Narkóza u detićiek. Aké máte skúsenosti?

adus123
5. apr 2011

Ahojte, na budúci týždeň ideme s 3,5 ročným synčekom na operáciu predkožky. Budú mo to robiť operačne pod narkózou. Veľmi sa bojím hlavne tej narkózy. Môžete mi prosím nápísať vaše skúsenosti s narkózou u takýto malých detičiek?Ako to znášali a podobne. Predpokladám, že ten zákrok nebude trvať nejak dlho, ale predsa len aj krátšia naróza je narkóza...ďakujem.

adus123
autor
5. apr 2011

Ospravedňujem sa za chybu v nadpise, ale tam sa mi nedá opraviť preklep....

syslica
5. apr 2011

@adus123 Neboj, cirkumcízia je rutinný výkon a anesteziológovia majú bohaté skúsenosti s uspávaním detičiek rôzneho veku aj váhy - dokonca podstatne mladších. Základná a nevyhnutná podmienka je, aby bol syn pred OP úplne zdravý. Starší syslík bol prvýkrát v narkóze ako 2 ročný (strihanie uzdičky jazyka), narkóza v pohode, len bol potom trochu dezorientovaný a chvíľu som s ním v postieľke zápasila - kým si vytrhol infúzku 😀. Mladší syslík mal teraz vo februári kombinovanú OP:obriezku, adenotómiu, incíziu uší a podstrihávanie jazyka - narkóza úplne v pohode, aj prebúdzanie... myslím, že sa naozaj nemáš čoho báť - a držíme palce!

majka508
5. apr 2011

Tiež si nemyslím,že sa musíte veľmi báť.Mojej slečne skoro trojročnej vyberali mandle a tiež všetko okolo náladovky a uspatia bolo super a naozaj len to preberanie bolo takých ťažších 15 minút,ale dalo sa to zvládnúť a teraz si už na to ani len nespomenieme.Držíme palce,aby všetko dobre dopadlo!!!

adus123
autor
5. apr 2011

@syslica
@majka508
dakujem Vam za odpovede. Naozaj ma podporili a trosku ukludnili. Syncekovi tiez strihali uzdicku na jazyku, ale nastriekali mu pod jazycek nejaky sprej na znecitlivenie a strihali to "nazivo".

syslica
5. apr 2011

@adus123 Aj obom syslíkom najprv strihali, lenže prirástlo, takže sa to potom riešilo plastikou v celkovej anestéze - takže ste dobrí 🙂 Naši sú podľa doktorov raritný prípad.

denisenko
5. apr 2011

@adus123 my sme síce predkožku nestrihali, robili nám to ambulantne...ale v narkoze bol malý 2x...1.krát ked mal dva roky a operovali mu očko....bol v celkovej narkoze a velmi zle to znášal, nevedel sa poriadne prebrať asi hodinu a pol, len strašne plakal, mykal hlavičkou ako pri nejakom záchvate a na nikoho nereagoval...ale ked to ustúpilo, tak si na nič nepamätal.....pre mna ako matku, ktorá to videla a nevedela mu pomocť, to bol otras....druhý krát mu vyberali mandle pri takej lahšej narkoze, mal tri roky....mala som obavy, ale ani sme si to nevšimli....za 1O minút sa prebral a nevedel o ničom...doslova by sme mohli ísť domov.....dve narkozy ...dva úplne rozne stavy..... 😵

renab
5. apr 2011

@denisenko Aj my sme mali viaceré narkózy a syn najhoršie reagoval po operácii oka. Povedali mi vtedy, že to nie je narkózou, ale tým, že mu zasahovali aj do očných nervov a preto je deťom tak zle. Mali sme presne taký istý priebeh po operácii, ako píšeš, len malý ešte 24 hodín vracal. ☹ Ostatné narkózy prebehli úplne v pohode a po dvoch hodinách od prebratia sme trielili domov.

