pri nich bola mamička denne 24hodín.

katkatonkova
27. nov 2019

Ja som momentalne so 4 rocmou dcerkou na kramaroch na koznom....na vecer nam tu vzdy daju ozkladacie postele alebo si lahnem k nej...nikto s tym nema problem....a olarim 3,30 na den....

csikike
27. nov 2019

Teraz vám napíšem našu skúsenosť, syn 11,5 ročný bol hospitalizovaný kvôli salmonele a práveže sa dožadovali aby s ním bol niekto dospelý, keď mu nevedeli napichnúť infúziu a tiekla mu len ked mal ruku v určitej polohe, ktorú mu niekto držal, nemyslím si, že by z 2 sestier a 1 lekárky na celé oddelenie mali čas, aby sedeli pri ňom a tiež aby dozerali, aby jedol aspoň trocha. Skôr mi to prišlo, že sa im uľavilo, lebo mali o starosť menej, samozrejme, pobyt a stravu dospelého sme hradili.

tehula2016
27. nov 2019

Ja ked pocujem vyjadrenie typu - sme na seba velmi naviazani, tak ma dviha zo stolicky..ved to je pochopitelne, ze matka a dieta su na seba naviazani, to vobec netreba zdoraznovat..ale byt natolko uzkostliva, ze teraz sa zruti svet, lebo 10 rocne dieta ostane same v nemocnici..nechapem..ako urcite zalezi aj od diagnozy, ale pokial to nie je nieco naozaj vazne, tak sa nadtym povznesiem predsa..taky je zivot..ano prinasa aj situacie, ktore treba zvladnut a nepodcenovat dieta..moja dcera bola ako 6 rocna tyzden sama v nemocnici, nakolko na oddeleni boli aj infekcne ochorenia a ja som bola tehotna..striedali sa pri nej babky, manzel, krstna cez den na par hodin..dcerka to zvladla uplne super, bez problemov..ja som nemala ziadne vycitky svedomia, proste taka bola situacia tak teraz co narobim..keby som kazdu takuto situaciu mala uzkostlivo riesit, tak si to hodim rovno..ja si myslim, ze 10 rocne dieta je uz dost velke nato aby pobyt v nemocnici zvladlo bez permanentnej pritomnosti rodica..

sovica
27. nov 2019

Ja som si prešla so synom v nemocnici kadečím, ale naozaj treba na to zdravotníctvo trochu "pritlačiť". Prvýkrát som bola dva dni na stoličke pri posteli, potom sa uvoľnila platená izba, tak nás presťahovali. Vtedy mal syn cca 4 roky. Faktom je, že spať dva dni na stoličke je neuveriteľne vyčerpávajúce. Hlavne, keď sa celý deň o dieťa staráte a "robíte mu program". Tá platená izba bola super, kľudne by som bola zaplatila aj viac.
Druhýkrát sa nevedeli zdravotníci zhodnúť, čo synovi je, tak ho dali na infekčnú izbu a nedovolili nám pri ňom ostať. Vtedy mal cca 5 rokov. Smiešne na tom bolo, že chodiť na celý deň som tam mohla, starala som sa celý deň o syna, ale na noc som musela odísť. Dochádzala som každý deň cca 100 km, čiže od obeda do 21.00 hod som bola s ním. Aspoň to som si "vydupala", lebo návštevné hodiny boli len v obmedzenom čase. Ale videla som na sestričkách, že im moja "pomoc" prišla vhod. Ináč to syn znášal bez nás celkom v pohode (tú noc a doobedie), keď vedel, že za ním prídeme.
A tretíkrát mal úraz. Vtedy mal cca 6 rokov. So synom som vtedy mohla ostať bez problémov. Dali nás na izbu, kde boli 4 postele (dve boli voľné). Matkám však nedovolili spať na voľných posteliach, aj keby sme si to boli zaplatili. Obe mamy sme si na noc ľahli k deťom do postele. Sestričky mali síce blbé reči, ale nedali sme sa. V noci sme spali s nimi, cez deň sme sa o deti starali.
Myslím, že moje deti by v 10 rokoch vydržali v nemocnici určitý čas aj samé, ale na druhej strane by určite ocenili, keby som tam s nimi ostala a verím tomu, že aj čas liečby by sa skrátil, keby boli deti v pohode a s milujúcim rodičom. Na to by mali v nemocniciach myslieť. Kde je vôľa - tam je cesta.

buffinko
27. nov 2019

@mogaa Čisto zo zvedavosti, ty si zdravotník? Zaujala ma veta, že " takže ak jej povedia že tam nesmie byť v čase vizity alebo vyšetrení - tak tam v tom nesmie byť.." Veď matka / rodič je zákonný zástupca dieťaťa a musí byť informavaný čo sa s jeho dieťaťom deje...Aký je dôvod, aby bol vykázaný z miestnosti a na základe čoho? Pýtam sa len pre info, keďže nepracujem v oblasti zdravotníctva. ďakujem,

mogaa
27. nov 2019

@buffinko nie nie som zdravotník, ale v čase vizity sa preberá aj zdravotný stav ostatných detí na izbe, nielen danej mamičky....takže je logické že by tam v čase vizity rodič nemal byť....ak sa chce informovať na zdrav.stav svojho dieťaťa treba ísť za lekárom do ambulancie alebo ak je na sesterni ale nie aby sa preberal stav dieťaťa pred ďaľšími mamičkami....

