Nechceme užívať antibiotiká

nikolal
6. jún 2015

ahojte,je tu nejaka maminka, ktora vytrpi aj mesacny kasel dietata a neda mu atb.? nasa Lianka od septembra vybrala 9 antibiotik a nemá to vyznam, vždy zacne tak, ze ma upchaty nos, potom sa jej uvolnia sopliky, tecu jej z nosa, ale aj zatekaju a kasle, nasadíme atb., tyzden je ok a opat kolotoc. Nevieme, co robit, ale atb.uz nechceme davat.

kristinkahugo
6. jún 2015

A na margo ... Sme v Čechách ... V detskom hotely na Morave ... Všetky deti zelene sople , Chrchľú...a maminky vpohode. Mam pocit ze to sa iba na Slovensku nezdá estrádne maminky riešia.

m.i.r.i
6. jún 2015

@0silvia0 uplny suhlas co sa tyka nosnej mandle....mne to potvrdil aj zmany ORL lekar, velmi dobry...ze to je v dnesnej dobe aj biznis...ze ORL lekari maju normalne kvoty, kolko operacii rocne spravit, kazde pracovisko inak a za to su prasule...a velmi casto sa mandle vyberaju uplne zbytocne....normalne mam pocit, ze to je moda v dnesnej dobe, lebo v nasom okoli minimalne kazde druhe dieta do 5r uz ma vybratu nosnu mandlu..iste su aj opravnene pripady kedy sa to robi, ale opakujuce sa sople by tym dovodom asi nemali byt..

Nas syn naprklad ( 5r) zacal chodil do skolky ako 2.5rocny..dovtedy sme nepoznali ani nadchu...a raz mal zvysenu teplotu po jednom ockovani...inak uplne zdravy....lekarka nas videla len na preventivnych prehliadkach...samozrejme, ze nastupom do skolky sa to vsetko zmenilo...bol viac doma ako v skolke stale to boli sople, sople, kasel, sople, sople, kasel...prvy rok vydrzal v skolke priemerne 3 -5 dni zdravy, vacsinou najneskor v piatok vecer alebo v sobotu uz zacal funiet...za cely ten prvy rok som bola u lekarky raz...drzala som sa zasady, ze pojdem ak 1. bude mat teploty a to dlhsie ako 3 dni...2. bude mat bolest usi 3. bude mat bolest hrdla a zjavnu anginu...4. bude mat kasel ktory sa nezmierni po dlhsie ako 2 tyzdnoch -- neratam teraz ine dovody, ze by hnackoval, alebo ine..teraz ide o choroby dychacich ciest.. a tak aj bolo...takze syn akonahle zacal soplit ostaval doma, vacsinou 1-2 tyzdne, do uplneho vyliecenia a potom siel spat do skolky a po tyzdni zas doma.....po 4 mesiacoch napriklad koncom decembra ale po nadche zacal kaslat a kasel neprestaval..kaslal v januari 3 tyzdne a nezaberalo uz nic ( liecim solmucolom + domacimi receptami ako cibulovy ci cesnakovy sirup, tymian atd)....tak sme sli k dokorke...nezistila nic..tak nas poslala na ORL aj na alergologiu...na ORL doktor nevidel nic neobvykle...mandla v poriadku, klinicky stav ok, tak spravil vytery.....kym sme cakali na vysledky, zasli sme na alergo a tam zas nic - spravili testy, nezistili vobec, nic, alergia nula....medzitym vlastne po mesiaci syn prestal kaslat..len tak samo od seba skocilo...dosli vysledky z vyterov a v hrdle mu zistili zlateho stafylokoka, na co nam ale doktor ORL povedal, ze kedze kasel ani sople nema, je uplne v pohode, lebo zlateho ma 70% populacie a proste s tym normalne zijeme..atb by mu len pohorsili, lebo sa stane potom na ne rezistentny...a tak dieta slo po 5 tyzdnoch doma do skolky...soplove seaksy nam pokracovali dalej...stale tak tyzden v skolke, 2 doma...prve atb dostal potom ako 3.5 rocny v lete, ked od netere schytal hnisavu anginu a to som sla uz s takmer istou diagnozou k lekarke, co ona potvrdila...tak nebolo o com...druhy rok v skolke o nieco lepsi, treti rok este lepsi.....mal kazdy rok jedny atb, raz na tu anginu, o rok na to kvoli zapalu str. ucha , toho roku streptokok ( co tiez uz kaslal 3 tyzdne, tak sme sli na vytery)...nasa lekarka nikdy neda atb len tak..aj ked tam idem, tak skusame este nejake sirupy a tak...a ja vela liecim sama...neviem si predstavit do tak maleho dietatka pchat tak vela antibiotik...takmer urcite aspon polovica bola zbytocnych a zvysok --organizmus dietata je tak oslabeny, imunita uplne dochriamana tymi atb, ze je nachylna stale na dalsie choroby -- teda jednoznacne ak je mozne, take dieta by malo ostat doma a nevystavovat sa tym bacilom az tolko...ono je pravda, ze deti su musia tymi chorobami prejst, buduje si imunitu a tak, ale nie hltanim jednych atb za druhymi a vecnou chorobnostou.....ist na imunologiu a nechat dieta doma..
Kamaratka napriklad ma taku dcerku..uz ma 6r..ale tiez ako mala dostavala jedny atb za druhym, mocove cesty to myslim spustili ale potom tiez take sople, kasel, kadeco...uz ma dievca von aj mandlu..kazdopadne, imunitu mala taku slabu, ze nemoze uz ani zakladne lieky, ma hrozne reakcie uz len na ibalgin...tak kamoska ked mala dcera 3 roky si povedala, ze dost..ze su v zacarovanom kuhu, mala vecne chora a ze ona jej uz atb neda...a nedava ziadne...niekedy si hovorim, ze mozno je to extrem uz, ale jej lekari povedali, ze atb ju uplne donicili a napriklad uz na vela z nich je rezistentna a vobec nezaberaju..casom ak bude starsia a budu nahodou tie atb zivotzacrhanujuce jej nemusia vobec zabrat..tak uz 3 roky ju lieci homeopatikami ( chodi k homeopatovi, nie z lekarne len tak), bunkovymi solami a tak...normalne aj horucku ked ma, tak jej da nieco z bunkovych soli a necha ju aj v tych horuckach ( samozrejme sa nebavime o horucke nad 40)...a vola homeopata, opise priznaky atd..mala uz presla kadecim, laryngitidy stale, mononukleozu prekonala, anginy kazdy mesiac..a oni to prekonavaju bez atb..

