Neznášanlivosť bielkoviny kravského mlieka

usiko
18. júl 2012

Ahojtem

Dcerke /21 mesiacov/ zistili neznasanlivost bielkoviny kravskeho mlieka /nienje to neznasanlivost, teda intolerancia laktozy, ani alergia na \bkm, ale je to intolerancia BKM/ to znamena, ze slaktozou problem nemame, ani sa po konzumacii nevyhodime. problem je v tom, ze telo berie kravsku bielkovinu ako infekciu a bojuje proti nej, Samozrejme ze sa to neprejavuje nijak, az o par rokov z toho mozu by poskodene traviace organy a celozicitne neliecitelne choroby...... my sme to nezistili, iba lekarke sa nezdalo, ze dcera odmietla mliecne vyrobky ked soplila a pre istotu jej zobrala krv - vysledok som uz napisala v nazve. Takze: moze papat cisto kozie, ovcie vyrobky, tiez ryzove, sojove, spaldove orechove, ovsene 'mlieka', nesmie nic, kde je cmar, srvatka, kazein, mlieko v akejkolvek podobe, maslo, smotana a podobne.....uvitala by som mamicky, ktore maju tento problem s dietatkom, aby sme si tu podebatovali o tom, ako to riesite, co ano, co nie....a podobne...pripadne, ci uz to niekomu sposobilo vazne zdravotne ujmy a tak.....

Prosim nepiste mamicky s alergiou na BKM, ani s intoleranciou laktozy,ak to nie je k teme, pretoze tieto tri problemy su uplne odlisne a potrebujem niekoho kto ma ten isty problem co my...nakolko informacie o nom na nete su velmi spore......vdaka......

elli333
1. okt 2012

ahojte mamičky,ja nemám potvrdené že malá má alergiu na BKM ale podozrenie nato mám,bolieva ju bruško ked jej dám mliečnu kašičku alebo ked ja vypijem veľa mlieka alebo zjem mliečne produkty (ešte ju kojím). chcem sa opýtať nemali ste problém s očkovaním? nezhoršila sa táto alergia po očkovaní?

prevenar
1. okt 2012

1) zvazil by som kazde dalsie ockovanie ..tieto autoimuune poruchy su presne vysledkom toho , ked niekto ide "vylepsovat" dietatku imunitu . s najvacsou pravdepodobnostou sa jedna o stav vyvolany ockovanim a dalsie ockovanie ho bude zrejme len zhorsovat.
2) riesit taketo veci u koznej , je ciste sialenstvo. ..nejedna sa o poruchu koze , ale imunity , na svete neexistuje ziadna mast ktora by na nieco taketo pomohla ...teda ak nepocitam kortikoidy, ktore dietatku poskodia pecen a neskor vyvolaju astmu. ..samozrejme, nepomoze vam ani alergologicka 😀 jediny kto moze pomoct dietatu su jeho rodicia , ktori si problem a riesenie sami nastuduju oni jedini maju realny zaujem na vylieceni medicinsko-chemicky komplex urcite nie ..tomu zodpovedaju aj cisla "vyliecenych" .
3) dalsia vec je , ze vela ludi nie je alergickych na mlieko ,, ale na PASTERIZOVANE mlieko ...medzi pasterizovanym a nepasterizovanym mliekom je asi taky rozdiel ako medzi zemou a mesiacom. cize ,,vyskusal by som.
4) vyborna nahrada masla je Ghee - indicke maslo. vyrabame si ho doma z masla a jedna sa vlastne o maslo zbavene vsetkych bielkovin ..ostane len cisty tuk , ktory ma maslovu vonu , ale nepotrebuje ziadne chladenie , kedze obsahuje len cisty tuk a ten sa nekazi. (preto je to rozsirene v indii, lebo mnohi ludia nemaju chladnicky)
5) + dalsie a dalsie faktory > pracie prostriedky, strava / sladkosti , kvasinkove-hubove-paraziticke infekcie ...atd atd atd ..

kaja73
1. okt 2012

@prevenar ako vyrabas to maslo?

usiko
autor
1. okt 2012

@alba24 orechy mlete aj mak sme tusim dali nieco po roku, teda orechy od roka, a ked nechces, tak mandlovy napoj a ryzovy z DMka....

prevenar
1. okt 2012

@kaja73

1) google.sk
2) "ako vyrobit ghee"
3) a mas to 🙂

marusa
1. okt 2012

rastlinne smotany?možem poprosit o nejaky priklad,ete som o takých nepocula a rada by som vyskusala

prevenar
1. okt 2012

@marusa uhh ,, osobne by som nedoporucoval konzumovat akekolvek stuzovane / homogenizovane rastlinne tuky koli mnohym hladiskam.

