Nevládzem, mám náročné dieťa

lara81
24. okt 2018

Ahojte maminky. Môj syn 1,5r je akýsi svojský. Neustále bojujeme spolu. Obliekam ho - vresci ako by ho z kože drali. Vyzliekam ho - detto. Nikam sa s ním nedá ísť. Dávam ho do auta či kočíka napína sa, kričí a nemôžem ho posadiť a zapnúť. Kam prídeme sadá a laha na zem (aj vo výťahu, v obchode...) Chcem ho zdvihnúť tak nedá sa, opäť vrieska, skladá ruky aby som ho nemohla dvihnúť. V obchode bude kričať, vrieskať a vyskakovať z vozíka kým mu niečo nedam. Ráno pekne povie že chce papať, sadne si, chytí lyžičku a zrazu neviem čo sa stane, odhodí jogurt, vrieska, plače... Zoberiem mu jogurt tak plače ešte viac. To trvá asi polhodinu kým ho presviedčam a potom sa pekne napapa. Ja mám ešte 3r dcéru nemôžem len okolo neho skákať. A to sú všetky také drobnosti ktoré ma fyzicky aj psychicky vyčerpávajú. Snažím sa ho zahovorit s hračkami alebo príbehmi ale to nič - 0 bodov. Akoby mal nejaký amok. Asi mi veľmi neporadite ale ak by ste ma mohli aspoň slovne podporiť. Už si dávam magnézium lebo som na prášky z neho. To nehovorím o nonstop robení zle. So sestrou sa len trepu, skube, ťahá všetko , stipe nás, ťahá ... No celé zle.

jana_eyre
25. okt 2018

@amelia000 to musi byt ozaj narocne a neviem si to ani len predstavit.. 😞 je mi to luto a fakt som netusila cim si si presla - naozaj sa to neda vytusit z tvojich prvych prispevkov.. nech sa ti dari..

lulistek
25. okt 2018

@lara81 neboj sa prejde to. Bude lepsie. Je to obdobie. Raz je dobre raz je zle. Moj syn takto od 10 mesiacov, chvilu dobre potom zle ale 1,5 roka je zlomovy vek, on sam nevie co so sebou. Urcite si dobra matka. Toto nie je o autizme , hned tu vselijake diagnozy ale normalny vyvin maleho cloveka, ludia co im to deti nerobila len krutia hlavami. Kazde dieta je ine. Mimochodom nie je to baran :D ?

majka99999
25. okt 2018

@lulistek prilis ju neutesuj, moji nie su barani a skusaju stale. Nepopustim, hucia, niekedy sa dokonca kuknu na seba a naraz zacnu revat, hoci vedia, ze mnou to nepohne. 🙂 4 a 6 rokov maju.

beatrix85
25. okt 2018

@amelia000 vynikajúca výchova. Takú istú uplatňujem aj ja a mám milého počúvneho synčeka zatiaľ čo ostatné deti sa hádžu a vystrájaju a mamy im skáču ako opice okolo zadku lebo je to dnes v móde🙂 Autorke odporúčam najprv diagnostiku či dieťa nie je autistické a ak je v poriadku tak pevnú ruku a nastavenie hraníc. Slovenské príslovie ohýbaj ma mamko.... je najlepšia rada🙂

niky21
25. okt 2018

@lubi40 vďaka za konečne normálny názor

eririka
25. okt 2018

@lara81 A riešiš to aj s ním ? Alebo iba ty bereš prášky ! Kludne mu daj po zadku , asi nechceš aby on rozkazoval Tebe?

amelia000
25. okt 2018

@jana_eyre dakujem. Vies tu ani tak neslo o to cim som si ja presla a ako som sa dostala k tym detom. Ale ze mam co to odzite uz od puberty a mozem o sebe hrdo povedat ze od 14 stich od kedy sa "mi" narodil ten prvy ze som mu bola tou najlepsou mamou aku kedy mohol mat az doteraz ked sa obcas prerieknu a zavolaju na mna mama 🙂 stale to bude ten najkrajsi pocit na svete 🙂

nada89
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evakalna
26. okt 2018

@lara81 Aký názor na správanie syna má tvoj manžel?