karamel
7. jún 2015

@nikolal vyrieši🙂

ajana1
7. jún 2015

A naco davate zakazdym antibiotika na obycajny kasel? Ved tomu dietatku tym mozete len uskodit. Ked zacne soplit pravidelne davajte solny roztok aj 5-6 krat denne. Inak moj maly bol celu zimu zasopleny a lekarka nam povedala ze to je v jeho veku normalne.

koniarova
7. jún 2015

@nikolal Tvoje dieťa úplne normálne reaguje na škôlku. Je ešte malá, tak sa na ňu všetko nachytá. Myslím, že väčšina z nás si tým v prvom roku prešla. Chybu robíš Ty, že ju nenecháš doma, keď si s druhou na RD. A argumenty, "ona potrebuje detský kolektív u mňa nezaberajú". Skús ju nechať doma mesiac - dva a uvidíš, či sa problém nezlepší.

janinah
7. jún 2015

2,5 ročné dieťa večne choré a skoro nonstop na atb? okamžite by som vymenila pediatričku,lebo ti nevysvetlila nič o prirodzenom budovaní imunity u detí a nenakázala nechať dieťa doma,mimo detského kolektívu aspoň 3mes.,lepšie pol roka....a tebe samej to nedošlo,bohužiaľ 😒

nikolal
autor
7. jún 2015

@m.i.r.i čo sú tie soli?

janinah
7. jún 2015

zo Zdravotníckych novín tu napíšem slová hlavnej odborníčky MZ SR MUDr.Šimovičovej...toto som už na MK dávala,ale skopírujem zas....
,,Trápia nás /lekárov-pediatrov/ infekty horných dýchacích ciest u detí predškolského veku,ktoré sa nedoliečia a znova sa vracajú do kolektívu.Dnes je to ešte horšie ako v minulom režime,pretože ženy sa boja o svoje miesto v zamestnaní a už 6- až 9-mesačné deti dávajú do jaslí.Deti sú samozrejme choré,pretože ich imunitný systém je do 6 rokov vo vývine, a to sa nedá nejako urýchliť či zaplatiť. Týždeň je dieťa v jasliach alebo v škôlke a týždeň je choré.Keď znovu ochorie,mamičky na nás tlačia,aby sme niečo robili,dali iné lieky,predpísali niečo na posilnenie imunitného systému.Ťažko sa vysvetľuje,že nato neexistuje nič,len normálny primeraný fyziologický vývin a zabezpečiť si dieťa doma nejakou pestúnkou.Chápem,že keď matke hrozí strata zamestnania,chce ísť do zamestnania,lebo všetko je drahé.Toto je v súčasnosti veľmi vážny problém.Dieťa sa nedolieči,ráno ho napchajú paralenom,vymastia mu oči,uši a ide do kolektívu.Potom ochorie ďalšie dieťa a takto to ide dokola.Každá škôlka a jasle,by mali mať zaplateného zdravotníckeho pracovníka,kvalifikovanú detskú sestru,a tá by mala rozhodnúť,či dieťa môže ísť do kolektívu.,,