jedine co by som jedol z tukov je toto

studena kuchyna - panensky olivovy olej.
- kokosovy olej
- ghee
namiesto smotany je super kokosove mlieko.

tepla kuchyna - kokosovy olej
- ghee
- popripade bravcova / kacacia mast ..ale kokosovy olej a ghee su tepelne stabilne aj pri vysokych teplotach a nevytvaraju toxicke zluceniny "trans-fats" .

alba24
2. okt 2012

@marusa ahoj, ja som kupila "ovsena smotana bio" v Bio obchode v auparku v BA. V bio obchodoch to urcite najdes, su aj mandlove a ryzove. Zlozenie: voda, ovos, repkovy olej, palmovy olej, repkovy lecitin, xantan, morska sol. Robili sme kralika na tejto smotane a nie je velmi poznat rozdiel.

alba24
2. okt 2012

@prevenar to kokosove mlieko namiesto smotany tiez skusime, dik za tip!!

prevenar
2. okt 2012

@alba24

ahoj 🙂 skus ..urcite je to zhruba 2000x zdravsie ako ta "ovsena smotana " 😉

- ryza = je poriadny karbohydrat = vlastne cukor, vela cukru - to posledne co potrebuje dieta s nejakou poruchou.
- ovos = to iste ako ryza + poriadna davka lepku - absolutne nevhodne pre dieta s akymkolvek autoimunnym problemom , resp. je to absolutne nevhodne pre kohokolvek lol
- repkovy olej / lecitin - neuveritelne chemicky spracovany olej , zaroven je to snad najnekvalitnejsi olej na planete. ^^
- xantan by som si tiez v strave dietata radsej odpustil ..pouziva sa ako zahustovadlo v snad v kazdom polotovare , tym mi velmi ulahcili vyber co nekupovat lol

marusa
2. okt 2012

@alba24 dakujem za tip.

alba24
2. okt 2012

@prevenar presne tak, takymito komentarmi a radami budu maminy deticiek s podobnymi problemami este viac nestastne ako sme doteraz. Kazdy chce pre svoje dieta to najlepsie, ale castokrat nie su na to zdroje, ci podmienky. A kokos je exotika, co tiez moze malemu dietatu uskodit. Tvojim pristupom by sme nejedli nic. Preco vlastne india je tak chudobna a ludia chori, ked ziju tak zdravo??? Asi nebude dobre sa pustat do "bitky". V kazdom pripade hlavne so vsetkym pomaly na deticky. Olivy tiez exotika :( my mame kvalitny repkovy alebo tekvicovy.. A kto vlastne si????

alba24
2. okt 2012

@prevenar Napis mi pls tvoj jedalnicek na tyzden a jedalnicek tvojho dietata, to nam vsetkym isto veeeelmi pomoze a budeme ti velmi vdacne!!!

prevenar
2. okt 2012

@alba24

1) vygoogli si pojem "paleo diet" pozri si to aj cez youtube ..popripade po slovensky paleo dieta - paleo strava. to je jedalnicek nas aj nasho dietata. ked budes chciet najdes velmi vela informacii aj vysvetleni.
2) well ..komu sa moje rady nepacia , nemusi ich nasledovat, velmi jednoduche. kludne jedz co len chces, nema sa ma to preco zaujimat.
3) a kto vlastne si ty ? 😀 (recnicka otazka 😉 )

kathynka
8. nov 2012

rozdiel medzi alergiou a intoleranciou je ten, ze dieta s intoleranciou nemoze dostat zivotu ohrozujuci anafylakticky sok, ktory moze dostat dieta s alergiou...su to 2 rozdielne veci...ja mam intoleranciu na BKM...ale ano, existuje aj alergia...pri intolerancii su najma traviace problemy, pri alergii sa prejavuju aj kozne problemy...

kathynka
8. nov 2012

a co sa tyka samotnych testov, tak na alergiu su to latky IgE...na intoleranciu ide o anti-milk IgA a IgG...takze ako vidite, su to 2 rozdielne veci...
@usiko @tinki @bamb27

kathynka
8. nov 2012

tie latky som vam napisala z mojich vlastnych vysledkov, ktore mi vysvetlila aj gastroenterologicka...
ale teraz som nasla aj clanok, kde to jedna slecna s INTOLERANCIOU tiez presne vysvetluje:
http://yulka.blog.matfyz.sk/p16351-zivot-bez-ml...
takze si to neplette uz prosim a neplette hlavne maminky s novodiagnostikovanymi detmi 😉