denisenko
5. apr 2011

@renab no neviem či to bolo tým......my sme mali le "kozmetickú" úpravu, takže do očných nervov mu zrejme nezasahovali......a ani nemal nejaké problémy s očkom.....tak neviem.......ale...može byť 😵

renab
5. apr 2011

@denisenko ani nám nerobili s nervami nič, len povedali, že ono sa tomu pri operácii oka nedá vyhnúť, aby s nervom minimálne nepohli. Malému skracovali jeden sval.

adus123
autor
6. apr 2011

a myslite ze sila tej narkozy je aj nejako odstupnovana? myslim podla zavaznosti operacie. Raz slabsia, raz silnejsia....

smarti
7. apr 2011

@adus123 5 ročnú dcéru nám operovali v septembri a októbri minulého roka. Prvý raz nosná mandľa, druhý raz očko. Obidva razy mala celkovú narkózu. Zvládala to veľmi dobre, pomaly sa prebrala, bez problémov. Robili jej to s odstupom 3 týždňov, bála som sa, či to nie je riziko po takej krátkej dobe, ale keď som sa na to pýtala
na ARE, keď sme boli na predoperačnom vyšetrení, tak mi povedali, že to nevadí, že tie narkózy sú šetrnejšie pre organizmus oproti minulosti.

adus123
autor
7. apr 2011

My sme dnes boli na anesteziologii, doktorka mi tiez hovorila, ze deticky to zvladaju velmi dobre tu narkozu, tak som kludnejsia, aj ked 100% istota nie je nikdy. Od vcera ma maly trosku soplik, tak neviem neviem, ci si nebudeme musit prelozit termin. Zatil by ho mali operovat v utorok...tak uvidime...

janinah
7. apr 2011

Neboj sa,deti to zvládajú veľmi dobre a ak všetko na sále robí anestez. a operačný tím u dospelého na 100%,tak u detského pacienta je to na 110% 😉
soplík a zvýš.teplota či kašeľ môže byť príčinou odloženia operácie,toto nie je akútna vec,tak sa môže počkať,kým bude úplne zdravý 😉

standu
7. apr 2011

adus, drzim palce, neboj, zvladnete to 😉 moja mala bola v CA 3x, prvykrat ako 7 mesacna, robili jej MRI. na izbu mi ju doviezli prebratu, len bola "trochu" mimo. druhykrat mala rok a pol, operovane obe ocka. spala este 2h po prevoze na izbu, kedze mala obe oci prelepene dostala doslova "hysak", potom uz nespala, ale prerevala do vecera kym nezaspala. plakala vsak zrejme od bolesti a ze musela mat aspon jedno ocko zalepene. tretikrat, zasa obe oci, dva a pol roka, doviezli mi ju o jednej spiacu, prebrala sa len na hodinku, plakala, nechcela pit ani jest, a uplne prebrata vstala az nadranom s tym, ze pytala rohlik (co sa este v zivote nestalo, rozky neje 😉 )
takze u nas 3x anestezia, 3x ina reakcia. ale zvladnete 🙂

syslica
10. apr 2011

@adus123 Anesteza je podávaná v závislosti od hmotnosti dieťatka, nie od závažnosti OP, ak by sa pri operácie nedajboh vyskytli nejaké ťažkosti, anesteziológ je tam na to, aby zareagoval a poprípade predĺžeil, či "prehĺbil" anestézu.
Netreba sa báť, aj keď sa to ľahko hovorí a ťažšie vykoná... a na soplík pozri postup v blogu strapco13. 🙂

adus123
autor
10. apr 2011

@syslica ...mozes mi prosim na ten blog hodit link 🙂 ? dakujem.

adus123
autor
10. apr 2011

@syslica aha, uz som to nasla..dakujem za radu...da sa tam niecomu priucit.... 🙂
NO uvidime zajtra, ako dopadneme..stale ma soplik..ale nie taky ze by mu vytekal..akurat ked mu idem vyfukat, tak co to vyfukame. Aj dycha pekne, nema nostek zapchaty...ale nie je to ono ☹
Uz som sa tesila, ze to budeme mat za sebou...ale neviem neviem..asi nas preobjednaju....aj ked samozrejme, ak povedia, ze zakrok odlozit, tak nebudem proti nim bojovat..Vraj aj maly soplik dokaze narobit pri narkoze problemy...