prinzesz
7. jún 2015

ked to tak citam, je mi zle... moj syn nastupuje do skolky v septembri, v maji mal 3 rocky, chory nastastie moc nebyva.. vzdy na jesen a jar ho nieco znici.. ja ho zatial stale liecim len prirodnymi vecami.. vitaminy a pod. ficali sme aj na imunoglukane, teraz mame pauzu kedze je leto... ale od augusta zacneme ako predvenciu... ja som teda za ciste ruky, cize ja syna od mala ucim ze vzdy treba rucky umyvat.. ale jasne ze ideme na metro, alebo bus on stlaca tlacitka a potom ruka do pusy.. neviem preco si dava tie ruky do pusy uz ma vsetky zubky.. 😠

aristka
7. jún 2015

@janinah aka pravda ,aj čo sa tyka škôlok,kedže osobna skusenosť je ,že učky nevedia posudiť stav dieťatka a dieťa ,ktore ma čire sople ,nutia ostať doma alebo posieľaju rodičov pre papier o bezinfekčnosti k dr.,kde dieťa nachyta akurat nozokomialku tj.horšie ako čiry soplik...a dieťa z produktivnym kašlom je v školke bez problemov ,kedže mu neteču sople ....

janinah
7. jún 2015

@aristka toje zas ďalšia nedomyslená vec....koľko by sa v štáte aj na zdraví detí ušetrilo,ak by v školke ráno preberala deti kvalifikovaná zdravotná /detská sestra...nemusí tam trčať celý deň,stačilo by tú hodinu ráno....lebo slovenské maky sa nepoučia,budú pchať choré deti do školky furt a čo mňa štve viac je,že do tých detí PREVENTÍVNE?!pchajú kdečo z lekárne 😒

stangb
7. jún 2015

@nikolal nečítala som ostatné príspevky tak možno sa budem opakovať, ale asi by som na tvojom mieste zmenila pediatričku. na zatekajúce sople je nezmysel hneď dávať atb...max. ak tak pamykon do nosa. treba hlavne podporiť imunitu a keď ochorie nechať ju doma poriadne sa vyliečiť.
ja nechávam malú doma len čo sa objavia prvé príznaky virozy, je pravda, že som na materskej tak si to môžem dovoliť, ale jej zdravie mi je prednejšie než čokoľvek, hneď naordinujeme vitamin c, morsku vodu v spreji, ak to po par dňoch neprechádza, tak k dr. predpíše pamykon, fenistil prípadne niečo na kašeľ. dcéra má 5 rokov a neviem či brala za tých 5 rokov atb aspoň 5x.
minule ma dosť šokla učiteľka v MŠ, keď sme prišli po chorobe do škôlky,a ona, že prečo je ta Anička tak často chorá, že často jej v škôlke nič nie je a na druhý deň už nepríde, že je chorá, či to dostane nejaké teploty v noci alebo čo. a keď som jej odpovedala, že sople a kašeľ, tak mi povedala, že to ju nemusím hneď nechávať doma, že to keď len tak, že jej trošku soplíky idú tak to nevadí, pokiaľ nemá teploty a netečie jej strašne z nosa. potom sa nečudujem, že su naše deti často choré, keď prídu do škôlky deti so sopľami a naše pani učiteľky namiesto toho, aby rodiča upozornili, tak ešte povedia, že nevadí :/

anula
7. jún 2015

@nikolal
najstarsia dcera ma skoro 7 rokov a este nikdy neuzivala ATB. Mava presne taky isty kasel ako opisujes, hlavne koncom zimy, hlieny zatekaju do nosohltana a provokuju kasel. Trva to take 2-3 tyzdne, davam jej skorocelovy sirup, co kupujem na SK a hotovo.

anula
7. jún 2015

Inak CRP nie je specificke. Je zvysene aj pri infekcii aj pri zapale bez infekcie 😉

mia18112
7. jún 2015

@anula Suhlasim, nasa pediatricka radsej urobi vyter, vraj mala aj tazke zapaly pluc a obliciek a CRP nic nepreukazalo. Ze to absolutne nie je smerodajne.