bamb27
8. nov 2012

@kathynka hmm,, trosku nefer presviedcat niekoho kto ma problematiku nastudovanu trosku lepsie ako precitanim jedneho blogu a po konzultacii s jednou pani Dr. ktora pravdepodobne tiez nenastudovala aj ine poznatky, urcite sa nemam chut navazat do nikoho, nakolko je to vyjadrenie minimalne na diskusiu ako na podobne rezolutne prehlasenie, ja som diskusii otvorena, ale chcelo by to kuknut aj trosku odbornejsiu literaturu a pokonzultovat s ludmi ktori s tym maju viac skusenosti,,, len minochodom, alergia na BKM moze mat aj nonIgE prejav, a moze sa prejavit na xy sposobov, na druhej strane sa mozme aj chytat za slovicka nakolko intolerancia z lekarskeho hladiska je ista enzymova nedostatocnost, a na zaklade tohto sa teda lepsie hodi pouzivat termin alergia ..ak je zaujem tak cas na diskusiu si ja teda urcite najdem, ale pardon, ja nemam pocit ze si nieco pletiem 😉

kathynka
8. nov 2012

@bamb27 ja nikoho nechcem presviedcat, ale jasne mi bolo povedane, ze nemam alergiu, ale intoleranciu, ze su to dve rozne veci...aj ked z dietneho hladiska je to uplne to iste...proste nemozem nic z mlieka, ci uz mam jedno alebo druhe...a teda bez ohladu na to, co to teda je, tak ma to vobec netesi...

bamb27
8. nov 2012

@kathynka ved ja tiez nepotrebujem nikoho presviedcat, len ked mi ide o nieco dolezite tak idem hlbsie, a je velmi dobre nazyvat veci pravymi menami, voci tebe nic v zlom, ak si presvedcena ze je to tak ako vravis, a mas dovod si stat za svojim tvrdenim tak ako, nic v zlom, len pokial ja viem tak ano, intoleranci a alergia su dve rozne veci, no pri intolerancii sa hovori ako som uz pisala v suvislosti s enzymovou nedostatocnostou, proste ze telo neobsahuje urcity enzym ktory rozklada tu problematicku latku,,, napriklad laktozu ked sme pri mlieku (ked v traviacom trakte chyba enzym laktaza), ale alergia je odpoved organizmu, resp. autoimunna odpoved organizmu na cudzorodu latku v tele, voci ktorej sa v tele snazi bojovat, to je zasadny rozdiel,, moze to byt veelmi casto aj vo forme traviacich tazkosti, ale nie preto ze by telo nemalo enzymi na spracovanie bielkoviny kravskeho mlieka, ale preto ze ho povazuje za cudzorodu latku a bojuje s nou, je jedno akou formou sa to prejavi, ci ako ekzem, traviace tazkosti, problemy s dychacou sustavou, zlym prijimanim zivin etc. ..kazdopadne, minimalne 3 z 5 lekarov to proste nazyvaju nespravnym menom, cize my sa tu dohadujeme o slovickach, najdolezitejsie je nasadit spravnu liecbu, resp, teda dietu a tu sa asi zhodneme, len proste niekto ma potrebu sa v tom orientovat viac, niekto nie,, ale naozaj si nemyslim ze niekoho pletiem alebo nieco podobne

kathynka
9. nov 2012

@bamb27 no na zaciatku tejto temy si tvrdila, ze to je to iste...a teraz si mi sama vysvetlila, ze nie je... 😉

bamb27
9. nov 2012

@kathynka tak este raz a pooomaaaly si precitaj to co som pisala na zaciatku aj teraz,,, viem velmi dobre o com pisem, hovorim ze diagnoza je ta ista, resp. problem ale ze casto sa to zle nazyva, tak ako to nazyvas aj ty, nakolko ti to tak bolo povedane a ty tomu nemas preco neverit, to iste pisem aj na zaciatku, tu v tomto poslednom som ti vysvetlila rozdiel terminologicky medzi intoleranciou a alergiou cize a dovody preco by sa problem s BKM nemal nazyvat intolerancia,,, proste ja neznesiem ak si niekto myli pojmy, a toto je o tom

sloniiicek
9. nov 2012

Necitala som tuto diskusiu od zaciatku.ale naozaj je rozdiel medzi intoleranciou laktozy a alergiou na bielkovinu kravskeho mlieka.pri intolerancii laktozy existuje bezlaktozoyve mlieko.maslo,slahacka.ktore vsa alergigici urcite nemozu.ty nemozu nic z kravskeho mlieka.
Ja som do tejto temy zabludila,lebo dcere zistili alergiu na mlieko.ze cim jej mozem nahradit maslo.nemate niekto skusenosti?