mamutka
10. apr 2011

@adus123 aj ja som sa bala narkozy, malemu nedavno operovali ocko, teraz, s odstupom, za najhorsiu vec povazujem udrzat ho hladneho a smadneho az do zakroku.....prisiel na rad o 11, nadranom som horko tazko donho dostala trochu vody a potom nic, uz sa somnou o 10. doobeda doslova bil o jogurt o ktorom vedel ze je v chladnicke, bolo to strasne....narkozu robia podla veku a hmotnosti dietatka, kazde reaguje inak, niektore pri 4 zakrokoch prespia pol dna a po piatom su hned hore a podrazdene.... ten moj je od malicka akcy muzik, cez den spaval tak 2 x 30 min a hotovo, tak som sa bala, ze aj po narkoze bude hned hore.... prebral sa asi po dvoch hodkach, na chvilu, bol podrazdeny, ale po vyse hodine trosku pil, o dalsiu hodku dostal piskotky, pil pomaly po lyzickach a potom znova zaspal. spal dalsich 12 hodin..... a potom sa nahno chodili lekari pozerat ako nadherne sa mu to hoji, ze to reaguje perfektne, tak dufam, ze uz sa to nepokazi.
neboj sa nakrozy, su aj par mesacne deticky co uz maju za sebou 4 narkozy a musia to zvladat, inak sa to proste neda...
co sa tyka soplikov, to nas maly marodil vo februari a rozhodli sme sa, ze ho v marci vobec nedame do jasli, aby neochorel a neodlozili nam tak operaciu na ktoru sme dost dlho cakali. Obaja s manzelom pritom musime chodit do prace, tak sme sa ako tak striedali, minula som za mesiac polovicu dovolenky, lebo som nemohla v tomto style odrobit denne celych 8 hodin, ale sme stastni, ze sme ho udrzali bez choroby az do zakroku 😎 tak drzim palce, aby bol maly fit a aby to zvladol ako velky frajer 😉

adus123
autor
18. apr 2011

Mamicky, dakujem Vam vsetkym za podporu. UZ to mame za sebou. ked mudali pred operaciou tu tabletku na upokojenie, z ktorej sa smial a bol "opity" tak ked som ho videla aky je "vystasteny" tak aj mne bolo do smiechu. Ked som ho vsak odovzdala na operacnu salu, tak som si veru aj poplakala. Ale nastastie sa prebudil, uz mi ho doniesli placuceho a dve hodinky sme robili celemu oddeleniu program. Plakal tak, ze sestricky hovorili, ze takyto rev este nezazili a aj pacienti na chodbach ho lutovali, ako musi strasne trpiet. Krical od bolesti aj od smädu. Mala som pocit, ze hlavne ten smäd ho "bolel" viac, ako ta rana. Nakoniec mu stacilo, ked si chytil do ruky flasku s dzusom, ani si ju nemusel otvorit, len ju drzal zavretu.Upokojil sa trosku a asi po troch hodinkach od operacie zase zaspal. NO vdaka Bohu sme uz doma, rana sa hoji a dufam, ze bude vsetko OK.
Dakujem vam este raz za podporu a rady..sla som tam vdaka vam spokojnejsia. Prajem vsetkym nasim detickam aby ich uz narkozy co najdalej obchadzali a hlavne vela vela zdravia. 🙂

adka255
6. júl 2013

ahojte , ja by som sa chcela spýtať či sa môže podstúpiť narkóza ak sa vyskytol herpes ? je to nebezpečné?

aristka
7. júl 2013

herpes je infekcia ,to znamená choroba ,ak to nie je akútna operácia ,mala by sa odložiť..

petusko2907
10. júl 2013

Ahojte,

Nema niekto skusenost s opakovanou narkozou po troch mesiacoch? Moj syncek ma 2 roky a pred 2 mesiacmi bol operovany na slabinovy pruh a pred tyzdnom sa mu objavil aj na druhej strane.