lara81
autor
28. okt 2018

Žienky ďakujem vám všetkým za reakcie. Z toho všetkého mi vyplynulo že on nevie vyjadriť svoje pocity. Skúsila som vaše finty - rozprávala som mu že teraz sa ideme obliecť lebo ideme po sestričku do škôlky - ku podivu dal si obliecť sveter, čiapku a topánky. Vkuse som s ním o Tom rozprávala ale kabát už bol boj (ale zlepšenie ) keď mu dám na výber rožok alebo jogurt, vyberie si jogurt. Pekne papá a potom znova amok dostal a začal všetko hádzať na zem - jogurt, vodu, stolík.... Vonku stále sa váľa po zemi, vo výťahu atď.ale čo sa mu nepáči to zatiaľ neviem. Lebo ide pekne do výťahu, spraví pár krokov a zrazu bum na zem sadne a rozčuľuje sa. Keď sa doma hodí o zem tak si ho nevšímam. Ale vonku sa nedá lebo je chladná zem už, ani keď držím výťah tak tiež ostatní musia čakať za nami. Apropo je to býk takže tvrdohlavý, aj keď dcéra je baran a je to zlatíčko. S mužom nemáme rovnaké názory na výchovu - on je váhy ale najtvrdohlavejsi v rodine. On ho nenechá na zemi nech sa nepospini. Nasilu ho oblieka, nerieši že sa bráni. On s ním teraz nebol celé leto takže nevie aké to je s ním byť. Teraz ráno už bol rozčúlený z neho lebo hádzal stále jedlo na zem, robil sestre zle, vyťahoval kompóty, oblečenie zo skríň, trieskal s vareskami atď...lenže už išiel z domu tak nevie že to sa za celý deň nabali a večer už mám problém nezvysit hlas pre každú somarinu..

nada89
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nada89
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jana_eyre
28. okt 2018

@lara81 neboj, urcite sa to bude zlepsovat.. akurat dnes sme sa muzom bavili, ake je to lahsie, ze odkedy mal 2 tak jeho amoky su menej caste.. dnes napriklad, je chory po 3-4m (to je u neho rekord zdravia) a musel zase ventolin inhalovat.. pri tej poslednej chorobe vzdy ked sme mu dali masku, reval ako zmyslov zbaveny (aj sme mu vysvetlobali, ukazovali na inych detoch, atd) a bojoval aby ju nemusel.mat na tvari.. dnes krasne dychal, vsetko vydychal a za cele doobedie dostal len jeden amok, ked isli von.. je to 1000x.lahsi zivot, drzim palce aby to aj u vas islo lahsie..

nada89
28. okt 2018

@lara81
Ahoj. Neboj prejde to, ja som to riešila keď mal syn 18 mesiacov, robil to isté, doslova za ním horelo a ešte nás aj bil a hrýzol. Už mi praskli nervy keď sa v obchodnom centre hodil na zem, kopal a začal ma hrýzť keď som ho zobrala na ruky tak som ho vytrieskala pred ľudmi a bolo mi jedno, plakal minútu a potom bol už dobrý. Keď sme vonku a uteká ako zmyslov zbavený, ľahne si do piesku, štverá sa na ploty a nepočúva vôbec, tak v tom momente s ním idem domov a celú cestu mu rozprávam prečo ideme domov. Vyťahovanie šuflíkov, otváranie skriniek atd. ho už prešlo lebo zakaždým som mu dohovárala a keď nepočúvol tak dostal po prstoch. Keď sa hodil o zem nechala som ho tak a videl, že s tým nič nezískal. Jedlo mi vyhadzoval zo stoličky vyše pol roka a nepomohlo na to nič ani bitka ani krik, teraz ho to prešlo nejako samo od seba a prestal s tým. Keď robí niečo čo sa mi nepáči tak otvorím dvere a poviem nech odíde alebo ho doslova vyhodím z izby a môže sa vrátiť až keď sa ukľudní lebo takto sa s ním ja hrať odmietam, potom sám príde a dá mi pusu alebo ma pomojká takže to fakt funguje. Teraz ma 22 mesiacov, ešte nieje úplne ukludnený, najmä vonku je to boj, väčšinou chodíme všade radšej na kočíku, ale podstatne sa to tvrdým režimom zlepšilo a konečne pozná niektoré hranice. Začali ho baviť knižky, autíčka, drevené puzzle, kreslenie a plastelína, tak sa už pekne prehrá a nenudí sa. Keď je večer unavený tak vtedy sa prejavujú tieto jeho mrzutosti, ale to ho hneď okúpem a uložím spinkať a cez obed spí tie 2-3 hodiny, tak mám aspoň vtedy pokoj. No celkový dojem z toho mám taký, že čím ďalej ma viacej rozumu a chápe tým viac počúva a neni už taký divoký. Ale zase oproti svojim rovesníkom je veľmi popredu, všetko ho zaujíma, každý mi hovorí že také šikovné dieťa sa často nevidí atď. Takže prajem veľa trpezlivosti a len čakať.