bamb27
9. nov 2012

@sloniiicek tuto vyssie citaj, napr. ghee maslo, hore je o nom viac aj celkovo, cisto teoreticky sa da aj napr. Delicko, neobsahuje mliecne zlozky urcite, no len je to trochen blivajz, mne to maly ani nechce,, potom dobre su aj panenske oleje ako napr. tekvicovy, sezamovy, aj to sa da cvrknut na chlebik napriklad
...a i ont. laktozy a alergii na BKM tak je ako pises, len tu su nezhody kvoli diagnoze s nazvom intolerancia BKM, tak to prave je troska nezmysel, i ked veelmi hojne tento nazov pouziva obrovske mnozstvo lekarov, potom su len zmatky

sloniiicek
9. nov 2012

No a to som chcela napisat.ze na problemy s mliekom poznam len dva nazvy a tento je absolutne nezmysel.je to spojenie dvoch nazvov.tod moj nazor.

sloniiicek
9. nov 2012

Ja som rozmysla,ci rama alebo veto,ci podobne veci nemozu byt?

bamb27
9. nov 2012

@sloniiicek veto tusim ano, aj flora ,,rama myslim ze obsahuje aj mliecne bielkoviny

kathynka
9. nov 2012

@bamb27 dobre, beriem radsej vsetko spat, ja sa vazne nemienim hadat ani chytat za slovicka...zjavne si scitanejsia a skusenejsia...proste nemozem kravske mlieko a hotovo...

bamb27
9. nov 2012

@kathynka uz len pre vysvetlenie, naozaj vobec nic voci tebe, mna len troska nastartovalo to vyjadrenie ze nemame pliest dalsie maminky. Vies mozno som na to troska hakliva, ale vysvetlim, ono ja tiez som este nedavno o celej problematike nemala ani sajnu, len ked sa ta to zacne dotykat napriamo, tak aspon ja som taka ze musim proste vediet vsetko dostupne. Toto je fajn tema, s kopou kvalitnych info, proste je fajn tu fakt napisat radu co pomoze dalsim, no sama by som nenapisla ani pismeno ak si nie som uplne ista tym co pisem. Jasne, poznatky su kazdym dnom nove, mozno o par rokov bude na toto vsetko uplne iny nazor, ale su poznatky, ktore su teraz ine ako trebars nedavno a verim tomu ze ani kazdy doktor, kedze ma strasne siroky zaber sa tomu az tak do hlbky nevenuje kazdemu novemu poznatku ..viem to sama, moj maly mal problem, chodila som od doktorovi k doktorovi a jasne ze som brala to co mi povedali,,, dozvedela som sa aj presne to co si napisala ty, dokonca som sa dozvedela aj rady ohladom stravovania, ktore boli podla mna uplne mimo,, napriklad ze sa mozu konzumovat ine cicavcie mlieka, sojove mlieka, hovadzie maso, dokonca i maslo, tvaroch,,, a pod. no jasne, som si povedala skusime, ved to neni take hrozne,,, len potom do kelu preco to nefunguje,, ked sa to tyka vlastneho dietata, ktore je male babatko tak si clovek da zalezat viac ako na samom sebe ,,,tak som zacala hladat sama,,, ved koniec koncov, clovek je sam zodpovedny za svoje zdravie a za zdravie svojich deti,,, mna to potom hneva proste ked vidim ze niekto tiez tape v mnozstve informacii a nevie kde je vlastne pravda,,, myslim si ze nikdy nezaskodi vediet viac, ako ti len niekto povie ,,,a som rada ze je napriklad aj tato tema a budem rada ak aj niekomu pomoze raz a nie ho len dopletie,,,
...takze reagovala som tak ako som reagovala, ale nebolo to nic osobne voci tebe,, a mozno som v niektorych veciach len trocha precitlivena 😉

kathynka
9. nov 2012

@bamb27 jasne, ja chapem 😉 a predstav si, ze som pred chvilou dohovorila s jednou z najlepsich pediatriciek v BA (je to moja birmovna mama a najlepsia kamoska z vysky mojej mamy, takze preto som s nou hovorila), ktora ma super siroky rozhlad a ma nastudovane snad vsetko...tak som sa s nou chcela poradit, ze ci mi vie nieco k tomuto povedat...vypocula si moje vyledky a nakoniec povedala, ze najdolezitejsi je IgE...ak mam ten negativny, tak kludne mozem mliecne vyrobky dalej...ak by som mala velmi pozitivnu laktozu, tak bezlaktozove samozrejme, ale ak su pozitivne anti-milk, ale IgE mam negativne, tak vobec nemusim stresovat...a dolezity je klinicky obraz pacienta...ja po zjedeni mliecnych vyrobkoch nemam ziadne problemy, preto som sa aj sama cudovala, co mi to v tej krvi vyslo...no ale kazdopadne, po tejto informacii budem jest mliecne vyrobky nadalej, bo bez nich som ja uplne stratena 😉