mogaa
27. nov 2019

@buffinko a čo sa týka vyšetrení, ak dieťa zoberú na vyšetrenie na iné oddelenie - mamičku tam nepustia, na vyšetrenie ide so sestrou z oddelenia alebo sanitárom

danusskaaa
27. nov 2019

Moja skúsenosť v Žilinskej nemocnoci. V nemocnici počas dna môže byť, ale na noc len do veku dieťaťa 7 rokov. Tak to majú v ich poriadku, ja som tam malu nenechala samú a az po veľkom boji som si vydrela miesto (smutné bolo to, že skoro všetky izby mali prázdne, čiže nebol problém s miestom....) prišlo mi to hnusné, proste akoby nechceli aby niekto dozeral na to, čo s dieťaťom robia...☹ odporúčam zájsť za psychológom (najlepšie sukromnym ak to treba rýchlo vybavit) a prísť do nemocnice s odporúčaním, že malý je naviazany na matku a neodporúča aby bol v nemocnici sám. Avšak ani to nezaručuje, že jej dovolia ostať- záleží veľmi na koho človek natrafí.

ivca88
27. nov 2019

Na ORL som sa o tím s lekárkou bavila.
Charita práv pacienta rozpráva jednoznačne, má právo tam s ním byť.
Nech si to vygoogli a odvolá sa na to a nech trvá na tom

Mňa chceli v Martine poslať domov s tym, že dojčene jednoročné dieťa s laryngitydou im tam mám nechať. Neodiala som, vypýtala som si stoličku a spala som na nej..
Ani ma neho odtiaľ.

korunka1
27. nov 2019

Z charty práv pacienta
Ak je do ústavnej starostlivosti prijaté dieťa mladšie ako šesť rokov, možno s ním prijať na základe odporúčania ošetrujúceho lekára aj sprievodcu. Pri prijatí dieťaťa staršieho ako šesť rokov a dieťaťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, možno po posúdení jeho psychického a fyzického stavu s ním prijať na základe odporúčania ošetrujúceho lekára a so súhlasom revízneho lekára aj sprievodcu. Pobyt sprievodcu sa považuje za ústavnú starostlivosť.

janage
27. nov 2019

@nikolas0503 ja som bola so 7 rocnou na 3dnovom pozorovani. Vysvetlila som jej, ze prednost maju deti malicke a potom tie do 6rokov. Ze ak to nepojde ostane tam s druhymi detickami a bude to ako tabor. Kedze je atopik a je nutne premastovat 3xdenne, sestricky usudili a tak podali primarke, ze bude lepsie ak ostanem. Spala som jednu noc s nou. 90%personalu mili, zlati. Vsak jeden so zlym dnom sa vsade najde. Mali ucitela doobeda, poobede nieco ako druzinu. Chodili klauni cervene nosy. Vooobec sa uz moje dieta nebude bat nabuduce ostat.
Druhy pripad bola 13na pozorovanie podozrenie slepe crevo. Bola som sama s druhou dcerou, manzel mimo. Pociatocne slzicky presli raz dva ked videla ze,sestricky zlate. A volna wifi😁 vzala som dovolenku a kazdy den za nou chodila poobede cca na 3hodinky. Ale uprimne stacilo aj kratsie. Stav sa ukludnoval takze okrem infuziek ziadne bolestive vysetrenia.
Teda zistit na stranke nemocnice pokyny pre rodicov a podla toho co ide syn absolvovat.
Ale 10 rocny ak nejde o vazny stav, ci neprijemne vysetrenia uz by to mohol dat uplne v pohode bez mamy non stop. Ved doobeda skola, potom ta druzina, potom navstevy a hajde spat.

buffinko
27. nov 2019

@mogaa ďakujem

mogaa
27. nov 2019

@buffinko nie je začo🙂

sovica
27. nov 2019

@mogaa Tak toto určite nie všade pravidlom. Ja som syna sama nosila na vyšetrenia aj na iné oddelenia, dokonca do inej budovy, hore-dolu kopcom, vláčila som ho na rukách, lebo sám nevládal... Sestričky na to čas nemali, len mi dali srievodný list a navigovali ma, kam mám ísť. Pozitívum bolo len to, že som nikde nemusela čakať, keďže bol hospitalizovaný a vyšetrenia sme mali v určenom čase.

katrinka8
27. nov 2019

@katkatonkova - mne sa zdá, že tam je iný postup pri deťoch do 6 rokov.