tslobik
7. jún 2015

Náš malý má 3 roky a 4 mesiace. Do 3 rokov nebral žiadne lieky, možno raz - dvakrát paral.čípky. Od 3 rokov začal chodiť do škôlky a vybral po sebe 3 ATB - v nemocnici atb infúzky. Začína mu to soplom a skončí zápalom stredného ucha. Aj keď sople fúkame, prípadne vysávame. Lekárka nám odporučila, aby bol čo najdlhšie doma - nechodil do škôlky. Tak sme boli doma skoro 7 týždňov (našťastie som mala zlomenú nohu). Tie škôlky sú naozaj plné bacilonosičov 😠

zuzin78
7. jún 2015

@nikolal vybrat dcerku zo skoly mas doma este malinke dieta a ked to zacne vsetko chytat od starsej tak to budes mat vesele :-/ . Ja by som ani skolku neriesila , ked mam doma babatko .

zuzin78
7. jún 2015

@mia18112 aj aj som toto riesila ako aj ty , ze by som celej skolke dala urobit vytery to mi navrhhla detska ale nepochodila som . Rodicia sa bali , ze ich dieta je bacilonosic. Moja mladsia do skolky nechodi a ani do tej zamorenej skolky nevstupi

nikolal
autor
7. jún 2015

Mala už nechodí do škôlky tri mesiace a aj tak ma sople a kasel

zuzin78
7. jún 2015

@janinah len skoda , ze 90% skolok je doslovne zamorenych nasa kde chodila starsia to bol horor. Crevna viroza? Nic vazne supr dieta do triedy aj ked vracalo v satni a ucitelka sa este usmievala na rodica, sople az po kolena nevadi na stole deti mali kvapky do nosa a ucitelky im ich kvapkali alebo same si podali spray do nosa .
Tuberacky kasel odpoved on je zdravy . Dietatu matka podala v satni atb a sup do tiedy. Nic nepomohlo , moje staznosti isli jednym uchom dnu a druhym von . tak som svoju dcerku vybrala zo skolky a mala som doma zdrave dieta .

tslobik
7. jún 2015

@nikolal a nemôže to byť tá alergia teda?

salome123
7. jún 2015

@tykat zeleny sopel ako reakcia na aku alergiu?

tslobik
7. jún 2015

@zuzin78 inak ma napadlo....keď pôjde do školy bude to to isté.....A možno ešte horšie keď si tým neprejde ako škôlkar.

tslobik
7. jún 2015

My nášho malého do škôlky zásadne chorého nedávame.....Prečo nemôžu byť všetci rodičia ako my????? 😅 😅 😅 😅

janinah
7. jún 2015

@tslobik nebude to také isté, 6r. a viac má už inú -lepšiu imunitu ako 2 či 3 či 4r.

zuzin78
7. jún 2015

@tslobik never tomu . Moja chodila do skolky len posledny rok viac tam nebola ako bola a v skole sa drzi adeti co chodili do skolky soplave a kaslajuce su stale chore a vymeskavaju v skole

zuzin78
7. jún 2015

@tslobik lebo niektori sa vyhovaraju nemam ho kde nechat a zaujimave na obed pridu prenho a uz mozu s nim byt doma do vecerra a potom zase rano je v skolke .

latvia
7. jún 2015

@tslobik ja som na dieta sama, mavam aj nocne, takze sa o neho musi obcas postarat moja pracujuca mama, pripadne babka na dochodku. a vacsina rodicov su dvaja, maju kopec inych pribuznych a itak dieta nechaju v skolke....potom je jasne, ze nasa marna snaha udrzat dieta bez ATB vydrzi tak 3 dni po nastupe do skolky. najviac sa mi paci, ked na moje upozornenie, ze dieta je chore, matka povie, ze je to len alergia....zelene sople a bublajuce hlieny v krku proste alergia nie su.... 🙄 my sme tiez tak pol roka doma a pol roka v skolke ked to spocitam 😒

tykat
7. jún 2015

@salome123 ako reakcia zvacsenej nosnej mandle, vyter cisty odobraty opakovane, urobene komplet vysetrenie u krcneho vratane rtg dutin, po nasadeni liekov na alergiu je po tyzdni bez soplov, bez kasla...opakovalo sa to 3.rok takze nas posielaju na alergo. Ale az v jeseni.

tykat
7. jún 2015

@nikolal mne syn nechodil 2 mesiace, sople hrozne aj doma...po nasadeni liekov na alergiu to krasne preslo.