Dakujem za vsetky rady a skusenosti.

nikkikke
23. apr 2014

@adus123 aj nás to caka v máji bojim sa strasne som nervozna :( ako to bude všetko prebiehat a ako po tom ci sa bude dlho ta rana hojit bojim sa

nikkikke
23. apr 2014

@adus123 ahoj a mozem sa spýtat ako dlho sa ta rana hojila :( s cikanim to bude hrozne v

orlik4
23. apr 2014

@nikkikke My sme tiez po zakroku, robili to v auguste, cize 3/4 roka. Rano to urobili, vecer sa uz nahanal po izbe. Dalsi den ale museli vyberat nejaku gazicku, cize to zasa rozdrazdili, trosku krvicky, ale zasa vecer behal. No a s cikanim problem nemal. My sme ho nechali na "volno", nastastie v auguste to slo, a obcikal celu postel nemocnicnu, a ani sme si nevsimli kedy - vobec ho to nebolelo. Domov sme sli prakticky den po, a bol uplne v pohode zapnuty v autosedacke. Horsie to bolo s tym, ze si to nechcel nechat chytat. Tak sme to riesili tak, ze ked vonku cikal, a my sme mu ako vzdy "drzali" a smerovali pipika, tak sme trosku chodili hore-dole, aby to zasa nezrastlo. Ani si to nevsimol. Velmi jemne. Raz sa mu tam ale dostala nejaka spinka, ale nastastie to bolo "az" mesiac po zakroku - to bolo trosku horsie, lebo sme mu to museli ozaj pretahovat, aby sme to vycistili, a aj to sa podarilo bez lekara. Teraz je dost velky, a tak si predkozku pretahuje sam.
No v mojich spomienkach bola ale najhorsia ta narkoza, resp. preberanie z nej. Asi pol hodinu vrieskal a vypinal sa, tak sme ho tisili. To som bola tehotna, tak som sa bala, aby mi neublizil, a zaroven som plakala s nim. Ale najneskor do hodiny uz vnimal a postupne podla rad doktorov sme sa rozpili a rozpapali, ani zle mu nebolo. Na narkozu treba suchu stravu, ja odporucam tie chrumky slane alebo neslane pre deti, co su a tiez sme mali obycajne cornflaky, tie boli super. To si treba pripravit a doniest

nikkikke
23. apr 2014

@orlik4 dakujem dakujem som ti vdacna ze si to tak napisala trochu som sa upokojila no celkom budem iba po zakroku

kykuska
23. apr 2014

...drzte sa, maminka sa vzdy boji, my sme boli s dcerkou na operaacii ked mal 1,5r a 2,5r...a mala to znasala ovela lepsie ako ja🙂))a to trvala operacia 2hodiknky-najdlhsie v mojom zivote:(((tie nase zazrakky maju silu...uvidis, ze onedlho sa budete na tom smiat🙂)))

kivinecka
23. apr 2014

Ahoj ja som.bola z 2 rocnym synom koly CTcku v nemocnici tiez som mala obrovsky strach s tej narkozy velmi som sa bala mala som ho narukach ked mu narkozu davali ale zvladol to uzasne bez tazkosti

adus123
autor
29. apr 2014

@nikkikke ...ahoj, u nas to prebiehalo podobne ako u orlik 4, len s tym rozdielom, ze nam robili celkovu obriezku, mal tam nieco pozrastane. Na tej obnazenej kozticke sa spravila chrasticka, ktora postupne schla, az nakoniec poodpaduvala. Po narkoze strasne plakal, asi dve hodinky, bol hlavne smädny, ale ked som mu dala do ruky flasku s vodou (kedze nemohol pit) upokojil sa. Sice sa nenapil, ale aspon ju drzal v ruke 🙂 Dobu hojenia si presne nepamätam, ale cca 2 tyzdne do uplneho vyhojenia. Tiez sme behali navolno, do pancusiek som mu vystrihla otvor na pipos... 🙂 vyzeralo to smiesne, ale aspon mal nozky v teple 🙂
teraz, nema ziadne problemy, ma to krasne zahojene....nemusis sa bat....a kedy vam to idu robit?

nikkikke
29. apr 2014

@adus123 ahoj no nám to idu robit 6teho maja cize uz na buduci tyzden zajtra máme predoperacne