janicka2315
28. okt 2018

@lara81 ty sa divis ze tvoj muz bol rozculeny s maleho? Moja keby hadzala jedlo,kompoty ,vytahovala oblecenie atd tak uz ma po riti a sedi v izbe dokedy sa neukludni...dietatu treba aj nejake hranice.

danula.ch
28. okt 2018

@lara81 tak to ste na dobrej ceste, vydrz pri tom a postupne nabaluj nové grify 😀 . Ja som s tým začala tiež asi v tom veku a potom som lutovala, že som to neurobila oveľa skôr. Postupne som pri dávala novinky, podľa potreby. Prešla som rôzne knihy, výchovné metódy. Každá mi niečo dala, vybrala som si to, čo mi vyhovovalo a s čím som nesúhlasila, som nechala tak. Zacinali sme s obmedzovanim negacii. Napríklad namiesto neutekaj, spadnes!, poviem iba Opatrne, sú tam kamene. Myslím si, že každé dieťa potrebuje istú dávku pravidiel, voľnosti, dôvery, venovania sa, pozornosti, aj nudy a už je na kazdom rodičovi, aby namiesal ten správny koktail pre svoje dieťa. Pretože každé dieťa je osobnosť, je iné ako tie ostatné a potrebuje aj iný pomer ingrediencii 🙂

lara81
autor
28. okt 2018

@janicka2315 veď potom dostal svoje. Ale az potom čo urobil niečo zlé.

kubobubo
28. okt 2018

@lara81 niekde hore sa to spomína menej používať negatívov - nerob to a to podobne. Dá sa to použiť aj opačným spôsobom. Nejedz ten jogurt a pod, keď chceš aby niečo spravil. Má to aj psychologický podklad, že ich mozog vytesní tu predponu ne- a počuje iba urob to. Môj syn v asi 2,5 roku sa plazil v jednom shoppingu a vrieskal, lebo som ho odmietla odniesť na rukách. Ale v podstate je to jedno, lebo keď som splnila jednu požiadavku, prišla druhá a potom tretia, štvrtá a výsledok bol iba, že sa rozreval a spravil scénu o minútu neskôr ako keď som ho stopla hneď. Bola som raz kvôli nemu aj na kurze rodičovstva zvyšok účastníkov na mňa pozeral ako na exota, že čo si nevie poradiť. Našťastie lektorka môjho syna definovala, ako rozumovú bytosť, ktorá vie čo chce a ide si za svojím hlava nehlava.

evakalna
29. okt 2018

@lara81 Syn má ťažké obdobie VZDORU. Ešte to potrvá nejaký čas a potom to bude lepšie. Musíš to vydržať a vedieť ako si zachovať zdravú hlavu. Ak to bude veľmi neznesiteľné, možno porozmýšľaj nad návštevou detskej psychologičky, ktorá bude dieťa hravou formou pozorovať a tebe dá odporúčania ako sa máš zachovať, čo máš urobiť...

slnecnica777
5. okt 2020

@lara81 Ahoj. Ako je syn na tom teraz? Zlepsilo sa to? Mame doma ten isty problem.

sonkaxxx
5. okt 2020

@lara81 ahoj ja mam tiez take dieta. Od cca 1.roka obdobie vzdoru natahovacky s nim. Teraz sa to zlepsilo ze zacina rozpravat a, chodi do skolky na pol dna. A tiez ti radim ze treba byt tvrdsi nan ho ked zoberie hracku sestre tak ho aj uc ze ma vratir ak nieco vytrhne z ruky. Ja mam dve deti v obdobi vzdoru dcerka je v tomto lepsia ale chlapec koniec to su prote tvrdohlavi chlapi ked si daco zmyslia no konoec. Treba si zvyknut ze vresti nepozastavovat nad ludskymi komentarmi. U nas niekedy na dvore chyti amok ani neviem z coho tak vresti aj polhodiny bucha vecami vala sa po zemi. Dietatko nevie kontrolovat emocie. Ja ho necham tak nech sa vyvresti a ked to prejde tak idem k nemu a spytam sa ho co sa stalo?ukaze dakedy nepovie. Nechodim s nim nikde podla mna to je narocne dieta.